Vrátenie dane za 2020

pavlinaant
4. feb 2021

Dobry den, chcem sa spytat ohladom vratenia preplatku na dani. V roku 2020 som bola zamestnana 5 mesiacov a potom som bola vedena na UP a poberala podporu 4 mesiace a nasledne nastupila na matersku. Mam narok na vratenie dane? Podla coho si vypocitam kolko mi maju vratit? A vracia to zamestnavatel alebo financna sprava? Dakujem

iritka
4. feb 2021

@pavlinaant ja sa v tom tiez nevyznam, preto som sa informovala na mzdovom u byvaleho zamestnavatela ci mi je relevantne ziadat o vykonanie danoveho priznania a zistila ze mozem mat vratku dane. danove priznanie ti je povinny spravit aj byvaly zamestnavatel ak ho v lehote do 15.2. o to poziadas. Ja som mala podobne minuly rok RD, 2 dni cerpanie dovolenky + preplatena dovolenka a UPSVaR.

juliatriscova
4. feb 2021

@pavlinaant buď požiadaš bývalého zamestnávateľa o ročné zúčtovanie alebo si podáš daňové priznanie..........preplatok ti vyjde..........koľko, to neviem pretože neviem koľko si zarobila.....materská a podpora sú oslobodené od dane, tie neuvádzaš.......

juliatriscova
4. feb 2021

@iritka daňové priznanie ti zamestnávateľ nie je povinný urobiť, je povinný ti urobiť ročné zúčtovanie ak ho o to požiadaš...........

iritka
4. feb 2021

@juliatriscova ano pravda, zle som sa vyjadrila

pavlinaant
autor
4. feb 2021

@juliatriscova a netreba aj rocne zuctovanie aj danove priznanie? Ci to je to iste? Ide mi o to ze o co vsetko mam poziadat byvaleho zamestnavatela a co pripadne ja sama musim urobit

pavlinaant
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lenko
4. feb 2021

@pavlinaant nie, nie je to isté. Buď jedno alebo druhé. Ročné zúčtovanie vie spraviť on, DP si podávaš sama

volterra
4. feb 2021

@juliatriscova je zamestnavatel povinny robit RZD aj byvalemu zamestnancovi ? Nie je povinny vystavit len Potvrdenie o zdanitelnej mzde?

pavlinaant
autor
4. feb 2021

@lenko takze staci rocne zuctovanie a ked to urobia tak ja nemusim uz danove podavat. To som potrebovala vediet, dakujem. A vyplaca to stat ze?

vams
4. feb 2021

@pavlinaant nie, keď ti urobí zamestnávateľ ročné zúčtovanie, a ak ti vyjde preplatok, tak ti to vyplatí on, nie štát

lenko
4. feb 2021

@pavlinaant vyplatí zamestnávateľ, aj keď bývalý
@volterra bývalý zamestnanec môže požiadať bývalého zamestnávateľa o RZD

lucka_ke
4. feb 2021

pozri si výplatné pásky koľko ti zrazili preddavky na daň, ak si za celý rok zarobila do 4414,20 Eur tak ti vrátia celú zrazenú daň

volterra
4. feb 2021

@lenko ja viem, ze moze poziadat. Ja sa pytam, ci je byvaly zamestnavatel " povinny" to RZD byvalemu zamestnancovi urobit.

pavlinaant
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pavlinaant
autor
4. feb 2021

@lucka_ke no bolo skoro raz tolko ak sa bavime brutto. Ale 2 mes boli u jedneho zamestnavatela a 3 mes u ineho.

lucka_ke
4. feb 2021

to sa spočíta, tak potom nečakaj veľký preplatok

pavlinaant
autor
4. feb 2021

@lucka_ke ok dakujem 🙂 ale co som pozerala tak u jedneho som mala na paske preddavky napisane a u druheho neboli uvedene.

lenko
4. feb 2021

@volterra Zamestnávateľ je povinný:
1. vykonať ročné zúčtovanie preddavkov na daň, ak zamestnanec oň požiada v zákonom stanovenej lehote (vždy do 15. februára nasledujúceho roka) a predloží k jeho vykonaniu všetky potrebné doklady.
Z toho vyplýva, že každému, ktorý ho o to požiada, či súčasný, či bývalý

volterra
4. feb 2021

@lenko nie, z toho nevyplyva, ze je povinny urobit RZD " byvalemu" zamestnancovi.

lucka_ke
4. feb 2021

zamestnanec, ktorý mal v minulom roku vaic zamestnávateľov, môže požiadať ktoréhokoľvek z nich o RZD

lenko
4. feb 2021

@lucka_ke plne súhlasím. 🙂

pavlinaant
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lenko
4. feb 2021

@volterra Ak firma funguje, musí RZD urobiť, ak o to bývalý zamestnanec požiada
Zákon o dani z príjmov 2021
§38 Ročné zúčtovanie
(1)Zamestnanec, ktorý poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti uvedené v § 5 a nepoberal príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, pri ktorých uplatnil postup podľa § 43 ods. 7, alebo ktorý nie je povinný zvýšiť základ dane podľa § 11 ods. 11 môže najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia požiadať o vykonanie ročného zúčtovania z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane
(2)Ročné zúčtovanie vykonáva zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, na žiadosť zamestnanca uvedeného v odseku 1.
Platí od 01.01.2021

juliatriscova
4. feb 2021

@volterra buď jedno alebo druhé...ty môžeš požiadať ktoréhokoľvek zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania...ak to neurobíš musíš podať daňové priznanie

juliatriscova
4. feb 2021

@pavlinaant nezdaniteľnú časť si môžeš uplatniť iba u jedného....ak máš viac zamestnávateľov

volterra
4. feb 2021

@juliatriscova
@lenko asi sa nechapeme. Ja hladam zakon, ktory PRIKAZUJE nejakemu subjektu vykonat RZD BYVALEMU zamestnancovi. Byvaly zamestnanec moze poziadat byvaleho zamestnavatela o vykonanie RZD, to je jasne, ale byvaly zamestnavatel MOZE? odmietnut vykonat RZD byvalemu zamestnancovi, ktoreho uz nema v stave sucasnych zamestnancov a vystavit mu IBA Potvrdenie o zdanitelnej mzde s tym, ze byvaly zamestnanec si ma urobit danove priznanie sam ?

juliatriscova
4. feb 2021

@volterra pozri si zákon o dani, tam to je....nemôže odmietnuť, ak ho o to požiadas..môžeš ktoréhokoľvek

lenko
4. feb 2021

@volterra RZD nemôže urobiť iba tomu, kto na to nemá možnosť, a to má iné príjmy, nepodá mu včas žiadosť a k tomu doklady a pod. Inak musí vystaviť RZD. Zákon som Ti citovala

chrumka120
5. feb 2021

Ja som vypisovala len daňové priznanie (myslím) , nič viac, aj z toho mi vrátia zrazenú daň ak budem mat na to nárok? Pripadne daňový bonus? Či treba niečo iné vypísať, požiadať si o to? Ako ste písali vyššie? Prepáčte za take otázky ale čím viac sa to snažím pochopiť ako to je s tými daňami tým mám v vacsi guláš

lucka_ke
5. feb 2021

@chrumka120 čo si komu vypisovala? musíš napísať presne, lebo ťažko odpovedať keď nevieme na čo sa pýtaš