Mám 15 rokov a chcem vlastnú izbu

ja2122
2. dec 2021

Dobrý deň. Mám taky problém veľmi veľmi tuzim po vlastnej izbe. Mám 15 rokov mám brata ktory má 9.
Tuzim po vlastnej izbe milujem mať svoje súkromie a hlavne mám rada keď má pocas noci nikto nerusi chrapanim a podobne ako môj brat, nezansam spat s niekým v jednej miestnosti. Byvame v 3 izbovom byte. A ako rozmýšľam tak rozmýšľam podľa mňa je toto azda neriesitelny situácia ako dosiahnuť vlastnú izbu. Ak má niekto nejaku snahu pomôcť mi budem mu za to veľmi vďačná. Kto bude mať zaujem pomôcť mi veľmi rada mu poslem aj fotky izby alebo aj celeho bytu. Veľmi pekne ďakujem.

syslik81
2. dec 2021

a nemala by si to riesit s rodicmi? mys me boli 3ja v izbe a prezili sme ... ak nemoze ist k byvat k starkym alebos a vasi nechystaju kupit vacsi byt hold vydrz do 18 a prenajmi si byt po tom co si najdes pracu ..

ja2122
autor
2. dec 2021

@syslik81 rodičom chcem najskôr navrhnúť nejaky návrh lebo oni by nesúhlasili keby za nimi len tak pridem s týmto napadom ale ďakujem

bikarbona
2. dec 2021

Snaž sa v škole a osamostatni sa. Juchuuu už o tri roky máš 18!!!🎂🎉

missdiva
2. dec 2021

@ja2122 pridaj podorys bytu

123andy123
2. dec 2021

Ako velka je izba? Mozno by sa dala postavit priecka a mali by ste dve mensie izby

martina1201
2. dec 2021

@ja2122 ťažko radiť keď nevieme nič viac o byte len že je 3 izbový. Veľkosť izieb ani nič nevieme. Chrápanie môže byť nepríjemné, je za ním zdravotný problém? Rodičia vedia o Tom že brat chrape? Nedá sa im vysvetliť že sa ti preto nedá spať? Že si nevieš oddýchnuť?

nafka0483
2. dec 2021

@ja2122 No pozri, asi sama vies ze ked su 3 izby a ty chces vlastnu, tak bud bude musiet spat v obyvacke brat alebo rodicia. Suhlasili by s tym?
Keby prisiel za rodicmi brat s takou poziadavkou, tak ty by si mu izbu prenechala a spavala v obyvacke? Alebo by sa vzdali rodicia spalne aby ste kazdy mali svoju izbu?
Pripadne vies pridat podorys bytu, existuje moznost izbu rozdelit na dve samostatne?

cyberk
2. dec 2021

joj dnesne deti su riadne rozmaznane :D ja som spavala v izbe este s 2mi bratmi a som ziva a zdrava :D hh ani mi nenapadlo ze by som ziadala rodicov o vlastnu izbu alebo prestahovanie... :D myslim ze keby na to $$ boli tak by sme sa prestahovali uz davno.. :D
Pekne sa uc v skole a ked budes velka sa mozes odstahovat a kupit si byt aky sa ti paci :D :P

benit
2. dec 2021

Ja som mala izbu so sestrou o rok mladsou nenormalna bordelarka. Mali xmr izbu 4,5x6,5. Prisla som za mamou s kinkretnym navrhom predelenia, aj tam mk yo bolo na prd. Musel som to s nou prezit kym som sa neodstahovala. Drzim palce aby si to poriesila lepsie😉

rik01lulaka
2. dec 2021

Toto by si mala otvorene riešiť s rodičmi a prediskutovať s nimi možnosti...si vezmi, že aj rodičia chcú mať sukromie, to ťa nenapadlo? My sme tiež bývali v 3izbovom byte, mám 2 bratov...moji rodičia sa rozhodli tak, že obetovali svoje súkromie a spálňu prenechali bratom a ja som mala svoju vlastnú izbu. Oni spávali v obývačke na rozkladacom gauči 🤷 Osobne by som to s mojimi deťmi takto nikdy neriešila, som názoru, že by sme s bratmi mali oveľa súdržnejši vzťah keby sme boli nútení sa zniesť a tolerovať v jednej izbe. Kamoška má dvoch bratov a sestru, všetci 4mali spoločnú izbu kým nedospeli a to bola jedna z tých menších typov...

simca06022011
2. dec 2021

Treba riešiť s rodičmi, u nas v 3i su velke obývačky, kt. Som videla predelené na dve izby...
Ale teda neviem ci kvôli pár rokom by som sa s tým zabávala, byt rodič. Popravde ja aj kopec inych deti sme bežne 2-3ja v jednej izbe žili.

evaachesa
2. dec 2021

Maximálne si môžeš popýtať poschodovú posteľ so závesom hore ;) Ja som vyrástla s dvoma staršími bratmi v jednej izbe a som tu živá a zdravá. O 3 roky si dospelá, tak si šetri, brigáduj a v 18tke sa môžeš odsťahovať 🙂

ja2122
autor
2. dec 2021

@evaachesa ďakujem 😊

desore
2. dec 2021

@ja2122 Tak ja budem za dobru mamu 😄. Spalnu som darovala mladsiemu synovi aj s manzelskou postelou.
Mne nebavilo riesit zabomysie vojny medzi surodencami a som toho nazoru, ze kazde dieta potrebuje svoje sukromie hlavne co sa tyka ucenia.

ja2122
autor
2. dec 2021

@desore ste ma milo potesili 🙂😊

ankare
2. dec 2021

@ja2122 a keby si spávala v obyvke?

ja2122
autor
2. dec 2021

@ankare myslím že to by mi ani nedovolili. Ale skúsim všetko

sissy27
2. dec 2021

@ja2122 no trošku odvážna požiadavka, mladá dáma 😃 keďže ti vadí bratovo chrápanie a spanie s ním v jednej miestnosti, tak v podstate od rodičov požaduješ buď stavebné úpravy aktuálneho bytu, investíciu do nábytku v prípade, že by išli do obývačky a tebe prenechali spálňu, alebo rovno kúpu nového 4izbového bytu 😃 prísť s takouto požiadavkou moje milované dieťa, tak ju pošlem na to najprv zarobiť a potom mi môže ukazovať projekty prestavby. To čo ty chceš, je otázka niekoľkých stoviek až tisícov € a kopu roboty. O tri rôčky si môžeš pobaliť kufrík a odsťahovať sa do bytu podľa svojich predstáv a finančných možností.

h2
2. dec 2021

@ja2122 Úplne Ťa chápem, ja som mala izbu so sestrou, boli sme si aj vekovo blízke (rozdiel rok a pol) a aj tak som nebola práve rada, že máme spoločnú izbu. S 9 ročným bratom to musí byť o to horšie. Podľa toho, čo píšeš, si ešte rodičom nič nehovorila. Neviem, akú máte finančnú situáciu, ale ja vidím jediné riešenie vo väčšom byte. Rodičia to možno neriešia, lebo nevedia, že si nespokojná. Skús sa s nimi porozprávať, povedz im, že Ťa to veľmi trápi a že potrebuješ súkromie. Viem, že to nie je len tak: kúpiť nový byt, zároveň pôvodný predať... Ale za pokus to stojí. Pre mňa by bola takáto požiadavka od dieťaťa dôležitá a snažila by som sa vyhovieť. V rámci možností, samozrejme.

dkethe
2. dec 2021

Tvoji rodicia by mozno chceli byvat v dome. A mozno by vam chceli dopriat rozdelene izby aspon v 4izbaku. Asi na to ale nemaju peniazky.

Skus nam ukazat podorys bytu - ak je to panelak, vies si ho najst na stranke akebyty.sk, alebo nakresli na papier. Mozno by sa dal aspon nabytok vo vasej izbe prestavat tak, aby si mala viac sukromia, aj ked chrapanie to nestlmi 😊

Inac... na intraku su 12m izby na dvoch ludi, spolocny zachod pre celu chodbu (v lepsom pripade pre 2 izby) jasne, intrakovy zivot ma ine kuzlo nez izba s malym bratom...

emalka
2. dec 2021

@ja2122 Jaj, toto akoby som pisala ja v 15tich 🙂 Akurat my sme boli traja surodenci na jednu izbu. Pred 15 rokmi u nasich nezabralo vobec nic, ani napad prehodit izbu s obyvackou, ani prehodit nabytok, museli sme si to odtrpiet na hromadke 😉

Ako najlepsie riesenie, kym nemame podorys, by bolo pouzit tazke zatemnujuce zavesy na rozdelenie izby alebo aspon oddelenie posteli od zvysku izby - nieje to stavebny zasah, tazka latka trosku odhlucni a bude z toho mat benefit aj brat. Toto spojit s preorganizovanim nabytku a mohlo by to fungovat.

21oktober
3. dec 2021

Ja svoje deti milujem ale nikdy by som neobetovala svoje súkromie s manželom na to aby moja 15 ročná dcéra mala to vysnívané súkromie. Určite by som s manželom nespala v obývačke, alebo sa prekračovala niekde v prehradenej izbe. Ak je trojizbový byť tak sú jednoducho tri izby, jedna pre rodičov , jedna pre deti a ostatné je na spoločný život rodiny. Ja som bývala s dvoma súrodencami v trojizbovom byte ešte k tomu malom a ak by som prišla k mame aby my oni prepustili spálňu a oni sa nasťahovali na rozkladací gauč ako poznám moju mamu tak by akurát ma kopla do zadku a odporučila mi súkromie na ktoré si sama zarobím .

lula313
3. dec 2021

Skus pridať pôdorys bytu. Ak je samostatna kuchyňa a je to technicky možné, tak sa dá z kuchyne vytvoriť mensia izba(naša kuchyňa má napr 12metrov, čiže na izbu postačujúca) a kuchyňa prehodiť do obyvacky, závisí, ako mate riešené odpady, ale v Bratislave je to teraz veľmi bežná Stavebna úprava, aby sa v byte vytvorila ďalšia izba. Ja by som detom dopriala sukromie(najmä pri rozdielnom pohlaví) a kľudne by sme sa s mužom prehodili do obyvacky, ak by sa to technicky dalo.

bikarbona
3. dec 2021

@21oktober Presne tak. Nemôže sa obetovať vzťah rodičov dieťaťu, čo zachvíľku odíde z domu. Navyše, mne ako súkromie stačilo, keď som si čítala knihu a každý mi dal pokoj. Slúchadlá do uší a bolo.

lula313
3. dec 2021

@bikarbona dnes sú tie ceny nehnuteľnosti tak vysoke, že kým sa osamostatní, môže byvat dalších 15 rokov s rodicmi. Je dospievajúce dievca, ktoré potrebuje sukromie a klud na ucenie. Keď budú v izbách, prečo by rodičia nemali sukromie? To by nemali, keby si brata nasťahovali do spalne

h2
3. dec 2021

@bikarbona Aké obetovanie vzťahu rodičov? To je snáď trochu prehnané. Nikto predsa od rodičov nechce, aby sa rozviedli. Ak by som mala dve deti rôzneho pohlavia s väčším vekovým rozdielom, ktoré by potrebovali a chceli súkromie a bývala by som v trojizbovom byte, nemala by som problém urobiť si spálňu z obývačky. Záleží, samozrejme, aj na dispozícii bytu, pri prechodnej obývačke by to bol problém, ale ak je to samostatná izba, tak pre mňa úplne v pohode. Pubertálne deti aj tak v tej obývačke s rodičmi príliš času nestrávia.

simca06022011
3. dec 2021

Toto súkromie deti sa velmi precenuje podla mňa. Akurat ked ma každý svoju miestnost tak sa viac a viac izoluju, kazdy sa zavrie do svojho. Rodicia do obývačky je riešenie, myslím ze ich súkromie to nema ako narusit, ved deti v noci spia a ktorí dospelí su zavreti v spálni pocas dna? Ziadni.. Ktore deti travia dni v obývačke? V domácnostiach kde je kazdy zalezeny vo svojom kute, ziadne.

sissy27
3. dec 2021

@lula313 no neinvestovala by som do nezmyselnej prerábky len aby si princezná mohla do 30 váľať šunky v mamahoteli 😀 slečna má 15, o 5 rokov môže mať hypotéku a svoje vysnívané súkromie, kľudne by som jej ako rodič s tým pomohla. Ja osobne poznám len minimum súrodencov, ktorí mali každý svoju izbu, dokonca poznám aj takých, čo boli traja v jednej izbe a zvládli. Možno ich to trošku postrčilo k osamostatneniu sa.
Fakt je, že kedysi decká trávili viac času vonku, na krúžkoch, a domov sa chodili pomaly len vyspať. Teraz by to len sedelo doma s mobilom v ruke. A ano, korona to ešte zhoršuje, aj tých pár detí čo by chcelo ísť von, tak musí sedieť doma.

diusqa761
3. dec 2021

@ja2122 pozri , chápem aj tvoj pohľad ale aj pohľad rodičov. Sama som bola s bratom v 1 izbe ako dieťa a bolo obdobie kedy som prosila (ale to som mala 7-8rokov) či mi neprerobia špajzu na detskú. 😂 Mali obrovskú takže teoreticky by sa to dalo aj keď by to bol krcálek ako pre Harryho Pottera čo mal pod schodmi 😁. Ono rodičia tvrdo pracujú a potrebujú svoje súkromie takže v živote by ma nenapadlo ich vyhnať na gauč spať aby som mala spálňu pre seba a úpravy izby sú tiež poriadne drahé. Naviac , mňa ako mamu by už aj odradil tvoj vek. Je iné to riešiť pre dieťa čo v tej izbe bude aspoň ďalších 10 rokov a iné pre skoro stredoškoláčku. Hovoríš že máš 15 takže ideš už na strednú nie? Ak pôjdeš na strednú ďalej od domova tak budeš aj tak celý týždeň na internáte a budeš len víkend doma a neskôr vysoká detto/ alebo keď nepôjdeš na vysokú ale do práce tak si už byt /izbu prenájmeš niekde. Nedala by som stovky / tisíce € dieťaťu čo v tej izbe strávi akurát víkendy.

darkswan
3. dec 2021

@h2 presne tiez to nechapem preco sa do nej tak obuli...rovnako mozeme vycitat rodicom, ze si to nepremysleli pri planovani deti...myslim, ze vzdy sa nieco da vymysliet, ja by som to pre svoje deti tiez urobila (viem co to je nemat vlastnu izbu a tlacit sa v jednej malej s dvoma rodicmi)