Cisársky rez bez zdravotnej indikácie

15. máj 2021

Nasla som len staršie fóra, tak zakladám nove na aktuálnu dobu, je tu prosím mamička ktorá rodila sekciou aj bez nejakej zdravotnej indikácie? Je vôbec možné si to tu na Slovensku vybaviť ak nechcem rodiť prirodzene? Ďakujem

zuzuliennka1
15. máj 2021

mohlo by to teoreticky fungovat maximalne v nejakom sukromnom zariadeni za peniaze 🙄
inak to mozne nie je, a teda sekcia ale v ziadnom pripade nie je “lahsia” ako prirodzeny porod, je to normalna komplikovana velka brusna operacia

alvaluka
15. máj 2021

Tiez si myslim, ze bez padneho dovodu ti cisarsky na slovensku neurobia, mozno ako bolo spomenute v sukromnom zariadeni.

V kazdom pripade tuto otazku poloz tvojmu gynekologovi, on ti odpovie najlepsie.

autor
15. máj 2021

@zuzuliennka1 ja viem :( ale radšej ja sama za seba pretrpím bolesť po operácii, ako by som svojou hysteriou a neschopnosťou ohrozila život dieťaťa, keďze odkedy som zistila ze som tehotná tak mam pred očami všetko čo sa môže pokaziť, navyše moja mamina aj svokra rodili cisárskym a vždy som počúvala aké je to pre dieťa lepšie, mam za to ze plánovana sekcia je bezpečnejšia ako akútny cisarsky ak tam budem hystercit alebo odpadnem a ohrozim si vlastne dieťa :(

autor
15. máj 2021

@alvaluka pokus tam už bol a odbila ma vetou že
dôvod na sekciu zo zdravotného hľadiska nieje a bola som vybavena, ani sa viac so mnou nebavila, nemala som možnosť nič viac povedať k tomu prečo a ako to vnímam a chcem práve tak...

alvaluka
15. máj 2021

@autorka, mne kazdy hovoril, ze prieodzeny porod je pre doeta lepsi, lebo postupne prichadza do styku s bakteriami a este aj ine vyhody su tam. Skus pohladat na nete, hadam som nieco nedoplietla s tymi bakteriami.

Planovana sekcia je asi bezpecnejsia ako rychla sekcia o ktorej sa rozhodne v minute, ale porozpravaj sa o tomto s tvojim gynekologom. Ja som hysterka, ale rodila som normalne, ak sa bojis bolesti, mozes si dat epidural, ak nevies ako tlacit kup si aniball a mrkni na videa, ak to ani tak nepojde znova sa porozpravaj s gynekologom lebo on jediny ti asi povie ci ti urobia planovanu sekciu.

laila18
15. máj 2021

Sekcia naozaj žiadna výhra nie je, tvoja mama aj svokra mohli byť ok, ty nemusíš, je to veľká brušná operácia, každý reaguje inak. Ďalej môžeš mať iné komplikácie, napríklad aj v ďalšom tehotenstve. Veľa by som ti mohla napísať, ak sa pri pôrode niečo skomplikuje, akútnu sekciu spravia vždy. A čo sa týka tvojej hystérie atď...neviem kedy rodiš ale odporúčam nájsť si predporodny kurz, hypnoporod.. niekde v okolí alebo niečo online. Vysvetlia ti ako pôrod funguje a že to nie je nič rizikové ,ako ťa straší tvoja mama a svokra. Treba myslieť pozitívne, komplikácie môžu byť pri akomkoľvek pôrode.(či sekcia alebo prirodzený) ale pre teba aj dieťa je vždy lepší ten prirodzený pôrod. Držím palce 👍

autor
15. máj 2021

@alvaluka ďakujem skúsim sa jej spýtať ešte raz co mi povie, bolesť neznášam asi ako každý, len sa bojím ze mojim chovanim a neschopnosťou ohrozim babo, preto by som radšej nech je to v kľude naplánované, lebo tam si myslím ze ja nemám čo pokaziť ako pri prirodzenom

autor
15. máj 2021

@laila18 ďakujem za povzbudenie a čaká ma to tak o mesiac aj čosi

petamich
15. máj 2021

pozri dnes uz je mozne dohodnut si kadeco - vratane porodu cisarskym rezom, dnes uz ti napr. aj psycholog na zaklade posudku vystavi papier, ze mas panicky strach z vaginalneho porodu a odporuca cisarsky, vies si najst aj porodnika (treba vediet ktory je ten typ) a dohodnut sa s nim - na konci dna tvoj gynekolog s tym nic nema, beztak o tom rozhodne porodnica a porodnik, ktory ta ma rodit (v 36tt prechadzas do starostlivosti porodnice)

ja osobne chcem rodit vaginalne, hoc mam tiez strach a respekt, caka ma to o dva mesiace ale to je moja osobna vec, rovnako ako tvoja je, preco chces cisarskym, drzim ti paste! aby to tak ci onak dopadlo podla tvojich predstav, porod nebol traumatizujuci zazitok a drobec v zdravi "dorazi" 🍀🤞🏻 neprinalezi mi ta sudit ani ti tlacit moje preferencie a nazory, preco si ja myslim, ze taky ci onaky je lepsi ;) na to si sa nepytala, tak ti len uprimne drzim paste 😃 nech je vsetko v poriadku!

a este by som skutocne zvazila to co pise @laila18 mne tie pred-porodne kurzy vela dali 🙂

alvaluka
15. máj 2021

@autorka... moja zlata, preco pises ze neschopnostou a spravanim ohrozis babo. Som asi podobna povaha ako ty, mam rada veci pod kontrolou a ked viem co a ako mam robit.

Porozpravaj sa znovu s tvojou doktorkou a povedz jej tvoje obavy a nech pocuva.

Skus porozmyslat aj ci si nezchces zazmluvnit lekara, ja som svojmu doverovala, on bol kludas, pekne mi povedal kedy tlacit a vsetko sa zvladlo.

Ak mas strach, ze nevies ako tlacit a kedy, ozaj odporucam aniball, minimalne si vyskusas aky je to pocit a ako tlacit.

Na bolest pri kontrakciach je epidural, aj ten mozes mat nemusis, podla toho ako sa budes citit.

Neviem, z coho konkretne mas obavy, ale riadit sa mamou a babkou, ci kym nie je ideal.

kittykat22
15. máj 2021

da sa dohodnut s lekarom a zaplatit si to. Len musis najst toho, kto to spravi. Niektori lekari su k tomu nakloneni. Spravia na zelanie CS v dohodnutom case, dieta sa narodi rychlo a bez komplikacii a potom uz len rekonvalescencia ktora je na strane pacientky. Napis do fora svojho mesta, ci nahodou nema niekto kontakt na takeho porodnika, nech ti da IP

ajka0207
15. máj 2021

Pôrod cisárskym rozhodne nie je pre dieťa lepší. Ale inak, psychiater ti vie vystaviť diagnózu že máš panický strach a je to indikácia na sekciu.

ljzozv
15. máj 2021

Mala som cisársky a rozhodne ho nepovažujem za ľahší... Rez má bolí aj teraz po rokoch. Zle sa to hojilo, nemohla som držať dieťa na rukách, lebo si sa musela vyhnúť námahe. Máš obmedzeny počet detí...
Nehovoriac o Tom, že som musela ísť znova čistenie do mesiaca...

veronika4495
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kittykat22
15. máj 2021

Mamicky, a pochopili ste ze otazka autorky je, ako sa dostat k cisarskemu rezu aj bez indikacie, a nie to, co si o tom myslite? Citate niektore vobec tie otazky?

1katus1
15. máj 2021

Ak máš strach z pôrodu skús navštíviť psychológa , aj ten ti môže dat odporúčanie na cisársky

jvasenka
15. máj 2021

Ak sa bojis svojho chovania pri porode su predporodne kurzy kde vysvetluju, ukazujú, ucia dychat a zodpovedaju ti na tvoje otazky..bezdovodne by som na sekciu nesla, prirodzeny porod je pre dieta lepsi, aj sa ti lepsie mlieko rozbehne..proste sekcia je umely zasah a navyse som citala ze nemocnice to maju nejako limitovane, cize ty si vybavis ale pri zene kt ho bude realne potrebovat ale uz budu nadlimit budu cakat do poslednej chvile..navyse si myslim ze aj to hojenie po porode je "lepsie" ako po sekcii, vies pekne kojit dieta nie si obmedzovana jazvou..mna vsetci tlacili do sekcie a som nechcela ist a som rada ze som ani nesla🙂 tiez som sa bala ale velmi vela zavisi od tvojho psychickeho nastavenia..drzim palce

autor
15. máj 2021

@kittykat22 ďakujem, to je v pohode ja už som si tu zvykla že človek dostane aj odpoveď na to co sa vôbec nepýta, ale keď je to brané ako povzbudenie tak mi to nevadí 😊

patus_2
15. máj 2021

Skús v okolí vyhľadať dulu. Sú to ženy, ktoré spravadzaju pri porodoch. Skôr sú psychickou oporou pre mamičky. Majú viac času na rozprávanie ako lekári. Porozprávajú sa s tebou, vypočujú tvoje strachy, mnohé z nich su aj pôrodné asistentky, alebo sa v tejto oblasti vzdelávajú. Podporia ta, hlavne psychicky, vysvetlia, že svojou "neschopnosťou" ako to ty nazývame dieťatko neohrozis, si žena máš v sebe pudy, budeš vedieť čo a ako. A ak by sa nieco skomplikovalo sú tam lekári. Určite budeš mať pásy, bábätko budú monitorovať a ak niečo nebude fajn, budú to vidieť. Ver mi, že cisársky nieje až taký super ani pre dieťa ani pre matku, darmo ti to rozprávajú. Samozrejme v prípade komplikácií áno, ale ak všetko ide tak ako má tak určite nie. Skús si poobzerať na FB skupinky o prirodzenom pôrode, určite nie si neschopná. Veľmi ti držím prsty, aby bol pre teba pôrod (či prirodzený alebo sekcia) krásnym zážitkom a aby si sa v zrkadle videla ako dokonalá matka (nie ako neschopná a histerická) 🙂

luccija
15. máj 2021

Tak už čakás dieťa mala by si sa správať ako dospelá a nie dieťa, že niečo chce😉ak máš hystériu, paniku chodievaj k psychológovi možno tadiaľ vedie cesta, že máš psychicky problém a dovolí by Ti....cisársky rozhodne je rozhodne horší pre dieťa aj ženu.je dôležitá aj tá mikroflóra v pošve ktorou dieťa prejde.Reci mamy a svokry sú na zaplakanie.budes chcieť druhé dieťa a môžeš mať zradty, rupturu maternice ..

lianka123
15. máj 2021

Ahoj. Ja som rodila bez indikacie. V podstate od otehotnenia som svojmu gynekologovi opakovala, ze inak ako cisarskym rodit nebudem. 3tyzdne pred terminom som absolvovala komisiu, kde som vsetkym vysvetlila, ze prirodzene proste rodit nebudem a ze som presvedcena o tom, ze najbezpecnejsia cesta pre mna a moje dieta je sekcia. Trvalo to asi hodinu, potom mi dali peciatku a naplanovali sekciu. Inak- neprekobatelny strach z porodu zabera. Mam v oboch knizkach psychologicku indikaciu.

kiki68
15. máj 2021

Ide to, treba mat ale stempel od psychiatra. Lebo ked ten doporuci, tak oni sa tomu nesmu branit. Ak mas psychicke problemy a nebola by si tak schopna spoluprace pocas porodu, tak sa to riesi aj takto. Uz aku diagnozu tam Psychiater uvedie je na nom. Treba vsak jasne definovat u odbornika v tom je problem. Moznost je ist do Rakuska a tam je sekcia ako vyber

autor
15. máj 2021

@luccija áno správam sa ako dieťa keď dopredu analyzujem potenciálne rizika svojho chovanie a snažím sa ich eliminovať 👏🤝

zuvelyn
15. máj 2021

Keď máš takýto psych. blok skús zájsť za psychiatrom nech ti vystaví odporúčanie na sekciu. V košickej pôrodnici tak rodili dve baby co boli so mnou na izbe.
Inak ja som rodila sekciou, aj ked som veľmi nechcela ale mala som nepsptupujuci pôrod a tetaz druhý krát chcem ísť opäť sekciou, ani omylom prirodzene by som rodiť nešla. Pôrod nie je len o dieťati ale vo veľkej miere aj o žene, ona sama vie najlepšie, co je alebo nie je pre nu príjemné/vhodné tak nevidím dôvod urážlivých komentárov.

kiki68
15. máj 2021

Hlavne zmen gynekologa. Clovek co ma nepocuva a nediskutuje je pre mna ako odbornik nepouzitelny. Mozno keby to rozdiskutujete, tak da k niecomu dopracujete. A mozes v poho spolupracovat pri porode. Ja som autistka a v poho som to dala prirodzene bez medikacii, epiduralu. Bol tam moj muz. A to ja som taka, ze keby ma niekto len tak objime tak mu odhryznem kus lica bez nejakej vycitky. Cize muz to tam akosi poistil, ze budu vsetci bez ujmy ( jemu neublizim). Mna velmi s muzom pochvalili a bolo to super. Ako nejak emocionalny zazitok z toho nemam, pamatam si hlavne strechy budov okolo z vyhladu. A potom mi dali decko do ruk, to sa tiez moc na to netvarilo 😂 nakoniec som mala lepsi porod ako asi vsetky kamosky. Neviem, ale vyberanie drenaze po laparotomii bolo o 10x horsie ako cely porod.

zuzuliennka1
15. máj 2021

cisarsky v ziadnom pripade nie je pre dieta lepsi..🙄
prirodzeny porod (vaginalny) sa prirodzenym nevola len tak z pleziru….
dieta neprejde porodnymi cestami ako by malo a s tym neskor mozu suvisiet rozne veci v ramci vyvoja….
moj syn ma dg. Oneskoreny vyvin reci, kazdy sa vzdy pyta aj na sposob porodu (u mna akutna sekcia zo zdravot. dovodov), som presvedecna, ze to suvisi…
uz ako myslis - ale na slovensku len tak sekciu, lebo ty ss bojis - ti nikto nespravi, na to musia byt vazne zdravot. dovody a zo sekcie sa zena zotavuje narocnejsie….
stokrat by som radsej rodila prirodzene nez sekciou, bolest je teda aj po sekcii a jazva moze boliet aj roky, brusne rozrezane svaly sa mi davali dokopy pol roka….
kamosky po prirodzenom na druhy treti den uz poniektore ani nevedeli, ze rodili…
no a stazeny nastup laktacie ako “bonus”

krisbar
15. máj 2021

Ja by som odporucala kurz hypnoporodu. Pripadne stretnutie s dulou, ktora by ta previedla prirodzenym porodom. Ja som mala traumu z porodu, tiez som premyslala nad cisarom ale nakoniec to bol magicky zazitok. Prave tou dulou. A na druhy den som uz nevedela ze som porodila nemat maleho vedla seba.

tinkerbell
15. máj 2021

Možno by sa dalo, keď si zazmluvníš lekára a "ukecáš" ho alebo potom jedine odporúčanie od psychiatra, vtedy urobia sekciu.

tinkerbell
15. máj 2021

Ale radšej by som išla na kurz hypnopôrodu.

lydia86
Autor odpoveď zmazal
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre