Mám ísť z 5. ročníka na 8 ročné gymnázium?

sararajekova
2. jan 2022

Som piatačka a neviem sa rozhodnúť či chcem ísť na 8 ročné gym.Vysvedčenie z prvého stupna som mala samé 1 teraz na polročné vysvedčenie to vyzerá na 1 možno 2 dvojky.Zaujmam sa o jazyky a potrebujem vedieť po nemecky.Čo by ste robili v mojom prípade?

lucka_ke
2. jan 2022

možno skôr potom z 8ej triedy na bilingválne

miriam_s
2. jan 2022

@sararajekova ja by som skôr išla na bilingválne z osmičky, vieš, na prvom stupni má väčšina detí veľmi dobré známky ale až reálne na druhom stupni sa ukáže ako zvládajú matiku, chémiu, fyziku, atď... To ty teraz ešte nevieš... Učím na gymnáziu ktoré má bilingválnu aj osemročnú sekciu a stáva sa pomerne často že rodičia, deti to precenili a decká majú problém práve s týmito predmetmi ktoré sú tu ešte ťažšie ako na ZŠ a potom sa tie deti trápia, niektorí rodičia nevedia prijať že dieťa to nedáva a nechcú ho zobrať na inú školu kde by to bolo pre neho ľahšie a potom sa trápia 8 rokov... Ale nemali ako vedieť že dieťa to nemusí zvládnuť keďže reálnou matikou, fyzikou atď si to dieťa neprešlo... Preto nie som veľký fanúšik osemročných gymnázií. Dopraj si ten čas na ZŠ aby si zistila čo sú tvoje silné stránky, slabiny a podľa toho vybrala kvalitnú strednú školu, nemusíš sa báť, nič ti neutečie 🙂

maris5
2. jan 2022

@sararajekova ja by som isla na osemrocne a potom odtial na bilingvalne. Budes mat lepsiu vyuku.

missdiva
2. jan 2022

@sararajekova urcite by som sla na 8rocne, ziskas tam velmi dobry vseobecny rozhlad, celkovo je to dobra pripava na VŠ a mas more casu rozhodnut sa co budes v zivote robit... nemecky sa naucis ak pojdes na vymenny program alebo cez prazdniny do nemecka.

iv007
2. jan 2022

Ja som chodila na 8rocne gym. a mali sme triedy zamerane na PC aj na cudzie jazyky.Boli to najkrajsie roky a priatelstva trvajuce dodnes.Drzim palce💙

sunshine_18
2. jan 2022

@sararajekova podľa mňa chod, aspoň sa oťukáš predsa je to tam iné ako na ZŠ.. A z 9 potom môžeš ist na bilingválne ale myslím, že aj na obyčajných 8rockach je fajn nemčina.

eeffka
2. jan 2022

@miriam_s nejak zvlaatne tam ucis ked nevies ze na 8r sa prestupuje az realne v 6.tr na zs,cize krasne vidis prestup na 2.stupen este na zakladke. To ze niektore decka nezvladaju riesi napr nasa 8r gympel aj psychologickymi testami, ci su mentalne schopni prijat stredoskolsky system. Nehovoriac o tom ze 2kae s obcasnymi 3kami strci do vrecka dieta z beznej obycajnej zs. Mam dceru na 8r bilingvale uz v sexte a nic lepsie som nemohla spravit ako ju tam prihlasit. Ale mali sme taku ucitelku chemie co 12r detom oznamila nech si nastuduju strany 80-85a ona ich skusala bez vykladu 🤦‍♀️, uz tam nepracuje. Ono aj ucit treba vediet.

dzina007
2. jan 2022

ja planujem s mojimi detmi vlastne len s mladsim takto: ak bude piatak pojde na skusky na 8 rocne gymnazium ale s tym ze nebude dostavat ziadne speci doucka kvoli skuskam ani nic podobne.. pojde tam s vedomostami ktore dokazal ziskat na ZS. Ak na to bude mat dostane sa tam a je to spravny smer, ak sa nedostane nevadi.
Urcite deti s douckami maju vacsiu sancu sa tam dostat ale je to narazove ucenie cielene na jednu skusku a tym padom sa tam vedia sice deti dostat ale potom to nemusia vsetci zvladat. lebo ine je naucit sa cielene raz a ine fungovat cely cas.

luccija
2. jan 2022

@dzina007 áno tiež neuznávam, ze deti chodia rok na doučovanie, aby sa tam dostali a potom pokračujú ďalej, lebo je gymnázium pre ne ťažké.Bud na to dieta má, alebo nie.

eeffka
2. jan 2022

@dzina007 moja nechodila na doucovanie , aj ked vlastne ano mesiac pred skuskami, ale neslo o doucovanie uciva ( to mi nejak nedoslo ze sa treba doucovat 🤣 matka roka) ale kvoli testovavej forme. Boli sme na dni otvorenych dveri,tam boli testy a nebola zvyknuta, tak s nou potrenovala 4x2hod formu, nie obsah.
Na zs mala s matiky same 2ky od 5.tej triedy, doucovatelka mi povedala ze ona vaetko vie. Nastupila ma gymko a problem zmizol.... cize "mila" pani ucitelka na zs...

cyberk
2. jan 2022

ja som bola tiez 1tkarka na ZS a po 4tom rocniku som sla na 8r gympel, bolo to tam tazsie (mavala som 2-3ky) ale kedze moj plan boli tiez cudzie jazyky tak mi to bolo jedno pokym Aj/Nj som davala :D pak som sla na prekladatelstvo (VS) a po skole nasla skvelu pracu.
Skus teda ten 8r gympel, ak ta zoberu je to osud, ak nie tak neskor na bilingualne pojdes 🙂 neostavaj zbytocne na ZS pokym nemusis, makat sa da uz od mala, pokym vies co chces :P
Ja som inak nikdy nemala/neplatila doucovania, neviem co to je dnes za trend... Bud na nieco mam alebo nie.

miriam_s
2. jan 2022

@eeffka ešte ty nie si ten kto posudzuje ako učím 😅 chápem že sa ti môj názor nepáči ale bohužiaľ, sú rodičia pre ktorých je to prestíž tam dieťa mať bez ohľadu na ich schopnosti. Áno, 5. ročník absolvujú ešte na ZŠ ale piaty ročník je ešte nič. Matika v 5. ročníku je skôr taká súhrnná, tam sa ešte ťažké veci nepreberaju, len ich pripravujú na to. Problém začína v 6-7 ročníku a 8 , až tu sa ukáže kto na to má. Len to už ich ambiciózne premotivované mamky pretlačili na 8 ročné 🤷 Fyzika je až od 6.ho ročníka a chémia od 7. ročníka, takže tieto predmety vôbec na ZŠ nemali 🙂 keď už chceš mudrovať, toto by si mala vedieť. Ja učím anglický jazyk, tu väčšinou problém nebýva, ale moje kolegyne ktoré učia poctivo by ti vedeli rozprávať... Dieťa môže vedieť s trojkami naozaj viac ako na ZŠ s lepšími známkami ale za akú cenu? Že miestami sú to vydreté, vytrápené známky a deti zdeptané. Samozrejme, že idú deti aj cez psychologičku, u nás máme veľmi pravidelné aj mentoringy s triednymi učiteľmi kde sedia a rozprávajú , venujú sa osobitne každému jednému dieťaťu a počúvajú, vedú ho, riešia keď treba. Lenže my nezmôžeme veľa aj ak je dieťa slabé a nezvláda to ale rodič to nechápe, neprijíma. Iba on sám ho môže zo školy zobrať a ak on s tým nesúhlasí, deti sa pretrápia nejako až do osmičky... Riešili sme aj žiaka ktorý bol veľmi slabucky a rodič ešte chcel za každú cenu aby prestúpilo z osmerocnej formy na bilingválnu, ignorujúc že už ten osemročný bol veľmi ťažký pre neho 🤷 takže schlaď hormóny, ak máš šikovnú dcéru ktorá to s prehľadom dáva, je to super, gratulujem, ale očividne máš príliš málo informácií a nevidíš dovnútra. A ubezpečujem ťa, že u nás si nikto nedovolí deťom len tak tresnúť 5 strán z učebnice a nech si poradia samé ...

roobett
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
euka210
2. jan 2022

@sararajekova ja mam klasiku 9r zs a 4r gymko, po gymku musis ist na VS, lebo gymko o samom sebe ziadne uplatnenie na trhu prace. Ja sama by som deti na 8r G nedala a ani o tom neuvazujem, je este skoro vediet ci zvladnu aj VS. Niektore maju na to predpoklady, ale niekedy mozno ide skor o pocit, ze "som na gymku". Ja aj skor dam nasich chlapcov na nejaku priemyslovku a ked budu chciet, pojdu potom na VS. Oni su technicke typy uz teraz, jazyky ich nebavia.

heleninamama
2. jan 2022

@miriam_s Záleží aj, kde sa to 8-ročné gymnázium nachádza a aká je tam populácia deti. Ty si v Michalovciach, čo je menšie mesto na východe a má svoje špecifiká a na tom základe nemôžeš robiť závery. . U nás v Žiline sú až 2! takéto gymnázia a berú spolu cca 80 detí ročne. Hlási sa ich ročne 500-600 z mesta a okolitých dedín. Väčšinou majú čisté jednotky, urobia prijímačky a o prijatí často rozhoduje umiestnenie na okresných, krajských a celoslovenských kolách rôznych súťaží.
Tu sa nemá šancu slabšie dieťa ani dostať - jedine cez známosti, ale to je o inom. Takže žiadne neúspechy a zdeptanie im nehrozí. Deti sú tam spokojné, výuka je na nimi požadovanej úrovni, oveľa vyššej ako na bežnej ZŠ.

enoula
2. jan 2022

Ak ma gym.dobre meno, učiteľov, tak by som aspoň na skusky sla skusit. dobra skola, ucitelia, moznosti co ponukaju ci kolektiv mozu len prospiet. Ak sa ti tam nebude páčiť, na strednu môžeš ist inde

miriam_s
2. jan 2022

@heleninamama to že v profile mám Michalovce odkiaľ pochádzam neznamená že tam aj pôsobím. Veľké gymnázium v druhom najväčšom meste na Slovensku je podľa teba dostatočná vzorka alebo treba ešte väčšie ? 😊

heleninamama
2. jan 2022

@miriam_s Tak prepáč, ale rozhodne neverím, že šikovné a dobre vybrané deti na kvalitnom 8-ročnom gymnáziu trpia. Tie trpia skôr na bežnej ZŠ, kde požiadavky na deti klesajú, dookola sa riešia integrované deti s rôznymi poruchami, deti zo zlého sociálneho prostredia... A nízke požiadavky na vedomosti sú často aj dôvodom, prečo rodičia volia 8-ročné gymnázia. MInimálne vyskúšať prijímačky odporúčam každému šikovnému piatakovi, ktorého učenie baví.

miriam_s
2. jan 2022

@heleninamama ja som nepovedala že všetky deti trpia 🤷🤦neprekrúcaj. Ale máme aj takých žiakov, ktorí v čase keď sa hlásili zvládali to čo vtedy mali vedieť, rok chodili na doucko aby urobili prijímačky a dostali sa nejako. Ale problémy nastali neskôr , keď začala seriózna matika , fyzika atď.

zuzanaana
2. jan 2022

@sararajekova Známky na to vhodné asi máš všetko závisí aj od prijímačiek a od toho či sa chceš zoznámiť s novým kolektívom a či sa budeš chcieť viac učiť ale hlavne choď podľa svojho srdca a na tvojom mieste by som sa ešte o tom porozprávala s rodičmi prajem ti veľa šťastia 🙂

janinah
2. jan 2022

Choď.mne tam chodili obe dcéry a syn je teraz v kvinte.spokojnost.Obe dcéry sa už živia cudzími jazykmi.syn má okrem angl.aj nemčinu a sám s lektorom sa učí japoncinu.a to chce ísť na technickú vs.Urcite vyššia úroveň ako má ZŠ kde bol a sám syn oceňuje aj iné zloženie spolužiakov.inteligentne do sveta suce deti.

eeffka
2. jan 2022

@miriam_s ucis v KE? Som absolventka bezneho 4r gymnazia z KE - GT12 a nemam teda pocit zeby sme tam preberali raketovu vedu. Kto vedel citat s porozumenim, presiel fyzikou a chemiou bez traumy. Kto sa tomu chcel venovat mal na to seminare.

sararajekova
autor
2. jan 2022

Dakujem za radi, pôjdem na deň otvoreních dverí a porozpravam sa s rodičmi a kamaratmi ktorí tam chodia

bennn
2. jan 2022

Určite keď, tak na bilingválne, jazyky su jedine čo sa ako tak potrebuješ naučiť do pracovneho života. To či budeš študovať za učiteľa, lekára, kaderníka, vedca, a iné profesie je super, ale s dobrou nemčinou alebo aspoň angličtinou, budeš mať lepší výber, a dosť možno vyšší plat.

nwnw
2. jan 2022

@sararajekova islaby som na 8r. Na normalnu ZS mozes prestupit vzdy.

sterea
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sterea
3. jan 2022

Ja mám dvojičky, dcéra chodí do 7 triedy na ZŠ a syn do 2OG na gymnáziu. Obaja sú šikovní a dobre sa učia. Ja zatiaľ zásadné rozdiely v nárokoch a v učive nevidím. Na gymnáziu viac kladú dôraz na projekty a rôzne súťaže a berú ich ako velikáčov a na ZŠ sa mi zdá, že viac skúšajú a píšu písomky (ale to je skôr o učiteľoch). Učia sa v postate z tých istých učebníc. Na gymply majú o hodinu angličtiny navyše + konverzáciu, čo je super. S nemeckým jazykom začali o rok skôr, ale zas na ZŠ tento rok nahodili také tempo, že gympel doženú. Na gymply mali o hodinu menej z biológie a z geografie, ale prebrali to isté učivo ako na ZŠ. Na gymply zatiaľ viac napredujú v matematike. Takže príde mi to zatiaľ porovnateľné. Ak je dieťa v dobrej triede na ZŠ ( v triede kde nie je veľa slabých detí), tak dieťa zo ZŠ môže bez problémov dosahovať rovnaké výsledky ako dieťa z gympla. Ale súhlasím s názorom, že nemá význam dávať na gympel dieťa, ktoré si dobré známky na prvom stupni vydrelo. Výhodu toho, že syn je na 8 ročnom gymnáziu vidím hlavne v tom, že o pár rokov keď s ním možno bude trieskať puberta nebudeme musieť riešiť prijímačky. Stále má možnosť sa vrátiť späť na ZŠ a stále má možnosť ísť na inú strednú školu.

masinka
3. jan 2022

@sararajekova chcela som ti napisat ze skus prijimacky a ak ta zoberu, tak potom sa este stale mozes rozhodnut ci ano, ci nie... ale ked vidim "Dakujem za radi, pôjdem na deň otvoreních dverí" tak ty asi radsej zostan na ZS, na gympli by si sa trapila

masinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
masinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz