Odmietnutie liečby predkusu strojčekom u 12 ročného syna

12. jan 2022

Ahojte, syn má 12 rokov a zubár nám odporučil strojček kvôli predkusu, ktorý však vôbec nie je výrazný, dokonca syn ani nemá krivé zuby a ani sa mu nekazia. Nehovorím, že jeho chrup je dokonalý, to asi nikto nemá. Mne sa to však celé zdá ako ťahanie peňazí. Lebo teraz je to móda mať strojček. Zubár hovorí o problémoch, ktoré môže mať o 30 rokov. Odmietli by ste v takomto prípade liečbu? Mal niekto podobnú skúsenosť? Ďakujem.

koniarova
12. jan 2022

Konzultovala by som aj s iným dr.

mmirka02
12. jan 2022

Ten predkus sa bude časom zväčšovať ,nebude v dospelosti taký ako v detstve ..A do 18roka prepláca niečo aj poisťovňa. Ja by som do toho išla ,lebo potom platiť celú sumu nieje sranda.

kacena4
12. jan 2022

zubar ta losiela k custnemu ortopedovy id to zhodnoti ak tam nepojdete niec nemozes odmietnut (teda nemas co)

nelca0510
12. jan 2022

Ja by som šla aspoň na konzultáciu k ortodentistovi. Neviem,či je taká móda,ale ak tam má teraz malú odchýlku či ten predkus,bude sa časom zhoršovať.

victoriab
12. jan 2022

Vidíš môj má naopak predkus riadny ale žiadny celustny nema volne

luccija
12. jan 2022

@kacena4 podľa mňa už bola u celustneho.
My máme zase opačný prípad podľa mňa ms dcéra predkus podobný typ zubov má aj muž voľakedy už nosila nočný strojček a boli sme u celustneho a ten povedal, že by to neriešil, že či máme veľa peňazí🙂Pozri daj ešte na názor iného celustneho...nočný strojček by nestačil?O 30 r bude mať možno v ústach protézu ja viem, že zubári a celustni bojujú za každý zub, ale zase to ber s rezervou.Synovi ešte narastie tvár, čeľusť teraz sa najviac zmení v puberte

luccija
12. jan 2022

Ináč mne poradila aj dentálna hygienicka, ak chodíte...

jaja20
12. jan 2022

My sme dcére strojček nakoniec nedali,lebo ho mala jej spolužiačka, a keď jej ho po 2 rokoch dali dole, zakrátko sa jej zuby zase poposúvali,lebo ako dieťa rastie,aj tvar čeľustí a tváre sa mení. Keď bude chcieť,dá si ho v dospelosti.

nelca0510
12. jan 2022

@jaja20 v dospelosti sa ti podakuje za to,koľko to bude stáť a že sa to mohlo riešiť keď bola mensia

renka30
12. jan 2022

Do liečby ťa nikto nútiť nemôže. Neviem či je zubár aj zároveň čeľustný ortopéd ale ak vás k nemu posiela minimálne na tú konzultáciu by som išla. Dcéra má strojček 3 roky, konečne jej ho idú dávať dole a ja keď som jej laicky pozerala na zuby vôbec som nemala pocit, že strojček potrebuje ale mala tie zuby naozaj pootáčané, nemala miesto na štvorky a všetko sa jej pekne upravilo. je to síce dosť veľká investícia ale je to časovo rozložené, čiže nikdy ma tá suma nejako nebolela...najviac finančne náročné je to na začiatku a na konci liečby, mňa teraz čaká zaplatiť 200€ ale je to za sňatie, dentálnu hygienu, a nočný strojček, ktorý bude ešte rok nosiť...
A čaká ma druhé kolo s mladšou dcérou...

jaja20
12. jan 2022

@nelca0510 Netáraj,my sme to normálne konzultovali s doktorom a ona tiež na tej spolužiačke videla,že to nepomohlo,ako očakávali. Plus dať si kôli tomu zbytočne vytrhnúť 2 zdravé zuby,to tiež zavážilo.
Keď bude mať úplne ukončený vývin,tak jej to normálne dáme urobiť. Peniaze nie sú problém,hlavne,nech jej to vydrží. Aj Adela si vyrovnala zuby až v 40-ke a neubudlo z nej. Veď je to len kozmetická záležitosť.

alana1
12. jan 2022

no moj 11r syn ma zuby ulozene tak, ze mu dosadaju zuby na zuby...uz to vidiet na vrchnej jednotke, kedze aj v noci skripe zubami...ja som tak prisla o zuby, ze ich mam kvoli zlemu neriesenemu zhryzu ukusane...u syna sa da tomu predist prave strojcekom, v marci sa chystame k celustnemu ako to zhodnoti on...ideme tam na moju ziadost.

kiki68
12. jan 2022

Poradit sa minimalne s dvoma dalsimi odbornikmi. Ja som strojcek mala a teda , vysledok sa zial neujal na dlho ( proste som nevhodny typ) a lepidlo poskodilo sklovinu. Moj muz tiez podobne, sice vysledok drzi akotak ( nie vsak ukazkovo) a sklovina vyrazne poskodena. Treba zhodnotit aj typ skloviny. Ci to ten zub ma sancu vydrzat. Tiez metodu. Vtedy za nasich cias tie metody boli osekane. Ja som to mala na Slovensku, muz v Rakusku. Cize pri iba drobnom optickom Probleme by som do toho nesla. Ciste skrz iny problem : skryte kazy vzniknute v priestoroch, kde sa to tazko cisti. Ako za mna keby do toho ma ist moje dieta, tak kazdy mesiac minimalne raz az dva krat na zubnu hygienu. Blbe je, ze mne napr tie veci upinali aj cez dasna a nedalo sa tam dostat. Muz musi mat zase permanentny dole zvazok, to drzi drotik. Musi velmi casto na zubnu hygienu. Treba to vsetko zvazit, urobit rtg

kikka95
12. jan 2022

Ja som tiež strojček odmietla, keď som bola menšia a teraz to ľutujem :( už mi to poisťovňa nepreplatí a môj predkus sa samozrejme vekom zväčšil.

alana1
12. jan 2022

a este jedna dolezita info, urcite je potrebne premylsat nad neviditelnym prave kvoli tomu, ze pod fixnym sa mozu zuby kvoli zlej hygiene, rozpadnut...to mi aj moj zubar potvrdil, ze ma kopec pripadov so znicenou sklovinou po noseni fixneho strojceka... a ide o 13-15r deti

veto
12. jan 2022

@jaja20 Nie je to len kozmeticky problem ale aj zdravotny. Zmeny na nosnej prepazke, zuzena prepazka, celozivotne stazene dychanie, pripadne operacie.
Anonymna autorka: Konzultovala by som to este inde pokual mas pochybnosti. Mne v 13 rokoch strojcek nedali lebo nemal so mnou kto chodit po doktoroch a v 30tke som si ho zaplatila z vlastneho vrecka, 3500 eur. Za to by bola krasna dovolenka, ojazdene auto ci zaklad na hypoteku. A nebol to ani ten neviditelny strojcek len biele keramicke zamky na prednych zuboch.

hipuska
12. jan 2022

U nás má tiež syn predkus. Strojček mu nasadili na horny rad zubov v 11 rokoch, vraj na 1,5 roka. Prešlo 1,5 roka a zubárka akurat na mňa vyblafla, takže ideme na dolny rad. A ja že čo? A ona mi to teraz vysvetlila tak, že horný strojček vyrovnával horný rad zubov - čo vôbec nebolo treba a dolný "čakal" kým vyrastú všetky trvalé zuby. Predkus, že sa rieši dolným strojčekom, nakoľko horná sánka je nepohybliva a potrebujú posunúť tu dolnú. Takže, jej návrh momentálne je, dať strojček na dolný rad a riešiť predkus. Syn sa rozplakal. Tak som povedala, že strojček dáme dole a opakovane sa to bude riešiť keď bude starší a bude sam chciet. Veľmi banujem, že sme sa neporadili inde a slepo verili jednej zubárke. Vraj na liečbu predkusu je potrebné mať nasadeny strojček aj hore aj dole, nakoľko sa dolny dajak dopaja a ťahá za horny.

Hygiena je druhá vec. Syn je poctivka v čistení zubov a aj tak to nezvláda sám. Teraz má 12 rokov.

jaja20
12. jan 2022

@veto Nehnevaj sa,ale ty nepoznáš chorobopis mojej dcéry. Keby to mala vážne,tak jej ten strojček dáme urobiť. Ale v jej prípade je to skôr kozmetický problém,nič z toho,čo tak hrozivo opisuješ,nemá. Pred mesiacom mala práve 18 rokov,tak ak nám tento rok zubár dá "zelenú" ,tak jej to vybavíme obratom.

veto
12. jan 2022

@jaja20 Ten tvoj zaver o Adele nevyzera na to, ze sa bavis o tvojej dcere, vyznieva to obecne, ze krive zuby su len kozmeticky problem. Na co ja reagujem, ze nie je, ze to obecne je aj zdravotny problem.
Nie je treba hned osocovat druhych, ze nic nevedia.

jaja20
12. jan 2022

@veto Ten koment,kde je písané o Adele,je už môj druhý príspevok v tejto diskusii,tak kebyže si čítala všetko,tak vieš,o čo sa jedná.

panizimacelenky
12. jan 2022

Toto bol tak trochu prístup mojich rodičov a teda, rozhodne z neho nie som nadšená. Nemala som veľmi krivé zuby, ale po 25ťke sa začali kriviť ešte viac... Porobili sa mi kazy, jeden zub musel ísť von... Teraz mám 35 a neviem sa dočkať, kedy budem mať našetrené, aby som to mohla napraviť. Takže - za mňa strojček jednoznačne áno.

veto
12. jan 2022

@jaja20 Ale no tak 😉. Keby si nebola tak vztahovacna ze ti niekto vyvrati obecny fakt, tak ako si to napisala, tak by si sa nemusela odvolavat na to, ze clovek musi povinne citat vsetky tvoje prispevky aby mohol reagovat.

jaja20
12. jan 2022

@veto A tebe je čo,že stále do mňa vrtaš??? Opakujem,že moja dcéra nemá zdravotný problém,ktorý si vyžaduje indikáciu strojčeka,riešili sme to so zubárom len kôli vizuálnej stránke,tak už konečne pochop,prečo sme jej ho nedali. Ak máš o téme také znalosti,tak poraď autorke,ja to nepotrebujem 😉

veto
12. jan 2022

@jaja20 Autorke som poradila a do teba nevrtam. Nebud tak vztahovacna a klud.

matqa411211
12. jan 2022

@alana1 zas to tak sklovinu nenici, staci poriadne cistit zuby, to by tie strojceky asi skoncili keby tak nicili sklovinu (sama som mala strojcek) neviditelny stoji niekolko tisic, a chcela by som vidiet pubertiaka ako si podstivo cistí zuby po kazdom jedle (lebo neviditelny strojcek sa pri kazdom jedeni musi davat dole, a pred nasadzanim umyt zuby)

jaja20
12. jan 2022

@veto Rozkaz😉

loliki
12. jan 2022

Môj syn (13) nosí strojček. Tiež som zvažovala. Mám odfotené zuby pred, po roku atď. Ja som bola zvyknutá na jeho zuboradie, ale keď porovnávam fotky, teraz má pekne zoradené, upravené. Chytám sa za hlavu, či som predtým bola slepá? Nie, len zvyknutá. Ja určite strojček odporúčam.

cherry_cherry
12. jan 2022

Ja by som strojcek dala, ten predkus sa bude iba zvyraznovat. Teraz mu cast preplati poistovna, takze by som urcite isla do toho. Moji rodicia mali tiez nazor, ze ved to nie je tak vidiet a ja som ako decko strojcek nechcela. Potom som si v dospelosti buchala hlavu, ze aka som bola sprosta a som aj trochu nahnevana na rodocov, ze to neriesili. A ked som si davala ako dospela rovnat zuby, tak tisicky eur len tak lietali. Ved jasne, da sa to, ale nie je to vobec lacna zalezitost. Po kazdom fixnom strojceku sa este dlhu dobu nosi nocny strojcek a to prave kvoli tomu neziaducemu posuvaniu.

lilke
12. jan 2022

@jaja20 kamoška ako dospelá, v 30-ke, nosila strojček. Po pár rokoch sa jej to vrátilo späť. Dieťaťu vo vývine sa chrup upraví nastálo.

lilke
12. jan 2022

Predkus by som určite riešila, aj keď sa tebe zdá chrup v poriadku. U syna podobná situácia, predkus, zuby ale priam ukážkové. Videli sme, že pri jedení horšie zuval, do strojčeka sme išli. Ako menší už dostal nejaké silikónové korektory, no urobil si z nich žuvačku... Syn proti strojčeku protestoval, veď puberta riadna, no po 4 mesiacoch minule akurát sám povedal, že cíti, že mu to pomáha.