Ako ste zvládli zotavenie po sekcii?

zkb
11. dec 2016

Zienk kt.ste rodili sekciou,ako ste zvladli zotavenie sa po sekcii? Treba byt silnejsia psychicky, a cim skor vstat. Alebo netreba byt hrdinkou. Aj ste si ranu niecim osetrovali,alebo nechali len tak. Bolest je to asi strasna,ako po operacii. Mne operovali meniskus a brusili vyrastky. A mala som co zo sebou robit prve 2 dni. A to som po narkoze vracala. Predtym som mala uz 2 narkozy a operaciu na zenske veci a v pohode. Tie co idete sekciou ako to beriete?

mibi41
11. dec 2016

Urcite odporucam cim skor vstat,mam za sebou 2 akutne,boliet boli to ale je to znesitelna bolest a ked uvidite miminko bolest bude urcite prec.A netreba si to nejako pripustat ze ,,sekcia,, ale radsej sekcia a miminko zdrave.Vela stastia a zdravicka obom Vam prajem.❤

shia
11. dec 2016

ja odporucam urcite nevstavat! ma sa neviem ci 12 alebo 24h urcite lezat (zistite si vopred), u mna spravili sestricky chybu, ze po spinalnej anesteze mi kazali vstat a to bola ta osudova chyba - dostala som take migreny z toho, ze som tam musela byt 14dni na infuziach kvoli neznestitelnym bolestiam hlavy z toho... k dcerke som nevladala ani vstat pomaly, take migreny...nevracala som, rana sa zahojila krasne aj relativne rychlo, chodila som a nou kazde 3 hod, a zvladla som.

marissenka
11. dec 2016

Ahoj.ja mám 3 sc za sebou...prvý krát to bolelo dosť,ale to som nevedela ako mám správne vstávať z postele...2.-3 .pohoda,bolelo,ale lieky to dosť utlmia...ale bolesť rany nebola taká hrozná ako bolesti hlavy po spinale,bolo mi hrozne.nastastie do dvoch týždňov hlava prestala bolieť.keby ťa bolela pytaj si krvnú zatku..jednej babe čo mala rovnaké bolesti to spravili a v momente sa jej ulavilo.ranu na bruchu som cítila asi mesiac..v nemocke ti ju ošetrujú septonexom práškom,teda u nas v pn...aj doma som si to davala.neboj zvládnes to,stoji ten uzlik za všetku bolesť😉

andulam
11. dec 2016

Neviem preco,ale sekcie som sa vobec nebala.z prirodzeneho porodu som mala panicky strach.som za sekciu strasne vdacna,vsetko uplne v pohode,ja to ozaj musim napisat-mna to nejak specialne nebolelo🙂ked za mnou chodili sestricky,ci chcem nieco proti bolesti,nechcela som.bolo mi cudne,ze sa vobec pytaju.ked som prvykrat vstala pomyslela som si,ze dnes asi nedokazem prijimat navstevy(mali za mnou vsetci prist),ale ozaj pomaha co najviac chodit.do 2 dni som bola fit.a myslim naozaj fit.neprijemne bolo vstavat z postele,ale ze by ma to bolelo,to nie.malu som vacsinu dna nosievala na rukach.jaj a brala som v porodnici Wobenzym,mozno pomohol.jazva sa mi rychlo krasne zahojila,nic som si na nu nedavala.asi to vyzera,ze tu zo seba robim hrdinku,ale sa tak aj citim,lebo ja som hrozny bojko a vsetko strasne prezivam a som stastna,ze moj porod tak super dopadol.na druhej strane moja kamaratka ma opacnu skusenost so sekciou.

marissenka
11. dec 2016

@shia ja som ležala poctivo,a hlava má bolela brutalne...záleží od organizmu..každé telo je iné..ale tá krvná zátka robí zázraky,len ja som si to nedala pichnúť..za jedno som sa aj bála,a zrovna keď dosli to picht tej babe som bola na wc,takze som ich ani nestihla..ale dúfala som,ze má to prejde za pár dní ako pri druhej sc.inac je to des tie migrény,..inac pri prvom som hlavu tak necítila,lebo mi dávali od bolesti brucha ataralgin-a to je na bolesti šije...

shia
11. dec 2016

@marissenka mozno odveci,ale dovolili vam tri sekcie? 🙂 lebo co viem, tak ze doktori odporucaju len dve sekcie pre zenu, aby sa neico nestalo...a mala si zakazdym spinalnu anestezu?

katka708
11. dec 2016

Ja som to brala ťažko. Pre nepostupujuci pôrod rozhodli o sekcii. Bola som prvý krát vôbec v nemocnici a hneď operácia. Od nervov som sa počas sekcie po vracala 😌 ale inak som vďačná za to ze mi dali na výber spinal. 20h som ležala. Tabletky od bolesti som odmietala aby to náhodou nešlo do mlieka ale bolesť sa dala vydržať. Nám zakazovali aj hlavu dvíhať kvôli migréne a našťastie nás to všetky obislo. Po prvom postavení to už šlo všetko ľahko. Po 6 hodinách som dostala aj syna na izbu. Jedine smiech, kašel, kýchnútie a vstávanie z postele bolo kruté. Ale keď som odchádzala z pôrodnice tak som bola už úplne ok. jazva prestala celkom bolieť zhruba po 2-3t.

zkb
autor
11. dec 2016

A nieco od bolesti si treba pytat,alebo daju automaticky? Ja mam obavu z vracania a toho rezu. Ale zas treba mysliet pozitivne. Ked ste vstavali aj ste si ranu nejak chytali,alebo pri kychnuti atd.a ozarovat si to bio lampou? Ci kaslat na to v porodnici bude co robit s dietatkom? Ja coho sa najviac obavam je kateter vyvod na cikanie. Ako budem cikat...jaj a este je nejaky vyvod aj z rany? Napr.pri OP meniskusu som mala a kym bol vyvod to bola bolest 😂
@andulam pocula som ze wobenzyn je dobry,a brala si ho uz aj pred sekciou? Ci vobec vhodny v tehotenstve. Obdivujem ta ze si nemala strach. Ja co sa tyka mna som strasny strachoprd. Inak som silna...ale na mna citliva. Bojim sa ken toho ze to bude brutalne boliet a nebudem sa vediet postavit a fungovat.

liz_lemon
11. dec 2016

@zkb od bolesti ti urcite nieco daju, ale nie kazdemu to staci, ale nie je to zase take hrozne, vsetko sa da prezit
ja mam za sebou 2, prva bola super, druha horsia, viac ma to bolelo, hlavne ked som lezala na JIS, ale treba lezat tych cca 24 hodin, a potom uz treba vstat, a premoct sa

zkb
autor
11. dec 2016

@liz_lemon ked ste to zvladli vy...musim i ja. Viem bolest bude. Urcite prvych 24 hod.budem.oddychovat. A nebudem pri malej,ale ved si ju uz potom uzivat budem az az. Len snad sa vyhnem vracaniu. Prosim ta a he nejaky vyvod z rany po sekcii??

n0mi
11. dec 2016

@zkb vyvod na dren ti mozu dat a nemusia. Ja som nemala.
Hlavne sa hyb v posteli. 🙂

liz_lemon
11. dec 2016

@zkb ine ako lezat sa asi ani neda, a nesmie
ja som mala len spinal, takze to bolo v pohode, ani som sa nejak nehybala, lebo tam hrozi, pri nejakom dvihani hlavy, bolest hlavy, toho som sa bala, takze som to neriskovala
kamoska mala SC v narkoze, a ze z toho bola dlho mimo, ze ju to uplne rozhodilo
rana sa zasije a zalepi, vyvod mas iba z mechura, kedze sa neda chodit na WC, ale to ti vyberu, ked ta postavia na nohy

zveva
11. dec 2016

Nechcem strasit, ale napisem moj pripad. Sekciu museli urobit, neotvarala som sa. Ked som sa prebrala, citila som sa ako keby som mala na celom tele prelezaniny. Ako keby som mala vsade obrovsku modrinu a niekto mi na nu tlaci. Nedalo sa mi ani pohnut. Vsetko ma neskutocne bolelo. Ked prisla sestra, ze ideme chodit, mala som co robif, aby som sa vobec posadila, kym som spustila nohy z postele, chcelo sa mi plakat...a chodit? Ako keby ste ucili chodit vozickara...nemozne. po cca troch dnich som uz bola schopna otocit sa na posteli na bok a poooomaly vstat. Pustili nas domov...doma katastrofa...bola som biela, nevladala som prejst ani na wc a nie to ist niekam alebo nieco robit. Po dvoch tyzdnoch sa stalo toto...muz si siel lahnut a ja som dokrmila malu a sla som ju dat do postielky. Ako som si tak suchla rukou po tricku, citila som mokre. Myslela som, ze mlieko. Vojdem do chodby a kukam do zrkadla...mlieko mi netieklo...v tom mi nieco tecie po nohach. Odtiahnem teplaky a krv zo mna doslova striekala.hned bola podomnou obrovska mlaka, zavolala som muza, tomu az zle prislo, ja som sla odpadnut...no hroza ...takze hned zachranku.itvorila sa mi rana a cele dva tyzdne som vlastne stracala krv, krvacala som do podkozia...aj to bolo vidiet, ale vsetci mi vravelu, ze to mam opuch...nuz a potom jedna infekcia, potom dalsia a asi mesiac som chodila kazdy druhy den na chirurgiu na prevaz. Mala som dren.stale mi to tieklo...brucho oblepene ms vlozkami, no stale mi pretekali a oblecenie furt od krvi....ale zvladla som. A aj napriek tomu som vdacna, ze mi sekciu urobili.

liz_lemon
11. dec 2016

@zveva tak toto je ako z hororu :(

zveva
11. dec 2016

@liz_lemon vsak? 🙂

liz_lemon
11. dec 2016

@zveva a to kde ti tak zle zasili?

zveva
11. dec 2016

@liz_lemon problem nebol v zasiti.stehy som uz mala von, no to krvacanie vlastne znemoznilo zhojenie a uplne zrastenie, takze sa to otvorilo

zkb
autor
11. dec 2016

@zveva preboha. Tak toto je hororove to som este nijde necitala nepocula. Ale tak vsetko je individualne. Fuu musim to brat tak.

zveva
11. dec 2016

@zkb 🙂 neboj...az tak zle, ako som bola ja, urcite nebudes...iba ak lepsie. Prezilo to uz xy zien a dokonca aj ja, prezijes aj ty.

lenkaemka
11. dec 2016

Haaa..na druhy deň po sekcii som behala po chodbe a sestrička mi na to že som unikát že ine umieraju na posteli aj 5 dni. Ja jej na to že ešte keby som musela ležať 5min.tak sa zblaznim

tetapetra
11. dec 2016

@zkb tazko 🙂 ale dala som to. Lieky proti bolesti som nebrala. Nemala som pocit, ze ich potrebujem. Skor som sa potrebovala rozchodit. Je naozaj velke umenie sadnut si 1x

iskrickaa
12. dec 2016

Ja som velmi chcela rodit prirodzene, chcela som urobit pre dietatko len to najlepsie. No bol na mna velmi velky a hoci som mala sest dni po termine, nepytal sa absolutne na svet. Teraz si sekciu neviem vynachvalit. Zalezi od toho, ako je vedena. Nemusi to byt ako na jatkach. Mojim lekarom bol primar a hoci sa sekcia da zbuchat za 10 minut, moja trvala o dost dlhsie, on ma nerozrezal, no brusne svalstvo mi pomalicky pooddeloval. Nemala som ani stehy! Mala som spinal, nic mi z neho nebolo. Zavedenie katetru som necitila, toho som sa najviac bala aj ja, po precitani "roztomilych" pribehov. Manzel bol pri porode, synceka videl ako prvy, dokonca mu dali zastrihnut pupocnu snuru a potom ho manzel aj so sestrickou hned priniesli mne, ako som lezala na stole. Vybozkavala som si ho. Potom maleho zobrali na vysetrenia, manzel isiel s nim a ja som cakala uz zase v inej izbe na nich. Do pol hodiny prisli, sestricky ma vyzliekli do pol pasa z nemocnicnej kosele a naheho maleho len v ciapocke mi polozili na hrud, hned zacal papat. Potom sme vsetci svorne isli uz na izbu🙂 Manzel ostal v porodnici so mnou, ja som len kojila, on sa staral o maleho. Po troch dnoch nas pustili domov. Rana ma bolela len pri vstavani, inak nie. Tym, ze som nebola rezana, rekonvalescencia bola samozrejme omnoho rychlejsia. Velmi rada spominam na nas krasny porod! Spytaj sa lekara, ci vie operovat aj bez toho, aby rezal. Pri akutnej sekcii to zrejme mozne nebude, no pri planovanej ano.

katriona1
12. dec 2016

@zkb já jsem měla sekci, protože porod nepostupoval, měla jsem spinál, močový katetr se zavádí po spinálu, takže nic necítíš, samotná sekce trvala skoro hodinu a bylo to dost nepříjemné, i když mi malou hned ukázali i přiložili nějak jsem to nevnímala, manžel byl hned vedle a malou mi nafotil a nahrál na telefon což bylo super, protože jsem jí dalších 30 hodin neviděla, na poperační JIS se děti nenosí, sekci mi dělali o 10:30 dopoledne do večera jsem neměla ani hlavu zvedat, potom večer jsem se mohla začít trochu otáčet a cvičit nohy, infuze s anagetiky jsem dostávala na střídačku s glukozou, na noc potom ještě něco dalšího na bolest, takže jsem byla celkem v pohodě, no postavit jsem se mohla ráno a bylo to teda hrozný, držela jsem si břicho, chodila v předklonu jak stará žena a měla jsem pocit, že mi ho znova řežou, ale tak zatla jsem zuby a prostě krůček po krůčku chodila, hlava mě nijak zvlášt nebolela, zato ten vpich po spinálu jsem cítila snad ještě půl roku, až odpoledne jsem se dostala na pokoj a viděla malou, potom ještě večer a od druhého rána jsem jí měla už stále,
břicho bolelo stále, nemohla jsem se ohnout, otočit na posteli, pokaždé, když jsem musela vstát tak to bolelo skoro jak poprvé, nejhorší byly ty vysoké postele a kojení vsedě, nemohla jsem se dočkat domu 🙂 ještě, že malá byl zlatá a pořád spala
domu jsem šla na 5. den a stehy mi vyndali na 10. den, ale to už mě to dost pnulo a bolelo pi každém pohybu, po vybrání to bylo mnohem lepší, rána se mi zahojila bez problému, doma jsem používala bio lampu a dávala obklady z heřmánku
snažila jsem se fungovat normálně, zvládala jsem péči o malou i domácnost, ale bolelo to hodně dlouho, v posteli jsem se neotočila bez bolesti snad měsíc, každé ohnutí, vstávání, zakašlání, zasmání prostě bolelo, bez nějaké nepříjemné bolesti jsem byla schopná fungovat tak po měsíci, takže pro mě to bylo hodně bolestivé a omezující, ale hlavně jsem ráda, že mám zdravou dceru a pro ní bych vydržela cokoliv 🙂

mibi41
12. dec 2016

@mibi41 ja som mala celkovu a to je uplne ine,po spinalke sa musi lezat 24 hod.

janinah
12. dec 2016

sekcia v spinalke o 12tej, postavenie sa z postele /ale len to,nie chôzda/ ráno o 6tej, za mňa katastrofa- bolesti,ale človek vydrží veľa...mala som už 42r. tak aj to zavážilo..ale dopredu sa nestresuj,je to vysoko individuálne,hrdinkou byť netreba,ale zas ani lemra lemravá to nevyhrá,to skoré vstávanie má svoj význam,prevencia proti tromboze a embolii....zvládneš to,budeš musieť,nič iné totiž neostáva...čo však veľa zaváži jetvojenastavenie sa v hlave,ja som sa tešila na maleho prenesmierna,to pomáhalo..

marissenka
12. dec 2016

@lenkaemka ja dom tiež na druhý deň behala jak srnka a na tretí má školili migrény.katastrofa

jeemima
12. dec 2016

Ja som sa bala bolesti (operovali mi davnejsie slepak a to bola strasna bolest po prebudeni aj som zvracala takze som zo sekcie kvoli tomuto mala obavy) ale oamatam si prve co ked som sa zobudila bolo ze fiiha to teda vobec neboli tak ako slepak....prve hodiny boli bolesti tak krcovite (hned ako ma zo saly priviezli mi pichli novalgin) ...takze ked prisiel krc bolelo to dost len trebalo vydrzat krc odoznel a bolo ok....po slepaku to bolelo nonstop takze fakt som bola milo prekvapena....zle sa mi hojila rana to bola neprijemnost ale inak som za tu sekciu vdacna...odzila som si aj kontrakcie vlastne az po kompletne otvorenie takze ta sekcia bola vykupenie....co sa postavenia tyka tak po celkovej narkoze sa chce coveku pri posadeni kaslat kvoli hlienom tak to bolo neprijemne aj tie prve vstavania z polohy lezmo do sedu su riadne bolestive....vstavala som po 12 hodinach na vozicek aby ma vzali k inkubatorom to bolo na hraniciach mojich sil ale napr som vobec nezvracala tak ako po slepaku co tiez bolo mile prekvapenie......no a druhy den som uz vstavala sama aj peso isla za babatkami....

gir
12. dec 2016

@andulam super že si to napísala aj ja mam SC a zotavila som sa bleskovo. 12 hod. nevstávať a ja som na druhý deň bola fit a doma som už fungovala ako by sa nič nestalo. Len bolo nepríjemné zakašlať alebo kýchnuť, to som mala pocit že vyletia stehy. V marci ma čaká druhá SC tak verím že to bude v pohode.

senta_sofia
12. dec 2016

@zkb cim skor vstat a hlavne narovnat sa,nechodit zhrbena, najhorsie je vstavanie z lahu,lakte som mala osuchane, ale po vaginalnom porode som bola na srot viac,cize by som sa nebala 🙂

senta_sofia
12. dec 2016

@zkb samozrejme vstat az ked ti dovolia,aby to nebolo brane doslovne 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre