Ako triediť prádlo?

21. jún 2024

Ahojte, az sa hanbim, ale u nas doma sa pralo ako prislo. Ako triedite pradlo? Nemyslim farby, ale konkretne, co s cim periete? S cim periete spodne pradlo (s uterakmi, postelnym alebo inym)? S cim utierky do kuchyne, ci zvlast? S cim ponozky? Co vzdy davam zvlast su monterky z dvora, resp. oblecenie z dvora. Pripadne zvlast vlna a sportove. Dakujem

andrejka1974
21. jún 2024

Všetko periem spolu na 40 stupňov hodinu

reddflowerlife
21. jún 2024

Ahoj ja som už prala roznymi sposobmi ale teraz periem takto :
Uteraky zvlast. Postelne pradlo zvlast. Kuchynske utierky zvlast. Deky zvlast. Periem tak, ze ked sa mi nakopia, za to mam vela kusov.
Spodne pradlo a ponozky ja neperiem oddelene, ale dávam ich spolu podla farieb, cize kludne vyperiem biele gatky s mojim bielym trickom a bielymi ponozkami a bielymi nohavicami, dám dezinfekcnu avivaz, gel na biele pradlo a periem na 60

nikiki29
21. jún 2024

Triedim: vlna, funkčné+športové a spol, uteráky spolu s kuchynskými utierkami (na 60), posteľné prádlo (na 60), veľmi jedmné prádlo, bábätkovské oblečenie... ponožky, spodné prádlo podľa farieb k ostatnému oblečeniu.

iwet25
21. jún 2024

Ja uteráky, utierky spolu na 60tke, cez leto k tomu pridám aj detske ponozky. Postelne pradlo na 60tke aj k tomu zvyknem pridať cez leto ponozky. Inak oblecenie na 40tke, pridávam dezinfekciu.

haley7897
21. jún 2024

Ono asi nieje uplne zle prať veci dokopy. Je to ekonomickejsie + eco benefit. Nemyslím si ze sa máš za co hanbiť. Ja som v tomto naopak zbytočne príliš monk. Triedim všetko. Nielen na farby ale farby na svetle a tmavé, tj mam svetlo ružové a tmavo ružové zvlášť, tak so všetkými farbami. Potom zvlášť aj športové, zvlášť spodné prádlo + roztriedit podľa farieb, zvlášť zvlášť posteľné, zvlášť uteráky, zvlášť vlnu... No pomohla som ti? 🤣🤣🤣 Je ale fakt, ze u nás sa točí veľa oblečenia, neperiem poloprázdne práčky aj po takomto roztriedeni je stále čo prať...

thereisabear
21. jún 2024

Svetlé, farebné, občas čierne zvlášť, posteľné, uteráky a utierky spolu (na 90), deky a obliečky, športové a bundy, vlna, utierky a mop.

ninusa221
21. jún 2024

Ja periem väčšinou uteraky a handry spolu. Potom biele klasika všetko a tmavé. Sme sami dvaja takže kým by sa mi nazbierali uteraky tak by som ich prala raz za mesiac 😂

leonie35
21. jún 2024

Ahoj, uteraky, osusky a utierky spolu na 60. Postelne pradlo tiez na 60. Tmave pradlo davam na 30, spodne pradlo kludne aj s ponozkami, no davam sensitivny "dezinfekcny" prostriedok z DM vhodny na citlivu pokozku 🙂

deti95060810
21. jún 2024

ponožky s rifľami, alebo inými nohavicami - chlapom periem ponožky osobitne - mne a deťom spolu...
posteľné prádlo - osobitne
pyžamá osobitne
utierky - osobitne na 90 st
tepláky spolu, ...
tričká spolu...
rozlišujem biele, bledé farby a tmavé... všetko na 60 st.

nás je viac v domácnosti tak aj veci máme veľa...

sun_shine_2020
21. jún 2024

- Utierky a latkove plienky (ogrckane) spolu
- Uteraky
- "Rohozka" na wc, v kupelni, handry na podlahu
- funkcne pradlo
- postelne pradlo
- biele
- cierne/tmave
- farebne si este delim na blede a tmavsie😂

viestta
21. jún 2024

Triedim podla farby, svetle, farebne, tmave, periem vsetko na 40.
Osobitne periem zaclony, vetrovky, botasky, upratovacie handry, deky a ine specialitky

la_dolce_vita
21. jún 2024

Triedim podla farieb, spodne pradlo tiez, ale to aj namocim a periem s ostatnymi vecmi ako tricka apod. 40 stupnov. Uteraky a osusky na 60 stupnov rovnakej farby, utierky namocim cez noc a periem na 95 stupnov, ked su vsetky spinave a naskrobim ich. Postelne zvlast na 60 stupnov. Striktne triedim a periem biele a to tiez namacam, na to biele si zvlast potrpim. Davam vzdy tie papieriky do pracky a nemam nikdy nic zafarbene.

tykat
21. jún 2024

Triedim od oka... farba, material, pocitovo ....kuch.utierky osobitne, ponozky osobitne, spodne pradlo osobitne (ale to je moja uchylka). My sme 4 dospeli denne tocime kopec oblecenia, tak sa rychlo nazbiera.

angel993
21. jún 2024

Spodné prádlo, ponožky, uteráky a posteľné prádlo aspoň na 60 stupňov. Ostatné rozdelím na svetlé a tmavé a periem na 40 stupňov. Ak mám málo prádla a je tam aj spodné prádlo periem všetko na 60 stupňov.

rozculena
21. jún 2024

@andrejka1974 smradlavé ponožky s utierkami a s jemným spodným prádlom???😲

rozculena
21. jún 2024

uteráky,posteľné prádlo,utierky na 50-60
moje tričká a spodné prádlo spolu na jemnom na 30-40
tmavé pánske tričká a ponožky a tepláky
rifle samostatne,prípadne s teplákami
deky samostatne
vetrovky samostatne,veď aj tak sa viac ako jedna do práčky nezmestí
mopy,handry a pod. s ničím nekombinujem

autor
21. jún 2024

Dakujem velmi pekne. Pomohli ste mi. Ja mam v podstate biele - utierky, spodne pradlo, uteraky, postelne. A tmave ponozky, nohavice, tricka. A potom tie zvlast kategorie. Nasmradene ponozky namacam vopred. Rovnako ak je nieco od zeme/blata/piesku. Periem vsetko na 60 a dlhy program. Vtedy mozem naplnit 9kg pracku a minie najmenej vody. Plus to ide do susicky, alebo na slnko.
Akurat robim blbost s tymi utierkami a spodnym pradlom spolu ako citam. Ale utierok nemam na plnu pracku. A spodne pradlo sa mi uplne nehodi k tmavemu. Asi ho dam s postelnym.

autor
21. jún 2024

A ako sa starate o matrace? Prvykrat mame take kvalitnejsie. Maju potah od vyroby. Na tom mame nepremokavu plachtu a klasika plachtu. Matrac s potahom od vyroby obcas povysavam. Ale rozmyslam, ze ci potah oprat a ako casto? Je taky, ze sa da rozdelit na polky, cize sa v pohode zvlecie aj zmesti do pracky aj vyvlecie. Len neviem ako dlho sa to bude susit veru. Tepujete tie matrace? Toho sa dost obavam.

lavender94
21. jún 2024

Okrem povlečenia a kuchynských utiekok periem všetko spolu podľa farby. Keď ke toho viac tak rozdelim ma spodné prádlo + uteráky a ďalšia kopa normálne oblečenie a tie uteráky a prádlo davam potom do susicky

andrejka1974
22. jún 2024

@rozculena a čo je na tom prádlo sa nič nestane a všetko Bono rovnako

susitko
22. jún 2024

vsetko triedim....biele,farebne,cierne 40°+dezinfekcia...potom kuchynske utierky 90°,uteraky 90°+avivaz ( len na vysokej teplote-lebo som v minulosti mala problemy so zatuchnutim uterakov),sportove oblecenie 40°,podsedaky,bundy,atd vsetko zvlast na nizsom stupni.

cherrystone
22. jún 2024

mino temu, ale strasne ma zaujima na co pouzivate v kuchyni utierky, ze ich potom musite prat samostane na 95° ?

savasava
22. jún 2024

Detské veci samostatne na 40+všetky žehlím. Naše tričká, nohavice všetko spolu na 40, spodné prádlo, utierky, uteráky všetko dokopy bez rozlišovania farieb na 60. Posteľné na 60 zvlášť len preto, že nemám chuť v obliečkách potom hľadať ponožky atď. Montérky zvlášť, handry, mopy zvlášť. Nedávam aviváž ani dezinfekciu. Prádlo sa perie hodinu . Doteraz som nepochopila rozlišovanie bledeho a tmavého. Nič sa nezafarbi a nič naopak nezošedivie.

ptvw
22. jún 2024

@rozculena neviem kde a ako pracuješ ale samostatne ponožky po byte, potom ine na spanie a dalsie bežne von do tenisiek a tie ak menis 2-3krat denne tak nemajú byť prečo tak smradlave ze by nemohli ísť s bežnými vecami do pracky

savasava
22. jún 2024

Návlek na matracoch sme prali 2 krát. Máme ich 6 rokov😁 Kde tu ich povysávam a tento rok boli prvý krát aj vonku na slnku, tak ako sa to robilo v minulosti. Slnko vraj baktérie vyničí. Ale podľa toho, čo tu niektoré baby doma robia sme teda riadny "špinavci"🤣

srdeenko19
22. jún 2024

Biele osušky, uteráky, utierky, ponožky spolu na 60 st. To perie vyše 2 hodín.
Potom periem posteľné, niekedy na 60 st., niekedy na 40, podľa toho koľko ho mame navlečene.
Biele tričká, šaty, gatky, atď. Na 40 st. Len Biele, nikdy nepridam k tomu iné. Používam zrnkovy prasok, aj tekuty, dávam pol na pol, plus sem tam pridám sanytol dezinfekciu, zrnieckovu, nie tekutu.
Čierne veci len s čiernym na 40st.
Potom bleducke veci, pastelove farby spolu, na 40st.
Trebárs tmavšie ružové, fialové, atď. Spolu, používam tie papieriky proti zafarbeniu. Tiež na 40 st.
Deky z gauča, z postele, atď, spolu, na 40 st.
Poťahy z matraca periem cca 2x rocne na 60 st. Dajú sa rozzipsovat, zvlášť horný, zvlášť dolny. V pohode sa zmestí do pracky. V zime dám do sušičky a v lete von na susiak, uschne keď je pekne do par hodín.
Takisto paplóny, vankúše periem na 60 st. 1-2 x do roka. Väčšinou v lete, všetko krasne preschne vonku.
Milujem ten pocit, keď je všetko cistucke, voňavé.
Ale ja som maniak na pranie 😄😄

srdeenko19
22. jún 2024

Inak, ak si to prečítate niektorá, skúste mi napísať, či ste o tom už počuli.
Dnes mi moja známa hovorila, že ona perie väčšinou všetko na 60 st. A 90 st. Ale ze len v čistej vode, bez prášku, bez avivaze, bez ničoho. Stretli ste sa s tým už niektora? Mne to normálne hlava neberie 😀 a stále nad tým rozmýšľam, ako môže prať len v čistej vode, aj keď teda horúcej.

dadka1997
22. jún 2024

Spodne pradlo dávam s uterakmi na 60 + dezinfekcia... uterky periem zvlášť..
Ponožky periem zvlášť s dezinfekciou, alebo k tomj neikedy viem prihodit aj rifle ... ostatne oblečenie periem podla farby, alebo podla toho, co uz viem, ze mi nezafarbi pradlo .. cierne viem oprat aj s modrym zelenym alebo cervenym bordovym .. inak ked mam toho viac tak cierne zvlášť .. cervene oranzove obrdove spolu .. potom mam viac bieleho, ak viem ze mi to nezarfarbi dam k tomu aj bledomodre alebo vledoruzove bledozlte ..

lasona
22. jún 2024

Triediť tmavé, svetlé a biele. Uteráky a utierky na 60, ostatne vacsinou na 40 +dezinfekcia. Program 95 ani nemam na pracke. Operiem aj svetle ponožky so svetlými uterákmi. Nas je doma malo, keby ze mam všetko prať osve, tak by som sa nečakala ze prať len ponožky osobitne...a však sa to vyberie spolu. Práčku dezinfikujem a cistim pravidelne. Neberiem 3 ks prádla samostatne. Však by som sa nedoplatila na elektrine a vode. Prádlo zehlim, takže nevidím dôvod na nejaké extra triedenie.

3petka
22. jún 2024

Triedim biele, tmavé, a čo ide na 60. Inak všetko periem na 30. Uteráky, postelne prádlo, utierky na 60. Niekedy len uteráky na 90.

dadis
22. jún 2024

Preco periete utierky zvlast? Ja periem len na 60 - spolu v bubne vsetko svetle. Potom na 40 tmave - tiez vsetko v jednom prani. Ak zhodnltim, ze tam nie je nic haklive, operiem to na 60. A kazdy den periem na 30/40 - sportove veci + tmave pradlo dohodim do pracky. Nechapem, ze niekto perie utierky zvlast 😃. Ved sa operu s ponozkami na 60 a vsetko sa vyperie a vysterilizuje vyssou teplotou. Potom aj utierky a postelne zehlim, popripade susim v susicke a zehlim. Nemam pocit, ze mam kontaminovane pradlo 😀.