Stavba prístrešku bez povolenia

dzanaaa1
8. júl 2017

zdravim Vas, poprosim o radu: mame domcek chceme si k nemu dostavat pristresok no bez povolenia, nakolko by to aj tak nebolo schvalene, mate niekto skusenost s pokutou? ak ano kolko? lebo susedia su evidentne proti nakolko kusok strechy bide na ich strane viac ako ma byt a urcite to budu riesit, poprosim realne skusenosti.

simsalabim
8. júl 2017

@dzanaaa1 sice ti neodpoviem na otazku, ale uvedomujes si, co chces urobit? Strecha nesmie zasahovat na cudzi pozemok. Tebe by sa to pacilo, ak by to urobili susedia? Aby ti tam stekala voda a pod.? Postavte ho mensi, strechu na svojom. Stoji ti tych par cm o konflikt so susedmi?

andreah25
8. júl 2017

@dzanaaa1 nesmieš nič postaviť tak, že zasiahneš do vlastníctva niekoho iného.
Na prístrešok Ti stačí ohlásenie drobnej stavby, tam Ti nebudú musieť ani susedia dávať súhlas či niečo podobné, pokiaľ teda pri samotnej stavbe nebudeš vstupovať na susedný pozemok, ak budeš, tak musíš mať súhlas susedov k tomu.
Ak postavíš niečo tak, ako píšeš, že to bude zasahovať na cudzí pozemok, tak to nebude iba o pokute, to bude aj o príkaze na odstrátenie stavby.

mell_j
8. júl 2017

Urcite by som nesiahali stavbou na cudzí pozemok. Nemusíš dostať pokutu ale rovno prikaz na zbúranie. Stiahnite z prístrešku a pokial nebudete zasahovať susedom na pozemok tak myslim ze nic z toho nebude, pokial to nenahlásia
Alebo prístrešok nahradiť markízou

bashka80
8. júl 2017

toto sa skus radšej opýtať na modrastrecha sk tam sú určite diskusie aj na túto tému
a budú ti vedieť poradiť lepšie, ale mne sa niečo marí, že stavebný zákon sa pred rokom novelizoval a že môžete dostať nielen vysokú pokutu, ale musíte to tiež dať do pôvodného stavu, inak ti pokutu dajú opakovane a ešte ti to aj prídu zo stavebného úradu zbúrať.

dzanaaa1
autor
8. júl 2017

neda sa to inac urobit, nebudem opisovat celu situaciu a stavbu, jednoducho od plota je este 30cm nasich podla katastra a v tom priestore by bolo kusok strechy a samozrejme rina prave kvoli vode ktora mozno dva centy pojde nad tych 30cm, no im sa to esteticky nepaci, je to jedno, je to typ cloveka, ktory je vecne nespokojny a on sam s nikym nevychadza, my sme sa chceli dohodnut, no ked to nejde bohuzial

jankalukasova
8. júl 2017

@dzanaaa1 a ked sa vam z toho pristresku zosype sneh k nemu na pozemok? Pojdes mu to upratat? No necudujem sa, ze nesluhlasi... ani ja by som nesuhlasila... pravdepodobne ho budes musiet zburat na vlastne naklady...

jankalukasova
8. júl 2017

@dzanaaa1 a ked to bohuzial inak nejde, tak jedine bohuzial pre Vas... nie pre suseda.

soldi
8. júl 2017

@dzanaaa1 tak ked ti nejde, tak nebudete mat pristresok. Keby si mne sused dovolil postavit pristresok tak, ako to Ty opisujes, tak mu ho zburam vlastnorucne. Kks, to co su dnes za ludia?
My byvame nastastie v slusnej stvrti a nas sused ked chcel stavat pristresok tak, ze by sneh a dazd padal k susede na pozemok, tak sa s nou dohodol a prestresil to az k jej domu, takze jej tam vznikol kryty priechod. Na jeho naklady samozrejme

ukulela
8. júl 2017

k tomu katastru a 30 cm - my sme mali minule geodetov od susedov a on sam potvrdil, ze pri merani je normalna odchylka, na centimetre nezmerias nic - ak vam chyba 30 cm, dajte si zamerat a rieste to na katastri/sudne/ja neviem ako, ale kym tam je plot a sused uziva za plotom svoje, tak ked mu to tam postavis, on ta nahlasi a nakoniec to budes musiet odstranit. to nevyhadas, prehras aj na sude, budes mat naklady na pravnika atd. ak by si to stiahla aj len na hranicu - a napr by zo strechy podmacalo susedovi pozemok/sneh zavalal zahradu, tiez by si mala problem. musis hladat riesenie ine.
a ako ti pisali, staci ohlasenie, nacierno sa stavat ozaj neoplati. ani kurin.

bibinko2006bubinko2009
8. júl 2017

Zaujímavá úvaha stavby.Mne sa zdá ale s istotou netvrdím,že mala stavba asi3x4m sa nahlasovať nemusí....ale opakujem,s istotou netvrdím!!!!!!!A medziľudské vzťahy sú občas k nezaplateniu,takže by som veľmi zvážila takú stavbu,uberte z nej a hlavne si overte fakty,lebo po prvej fujavici,keď vás sused nahlási budete búrať,oplatí sa vám to???!!!Ste si vedomí následkov a aj tak idete do toho😨

alex49
8. júl 2017

tebe by sa tiež nepáčilo keby stavali strechu do vášho pozemku, osekajte strechu a nemusíš riešiť pokutu

spoony
8. júl 2017

@bibinko2006bubinko2009 aká koľvek stavba podlieha buď ohláseniu alebo povoleniu. Nepodliehajú iba udržiavacie práce.

3petka
8. júl 2017

Do 25 m2 musíš ohlásiť drobnú stavbu. My teraz robíme bránu kde bude max 5 m2 a museli sme to nahlásiť. Pokuta je cca 300 EUR za takú malú čiernu stavbu ale ako hovoria ostatný ak ideš do susedného a sused nesúhlasí tak Vám ju dajú odstrániť alebo opraviť a tam môžu vzniknúť ďalšie pokuty.

spoony
8. júl 2017

@dzanaaa1 určite to takýmto spôsobom nerob lebo len si zarobíte problémy a poškodíte vzťahy so susedom.
Stavby môžete realizovať len na vlastnom pozemku - celú vrátane strechy, a musíte zabezpečiť aj jej údržbu z vlastného pozemku. Ako pri takto postavenej stavbe chcete riešiť čistenie odkvapového žľabu, opravu strechy alebo odpratanie strechy? Keď stavbu urobíte bez ohlásenia, resp. stavebného povolenia (podľa druhu a veľkosti stavby) tak okrem pokuty vám dá stavebný úrad stavbu odstrániť. Ak ju po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia o odstránení stavby stavbu v stanovenej lehote neodstránite, bude vám stavba odstránená exekučne.

deti95060810
8. júl 2017

inak sa to nedá? Prečo myslíš? zavolaj architektovi - ten síce niečo zato zapýta, ale spraví ti to tak , aby bolo po právnej stránke všetko OK....My to tiež tak momentálne riešime....architekt vidí riešenie ktoréj ty nevidíš + pozná zákony a vie čo môže a čo nie....strechu do susedov by ti isto nenavrhol....

deti95060810
8. júl 2017

a už sa na SK niečo odstraňovalo? tie stavby postavené čierno? Však by museli zbúrať celé cigánske osady....😀

3petka
8. júl 2017

@deti95060810 no len keď sa nik nesťažuje že je to na jeho tak sa neodstrašuje.

3petka
8. júl 2017

@deti95060810
Neodstranuje

dzanaaa1
autor
8. júl 2017

dakujem za informacie, niekomu to vyznelo sebecky, no neda sa opisat cela situacia a riesenie ako to bude vyzerat, vsetko co ste napisali si uvedomujeme, preto som sa pytala na realne situacie ci ste to niekto riesili.jedna sa o starsi dom ktory prerabame a domy v minulosti boli stavane inac, ako aj nas je v tvare L a spristreskom bude v tvare obdlznika, kde stana ta kratsia plus pristresok je priamo na hrane s pozemkom so susedom, preto je to komplikovanejsie, nie sme arogantny ani nechceme nikomu poskodit, len ako kazdy si chceme vytvorit pekne byvanie a kedze susedia riesia uplne ine veci ako sneh a poveternostne veci, toto ich netrapi, len, ze z nasej strany to bude pekne krasne a ze im sa to esteticky nepaci, lebo predtym pristreskom sme postavili kamenny plot, samozrejme s ohlasenim a vsetkym, no im sa nepaci, to je cele a teraz preco oni maju kukat na strechu a odkvap ked z nasej strany to bude pekne, co Vam poviem k tomu viac....

sardinka32
8. júl 2017

@dzanaaa1 Daj si prerobit ten pristresok tak, aby nezasahoval susedovi...alebo ked je to ako tvrdis, ze je to este Vase za jeho plotom, tak si to daj do poriadku na katastri. Ono stavat nieco nacierno nie je take lahke a bezproblemove, ako sa to moze zdat. Sused Ti to zastavi este predtym, ako to dostavas a potom aby si sa nepozerala xy rokov na rozostavany pristresok a tie strasne vztahy co budete mat tiez nestoja za tych par centimetrov.

lucka011
8. júl 2017

@dzanaaa1 pokial je to na vasom pozemku, s tym, ze je to na papieri, vas nemusi zaujimat ci sa to im paci, alebo nepaci. My sme sa taktiez ohradili od susedov vysokym murom, mame tam terasu, mame ju vysoko postavenu a nechceli sme aby nas tam bolo vidiet. Nepovedali nic, co uz..
Ja s povolenim nevidim vobec ziadny problem. Ani s tym

lucka011
8. júl 2017

@dzanaaa1 ze preco by to nemali schvalit.
Pokial vsak zasahuje stavba na cudzi pozemok, treba mat schvalenie od susedov.
Ta strecha sa upravit musi dat tak aby to bolo iba na vasom.
My sme tiez v stadiu sameho pristavovania, prerabania, akurat dnes sme dokoncili jednu taku pergolu na auto..
Moja odpoved na kazde muzove zavahanie je, ze vsetko sa da. Dnes sa da spravit uz vsetko 😉

gabriela93
8. júl 2017

Stavat na cierno a zly sused=velmi zla kombinacia.Budete burat na svoje naklady a sused sa bude za plotom rehotat,,,naco je vam toto dobre?Ked sa to neda,tak sa to neda...

lucka011
8. júl 2017

A este sa mi mari, lebo som prednedavnom nahlasovala drobnu stavbu. Pytala sa mae ak nie je dom starsi ako po roku 65, tak uz treba mat stavebne povolenie. Tak mi hovorila na urade

lucka011
8. júl 2017

Kokos tento moj telefon dnes blazni....

dai
8. júl 2017

@deti95060810 neodstranuje sa statom ale keby nieco postavis na mojom pozemku tak ti to s plnym pravom na mojej strane odstranim sama a este ta dam na sud aby si mi preplatila naklady...

ebi88
8. júl 2017

V skratke - bez povolenia (a nikto to nepovoli ak bude zasahovat do cudz. Pozemku) to bude cierna stavba - potom ak daju podnet, je tu realna moznost nariadit aj odstranenie. (Dodatocne povolenie stavby podla stav. Zakona ale aj podla obcianskeho. Prava je mozne) takze tak. Snad si nemyslite ze len tak je mizne zasiahnut do prav ineho, hoci len trochou striesky.

ebi88
8. júl 2017

@dzanaaa1 joooj ale aj dva cm su dva cm, preco by mal suhlasit? Je to jeho, nie vase. Hoci len 2 cm. Ja robim na stavebnom a vacsina tychto sporov stavebnych su medziludske konflikty, vlastne asi takmer vsetKy. Suded moze byt arogantny, ale co je jeho je jeho, ma byt zly lebo vam nepusti 2 cm mozno smiesne pre vas, ale tak pre neho nie, ked su jeho. Pravda ak je plot postaveny po zlej hranici, a 30 cm je vasich, skuste s nim vyjednavat na tom. Kazdy by mal ustupit trochu.

elzika
8. júl 2017

Zjavne so susedom mate uz problemy teraz, tak preco si k nim pridavat? Ved ked sa mu to nepaci, tak samozrejme pojde na stavebny urad a poda staznost a oni to uz budu musiet nejak riesit. A ak by vam ho aj nekazali zburat, 'len' zaplatit pokutu, tak sused sa odvola a ste tam kde ste boli. Stoji to za to? Isto sa to da nejak inak vyriesit aby to pekne vyzeralo. Ty na jeho mieste by si s tym suhlasila s tym pristreskom a zasahovanim na svoj pozemok?
A este s tym oknom? Vy to idete stavat susedovi popod okno, ci ako?

ebi88
8. júl 2017

@dzanaaa1 k samotneju vzhladu stavby- v stavebnom konani sa neriesi estetika stavby, ale splnenie podmienok v zmysle stavebnehi zakona. Ten otazku, ci sa to susedovi vzhladovo "paci" neriesi.