Z Anglicka som nevycestovala kvôli pasu

lienka2116
2. nov 2012

ahojte vsetky mamicky co ste v UK, chem vas upozornit aby ste neurobili chybu ako ja a nespoliehali sa na nasu ambasadu v londine, lebo vcera vecer som chcela vycestovat na slovensko s pasom v ktorom je zapisana moja mala a NEPUSTILI MA!!!!! zevraj to neplati ze dieta stale moze byt zapisane v pase rodica, aj napriek tomu ze ambasada mi stale tvrdi ze nieje mozne ze ma nepustili!!! ze je to dohodnute medzi anglickom a slovenskom.... ASI NIEJE!!! som zvedava kto mi teraz vrati skoro 200£!!!

sissy27
2. nov 2012

@lienka2116 ehm bolo popísaných asi milión diskusií na tému "potrebuje dieťa vlastný pas?" a stále dookola tá istá odpoveď že áno, musí, a niekomu je stále málo... od júna platí, že každé dieťa, aj novorodenec, musí mať vlastný pas... takže nie je dôvod ti vracať 200£ ...

bubelko
2. nov 2012

@lienka2116 ale to neplati len pre uk. to plati od 26.6.2012 pre celu eu. jedina sanca - poziadat na ambasade o pas pre malu - ale vybavnie (aspon tu vo sui) trva 6-8 tyzdnov.
peniaze ti nevrati nikto... sorry

ervenka
2. nov 2012

@lienka2116 ak sa nieco surne vyskytlo mala si si poziadat o docasny cestovny doklad. Aspon tu v Nl toto SVK ambasada vystavi na pockanie. Trosku sa cudujem,ze si tak velmi verila vasej "slavnej" SVK ambasade v UK... Vsetci na nu nadavaju. Asi ta len chceli odpinkat, aby si dala pokoj... Cakacia doba na na novy pas moze byt tych 6-8tyzdnov, ale mna napr. upozornili, ze to moze byt az pol roka! kamoska v DE caka uz vyse 4 mesiacov na novy pas.

lienka2116
autor
2. nov 2012

@sissy27 @ervenka @bubelko popisanych to ano!!! ale zistovala som si to z ambasadou a nielen to dve kamaratky tak leteli dva tyzdne dozadu a jedna tyzden dozadu podotykam s dietatom ktore mali zapisane v pase a mimochodom telefonovala som teraz z ryanair a ano plati to!! ze musel vzniknut nejaky velky omyl a ospravedlnuju sa!!! takze dovod je!!! neviem ty musis asi robit na tej nasej slavnej ambasade sissy27 ked si taka mudra

sissy27
2. nov 2012

@lienka2116 nerobím na žiadnej ambasáde, ale sledujem, čo sa deje... a keď raz je taký zákon / nariadenie, tak sa nebudem spoliehať, že práve ja dostanem výnimku... a odpusti si tie výkričníky, bola to len a len tvoja chyba, nie naša ani nikoho iného...

lienka2116
autor
2. nov 2012

@sissy27 ja sledujem co sa deje takisto, a moja chyba to urcite nebola neviem ci nevies citat co som napisala, ja niesom vynimka, ale slovensko anglicko to plati, ale ziadny iny hranicny priechod nie! a praveze ambasada povedala ze anglicky zakon je najvyssi v krajine a ten to urcil tak ak neveris skus si tam zatelefonovat... a myslim aj ked je nasa ambasada uboha tak vie o cosi viac ako ty... sorry

bubelko
2. nov 2012

@lienka2116 neviem, co ti povedali na ambasade, ani preco tvoje kamosky mohli letiet. taktiez - to, ze to ryanair akceptuje neznamena, ze ma nove info. a teba pravdepodobne nepustili pasovaci, nie letusky z ryanair, ci?
kazdopadne tu mas vyhlasenie ministerstva:
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí odporúča občanom žiadať o samostatné cestovné pasy pre deti

Dňom 26. júna 2012 vstupuje do platnosti nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 444/2009 z 28. mája 2009, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Rady (ES) č. 2225/2004 o normách pre bezpečnostné znaky a biometriu v pasoch a cestovných dokladoch vydávaných členskými štátmi, ktoré členským štátom ukladá povinnosť vydávať cestovné pasy už iba ako individuálne cestovné doklady. Táto európska právna úprava bude mať prednosť pred úpravou v slovenskom zákone č. 647/2007 Z.z. o cestovných dokladoch, ktorý zatiaľ umožňuje vykonávať zápisy detí do cestovných pasov rodičov. V praxi to znamená, že zastupiteľské úrady Slovenskej republiky v zahraničí a príslušné útvary Policajného zboru v Slovenskej republike už od 26. júna 2012 nebudú vykonávať zápisy detí mladších ako 5 rokov do cestovného pasu rodiča.

Slovenská republika a niektoré ďalšie členské štáty EÚ zastávajú názor, že na základe zápisu dieťaťa do cestovného pasu rodiča vykonaného do 25. júna 2012, bude môcť takéto dieťa cestovať mimo územia Slovenska bez vlastného cestovného dokladu, ak cestuje s rodičom, v ktorého cestovnom doklade je zapísané. Slovensko však má už v súčasnosti viaceré signály o tom, že niektoré iné členské štáty schengenského priestoru majú v úmysle od 26. júna 2012 neuznávať zápisy detí v cestovnom doklade rodiča - čiže budú striktne vyžadovať, aby bolo každé dieťa, bez ohľadu na vek, držiteľom vlastného cestovného pasu. Slovenskí občania sa tak môžu stretnúť so závažnými problémami najmä pri prekračovaní vonkajších schengenských hraníc v niektorých iných členských štátoch, ak nebudú mať aj ich deti mladšie ako 5 rokov vlastné cestovné doklady.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR preto odporúča občanom Slovenskej republiky - rodičom, ktorí plánujú po 26. júni 2012 cestovať spolu so svojimi deťmi mimo územia SR, aby požiadali o vydanie vlastných cestovných pasov pre deti.

lienka2116
autor
2. nov 2012

@ervenka vies ja som si to chcela vystavit ale kedze byvam od nasej ambasady asi tri hodinky tak som si tam zavolala ze kedy a co si mam priniest aby mi to mohli zostavit, a tam ma prepojili na nejaku velvyslankynu ktora mi povedala ze ked chcem cestovat lietadlom z anglicka na slovensko tak nemusim mat vlastny pas pre nu ze len na tomto hranicnom priechode to plati do expiracie pasu alebo do 5teho roku zivota dietata.... a naozaj dve kamaratky cestovali tieto dva tyzdne dozadu tak a nemali ziadny problem... tak neviem ci by si mala pochybnosti na mojom mieste

sissy27
2. nov 2012

@lienka2116 ja som svojej dcére dala spraviť pas ešte dávno predtým, ako to vôbec bolo povinné, takže nemusím nikam volať, nič overovať a nemôže sa mi stať to čo tebe... stálo to celé asi pol hodinu času aj s cestou a poplatok za pas 😀
@bubelko ma predbehla - napriek všetkým výnimkám sa odporúča dať spraviť dieťaťu vlastný pas a ušetriť si tak kopu prípadných starostí, nervov a peňazí...
takže môžeš sa hnevať na koho? na seba...

lienka2116
autor
2. nov 2012

@sissy27 dobre ked byvas pol hodinu od toho, ale ja byvam 3hodiny od ambasady a ambasada sa v piatok zatvara o 11stej a pon-stv o 15.30 a maju dvojhodinovu prestavku(chodim aj do prace aj moj priatel takze nemam volno kedy chcem a ked som si ho vybavila aj priatel a chcela ist na tu ambasadu to vybavit tak ma zrusili a uistili ze letisko anglicko - slovensko je to stale platne.

Veľvyslanectvo Slovenskej Republiky v Londýne si dovoľuje informovať, že zápisy detí v cestovných pasoch občanov SR, vykonané do 25. júna 2012, bude Veľká Británia po 26. júni 2012 aj naďalej uznávať. Zápis dieťaťa v cestovnom pase rodiča bude platný až do expirácie cestovného pasu alebo do termínu dovŕšenia 5 roku dieťaťa.

Upozornenie:

ZÚ SR Londýn odporúča občanom Slovenskej republiky - rodičom, ktorí spolu so svojimi deťmi plánujú po 26. júni 2012 vycestovať alebo sa vracať cez letiská alebo iné hraničné prechody mimo SR a UK, aby si vopred overili platnosť (uznávanie) zápisov v tej ktorej krajine. Predídu tak možným komplikáciám pri prekračovaní hraníc iných členských štátoch.

soldi
2. nov 2012

@lienka2116 a prco si vlastne zalozila tuto diskusiu?

lienka2116
autor
2. nov 2012

@bubelko praveze ja som presla cez check in normalne aj pasovu kontrolu normalne uz som bola normalne v duty free a ked sme mali nastupovat uz do lietadla tak tam na gate ma nechceli pustit este by som bola pochopila ze dolu by ma nepustili

lienka2116
autor
2. nov 2012

@soldi a preco som nemohla?

kvetka_
2. nov 2012

@lienka2116 a o co vlastne ide v tejto teme?

sissy27
2. nov 2012

@lienka2116 jaj, mno lebo ja celý deň pozerám z okna a neviem čo s voľným časom... budeš prekvapená, ale tiež som si musela naplánovať prácu tak, aby som mala voľno keď malej pôjdem ten pas dať spraviť a vyzdvihnúť... aj keď stále tvrdím, že aj 6hodinové cestovanie a deň neplateného voľna by sa ti stále oplatili viac, ako tie opletačky, čo si mala teraz...
@soldi lebo niekomu nevysvetlíš ani na prvý, ani na druhý a ani na miliontykrát... a verím tomu, že ešte o rok bude pár takto prekvapených a zle informovaných...

lienka2116
autor
2. nov 2012

@sissy27 tak to ta prava hovori ze niekomu nevysvetlis, si normalna ked ti hovorim ze som si to chcela ist vybavit a povedali mi ze nemam chodit? uz ako ti to mam cinsky napisat? oni su asi nieco viac ako ty myslim tym ze su k tomu opravnene rozpravat co je a co nieje v zakone

soldi
2. nov 2012

@lienka2116 preco do kazdeho skaces a utocis? co vlastne ocakavas? lutost?

lienka2116
autor
2. nov 2012

@kvetka_ uz neviem ani sama

lienka2116
autor
2. nov 2012

@soldi a vies mi povedat do koho este skacem a utocim okrem sissy?

soldi
2. nov 2012

@lienka2116 vsetky Tvoje prispevky posobia velmi agresivne. aj mne si odpovedala velmi neprijemne. slusne som sa opytala, ze preco si vlastne zalozila temu, a hned na mna utocis protiotazkou ze preco by si nemohla.

nechapem 😖

sissy27
2. nov 2012

@lienka2116 áno som normálna a keď sa ti uľaví, napíš aj po čínsky... ak je raz vydaný nejaký zákon, tak sa riadim tým a nie tým, čo mi do telefónu povie nejaká vrátnička na ambasáde, ktorá akurát tak potrebuje mať pokoj...keby si tam prišla, že chceš pre malú pas, tak čo ti povedia, že nespravíme, lebo netreba vám a ty sa otočíš na päte a odídeš? všetci vieme, že poniektoré z nich nemajú naštudované ani len toľko, čo hociktorá z báb tu...

lienka2116
autor
2. nov 2012

@soldi prepac ale to vobec nebolo myslene utokom to bola otazka ze preco som nemohla a nie preco by som nemohla, nedala som tam ani vykricnik ta neviem preco....

soldi
2. nov 2012

@lienka2116 uz len to, ze si odpovedala otazkou je proti zakladnej slusnosti 😉

lienka2116
autor
2. nov 2012

@sissy27 prepojili ma na velvyslankynu a nie vratnicku

lienka2116
autor
2. nov 2012

@soldi no dobre asi ta to bavi , potom fajn... asi si nejaka precitlivena

sissy27
2. nov 2012

@lienka2116 to ti len povedali... prepojiť ťa mohli na akúkoľvek zamestnankyňu... po telefóne nemáš šancu overiť si, s kým hovoríš, preto je niekedy lepšie použiť mail, ten sa okrem iného nedá zaprieť ako to, čo ti niekto povie do telefónu... ale rozčuľuj sa, argumentuj, hádaj, urážaj koľko len chceš, nič ti to nepomôže, mala si dať proste malej spraviť pas a mala by si po starostiach...

sashabb
2. nov 2012

@lienka2116 ale @sissy27 má pravdu. Jednoducho je taky zakon a ten platí. Absolutne nechápem, že ti dali na ambasáde takéto info 😕 Môžeš sa sťažovať asi len tam, ale počítam, že oni ešte aj zamlčia, že ti niečo take povedali.

lienka2116
autor
2. nov 2012

@sashabb ale oni to tvrdia stale dnes som s nimi volala,tak uz neviem

lienka2116
autor
2. nov 2012

@sissy27 a sissy ja tu nesedim stale som tu malokedy a nesledovala som tych tisic prispevkov o ktorych ty hovorisze su tu a asi si sa asi ku kazdemu vyjadrila tak potom asi toho casu mas naozaj vela ked tu vsetko sledujes, no zial ja nie nesedim len za pocitacom a informacie sa snzim si overit na vyssich uradoch a to ze tam maju oni s tym problemy to je ich chyba na ktoru som doplatila ja, tak sa do mna neobuvaj

lienka2116
autor
2. nov 2012

@lienka2116 a este nieco ako je mozne ze tie moje kamaratky leteli normalne? to si nevymyslam to je pravda