Mám 13 a moja mama hovorí, že nepotrebujem súkromie

gustoobecny
3. aug 2023

Tým myslím vlastnú izbu, momentálne mám izbu s mladšou sestrou ktorá má 3 roky. Hovorí že v 13tich nepotrebujem žiadne súkromie a kľúč od kúpeľné ešte k tomu schovava. Tento účet som si založila kompletne pre túto jednu otázku pretože má zaujíma či má podľa Vás pravdu.

syslik81
3. aug 2023

mat vlastnu izbu nieje vzdy mozne.. mate priestory? je moznost aby si ju mala? my sme nemali ani dvere do kupelne len zaves lola prezila som to ... kup tabulu nevstupovat obsadene a mas to

lavender94
3. aug 2023

@gustoobecny nie vždy je možné mať vlastnú izbu. Máte prázdnu izbu, kde by si mohla byť? Nemyslím si, inak by bolo logické že by ste mala každá vlastnú. Čo sa týka zamykania v kúpeľni.. ja som sa v živote nezamykala, ale bola som si 100% istá, že mi tam nikto len tak bez zaklopania nepríde a na súkromie v rámci medzí 13 ročného dievčaťa som mala uplné právo.

viestta
3. aug 2023

My sme nikdy nemali kluc v kupelni, ale zato sme boli vychovani, ze ked v kupelni niekto je, tak sa tam nelezie.
No a ked nemaju izbu pre teba, nepristavia ju. Zial, domy ani byty nie su nafukovacie.

kacena4
3. aug 2023

je normalne, že sa delíš o priestor bytu/domu so súrodencom, veď aj mamina s tatinom sú dvaja v jednej izbe, Prečo nie ty? oni nepotrebuju súkromie? V kupelni sa tiez nepotrebuješ zamykať, po prvé čo ak ti nepôjde odomknúť a po druhé pred kým sa chceš zamykať? pred rodičmi, ktorý ta od mala prebalovali a prezliekali a poznaju ťa? Či pred kym?

gustoobecny
autor
3. aug 2023

@syslik81 praveze máme, tabuľka ani slova mí nepomahaju a vzdy keď poviem že chcel byť v izbe sama, tak im to je úplne jedno a sestra chodí rozhadzovat

gustoobecny
autor
3. aug 2023

@viestta dospelí v mojom dome asi vychovaný niesu, furt lezu do kúpeľné keď tam som, voľná izba je ale mama mí to nedovolí

viestta
3. aug 2023

@gustoobecny a ma mama na to aby tu izbu zariadila?

gustoobecny
autor
3. aug 2023

@viestta všetko čo je tam potrebné je presunúť moju posteľ tam a mám vlastnú izbu ale aj tak jej to prekáža kvôli 'plesniam' :/

annm81
3. aug 2023

S vlastnou izbou je to tak, že mať ju je istý luxus. Predpokladám, že tvoji rodičia vyrastali v spoločnej izbe so svojimi súrodencami. Neber teda vlastnú izbu ako samozrejmosť - až si budeš platiť nájom, potom si môžeš diktovať podmienky koľko a začo si ochotná platiť. Rodičia by ti ale mali zabezpečiť pokojné miesto, kde sa môžeš učiť.

Kúpeľňa je niečo iné. A každý by v nej mal mať možnosť súkromia - dospievajúce dievča snáď ešte viac ako dospelý. Kľúč asi dávajú preč kvôli mladšej sestre, čo je rozumné - malé vydesené dieťa vymknuté v kúpeľni nie je úplne sranda. Dohodni sa s rodičmi, ako toto súkromie rešpektovať - vysačka na kľučke, alebo vždy keď niekto bude vstupovať do kúpeľne, zaklope.

vanilkovazmrzka
3. aug 2023

V 13 rokoch ta naozaj to 3 rocne dieta nema ako obmedzovat na sukromi.

syslik81
3. aug 2023

@gustoobecny tak ak je izba plesniva ani sa necudujem-tiez by som ta tam nedala.. chces daco chytit? hold nvydrz to az budes dospela najdes si pracu a mozes si vziat podnajom .. jej dom jej pravidla... skus sa s nou dohodnut aspon s tou kupelnou ..mozno cez otca ? ale da sa aj to prezit

syslik81
3. aug 2023

btw my nielen ze sme nemali dvere na kupelni ale dokonca sme boli 3ja v jednej izbe 😀 a prezili sme to

viestta
3. aug 2023

@gustoobecny tak v plesnivej izbe ziadna rozumna matka nenecha vyrastat svoje dieta. Ked si das tu robotu a zacnes hladat na internete, tak pochopis ake rizika tam hrozia

matullienka
3. aug 2023

Ťa mrzí, že nemáš dýchacie a kožné problémy? Mať izbu plnú plesní je nesmierne zdraviu škodlivé. Skús to vziať z tej strany, že rodičia myslia na tvoje zdravie a nie , že ti zakazujú mať vlastnú izbu.

janickacrazy
3. aug 2023

@syslik81 to si fakt neviem predstaviť kúpeľňu bez dverí, to muselo byť veselé u vás

iwesska
3. aug 2023

Ked su v izbe plesne,tak co tam chces robit? To aj nieco stoji izbu opravit. To nie je Barbie dom,ze presunies postel a byvas😂 Moja zlata,ja som mala s bratom izbu,kym som nechodila na strednu a tu som. A to sme si vekovo blizky. Moje deti su blizke vekovo tebe,su opacneho pohlavia a tiez musia vydrzat v spolocnej izbe. Nebudem teraz kvoli tomu,aby mali samostatnu izbu,kupovat novy byt. Takze tvoja mama urcite tiez ma dovod preco je to tak,ako je. Na sukromi v kupelni sa treba slusne dohodnut.

syslik81
3. aug 2023

@janickacrazy zachod samozrejme dvere ma .. vana v starych anelakoch uz nie ... nielen my ale aj kopa spoluziakov a deti v panelakoch mala rovnake kupelne ako my .. 😀 sa zatiahlo zastipcovalo a bolo sukromie

mamatroch
3. aug 2023

@gustoobecny ja som mama a v jednej izbe mame tri deti vo veku 4, 10 a 12 rokov, najmensi je chlapec a vacsie dve dievcata. Najstarsia tiez sniva o vlastnej izbe, ale v trojizbovom byte logicky nemozu byt 2-3 detske izby.
Co sme urobili, je, ze sme nabytkom ciastocne rozdelili izbu na dve casti, pre maleho (kde si on rozklada svoje vlaciky, lego....) a vacsiu pre dievcata. Ale samozrejme im chodi aj do ich casti, lebo okno je tam a on miluje z neho vsetko sledovat (preto ideme v najblizsej dobe presunut k oknu jeho)... No 3-4-rocnemu dietatu tazko vysvetlit imaginarnu hranicu. V com to pomaha, je, ze si nerozklada hracky vo velkacskej casti.
Mozno toto by bola cesta pre vasu rodinku? Izbu ciastocne rozdelit nabytkom / paravanom? (Paravany byvaju i pekne vzorove)...
Eventualne skus na to ist mudro: nakresli (narysuj!) na stvorcekovy papier presny geometricky plan vasej detskej izby - pohlad zhora - nezabudni dodrzat presne rozmery (napr. v pomere 1:20, kde 1 cm na papieri bude zodpovedat 20 cm v skutocnosti) a to iste so vsetkym nabytkom v detskej a skus navrhnut ine rozmiestnenie.
My to teraz tiez riesime - makety nabytku zhora sme vystrihli a skusali "napasovat" do izby az kym sme nenasli sposob ako by sa nam to vsetko pacilo.
A s kupelnou - skus si s maminou v POKOJNEJ chvili sadnut s tym, ze sa s nou chces porozpravat. A povedz jej, ze si uz vo veku, kedy by si bola rada, keby ti nechodili do kupelne, ked tam si... Alebo minimalne zaklopali...
Maj pritom na zreteli, ze pre dospelych je dolezite, ako im to povies (niekedy viac ako to, co povies)... Cize ak na to ides krikom / hnevom / vycitkami (...a vsetky kamaratky maju / mozu...), uz si tym dlazdis cestu k NIE.
Ak chces aby Ta brali ako velkacku, v prvom rade im musis ukazat, ze uz nou si svojim spravanim (kam patri i ovladanie svojich emocii a slusne spravanie s respektom 😉)

suzitok
3. aug 2023

@syslik81 bože, to poznam tie byty, kupelna bez dveri a cez nu sa chodilo do kuchyne...katastrofa...vana alebo sprchovy kut len tak v strede vsetkeho..

peter0123
3. aug 2023

@gustoobecny koľko krát som snívala o súkromí, ja som sa musela deliť s oveľa mladším bratom aj v osemnástich. Prežila som. Navyše som bývala jednom dome so starými rodičmi aj prababkou, dávno tam nebývam ale v kúpelke do dnes nie sú kľúče

petra7825
3. aug 2023

Som mama ale viem sa vzit aj do tvojich pocitov. Chapem ze je to tazke ak je mama neustupna. Asi by som ti poradila ze si skus sadnut s mamou ale priprav si ine dovody preco potrebujes mat izbu sama ale nie ze chces sukromie lebo to na tvoju mamu asi nepresvedci. Hladaj ine dovody. Potrebujes vacsi klud na ucenie, chces si vecer citat ale sestra musi spat…Vyjednavaj a ponukni mame nieco co bude vyhodne pre obe strany. Co sa tyka plesne najskor zisti co by sa dalo s tym spravit a ci sa vobec da. Lebo ak sa to neda riesit alebo je to nakladne tak tvoju mamu chapem. Pockaj dva roky a pocas letnej brigady si nasetris na to aby sa to fixlo.

sasa1310
3. aug 2023

Ja neviem, keď je priestor ako píše dievča, tak nevidím dôvod mať deti až takým veľkým vekovým rozdielom v jednej izbe. My sme vždy radšej ukrojili zo svojho súkromia, len nech deti majú priestor. A v menšom byte sme zrušili spálňu a urobili sme 2 detské izby už len kvôli učeniu.
A tú kúpeľňu tiež mám dosť. Mama by mala rešpektovať svoje 13ročné dieťa, ktoré sa začína hanbiť a je úplne logické, že dieťa v takom veku už potrebuje ako také súkromie čo sa týka svojej hygieny

anonymanonym
3. aug 2023

A ja si myslim, ze 13 rocna slecna uz sukromie potrebuje. Minimalne do kupelne jej uz fakt nemaju co rodicia chodit, zamykat sa je pre mna tiez samozrejmost.
A izba.. no.. je normalne, ze surodenci su v jednej izbe (aj ked islo to na nervy aj mne) a vo vacsine pripadov sa to ani inak vyriesit neda. Ale ak je priestor na to, aby malo dieta svoju vlastnu izbu, tak preco nie? Plesen je argument, to je fakt nebezpecne a v plesnivej izbe by som svojmu dietatu byvat nedovolila. Ale plesen sa da predsa riesit. Kludne zapojit aj mladu, nech pri tom vsetkom pomoze, ale ak taka moznost je, urcite by som svojej 13 rocnej dcere sukromie dopriala. Predstava, ze som v 13tich v izbe s 3 rocnym dietatom a pritom mame volnu izbu (aj ked ZATIAL nevhodnu na byvanie) tiez by ma to riadne hnevalo.

renab
3. aug 2023

Ja by som ti tiez nedovolila zamykat sa v kupelni, pokial by sme tam nemali zamok, ktory sa da otvorit, aj ked je zamknute a kluc z vnutornej strany. Moze sa ti cokolvek stat a ako sa k tebe dostanu? Slusne je ale nechodit do kupelne, pokial je tam niekto.

solange7
3. aug 2023

Za mna je z tohto celeho asi najhorsia ta hlaska, ze 13 rocne dievca ziadne sukromie nepotrebuje. No kazdopadne autorka, zrejme to budes musiet vydrzat, alebo skus aspon navrhnut rodicom, ci ti tu plesnivu prazdnu izbu neprerobia.

kristinka92
3. aug 2023

tu izbu ešte chápem keď je v nejakom zlom stave, ale nehnevajte sa- 13rocna súkromie v kúpeľni potrebuje. u nás sa tiež nezamyka, ale keď sú zatvorené dvere a niekto tam je, tak tam nikto nechodi! a tu dievča píše že “ lezu do kúpeľné keď tam som” …skôr ma problém mama pochopiť že 13rocna už nie je to babatko čo bývalo a potrebuje už svoje súkromie.

annm81
3. aug 2023

@syslik81
@suzitok
Wow, s takým usporiadaním bytu som sa nikdy nestretla. Nemáte nejakú fotku, ako to zhruba vyzeralo?

syslik81
3. aug 2023

vojdes do bytu na jednej strane wc na druhej kumbal oproti dvere do velkej izby pred tymi dverami odbocis do lava a tam je jedna stena a naproti zaves pozdlz kupelne .. to je chodbicka do kuchyne ... ale v kuchyni mas este jedny dvere do tej velkej izby takze teoreticky sa ta chodbicka da izatvorit -len nasi to nemali

sissy27
3. aug 2023

Baby a myslite, ze plesniva je len ta jedna izba a plesen si povie “tu mi to staci, dalej nejdem” ? Ak je plesen v jednej izbe, tak pravdepodobne bude skor ci neskor v celom byte.
13 rocnej liezt do kupelne ani neviem ci je drzost alebo uchylacina…
A ze nepotrebuje sukromie a co uz jej moze vadit 3r surodenec? Preboha ved v tomto veku maju diametralne odlisne zaujmy aj potreby. Maly by mal byt davno v posteli a ona by si mozno chcela citat, pozriet si film alebo sa potrebuje ucit a nemoze, aby nerusila brata. Mozno by si chcela popoludni pozvat kamosky a brat neda pokoj…
Len preto, ze vy ste vyrastali bez dveri a vsetci na kope este neznamena, ze ani ini na to nemaju pravo…

syslik81
3. aug 2023

@sissy27 ak je ta izba v pristavbe a tam zateka tak ano pliesen moze byt len tam ... nemusis byt hned v celom dome .. dievca nepise v akom stave ta pliesen je a kde je ta izba .. ze jej lezu do kupelne -ok to nieje spravne -ale mozno len mama isla po daku b;npst a pubertiak sa hned nasral .. a ked tu izbu nemaju tak ju proste nemaju .. nech sa uci a odstahuje cim skor -potom uvidi ake to je fionancovanie bytu .. nie kazdy ma peniaze na rozhadzovanie .. a su aj daleko horsie veci ako zdielanie izby s 3 rocnou ...