Odporúčate rodiť s epidurálkou?

mirkava
25. feb 2014

Baby odporúčate rodiť s epidurálkou? Je to moje prvé tak prosím o skúsenosti 🙂

nikolet_89
25. feb 2014

@mirkava nepoviem ti ci ano alebo nie poviem ti svoju skusenost..do nemocnice som dosla v sobotu o 2hej rano z bolestami ktore trvali az do pondelka kedy sa dcerka narodila 23:49 EPI som mala od 21-tej takze pre mna bola EPI vykupenim z bolesti...neotvarala som sa, neodtiehla mi voda a mala mala 2x obtocenu snuru takze ja kazdej radim zaplat si nevies aky bude porod ked nevyuzijes peniaze sa vratia nic sa nedeje...

maltinta100
25. feb 2014

@mirkava ja osobne som rodila bez epi a dalo sa to zvladnut. 🙂

katren
25. feb 2014

@mirkava porzi sa, kolko rad som nasla.....a je ich tu ooooooooooooooovela viac 😉
a trvalo to len 5 sekund 🙂
https://www.modrykonik.sk/forum/porod/epidural-ano-alebo-nie-ako-sa-rozhodnut/
https://www.modrykonik.sk/forum/porod/mam-si-dat-epidural/

maribell
25. feb 2014

@mirkava bohuzial musis sa rozhodnut sama ...teraz ti tu napise 1000zien ano a 1000zien nije 😀 ..to mas za jedno...ja som bola prvorodicka a rodila som bez epi ..dalo sa to zvladnut ..lenze! moj porod trval dve hodiny cize nemozem moc vyskakovat.. keby porod trval 17hodin tak tiez by som asi zobrala o epi 😀 ... teraz som tehotna znovu a idem bez epi 🙂 .. mozes si ju zajednat a uvidis ako sa budes citit a podla toho si ju das pichnut alebo nije 😉

zdenus11
25. feb 2014

@mirkava Mám za sebou dve ťažké pôrody, obe začali skoro ráno vyvolávačkou, po termíne, porodila som raz neskoro v noci, raz až na druhý deň - neotvárala som sa, plodovú vodu mi prepichovali, kedže mi neotiekla, deti boli väčšie..atď..a EPI som nemala a ani som o tom nerozmýšľala a som tu. Dá sa to zvládnuť, patrí to k životu.

katka2309
25. feb 2014

@mirkava podla mojej skusenosti ano ano ano a este raz ano....ja som rodila s vyvolavackou (maly bol velmi maly, nizka porodna hmotnost, zlyhavajuca placenta) ... moj cely porod trval 34 hodin a bola to vcelku riadna drama, maly mal problemy s tepom, bol otoceny tvarou opacne - takze manualna rotacia !!!! a nasledne sitie, ja by som to bez epi nezvladla, aj ked som ju na zaciatku neplanovala. bola som doplnena 4 razy a bola to obrovska ulava. ja mozem iba odporucit. a ani som nemala potom problemy s chodou ani bolestami hlavy alebo chrbta.

melesmeles
25. feb 2014

podla mna sa to da urcite zvladnut aj bez EPI, ale urcite si ju zaplat, pretoze nevies ake budes mat bolesti a ako to budes zvladat. teraz je tazko sa rozhodnut, potom uvidis. drzim palce a prajem bezproblemovy porod 😵

szighardt
25. feb 2014

ahoj, ja mam za sebou dva porody prirodzene bez epiduralu, prvy pohoda cca 8 hod. a druhy sice len 4 hod. ale mal zly priebeh komplikovalo sa to a mala som ozaj velke bolesti, povedala som si nikdy viac....a ak nahodou len s epiduralom, teraz cakam 3 babo a budem rodit prirodzene, da sa to vydrzat a aj bolesti maju svoj vyznam, lekari si tiez chvalia ze zena viac spolupracuje, ak mozes navstevuj kurz predporodnej pripravy kde ta naucia ako predychat kontrakcie a ako si ulavit v jednotlivych poziciach, je to obrovska pomoc.

szighardt
25. feb 2014

tvojou obrovskou vyhodou je ze nevies co ta caka, cize nie je sa coho bat 🙂

lullu86
25. feb 2014

Ty ju aj mozes chciet,ale na tvojom rozhodnuti je to len na 50%,pretoze stacia nizke ozvy plodu alebo tvoj tlak a aj tak ti ju nepichnu...To je moj pripad 😀 Velmi som ju chcela,som sa strasne bala,lenze ja som ju popravde ani nestihla,velmi rychlo som sa otvorila a aj porodila,cele to trvalo 3 a pol hodiny,bola som prvorodicka,tiez som sa velmi bala,ale porod vobec nebolel a aj porodne bolesti sa dali zvladnut,ale tiez by som to nevydrzala ako niekore prvorodicky 10 hodin a viac,preto by som si ju urcite zajednala,vsak ked ju nevyuzijes peniaze ti vratia. Urcite by som ju uvitala pri zasivani...to bola najhorsia polhodina v zivote 😀 ale casom zabudnes 😀 zelam ti krasny a bezbolestny porod,drzim palceky 😀

fajnzienka
25. feb 2014

Ja som sa tiež rozhodovala či áno alebo nie a anesteziologička mi povedala: "Nikde nie je napísané, že musíte pri pôrode trpieť" A dobre, že som si ju zaplatila, myslela som že zomriem, keď začali tie silné bolesti a EPA bola pre mňa fakt vykúpením.

meja3
25. feb 2014

Ja som si epidural dala a rozhodla som sa prenho vtedy, ked som lezala dva tyzdne na rizikovom na porodnici a za ten cas som si vypocula niekolko porodov. Ten krik rodiacich mamiciek ma presvedcil, ze si to chcem urcite ulahcit, ked je taka moznost. Bolo to velmi dobre rozhodnutie, lebo porod sa mi na konci skomplikoval kvoli velkej hlavicke dcerky a po porode ma museli zasivat aj vnutri a kvoli velkej strate krvi som dostala transfuziu. Napriek tejto komplikacii som porodila bez nutnosti sekcie a s pocitom, ze porod bol v pohode. Vdaka epiduralu nemam z porodu traumu a som presvedcena, ze keby som si epidural nedala, tak skoncim na sekcii. A odporucam predporodne kurzy, aj vdaka nim som aj napriek epiduralu tlacila tak, ako som mala. Vsetko som mala dopredu naucene a natrenovane. Je to dobra vec.

mirkava
autor
25. feb 2014

@nikolet_89 dakujem, bola som uz u anesteziológa a presne to si stále vravím, ak by som to nemohla zvládnut tak si ju nechám pichnut, ale asi najradsej by som bola bez

awalancha3
25. feb 2014

argument, ze sa to da zvladnut aj bez epi, nie je pre mna vypovedny...... isteze sa to da zvladnut... aj trhanie 5 zubov po sebe bez injekcie sa da zvladnut..... ale ako....plati tu plne, ze po boji je kazdy general................
Za mna epi urcite ano...ak teda nie ej ultrarychly porod..... aj s epi si bolesti uzijete dost......a napokon, ozaj je tu vela debat o epi.....

xarra246
25. feb 2014

@mirkava Tiež som sa pred pôrodom nevedela rozhodnúť, či chcem rodiť s epidurálom alebo bez. Nakoniec som sa rozhodla ísť na poučenie a epidurál si zaplatiť, keďže to funguje tak, že v prípade, že epidurálku nepoužiješ, peniaze ti vrátia a nechajú si len 10 EUR manipulačný poplatok. Dopadlo to tak, že pôrod sa mi tak rozbehol, že mi EPI nestihli dať 😀 Takže sme ušetrili 🙂 Keď budem opäť tehotná, spravím to rovnako. EPI budem mať v zálohe, keby som mala pôrod dlhý alebo bolestivý. Ono to funguje tak, že keď budeš mať pravidelné kontrakcie a príde čas na podanie epidurálu, tak sa ťa ešte opýtajú, či ho naozaj chceš 🙂

mirkava
autor
25. feb 2014

@meja3 ja som uz v 39 týždni takze asi tie predporodne kurzy nestihnem, ako dlho trvaju? citala som na nete ako treba dýchat a dufam, ze aj sestričky mi pomozu a budu mi hovoriť co mam robit

mirkava
autor
25. feb 2014

@xarra246 dakujem za odpoved, uz som bola na pouceni, ale este odomna peniaze nechceli. Kedy si platila? pred podaním EPI?

misinka26
25. feb 2014

Jedno ti poradím, zaplať si ju a uvidíš ... každá z nás má iný pôrod, iný priebeh, iný prah boleti ... ja som napr rodila skoro 24 hodín, 10 hodín ukrutnej bolesti som predýchala a keď mi povedali, že som len na 3 cm a bude to ešte trvať povedala som dosť veď potrebujem silu aj na tlačenie a poprosila som o EPI .. od vtedy bolo všetko krásne, žiarivé, ako v nebi ... od vtedy už žiadna bolesť ani pri tlačení, cítila som len jemné tlaky tak som vedela aj kedy tlačiť, malý bol na 3 zatlačenia von bez bolesti ...

xarra246
25. feb 2014

@mirkava V takomto štádiu tehotenstva by ti dýchacie cvičenia mohli vyvolať pôrod. Nič neboj, sestričky ti povedia čo a ako 🙂 Ja som jednu sestričku poprosila, aby mi počas kontrakcie hovorila postupne tie jednotlivé fázy tlačenia, ale vždy som otvorila ústa. Treba tlačiť so zavretými ústami 🙂 Takže vždy mi ešte povedala "zavrieť ústa!" A pri poslednom zatlačení mi ich prikryla rukou 😀 No proste mi to bolo neprirodzené. Po pôrode mi ešte pôrodník vravel, že ako ticho som rodila 🙂 Nechápala som, veď som mala mať zavreté ústa 🙂 Ale tak zas musím povedať, že som mala docela ľahký pôrod.

xarra246
25. feb 2014

@mirkava Platil manžel v deň pôrodu, tak mi to aj poradili na tom poučení 🙂

mirkava
autor
25. feb 2014

@xarra246 🙂 uz chcem mat po... trosku mam strach, ale tesim sa na toho maleho drobceka a asi ten pocit co pride potom nahradí vsetko... dufam, ze to bude rýchle 🙂

mirkava
autor
25. feb 2014

@xarra246 no mne nepovedal ani presne kolko to stoji, aj ked som sa pýtala tak nevedel presnú cenu... 😒

oktobermimi
25. feb 2014

@mirkava ahoj ja som bola bez 🙂 ale ja som mala rýchli porod 🙂 len 25minút 😀
takže u mna nestihli ani nástrih... 😀
a Epi už vobec 🙂
Prajem ti krásny pôrod 🙂
Inak kamoška mala Epi (rodila 19hodín) a nepomohel jej 😠

mirkava
autor
25. feb 2014

@oktobermimi tak ten rýchly pôrod ti môžeme len závidieť 🙂

oktobermimi
25. feb 2014

@mirkava Jablká zo škoricou 😀
asi 😀 to som jedla celí den 😀 od rana do teraz neviem prečo a odpoledna o 15:30 na kontrole som bola len na 1a pol cm 😀 a o pol 2ráno na 7cm 😀 a a 4:55rano som išla na salu a5:22hotovo 😀

nini1010
25. feb 2014

Jednoznačne s epi.super vynález,úplne bez akýchkoľvek komplikácií,problémov.ak mám este raz rodiť tak jedine s epi.

andrejka1974
25. feb 2014

ja som mala 5 porodov bez a posledny s epi a uprimne povedane som si povedala, ja blbana preco som si ju nedala uz pri predoslych, ak by som sa mala znova rozhodovat na 100 percent si ju dam 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 ja som bola vecer na 1cm, o 8.00 rano 4cm o 10.00 mi dali epi o 10.30 som uz bola na 7cm pustili mi vodu a 11.15 mala uz na svete

xarra246
25. feb 2014

@mirkava Strach má každá, aj tá čo už rodila 🙂 Ja som sa cítila ako keď ide prasa na porážku 😀 Treba myslieť pozitívne, nečítaj si žiadne zlé príbehy a bude to fajn. Sila myslenia robí veľa 🙂 A tá cena, u nás to bolo tuším 150-160 EUR.

mmartiniatko
25. feb 2014

ja mozem epiduralku len odporucit 🙂 mala som dlhy porod s vyvolavackou, neotvarala som sa a epi som planovala od zaciatku tehotenstva.... je to taka obrovska ulava, ked ti ju pichnu 🙂 vdaka tomu mam na porod uzasne spomienky, po pichnuti som si pospala, bola som potom plna energie a malu som vytlacila na tri kontrakcie 🙂 a kedze som nemala bolesti, tak vsetko bolo bez stresu a vtipkovali sme a rehotali sa aj pomedzi tlacenie 🙂 a vobec nie je pravda, ze potom zena nespolupracuje.... ja som presne vedela, kedy mam tlacit, nemuseli mi to vobec hovorit......a ziadne bolesti chrbta a hlavy na netrapili....
takze fakt len odporucam🙂

katrinka8
25. feb 2014

@mirkava - za mna nie 🙂 Prvy som sla s epi, skoncil takmer kliestami - necitila som totiz tlaky a tlacila som "nasucho" - no uplne zle 😉 Nemam zle spomienky, ziadna bolest (ale aj pred podanim epi to bolo v pohode, ziadne neznesitelne bolesti sa nekonali, slo to krasne predychavat), ale ani som nemala dost objektivnych info, co vlastne to pichnutie epi obnasa - nielen ulavu od bolesti, co to robi so zenou, s babatkom... .
Druhy som sla bez epi, ovela viac pripravena 😉 Nesmierne mi pomohla knizka od Lucie Groverovej - Suchej: Aby porod nebolel. Uzasna vec, ktora ma posunula zas kdesi inde. Raz ju dam svojej dcere, ak bude ona buducou maminou 🙂 Povodne som si ju kupila naozaj kvoli tomu, ze som chcela vediet, ako na tu "bezbolestnost", ale dozvedela som sa o sebe veci, ze az 😀 Druhy porod bol doslova a dopismena super. Fakt, ze bezbolestny - a bez epi, bez nastrihu, bez sitia. Funguje to - nas porod je v hlave 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre