Cisársky rez

14. júl 2024

Len tak uvažujem, prečo žena v našej zaostalej krajine nemá možnosť výberu ako bude rodiť? Prečo sa naši sprostí lekári musia držať tabuliek, ktoré si vymyslela nejaká blbá organizácia? V latinskej Amerike má žena možnosť si zvoliť na vyžiadanie cisársky. Prečo to u nás nie je možné? Aby ste boli v obraze, čoskoro ma čaká pôrod. Druhý. Prvý bol veľmi ťažký. Dieťa malo 4 kg, takmer išlo von kliešťami, ja som bola 12 hodín napojená na infúziu s oxytocínom. Rozrezana, potom požadovaná zvonku aj zvnutra. Hlavne že nemocnica má bod že pôrod prebehol prirodzene. Aj keď neviem či toto sa dá nazvať prirodzene. A teraz chcem rodiť cisárskym. Ale na 99,9 % mi to nebude umožnené, keďže nemám žiadnu indikáciu. Mám sa prežrať sladkosťami, aby som mala tehu cukrovku a spravili mi CR? Alebo sa tým doktorom pri príjme mám vyhrážať že radšej vyskočím z okna ako rodiť prirodzene? Psychiatri neprichádzajú do úvahy, keďže voľný termín majú niekedy až po novom roku a to už budem dávno po pôrode.

janai1
14. júl 2024

Tak neroď v tejto zaostalej krajine so sprostými lekármi a máš po probléme 😉

plamienka555
14. júl 2024

S tehotenskou cukrovkou ťa akurát donútia rodiť skôr (vlastná skúsenosť, ale nevyšlo im), sekciu ti nezaistí.

stellarstar
14. júl 2024

Odkiaľ berieš že ženy so cukrovkou majú cisarák?

vyrovnanaosoba
14. júl 2024

Nechápem, rozrezana kde? Nakoniec si mala akútnu sekciu? Tvoj gynekológ to nevie? Ja som mala rozdiel medzi prvou a druhou sekciou skoro 12r a ani neuvažoval aby som rodila prirodzene.

autor
14. júl 2024

@stellarstar tak som čítala že cukrovka je dôvod na cisársky

autor
14. júl 2024

@vyrovnanaosoba nie nemala som akútnu sekciu, nútili ma si to tam vytrpieť. Nastrihnut som chcela napísať, len v tej rýchlosti som si na to správne slovo nespomenula.
Druhé dieťa som kvôli strachu z pôrodu nechcela, no ale keď som nečakane otehotnela aj napriek ochrane tak nepôjdem na potrat, to by som neurobila

yanni
14. júl 2024

Tehotenska cukrovka nie je dovod na cisarksy ak samozrejme vsetko ostatne je ok. Akurat pri tehu cukrovke sa NESMIE prenasat. Cize bud rodis samovolne pred terminom alebo ti porod vyvolaju. Ale v jednom suhlasim s tebou. na SK je problem vsade, so vsetkym a s kazdym. Ci uz je to vybrat si sama ako chces rodit alebo dokonca aj polohu pri "prirodzenom" porode. Ja som rodila vsetky deti v zahranici a nikdy s nicim nebol problem. Cisar mozes mat aj na zelanie a nik ta nebude prehovarat.

janababana
14. júl 2024

Daj tie emocie von zo seba! ☺️ ano, nase porodnictvo je stale na chvoste vyspelych krajin, ale nasi lekari a aj sestry robia co mozu, aby to tu bolo na vyssej urovni. Cisarak je operacia, keby sa ti pri nej nedajboze nieco stalo, alebo malemu, boli by presetrovani ze preco isli cisarakom ked nebol dovod nan. Ja ta chapem, aj tvoje obavy, jedine co mozes urobit je porozpravat sa so svojim gyn.

januska12323
14. júl 2024

Nie je nič jednoduchšie ako zistiť kde ťa zoperujú aj keď netreba a ísť tam. Nemusíš rodiť kde nechceš ani ako nechceš.

vyrovnanaosoba
14. júl 2024

Ale to nie si ani prvá ani posledná, ktorá bola natrhmuta, nastrihnuta, šitá. A nie je záruka, že cisársky budeš znášať lepšie.

lucia13022023
14. júl 2024

Zaplať si niekoho kto ti urobí cisársky. Chod sa normálne dohodnúť, zazmluvni si dr, zaplať mu a spraví ti. Ja rozumiem, že máš traumu z pôrodu, slovenské zdravotníctvo je dosť pozadu. Veľa žien si ešte chváli Česko alebo potom hainburg. Skus sa informovať tam.

autor
14. júl 2024

@lucia13022023 no ja mám ďalší problém ten, že my nemáme auto a bývame na východe. Keby som išla rodiť do Rakúska alebo Česka tak nebudem sa mať ako dostať domov. Ale tip to je dobrý, ďakujem.

autor
14. júl 2024

@vyrovnanaosoba ja som sa po prirodzenom pôrode ledva hýbala, sadnúť som si nevedela a som veľmi rada že som našla posledné zvyšky síl a vladala sa postarať o dieťa. 3 mesiace som mala problém vojsť do vane keď som sa chcela osprchovať. Po takomto zážitku by som dala rada šancu cisarskemu

anjelicek26
14. júl 2024

Tak zacnime takto

- cisarsky je operacia, ktora stoji velmi vela penazi, potrebuje cely tim lekarov, nie, neodvadzas tak skvele odvody, aby ti to zdravotna poistovna rada zaplatila, ked je pred tebou este cela materska, rodicovska xy rokov...
- do buducna ak bol jeden cisarsky, s vysokou pravdepodobnostou kvoli jazve budu robit aj druhy, takze zasa naklady, okrem toho, ze ako rizikova budes este castejsie na poradniach sledovana, ze co robi jazva.
- cisarsky nie je ziadna radostna udalost, babatko je otapenejsie z narkozy a ma horsiu adaptaciu, ty sa pomalsie zotavujes, mne sa po cisarskom na skoro tri tyzdne zastavilo travenie, bolo utrpenie to zasa rozbehnut, cvicit po porode mozes tiez az podstatne neskor, o jazve ani nehovorim.

Takze tak, zaostale na tom neni nic, priroda cisarske nevymyslela... je to nudzovka, ktora zachranuje detom - a matkam - zivoty. Ale nie, ze ty sa bojis, ze to bude zasa takto. Ak je dieta velke, vydup si vyvolavacku dva tyzdne skor, babo bude mensie, pod 37+0 sa da uz v nemocnici dohodnut. A ano mam styri prirodzene (a aj komplikovane, na operacnom stole s masivnym krvacanim konciace porody) a aj jeden cisarsky, tak to viem porovnat... ale ten cisarsky bola nudzovka, lebo malemu padli ozvy, ziadne vymyslanie.. najdi si porodnika, ktory vcas zasiahne, keby sa nieco dialo, to je hlavne. Lebo aj cisarsky (ako aj ten tvoj prirodzeny) porod moze dopadnut zle, mokvajucou skaredou jazvou, zlym zrastenim a dierkou na maternici a reoperaciou konciac, a nie je to tak zriedkave...

A nie, Slovensko nie je zaostala krajina, skus ist rodit napr. do UK... Su tu spickovi lekari, je to drze nieco take napisat... ano optika, financie, ale lekari vedia, co robia.

autor
14. júl 2024

@janababana neviem či moja gyn ma vypočuje. Ona je taká svojská. Skoro nič sa má nepýta, len si tuka do Pc.

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
14. júl 2024

@januska12323 ja môžem rodiť len v nemocnici u nás v meste lebo nemáme auto. A keby som rodila dajme tomu 100 km ďalej tak budem musieť s novorodencom cestovať vlakom alebo autobusom. Neviem či taxíkom by som mohla ísť, či by ma zobral taxikár takú diaľku aj s novorodencom a ešte vo vajíčku. A vážne nemám nikoho kto by po nás prišiel.
Inak som uvažovala aj kvôli tomu nad cisárskym, keďže nemáme auto a prvý bude mať v čase pôrodu 2 roky a keď to na.mna príde a náhodou s ním budem sama doma alebo príde to v noci, budem musieť najprv malého odniesť k mojej mame a tak do pôrodnice. Cez deň sa ešte bude dať, autobusom, ale v noci? Žiadni taxikári nemajú autosedačky pre tak malé dieťa
Viem že kvôli tomu mi CR nepovolia, ale ja si už fakt hľadám všelijaké dôvody len aby mi bol umožnený cisársky.

autor
14. júl 2024

@yanni no neviem, ale cisársky nerobia ani v BA u kocha, kde si platíš za pôrod nemalé peniaze. Ale s tým by som problém nemala. Lebo po tom traumatizujucom zážitku z prvého pôrodu nechcem rodiť prirodzene ani za nič. Tu na SVK bohužiaľ na výber ženy nemajú

anjelicek26
14. júl 2024

@monsterablue to nie je možné. Operačný tím, sala, dieta ide minimálne na pár hodín na pozorovanie do inkubátora na lepšiu adaptáciu, pobyt v nemocnici pre matku tri dni dlhší...ja som tu štatistiku niekde videla pred par mesiacmi, prirodzený porod priemerne 2-2500Eur a cisársky priemerne 4000e... skúsim to nájsť...

lenkakoc444
14. júl 2024

Cukrovka nie je dovod na cisarsky a tehotenska uz vobec nie. Skus ist rodit do zahranicia a zaplat si to tam ak najdes kde Ti urobia cisarsky na objednavku.
Inak ja co mam kamosky v zahranici ani jedna nemala CS, pride mi to, ze sa to skor robi u nas.

autor
14. júl 2024

@lenkakoc444 išla by som do zahraničia, keby som mala auto a mala sa ako dopraviť domov. Ale nemám a ani nemá kto.po mňa prísť. A ísť vlakom alebo autobusom niekoľko hodín s novorodencom na rukách nebude dobrý nápad.

luciferka93
14. júl 2024

Môj prvý pôrod bol tiež otrasný, mne ale nakoniec malého ťahali pomocou VEX, po narodení nedýchal, otras, tiež zasita tak ze som bola na tom horšie ako ženy po cisárskom.... Teraz čakám tiež druhé a mojej gyn som vravela ze proste nechcem rodiť prirodzene že mám z toho strach ze sa to zopakuje atď... Dala mi výmenný lístok na psychologicku ktorá sa venuje poporodnym traumam, alebo keď mala žena ťažký pôrod a bojí sa druhého.... Bola som u psychologicky a napíše mi papier na cisarak.... Takze skus to riešiť touto cestou... Este sa spýtam ak môžem v ktorej pôrodnici si rodila? Ja v TN a teda tam dosť tlačia na prirodzený a veľa ohrozujú matku aj dieťa, len aby si zapísali že pôrod bol prirodzený... V TN by mi neakceptovali ani papier od psychológa lebo to pre nich není indikácia k cisárskemu, treba si zistiť kde s tým nemajú problém ☺️ ak chceš kľudne napíš súkromnú správu môžeme sa pobavit ☺️

luciferka93
14. júl 2024

@anjelicek26 no co viem tak po cisárskom púšťajú rovnako ako po prirodzenom... Ja som rodila utorok a patek domov a co bola somnou na izbe porodila nedeľu a stredu domov... Takze rozdiel tam nie je 🙃

veselo_neveselo
14. júl 2024

Ja by som len spomenula, ze pri sekcii je 8-nasobne vyssie riziko umrtia zeny oproti prirodzenemu porodu, a nejak 100nasobne vyssie rizika dychacich nemoci u novorodencov. Asi aj preto lekari neradi planuju cs pokial to nie je nutne.

A este jedno by som spomenula, slovensko je jednou z krajin, kde je vyssi pocet sekcii, okolo 30%, co nie je malo.

autor
14. júl 2024

@luciferka93 mne sa zase vyhrážali, že keď nebudem spolupracovať a nebudem tlačiť ako oni povedia tak ho budú vyťahovať kliešťami, čo som nechcela. A ľutujem to doteraz že som si ten cr nevydupala, keď mi pri príjme doktorka povedala že dieťa je veľmi veľké a ešte mi ani nepostupoval pôrod. A odmietli mi pichnúť epiduralku, hoci som ju mala vybavenú. V stredu mám poradňu, skúsim sa porozprávať s mojou gyn, aj keď si veľa od toho neslubujem.ja som rodila v Košiciach.

pralinka86
14. júl 2024

Nezvazujete radsej kúpu auta? Ako pri 2 mini detoch, chodit k lekarom, cestovat kadejako mhd s novorodencom.. nie nemozne, ale teda pomohlo by to . Potom mozno aj zmena porodnice.. nebyva to vsade takto ako si to mala... Drzim palce nech to bude lahsie

iv007
14. júl 2024

Ja teda neviem, ale vacsina mojich kamosiek rodila cisarskym. Staci si to zariadit obalkou. Zial tato krajina takto funguje vo vela smeroch.

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luciferka93
14. júl 2024

Darmo sa môžu vyhrážať... Mne sa malý zasekol a bolo po srande... V tom sa do 10 minút narodil s VEX a nebolo mi všetko jedno mala som aj epiduralku ale zabrala mi tak na hodku.... Ono niekto to ťažko posudzuje každá žena sme iná... Ja napr nemám problém s tým ze by som mala bolesti to sa dá vydržať aj zabudne človek nato... Ale to co si žena zažije pri tom každá znášame inak...ak chceš cisársky vydup si ho ako sa len dá.. Porozprávaj sa s gyn aj keď je svojská.... Moja zozaciatku tiež že prirodzený atď...No zmenila názor, porozprávali sme sa a úplne zmenila postoj. Jedna známa ma astmu a prišla do nemocnice že ona chce cisársky že je astmaticka a ze sa bojí že to neudýcha a spravili cisarak.... Narobila bordel a bolo... Ja idem zajtra za primarkou nemocnice kde chcem rodiť a ideme to riešiť. Cisarak je síce náročná operácia ale ja som bola na tom horšie ako ženy po cisárskom... Môj muž bol pri pôrode a teda druhý krát povedal ze v živote co sa o nás tak bal... A patalie som mala ešte rok po pôrode a to som rodila prirodzene...

majlo1234
14. júl 2024

Zazmluvni si lekara a bude sa dat. Vsetko sa u nas da vybavit za peniaze😂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre