12-ročná dcéra je len doma

4. nov 2023

Ahojte,ani neviem ako chcem vlastne pomoc. Tak asi len taky vylev. Mam dceru 12r a problem je ten, ze je cele dni len doma zatvorena. Nema kamosky na travenie volneho casu. V skole ma kamosku taku ze napr.na spolocne aktivity v skole ale na travenie volneho casu nie. Kamoska sice byva kusocek od nas ale poobede sa vobec nestretavaju. Do min roka mala najlepsiu kamosku taktoez kusok od nas ale ta sa s nou uz nechce kamosit,aj z toho ne stale smutna uz rok. V triede je ich presne 10doevcat a kazda ma svoj par okrem mojej takze nema s kym travit cas. No a tak je len doma zatvorena. Ma sice 2 kruzky gymnastika-hadzana ale tam su tak rozne z dedin a z jej triedy takze velmi podobny kolektiv,tak ani tam nevznikli priatelstva. Takze proste je stale doma da sa povedat smutna - znudena a ja sa o nu bojim aby to memalo zly psychicky dopad. V skole sikanovana nie je -mala som stretko s ucitelkou,vsima si ju a vravi ze sikana ci posmievanie tam nie je, ze v skole nebadat problem. Ja jej hocorim ze moze pozvat kamosku k nam domov alebo nech skusi sa k niekomu pripojit, povie len ze no ona uz kamosku ma tu a tu. Aj to skusala bola som svedok - odpoved negativna. Ja som mala kamosky my sme boli deti ulice takze mne toto pride velmi zle, mam pocit ze vsetko dobre jej takto uteka, ze premrhava svoj zivot a bojim sa ze bude samotarka a ze si to ponesie aj nadalej. Viem ze v tomto kolektive uz spriaznenu dusu nenajde. Bojim sa aby nemala depresie. Rozpravala som sa so znamou detskou psychologickou a ze je to u dnesnej mladezi strasne casty jav,ze k nej chodi vela dievcat hlavne do tych 15rokov. A ze cesta von sa hlada velmi tazko. Vobec neviem ako jej dvihnut naladu,co robit aby bola v pohode, snazime sa nieco podniknut vzdy ale tiez mame s muzom narocne prace takze sme dost vycerpani. Sesternice ma rocne..

chadkroeger
4. nov 2023

O pár rokov pôjde na strednu a tam sa to možno zlepší 🙂

anjelicek26
4. nov 2023

Ja napisem len moju skusenost, mam podobne "doma sediacu" osobku doma, len uz ma teda 17...vyborne sa uci, v skole problemy ziadne, kamosiek malo, ale ma, stabilny okruh, podobne zmyslajuce ako ona... skola prio, vela doma... kruzky ma - od 10 rokov poziarnikov, ma za sebou vsetky poziarnicke sutaze, vycviky, cvicenia, od minuleho roka chodi oficialne k zasahom, venuje sa vychove mladeze, ma "vlastne" decka pod sebou, uci, ukazuje, dozoruje... a prveho priatela ma poziarnika 😅 Volny cas si vyplnala malovanim, momentalne je na takej urovni, ze vdaka tomuto "nudeniu sa" pojde studovat graficky design... Vsetko prislo kedy malo, len to chcelo cas... Uprimne tiez som sa obcas zamyslala, ci je toto v poriadku, ale ked si pomyslim na kamosku, ktorej dcera v podobnom veku presla takymi eskapadami s alkoholom, drogami, utekanim z domu, flakanim skoly, striedanim priatelov a priateliek ehm... ze som este velice rada, ze je moje dieta take... ked je ona stastna, co riesis? Ci sa ti stazuje, ze nie je spokojna? Alebo len ty si nie spokojna? Mne tieto dve posledne otazky najviac pomohli.

kristinapetronela
4. nov 2023

To je taký vek ...ešte rok dva a bude chodiť von až moc

syslik81
4. nov 2023

nechaj ju -to prejde..spravte si program vy dve aspon cez vikend .. moja cez tyzden tiez nikam moc nechodi obcas tu ma spoluziacku na prespanie ale u nas to od mala funguje e ak su narodeniny robi sa oslava kde su spoluziacky a tak sa bavia vsetky spolua nielen 2 medzi sebou .. mozno ak bude mat neaky sviatok skusit im spravit spolocnu oslavu .. ak nie vyckat do strednej ..

pparis
4. nov 2023

su ludia, ktori su introvertni a nic im "neuteka", ale takto im to vyhovuje a nemaju potrebu sa s niekym kamaratit. Nechajte ju na pokoji a nenutte ju k tomu. Mozno ju to casom prejde a mozno nie. Budte rada, ze nechodi fetovat a kadeco horsie.

majkabambulik
4. nov 2023

@pparis uplne suhlasim, toto by ocenila kazda dobra a starostliva matka, kterej sa dcera povaluje po smradlavych a spinavych pajzloch s partiou spodiny spolocnosti, a pocitom ze patri do cool skupiny kde ma bandu akoze kamaratok. Mat dobru kamaratku to nie je ist do obchodu a kupit si nieco z regalu, a lepsie je nemat ziadne kamaratky ako zlu partiu co zvedie na zle chodniky zivota. 12r dievca je este dieta a ked teraz nema tak neznamena ze nebude mat nikdy rovesnicku kamaratku, no najlepsia kamaratka v celom zivote je predsa vlastna mama! no a pripadne aj milujuca babicka, ktora je na nezaplatenie.

patus_2
5. nov 2023

Porozprávaj sa, či jej to takto vyhovuje. Pravdepodobne tvoja dcéra je typ, že počas života bude mať 1-2 verných ľudí okolo seba a viac nie. Ja som nabtom podobne a ver mi, nič mi nechýba. Zbytočne budeš pozývať domov kamarátky, keď to nie je osoba, ktorá jej dokonale sadne. V živote bude mať ešte množstvo situácii nájsť si spriaznenú dušu. Zatiaľ vymyslí program ty. Na prechádzku, na bicykle alebo na plaváreň môžete ísť a upevní to váš vzťah.

autor
5. nov 2023

@patus_2
@majkabambulik
@pparis
@syslik81
@kristinapetronela
@anjelicek26
@chadkroeger praveze to ja nejak neviem zistit ci jej to vyhovuje alebo proste ine nezostava. 😕podla mna skor ine nezostava. Co mala tu naj kam tak boli spolu ponerne casto a bolo to ine dieta,take veselsie. Ked ona jej teda povedala ze s noi uz nebude tak moja to zle velmi zle niesla aj chuda plakala dost,ja som myslela,ze sa to urovna ale nie. Uz je tomu viac ako rok co bola u nas naposledy a to dovtedy byvala kazdy den. Takze moju to vtedy velmi vzalo a podla mna ju to stale urcitym sposobom trapi,lebo oni si spolu tolko veci planovali a moja je taky typ tej vernej najlepsej kamosky,ktory nesklame.. raz za mesiac ju zavola jedna kamoska o rok starsia tak velmi rada k nej ide,obcas ju zavola ona k nam ale ma tolko priatelov,ze nestiha takze si myslim ze jej to chyba tej mojej 😕

Ano na jednu stranu si potom mozem povedat ze je to fajn nemusim sa o nu bat ked je len doma,akurat neviem ci toto nie je take “mrhanie” casom. Rada by som jej presla konverzacie ci sa nieco tam nedeje ale nedostanem sa jej do mobilu.

patus_2
5. nov 2023

Teraz sa priprav, že s nástupom puberty to bude ešte "horšie". Nič ju nebude baviť, nikam nebude chcieť ísť... Je to prirodzené. Možno by som ešte popremýšľala, čo ju baví. Nájsť nejaký koníček, kľudne individuálny. Šitie, kreslenie, akvaristika, turistika, kreatívne niečo...

syslik81
5. nov 2023

A nepokusila si sa zistit co sa medzi nimi stalo? Mozno si tvoja aj daco vycita a preto nechce novu kamaratku..alebo jej kip psa.. ja som mala v jej veku a bol to naj kamos 🤓

autor
5. nov 2023

@syslik81 medzi nou a tou naj kamoskou?viem co sa stalo…

autor
5. nov 2023

@patus_2 ano viem,ze to bude estw horsie,😕len ma to teda velmi trapi ked vidim tie jej spoluziacky pekne po kope a ona nic.

ivangeline
5. nov 2023

Kruzky a hobby ma?

autor
5. nov 2023

@ivangeline ma kruzky,ten isty kolektiv viac menej takze ziadne kamaratsva..z tyzdna je 3 az 4x na kruzku no aj tak kopa volneho casu.ucit sa jej vela netreba,staxi precitat na 1

gabika99
5. nov 2023

Je to taky zvláštny, citlivý vek. Tiež mám doma sediacu 12 ročnú dcéru. Rada by aj išla von, ale nemá s kým. O to horšie, ze bývame v malej dedinke, kde je len jedna jej rovesnicka, vôbec sa nestretavaju. Školu ma v meste. V triede je len 8 dievčat. Ma veľmi dobrého kamaráta - spolužiaka od 1 triedy, sú ako dvojičky. Ale už sa im posmievaju ostatní, ze sú frajeri, co nie sú. Mala ešte bff kamarátku-spolužiačku, tiež sa to vlani pokazilo. Veľmi ju to trápi, neviem jej pomôcť. Krúžky ma 4 dní v týždni, tiež žiadne kamarátstva, tie dievčatá su všade skoro tie isté.
Teraz si hľadajú akúsi cestu k sebe s tou bývalou bff, ale dcéra hovorí, ze už to nikdy nebude ono, ze jej už neverí, ale aspoň bude mať s kým tráviť čas v škole. Najviac verí a veľa veci povie tomu kamarátovi.

bubbiik
5. nov 2023

@autorka z mojej vlastnej skúsenosti sme 3 súrodenci a každý sme iný najstarší brat už ma cez 30 a skoro do 30 bol iba doma, nemal nejako kamarátov, žeby chodil von s nimi alebo tak, ani na zábavy ho to neťahalo aj keď ho zavolal niekto tak jemu sa nechcelo a radšej bol doma, následne prišiel ten vek, že si našiel priateľku teraz už manželku a je viac spoločenský ale proste vždy bol viac doma akoby niekam chodil
ja som celú základnú aj strednú bola taký introvert, nechodila som po škole nikam ani so spolužiakmi alebo tak, vždy zo školy domov a na ZŠ som chodila do ZUŠ po škole kde som mala tiež kamarátov ako aj v škole ale vždy to po škole haslo, že sme sa nestretávali a podobne, prišla výška a zrazu už mi to začínalo prekážať prvý semester to bolo ešte také, že som nejako nemala kamarátov tam aj keď ma spolubývajúce niekam volali tak nechcelo sa mi aj keď niečo sa na izbe dialo tak som si dala slúchadlá a pustila si niečo na NB a proste som bola uzavretá a zrazu prišiel ten moment na skúškach, že som si našla kamošku, ktorá dala dokopy celú našu skupinku a sme stále kamošky, nech sa deje čo sa deje, či niekto sa vykašľal na školu alebo skončil skôr stále sa stretávame a pod., taktiež prišiel čas, že som sa začala venovať aj dobrovoľníctvu počas VŠ a to ma dodnes napĺňa a teraz už ma to príliš ani doma nebaví a som rada keď ideme s kamarátmi von, alebo niečo s ostatnými kamošmi dobrovoľníkmi organizujeme tak je to proste iné,
najmladší brat, ten bol strašne akčný od malička taký extrovert, futbal, hasičský, hudobná, čo sa organizovalo v dedine alebo podobne tak nebola akcia kde by chýbal, so spolužiakmi zo strednej na chaty a pod., následne prišla výška a on ostal viac taký uzavretý iba doma sedí, teraz teda ide z práce domov a už ho to nikam neťahá ani už ty chalani s ktorými sa kedysi kamarátil ho neťahajú na pivo alebo tak ale mama hovorí, že to musí prísť, že každý sme boli inak spoločensky nastavený a jednoducho u každého prišiel ten okamih kedy sme začali viac času tráviť s kamarátmi alebo tak

eliska13
5. nov 2023

Porovnávas to s tým, aké sme mali my detstvo.Dnes už nie sú také kamarátstva.Ak to dcére vadí musí ona vyvinúť aktivitu, alebo bude doma.Tiez mám takú dcéru, keď má čas ona, kamarátky sú na krúžkoch, cez víkendy chodíme na chatu, k rodine.v 15 r sa zmení, že sa budeš cudovat

autor
5. nov 2023

@bubbiik zaujimave velmi, pestra vzorka ste🙂dalujem za napisanie,rada si precitam take pribehy. Ona by aj isla niekam,to nie je ze vyslocene nechce len nema kam a a kym. Ona je inak za vsetku srandu, napomocna, da sa na nu spolahnut, ked pytaju ulohy prva odposuje, vysvetli spoluziackam v skole ale tam to padlo, na travenie casu ju nezavolaju..pritom raz za rok akoze ked sa jej podarilo tie baby sa nasmiali, zabavili len je to asi malo. Najhorsie ze fakt sa tam neda pomoct, ze len pri nej stat a byt oporou😕mna to mrzi ze takto zabija cas, tie najkrajsie bezstaroatne roky mobil telka mobil telka😐

madeline1
5. nov 2023

Ved ma dva kruzky a skolu, po skole sa uci, tak mas pocit, ze je vela doma? Ved aj oddychnut si potrebuje a ucit sa, nie len behat po vonku a riesit blbosti. Dobre kamosky bude mat i tak len par, mozno ich ma v tych kruzkoch kam chodi...

kristinkakvetinka
5. nov 2023

Aj ja som sedela len doma a sedím dodnes 😆 som skôr introvert a nepotrebujem spoločnosť a pritom som dosť komunikatívna ale skôr som rada sama ,vyhovuje mi .Čas v skole a v práci kde je veľa ľudí a velky ruch mi nerobil dobre .

bubbiik
5. nov 2023

@autorka ja som taktiež bola veľmi dobrosrdečná či na základnej či na strednej ale všetko to končilo v škole vždy a starší brat taktiež by sa v škole pre všetkých rozdal ale už von ho nik nevolal, ja som doma tiež nemala s kým tráviť čas ak nerátam mladšieho brata, ktorý je o rok mladší ale inak tiež aj keď som chcela ísť von s "kamarátkami" z detstva tak ani jedna nemala čas keď som chcela ja ísť a dnes sa tak maximálne pozdravíme a to sme už dospelé ale nemáme si jednoducho čo povedať, skôr to ja teraz vidím, že susedia keď sa po rokoch vrátili bývať späť tak už s tými deckami si mám viac čo povedať aj keď su mladší ale ten vzťah je s nimi na inej úrovni ako s mojimi rovesníkmi, ktorý sa kedysi tvárili, že sme nerozlučné kamarátky a dnes sa ledvom pozdravíme keď sa stretneme vonku

autor
6. nov 2023

@madeline1 ako pisem, priprava do skoly jej trva max hodinu, kruzok nema kazdy den, vacsinou je o 15-16h doma. Takze casu ma kvantum

autor
7. nov 2023

@eliska13 ale nie ja myslim ze su stale takr kamaratstva,akuray moja take nema. Uz sa stracam v tom ci ozaj nechce alebo nechcu ju😐nechaoem to ale, keby bola hnusna ok beriem..vies ja myslim ze ona nebude mat kamosky ani v 15r..tam to usto mebudu diskoteky a pod

katkami123
7. nov 2023

A neničí ju viac to ak jej chodíš pravidelne za zadkom a neprizvukuješ ako nemá ísť s kým von ako je stále doma?

A ako ostatne jej spolužiačky sú spolu vonku?

klip0
7. nov 2023

A čo sa stalo medzi ňou a kamarátkou ? Nemohol sa kvôli tomu nejak spojiť kolektív a nebavia sa s ňou ?
Prípadne nevysmiala ju nejak ra kamarátka ? Nezahanbila ?
Pamätám si zo svojho detstva cca takýto vek, tiež dve kamarátky. Pohádali sa ani neviem prečo ale jedna spravila "vzburu" proti tej druhej a všetkých potisku huckala proti nej, až sa v podstate každý aj bal baviť s ňou

autor
8. nov 2023

@katkami123 ano oststane spoluziacky su spolu navstevuju sa,vsetky dokopy nie ale po skupinkach

autor
8. nov 2023

@klip0 ta jje kamaratka z nej sa stala taka cudacka, odhlasila sa z vacsiny kruzkov a povacsine len doma sedi. Ci sa jej vysmieva to neviem ale nestve triedu proti nej, to viem. Moja sa v triede bavi s tymi babami ale nestretava sa s nimi.

katkami123
8. nov 2023

Myslím, že či to ty sama všetko dcére zbytočne neprizvukuješ. Možno by bolo dobré to len nechať tak nič jej nehovoriť, ďaleko viac jej môže ubližovať tvoja prílišná aktivita a zaangažovanosť.

autor
8. nov 2023

@katkami123 hej viem ako si to myslela, to nie. Len obcas napr cez vik ked je pekne a je zavreta sa jej spytam ci nechce niekam vybehnut za niekym…povie ze nie nechce a dalej neriesim..
Ale kebyze ma s kym tak chce ist to viem…😞

tanyag
8. nov 2023

@autor
Tak sa jej cez víkend nepýtaj, či nechce ísť von, ak dobre vieš, že nemá s kým....toto by ma od rodiča ešte viac deptalo...skús jej vytvoriť program ty...vezmi ju do kina, na prechádzku, do mesta...spravte si pekný deň...veď nemusíte sedieť doma, či musíte?