16-ročná dcéra má nadváhu a nechce sa vážiť

27. jún 2024

Čaute mám dcéru 16rokov. Ano som si vedomá toho že má nadváhu no keď jej poviem že poď sa odváziť niečo s tým urobíme tak ona za zavrie do izby rozplqče sa a nechce sa ísť odvážiť.. už son zúfala

thereisabear
27. jún 2024

Niečo s tým môžeš robiť aj bez váženia.

pribinak
27. jún 2024

Načo ju chceš vážiť?
Zmeň jej jedalnicek, začnite spolu cvičiť, hýbať sa, začnite spolu zdravo variť

banalu
27. jún 2024

Nerozumiem preco sa musi vazit pred tebou?
Ak si je vedoma problemu, skor sa s nou porozpravaj ako to zmenit. Mozno nejaky sport, ci jedalnicek na mieru a podobne.

solange7
27. jún 2024

Sa necudujem, ze ma depku ked ides na nu takto. Zmen jedalnicek celej rodine a budte aktivni.

januska12323
27. jún 2024

Aký má zmysel ju nútiť do váženia? Veď vie, že je tučná aj bez toho. Začni zdravšie variť a choďte spolu na prechádzky.

butterflyeffect
27. jún 2024

Myslim ze ona je zufala viac z toho ze na to poukazujes. Predpokladam ze prevazne sa stravuje doma a nevyjedla sa v skole alebo mimo domu. Tak zacat tym co jej servirujes a davas jest bez toho aby si jen davala na oci to ze ma nadvahu a to preto tak musi jest. Dalej ak chces aby robila nejaky pohyb tak chod do toho s nou a brat to akonzabavu a spolocne straveny cas lebo ked jej piviea ze je to preto ze ma chudnut bude zas odmietat. A vazit nie je potrebne. Ved to aj ty aj ona vidis ci schudla alebo pribrala. Moja nevlastna dcera takym pristupom matky sa sice sama odvazi ale nikomu vahu nepovie lebo sa hanbi( pritom je normalnej vahy niezeby mala nadvahu) a tym ze doma jej stale vravia ze by mala schudnut, sa mi sama zdoverila ze uz uvazovala o tom ze prestane uplne jest. A dost s tym bojuje v hlave, uz analyzuje co moze si dat a nemoze ak ten den nebude sportovat. Dievcata v jej veku su velmi citlive na to co im pivies tak ak nexhfes aby skoncila s anorexiou alebo bulimiou radsej odloz vahu uplne. A radsej mat dceru s nadvahou a stastnu ako chudu a nestastnu. A ked uz riesit tak urcite nie stylom pod sa vazit a podme a tym daco robit.

magic08
27. jún 2024

nestaci len zmeniť stravu doma, chce to uprimny empaticky rozhovor s dcerou, neurazat a nevyčítat, ona musi pochopit, že ani pojedanie hluposti v skole od spoluziacok alebo zo skolkeho bufetu by nemala, ak chce schudnut. a samozrejme sport.
Riesili sme podobny problem s dcerou, je mladsia ako tvoja. vysvetlila som jej zdravotne rizika a začala som s nou behavať. Velmi nam to pomohlo obom. Spravili sme nieco pre seba a pre zdravie.

samimami777
27. jún 2024

Tiež nechápem prečo váženie pred tebou ... to pre dievča v puberte s nalomeným sebavedomím musí byť neskutočne ponižujúce... Treba na ňu ísť trochu citlivejšie nie tak hrrr. Radšej jej navrhni že môžete spolu začať zdravšie variť a sa stravovať, že môžete spolu chodiť behať / do fitka / na plávanie/ turistiku ... Opýtať sa jej či je dáky šport alebo niečo čo by rada skúsila že ju v tom podporíš a prihlásiš ju na kurzy/krúžok ... Ide to pojať omnoho citlivejšie... Puberta je predsa len obdobie kedy je citlivejšia , plná hormónov , vzdoru, vzteku, kedy ešte nemá dobre vybudovanú sebelásku .... Z takého hrrr prístupu akurát bude nešťastná že príliš okato poukazuješ na jej váhu a tlačíš na ňu

zuzubb007
27. jún 2024

A čo ti pomôže na tom, že zistíš koľko váži? Snáď vidíš ako vyzera, a všetko začína v kuchyni takže sa zameraj ako matka na to, a nedeprimuj ju, začnite aktívne cvičiť a zdravo jest, ako sa jej venuješ? Plávanie, behanie, túry, korčule? Čo z toho robíte spolu?

magic08
27. jún 2024

a este dodam, v case ked sme riesili dcerkinu vahu, netusila som kolko vazi. Vedela to len ona, a nikdy som od nej nechcla aby sa zvazila predo mnou. Nevazila sa ani ona počas celej doby. Len nedavno mi poovedala, kolko vtedy vazila. Pre nu je to velmi neprijmne a ponizujuce, ked sa ma pred tebou zvazit, navyse, ak zareagujes neprimerane, len jej tym ublizis

oriesocek
27. jún 2024

Ak ma problem, tak to rieste pridanim zeleniny, ovocia. Menej peciva, bublinkovych sladkych vod, viac pohybu. A teda vazit sa nemusi, presne cislo nepotrebujete...

milanemila
27. jún 2024

A naco ju chces vazit? Tak asi si z nej robia srandu v skole, mozno ju sikanuju atd. Je to pre nu zrejme velmi hakliva tema a sama je z toho nestastna. Zacni nakupovat zdrave potraviny, zacnite sa viac hybat ako rodina vsetci a spolocne jej takto pomozete. Nie stylom ano si tucna pod sa odvazit a chudnut 🤷🏼‍♀️

simca06022011
27. jún 2024

ty sa chodis s niekym vazit? co to ze sa odvazi urobi s jej vahou? nic. Dceru vezmi sportovat, vyletovat, plavat, uprav jej stravu a opatrne, aby nemala blok, skor tak nenapadne

30katrusa40
27. jún 2024

Skús sa najskôr poradiť so psychológom ako toto riešiť. Lebo postaviť ju na váhu nie je riešenie. Takze ju skôr zavolaj aby ste šli kdesi von má bicykel, turistika prípadne prechádzka plávanie a podobne. Doma snáď varíš tak var zdravšie . Ty nemáš nadváhu ?

alex49
27. jún 2024

Som dospelá a vážim sa raz za mesiac, začala som zdravšie jesť a cvičiť. Číslo na váhe klesalo veľmi pomaly, čo má začalo demotivovat. Radšej som sa zamerala ma centimetre, veci sú mi voľnejšie aj keď váha neklesá tak rýchlo. S dcérou sa úprimne porozprávaj, bez výčitiek.

domka222
27. jún 2024

Keby viem,že som tučná a moja mama by ma nútila vážiť sa pred ňou, brala by som to ako výsmech, nie pomoc

sense
27. jún 2024

A načo sa ma vážiť? Ved sama vidí ze ma nadváhu... Ideš na to od zlého konca... Co takto ist príkladom začať zdravo variť a celá rodina sa zdravo stravovať, a motivovať k pohybu namiesto deptania z čísla na vahe

rozculena
27. jún 2024

ty koľko vážiš?

vanilkovazmrzka
27. jún 2024

Naco ju potrebujes vazit, ked je ocividne obezna?
Rovno ju zober cvicit, do kuchyne ukazat si co treba jest. To je to, co s tym mozes robit, vazenie nie je nastroj na chudnutie.

kacena4
27. jún 2024

pridavam sa k ostatnim, naco ju chces vazit? to je tak dolezite kolko vazi? ci 50 ci 70kg? podstatne je ze si uvedomuje ze ma nadvahu. radsej sa s nou porozpravaj ci by nechcela nastavit nejaky rezim aby isla vaha dole a ze jej s tym pomozes napr. budete sa zdravo stravovat obe, nebudete kupovat sladene veci do bytu aby ju nelakali, viac pohybu popr. cez prazdniny ju prihlas do posilky k trenerovi ktory jej vie nastavit program na cvicenie a podporuj ju v cviceni drzim palceky dcere a tebe aby si s nou vedela vhodne komunikovat

syslik81
27. jún 2024

16 rocna je to,co jej navaris ty .. takze nadvaha ide v prvom rade od teba a nie od nej ... namiesto poukazovania na jej vahu zmen jedalnicek-celej rodiny ,,, zacnite chodit na turu hlavne ju podporuj ci uz ma kila navyse alebo nie.. ak si si ista ,ze po zdravotnej stranke je ok ..ze to nema dedicne tak zacni od seba

deti95060810
27. jún 2024

troška sa obetuj aj ty a chodievajte spolu na turistiku popr. dlhšie prechádzky ....idú prázdniny denne dáte tých 5-7 km a uvidíš ako pôjde váha dole.

iwesska
27. jún 2024

@syslik81 Vies co,s tymto nesuhlasim. Mam pubertaka,od malicka ho vedieme k zdravej strave,sami sa tak stravujeme,zjeme kvanta zeleniny ovocia,varime vyvazene zdrave jedla a vies co? On zahodi desiatu do kosa a kupi si chipsy,zmrzlinu,gumene cukriky, lebo aj spoluziaci...Normalne jedlo ani nezje,lebo ma zaludok plny somarin. Chudy je ako slamka o tom pokoj,ale ma ma zvyseny cholesterol a musi dodrziavat dietu a on na to dlabe. Sama lekarka mu dohovarala. Co myslis,ze si z toho zobral? Takze nie vzdy je to o tom,ako sa stravuje rodina,bohvie,co si mlada kupuje pomimo.

lakebabe
27. jún 2024

16 ročná sa už nestravuje len doma, kamaratkina dcéra má 17 a nonstop sedia s kamarátmi v MC donalde alebo si vkuse objednava domov pizze keď je ona v praci , nepomôže nič peniaze ma svoje co dostava na sviatky a z brigád.
Tiež riešia ze mladá od 15 tích extrémne priberá bohužiaľ je to z tohto. Chodia na túry aj na bicykel ale už kondička žiadna pri takej strave.

pictbridge
27. jún 2024

Ja mam 16 ročného syna a mala som to iste. Ani za svet na váhu. No raz som ho prinútila a keď som videla číslo 103 tak som zakročila. Za rok totižto pribral 18 kil viem to lebo sme boli minulý rok na preventívke. Po zaťaží zvracanie nemohol cvičiť kondičku žiadna. Konzultovala som najprv sama s lekárom potom sme išli spolu na odbery. Poslal nas na kardiologiu a tam lekárka znova pohrozila synovi lebo mal tlak 160 . Poslala ho snáď všade. Obličky štítna žľaza hrudník aorta kompletka USG. No čuduj sa. Chlapec sa spamätal. Chodí ma bike schudol 4 kila už . Išla som na to cez lekárov lebo moja slova boli zbytočne a zabralo. Aj keď strie ma už na celý život ide to pomaličky dole. No on sa nikdy neprejedal. Iba nehybal. Nikam nechodí iba PC.

syslik81
27. jún 2024

@iwesska ked vidim,ze zahadzuje jedlo kt dostava dam mu ultimatum-mas na rozhadzovanie-stravuj sa teda sam ..ale vo vsetkom .. prispievaj na domacnost..rozmysli si co kupi

mirkam3
27. jún 2024

Ak máte váhu doma, tak predpokladam, že ona presne vie, koľko váži. Ak s tým fakt chces niečo robit, vážit ju v úvode fakt nemusis. Uprav stravu (celej rodine), nedávaj jej peniaze na kupovanie blbosti, celá rodina sa hýbte, a keď pôjdu aj vizuálne kilá dolu, bude ju to určite aj motivovať skontrolovať si úbytok na váhe. A samozrejme, bolo by fajn ísť aj k lekárovi, aby ste sa uistili, že váha nie je prejav nejakych napr hormonálnych problémov.

mamamasama
27. jún 2024

Ty si ju dostala do tohto štadia. Daj jej pokoj. Bude to riesit, ked bude chciet.

lenkalenka126
27. jún 2024

Určite nie je správne ju nútiť do toho, aby sa pred tebou odvážila. Sama to podľa mňa určite vie, ale hanbí sa za to a je si vedomá svojho problému, možno len nevie, ako to zmeniť. Skúsila by som sa s ňou v súkromí porozprávať, navrhnúť riešenia, jedálniček, pohyb. Takýmto spôsobom (váženie nasilu a pod.) je riziko vzniku porúch príjmu potravy.

1ryba
27. jún 2024

Ja ti to napíšem tak ako to je. Za nadváhu detí môžu v drvivej väčšine rodičia a rodina, pretože deti vykrmujú ako prasiatka a varia a konzumujú nezdravé jedlo. A nič lepšie tieto rodinky potom nenapadne, len tým deťom hovoriť, že by dieťa malo schudnúť. Pričom s dieťaťom ani nešportujú, ani mu zdravo nevaria. Takýmto by som dala po papuli. Ty si to dotiahla ešte ďalej a dcéra sa má pred tebou vážiť. Spytujte si doma svedomie, čo jej od mala dávate na tanier a do úst, aby ste zistili, kto za to môže.