Chcem sa dostať na gymnázium

baska14yolo
17. nov 2021

ahojte, mám 14 a chcem ísť na gymnazium do Nitry. mám jednotky a dvojky v podstate všetko mi ide okrem matematiky. to mám, že 2 a 3 obcas aj 4 ale málokedy. podľa mňa som všeobecne múdra a nie každému ide matematika. moja mama ma chce poslat ale na nejaku odbornú ked sama má gympel, ja nechápem. prosím poraďte mi, či mám šancu sa tam dostať, a či je to také, že veľa učenia alebo tak. (samozrejme, viem, že je tam ovela viac učenia ako inde ale tak približne) ďakujem

alexk12
17. nov 2021

@baska14yolo sak prihlášku si dávaš ty ci mama tak di daj prihlášku na gymnázium

mata1001
17. nov 2021

Ked chces vyštudovať VŠ, tak gymnázium je dobrá voľba.Keď nie, tak zvoľ inú SŠ.

zafir01
17. nov 2021

@baska14yolo
ahoj, vobec netusim, ake su dnes naroky na gympel, ale ked ja som vyberala strednu ( pred 20 rokmi ) , tak s mojim priemerom ( od 5-9 r s vysvedceni ) 1,4 . som nemala sancu , ale tak ani som po tej skole nepriahla . a teda tiez ostatne predmety pohoda, len matematika na vysvedceni 3 vzdy na konci roka . vtedy to bolo sotva na obchodnu akademiu, ktoru mam . aj to ma ucitelka odhovarala, ani zdravotnu mi neschvalila ( dodnes toho lutujem, ze som ju pocuvla )
sama si musis verit, a musis vediet, ci si studijny typ. a akym smerom by si chcela dalej ist, pretoze niektore vysoke skoly si priam pytaju pripravu z gympla, a niektore zas z odbornej skoly .
mas nejaku predstavu o dalsom smerovani ? kam na vysku ?

baska14yolo
autor
17. nov 2021

@zafir01
chcela by som studovat potom asi vyzivu a poradenstvo alebo este ma zaujima móda ale to skor by bolo ako hobby.

papillon_noir
17. nov 2021

Dnes ide na gymnázium každý, nemyslím si že ako jednotkarka- dvojkarka by si mala mať problém, či už dostať sa tam alebo ho skončiť,a ak rozmýšľaš nad vysokou školou,tak je to určite správna voľba

elenka74
17. nov 2021

@baska14yolo Ak chceš ísť raz na VŠ , gympeľ je najlepšie voľba. Syn to veľmi ocenil, chodil na STU, po prvom semestri viac ako polovica žiakov vypadla, poväčšine tí, ktorí nechodili na gympeľ a pohoreli na matike.

janka1011
17. nov 2021

@baska14yolo dostať sa na gympel dnes nie je nejaký problém, otázne je skôr, či určite chceš ísť na VŠ, lebo samotný gympel ti je úplne na nič. Chodila som na gympel, učenia je dosť, ale dá sa zvládnuť. Len ak máš problém s matikou tak tam jej bude dosť a navyše musíš sa drviť predmety ako fyzika, chémia, biológia, ... ktoré ani nebudeš nikdy potrebovať, ak sa vyberieš napr.tým smerom módy. Podľa mňa Ti mama neradí zle a na výšku sa dá ísť z každej školy.

jaja20
17. nov 2021

@baska14yolo Aj ja som chodila na gymnázium a veru,teraz s odstupom času viem skonštatovať, že by som si druhýkrát vybrala radšej niečo iné.
Nebavila ma tam matika a fyzika, zachránili to humanistické predmety a jazyky,na ktoré som sa potom od 3. ročníka špecializovala.

evabb35
17. nov 2021

@baska14yolo Ale veď na strednej odbornej škole je veľmi veľa učenia a štúdium je náročnejšie ako na gympli, aj maturita je ťažšia. Gympel je príprava na VŠ.

janka1011
17. nov 2021

@evabb35 prosím ťa nezavádzaj, kde je na SOŠ ťažšie učivo ako na gympli. Na SOŠ nemusíš mať také známky ako na gymnázium. Správne píšeš, že gympel je príprava na VŠ a tomu zodpovedá aj obtiažnosť učiva. Učí sa tam všetko a veĺa. A maturita na gymnáziu je určite náročnejšia ako na SOŠ.

evabb35
17. nov 2021

@janka1011 Obchodná akadémia, stredná zdravotnícka škola... je ľahšia?

janka1011
17. nov 2021

@evabb35 samozrejme, že áno. Aj nároky na prijatie sú miernejšie. Vždy sa aj hovorilo, že gymnázium je najťažšia stredná skola. Na soš sa učíš presne len to, čo potrebuješ pre danú profesiu, na gymnáziu musíš zvládnuť úplne všetko - fyziku, chémiu, biológiu, jazyky, informatiku,matiku,... musia ťa tam rovnako pripraviť na štúdium medicíny ako aj na štúdium technickeho smeru či jazykov. To so zdravotnou nemôžeš porovnávať.

luccija
17. nov 2021

@baska14yolo akú odbornú školu Ti chce vybrať mama?Určite máš šancu sa dostať na gymnázium, ale bolo by fajn chodiť na doučovanie z mat.Presne taký problém má moja dcéra bavia ju predmety chémia, biológia, jazyky, ale nerozumie matematike hoci má jednotky, dvojky, ale matiku má vydretu.

martina2001
17. nov 2021

@baska14yolo gymnázium je len príprava na VŠ, syn minulý šk.rok koncil, matematiku mal napr. v maturitnom ročníku 8hod.týždenne.

evabb35
17. nov 2021

@janka1011 Podľa mňa zavádzajú tí, ktorí tvrdia, že stačí gymnázium a kurz účtovníctva a môže robiť účtovníčku. Ale tak to už v tomto svete chodí.

evabb35
17. nov 2021

Gymnázium pripravuje na VŠ. Lenže je tu problém. My na Slovensku toľko vysokoškolských miest pracovných nemáme. Takže to v praxi potom vyzerá tak, že gymnazista ide na VŠ, politológiu a po jej ukončení na kurz.

janka1011
17. nov 2021

@evabb35 otázka bola, či je gymnázium ťažká škola. Nikde som nenapísala, že ti stačí kurz a je z teba účtovníčka, aj keď poznám baby, ktoré to presne takto spravili a v pohode sa tým živia.
Čo sa tých vš miest týka, ja to už v dnešnej dobe vnímam tak, že maturita je už len ten základ ako kedysi bola učňovka. Veľa ľudí už má titul a tí majú pri hľadaní zamestnania navrch. Keď príde na pohovor človek s maturitou a človek s výškou v danej profesii, hádaj koho si zamestnávateĺ vyberie.

baska14yolo
autor
17. nov 2021

@luccija ona chce odbornú veterinu alebo potom slancikovej priemyselnu potravinarsku

evabb35
18. nov 2021

@janka1011 aj ja poznám baby, ktoré sa "v pohode" tým živia. O tom množstve chýb,ktoré nič netušiac vyprodukujú, radšej pomlčím. Všetci im to s pochopením tolerujeme a opravujeme čo sa dá.

evabb35
18. nov 2021

Poznám lekárov, ktorí majú strednú zdravotnícku školu a poznám právnikov, ktorí majú obchodnú akadémiu, či dokonca inú strednú odbornú školu. Žiaľ, poznám gymnazistov, ktorí sa na medicínu nedostali. Poznám gymnazistov, ktorí nezvládli štúdium na práve a neukončili ani prvý ročník. Poznám gymnazistov, ktorí neukončili VŠ. V minulosti mi šila šaty krajčírka s učňovkou, dnes má moja krajčírka VŠ.

evabb35
18. nov 2021

Ako to bude v budúcnosti s prijatím na VŠ dnes netuším. Na medicíne už dnes tuším dávajú na prijímacích pohovoroch prednosť gymnazistom, ale neviem o tom, že by absolventom strednej zdravotníckej školy nedovolili uchádzať sa o štúdium na medicíne. Dnes je gymnázií strašne veľa a na ten počet zase až toľko výborných žiakov nie je.

zafir01
18. nov 2021

@evabb35 tento rok robili prijímačky na medicínu do MT dve moje susedky. Jedna z gympla, aj keď mala doučovania, sa nedostala, hoci všetko na to focusovala. Druhá zo zdravotnej školy bez doučovania, a počas strednej ešte brigadovala, aby nemusela toľko od rodičov pýtať sa dostala bez problémov. Pričom na ZŠ maká omnoho horšie známky ako ta, co sla na gympel. Občas je to o tom, čo študenta chytí za srdce, baví ho to a ide mu to.

simca06022011
18. nov 2021

No na tie odbory ktorym sa chces venovať na vs gymnazium naozak nepotrebujes. Ist mozes ale matiky je tam dosť. Ak ti nevadi ze sa s matikou budes morit a trapit 4 roky... Tak chod. Gymnazium ma orave tu matiku taku ze potom na vs sa na nej dobre stava. Zdravotnicka skola tiez pripravi dobre studentov na zdravotnicke vs, výživu asi nebudeš studovat na mediicne.
Problem je to, ze to co ta bavi v 14r ta nemusí bavit v 20tich a teda mozes skoncit uplne inde. Gymnázium ta nauci vsetko a mas na vyber.
Inak ja som na financiach mala spoluziacky aj z odbornych skol, jedna bola sice po strednej rok doma a biflila matiku, ale zvladali to. A to bola tazka škola.. Vsetko sa da ked sa chce.
Rozhodnut sa musis sama co chces nechces... Zase nq co mas studovst veterinu ak nebudes chciet robit veterinu atd. Tu nejde o plnenie planov rodiča... Ja som bola na gympel automaticky nastavena, vs bola tiez automatika, od mala som bola tlacena do uctovnictva atd. A teraz ma to tka nebavi 😂😁 nervy mam, lebo uz roky viem ze vybrala by som si nieco iné.. Vyber si sama ale nechaj si poradiť, zvaz to dobre.

simca06022011
18. nov 2021

@evabb35 presne na tie gymple dakedy bolo take sito, ze brali po brutalnych prijímackach v podstate len jednitkarov zo zs ak nahodou neurobil niekto excelentne prijimacky. Teraz uz beru hocijako, nesledujem to rocne ale boli rocniky ked brali aj bez prijimaciek..

evabb35
18. nov 2021

@zafir01 Na strednej zdravotníckej škole sú dnes na žiakov kladené veľmi vysoké nároky.

evabb35
18. nov 2021

@baska14yolo Pri takýchto známkach z matiky na ZŠ, to bude na gympli na matike a fyzike strašné trápenie. Všetko to trápenie s gymnaziálnou matematikou a fyzikou sa dá obísť prostredníctvom tých škôl, ktoré navrhuje mama, ktorá má gymnázium a vie o čom to je. Zvažuje sa povinná maturika z matematiky na gymnáziách v budúcnosti, nechcem strašiť, ale načo sa 4 roky zbytočne trápiť.

evabb35
18. nov 2021

@baska14yolo pokiaľ nenabehneš na obtiažnosť matiky na ZŠ v 7.,8.,9. ročníku a nebudeš mať na vysvedčení 1, tak nemá význam ísť na gympel, lebo sa tam budeš trápiť. Na gymnáziu je učivo nastavené tak, že autori učebnice už počítajú s tým, že učivo na ZŠ si nezvládla na 1. Už dvojkári na ZŠ majú veľký problém.

kittykat22
18. nov 2021

@baska14yolo dohodni sa s mamou ze ona moze vybrat jednu skolu a ty druhu. Chapem, ze mama ti chce dobre, ale nie je mozne, aby za teba vyberala skoly. Ty to budes studovat, ty tym budes zit. Povedz ze chces dat jednu na gympel a druhu na odbornu skolu. Pravda ale je, ze mama ti skoly vobec vyberat nemala. Moze ti poradit ale to rozhodnutie by malo byt na tebe. Skus sa pozriet na prijimacky z minulych rokov na ten gympel- niesu niekde testy? Prosim ta a gympel zvladnes. Neboj.

evabb35
18. nov 2021

@baska14yolo nepoznáme finančnú situáciu u vás v rodine. V tejto pandemickej dobe sa finančná situácia mnohých rodín dramaticky mení. Možno mama netuší, či bude môcť živiť vysokoškoláka a možno aj preto takto uvažuje.

zafir01
18. nov 2021

@evabb35 to som si všimla veru. Ja som na ňu mala od učiteľky "zákaz" pred 20 rokmi si podať prihlášku, a to na vysvedčení jednotky, občas dvojka a jedna trojka z matiky.. Ale mam dosť známych, vo sa práve z tej školy dostali na medicínu a úspešne ju aj skončili. Zrejme, kde je vôľa, tam je cesta. Možno lepšie usilovný žiak z soš, ako lenivý z gympla 🤷‍♀️