Rodičia si chcú osvojiť moje dieťa a čaká ma súd

89jeny
5. mar 2012

Ahojte,
prosím, pomôžte mi vyriešiť môj problém. Som mladá mamina, rodičia mi zobrali moje dievčatko, pretože si ho chcú osvojiť. Mňa vyhodili z domu, nemám poriadne ani kde byť, nemám financie, čaká ma súd. Čo mám robiť?

dreamer4
5. mar 2012

Ahoj, co znamena mlada? Si uz plnoleta?

tinki
5. mar 2012

@89jeny máš problémy s alkoholom alebo s drogami?

janinah
5. mar 2012

napíš viac,prečo chcú malú oni?prečo si myslia,že sa o ňu nepostaráš?

monika76
5. mar 2012

fuu a aky mali na to dovod tvoji rodičia ?

viera27
5. mar 2012

Skus sa zamysliet. Pokial sa rodicia snazia o osvojenie tvojho dietatka, zrejme maju na to oooobrovsky dovod a robia to pre jeho dobro.
Kedze ta caka aj sud, tak to zrejme nie je ruzove. Pokus sa upratat si vo svojom zivote, odstranit dany problem a zacat pracovat nielen na sebe, ale aj doslovne pracovat a postavit sa tak aj financne na vlastne nohy.

danjelca
5. mar 2012

veru to nie je len tak aký sud ťa čaká?
a ako sa chceš postarať o dieťa ked nemáš kde byť ani financie a čaká ťa súd?

89jeny
autor
5. mar 2012

nie, nemám. Som len obyčajná mladá mamina, ktorá otehotnela veľmi skoro. Rodičia mi to vždy vyhadzovali na oči, že som im urobila hanbu.
Myslia si, že sa o Bašku, neviem postarať, ale to nie je pravda. Baška mala vždy všetko, aj keď som ja nemala čo jesť, vždy bolo o ňu postarané. A milujem ju!!
No, pokým som bola s malou ešte u rodičov, všetko som musela robiť tak ako mi ony kázali. Od jedenia, kúpanie, prechádzy, obliekanie... jednoducho všetko.. nemala som nárok na to, aby som rozhodla o niečom inom.
A keď sme odišli bývať inam, všetko sa zmenilo.. Bola som sama sebe pánom a nikto sa mi do ničoho nestaral..ani ma nekomandoval. S barborkou sme si našli spoločný systém, ktorý nam vyhovoval... všetko bolo úžasné.. Až pokým som nemusela ísť do školy na skúšky. Malú som doniesla k našim a od vtedy sa to všetko pohnojilo.. Podľa matky nemám na ňu žiadne právo, nie som zrelá na dieťa... a podobné nezmysly.

89jeny
autor
5. mar 2012

@dreamer4 ano, som plnoleta

bambi2
5. mar 2012

@89jeny a z akeho dovodu to robia?? myslim, ze bude problem niekde v tebe... napis viac inak ti nevieme poradit... ☹

tinki
5. mar 2012

@89jeny a aký súd ťa čaká?

bambi2
5. mar 2012

@89jeny a preco ta vyhodili z domu??

wifina
5. mar 2012

@89jeny dieťa ti môže odobrať iba súd, napríklad predbežným opatrením, radím ti najať si právnika, najlepšie takého, ktorý sa venuje rodinnému právu, ak si teda naozaj spôsobilá postarať sa o dieťa.

tinki
5. mar 2012

baby, myslíte, že jej môžu zobrať dieťa, ak je v poriadku, nemá problémy so zákonom a je plnoletá? Podľa mňa si rodičia len na základe svojho názoru nemôžu dieťa len tak osvojiť...ibaže by bola zanedbaná výchova..hmm?

wifina
5. mar 2012

@tinki dieťa sa inej osobe zveruje, ak "je bez akejkoľvek starostlivosti alebo ak je jeho život, zdravie alebo priaznivý vývoj vážne ohrozený alebo narušený"

renata5
5. mar 2012

podla mna tam je nieco ovela horsie ziadny clovek nema pravo zobrat dietatko matke ked je starostliva a milujuca podla mna si to tvoji rodicia o tebe nemyslia neviem ci by vlastny rodicia chceli ublizit tebe ved si ich vlastna mozno ti chcu dobre len ty to inak vidis porozpravaj sa s nimi chod k nim byvat sprav si skolu zamestnaj sa a odid od nich potom ti uz nemozu nic zabezpec sa trosku aj ked je to tazke popros otca dietata nech ti pomoze neviem ako to je s vami mozno to neni take zle ako to vyzera ja by som sa na cas pretvarovala a uvidis potom pojdes vlastnim zivotom a bez rodicov ked su taky ako opisujes

tortelinka
5. mar 2012

neviem preco mam pocit ze sa niekto bavi....

89jeny
autor
5. mar 2012

@renata5 my nemame ocina.. my sme same dve.. a ja nie som ich vlastna dcera..

renata5
5. mar 2012

@89jeny bude lepsie ked to s nimi vydrzis inat ti ju zoberu a ked to vydrzis tak budes aspon s malou ja ti verim ja by som ich najradsej zabila keby mi toto chceli spravt ja mam sedem mesacneho syna a keby mi ho chcel niekto zobrat tak by to neprezil len ty hovorim pretvaruj sa akoze a postavis sa na vlastne nohy a odides bez slova a mozno ked oni budu vidiet ze sa snazit nechaju vas vies ty ich poznas najlepsie poznas ich silne a slabe miesta tym ze budes na nich utocit nic neviriesis treba ist na nich ich vlastnymi zbranami

tortelinka
5. mar 2012

ludia, ved je to nezmysel, viem toho o adopcii dost na to, aby som uverila tomuto, ved rodicia si nemozu adoptovat dieta ak matka neda suhlas...

tinki
5. mar 2012

@89jeny veľmi stroho píšeš, ťažko ti môžeme pomôcť, keď poznáme len útržky. Určite si nič nevyviedla? Prečo vlastne nebývaš s rodičmi? Si adoptovaná, hej? A kde si bývala? Na podnájme, na internáte? Robíš si maturu, alebo výšku?

motyka
5. mar 2012

Ahoj Jeny, myslim, ze toto tu na maminkovskom fore moc neporiesime, to je otazka na pravnika. Viem ze pravnici nie su lacni, ale skus na nejakom pravnickom portali. Len tak namatkovo som vygooglila www.legalaid.sk, pripadne by ti mala vediet poradit aj na tvojom obvodnom urade nejaka socialna kuratorka. Ja si osobne myslim, ze ti nemozu len tak zobrat dieta, ak si svojpravna, ale nie som pravnicka a nikdy som sa s takym pripadom nestretla.

tinki
5. mar 2012

@tortelinka áno, to je pravda, len dievča je zmätené, možno sa chce vyrozprávať..

adetka
5. mar 2012

tiez sa mi nezda, ze by plnoletej zene s vlastnym byvanim mohli beztrestne zobrat dieta?.... ani vlastni rodicia nie... ved moze poziadat o predbezne opatrenie a ist si po malu... aj v sprievode policie, pripadne socialky... na to nemaju pravo!

mia258
5. mar 2012

@89jeny a kde bývaš teraz? Nemôžeš ísť k nejakej rodine? Alebo aspoň ku kamoške?
Skús sa obrátiť aj na centrá pre osamelé matky. Určite bude v okolí nejaké. Súd ti nevezme dieťa len preto, že to chcú rodičia, veď si dospelá!

estterka
5. mar 2012

@89jeny takto sa nikam nedostanes,musis opisat celu situaciu co a ako sa stalo,inak ti tu nikto neporadi! lebo toto mi az pride ako dalsia sranda,ked niekto chce pomoct a pise kde tu daco ,ako by sme si mali domysliet.

anjelicek26
5. mar 2012

@89jeny - aj ako adoptovane dieta si pred zakonom ich vlastna dcera.

Toto je zasa taky vymysleny, komplikovany pripad, ze az, idem si klepnut po prstoch a robit nieco zmysluplnejsie.

vodnarky
5. mar 2012

@89jeny -presne tak ako pisu baby..nemozu ti dieta zobrat len tak,pretoze to niekto chce..musi tam byt aj poriadny dovod,ako je nezodpovednost a zanedbanie starostlivosti,alokoholizmus,drogy atd..ak nemas kde byvat informuj sa v centrach pre slobodne mamicky,alebo sa chod opytat na socialku..drzim palce.

nice202
5. mar 2012

nikomu nemozu zobrat dieta len tak. obzvlast ak si plnoleta. musi byt dovodne podozrenie, ze sa o malu nedokazes riadne starat....a aj tak su to natahovacky... rodicia ta len strasia. si dospela svojpravna osoba a matka dietata

dada1212
5. mar 2012

@89jeny v prvom rade by som riešila úrady a vybavila si bývanie a financie, treba kontaktovať mestký alebo miestny úrad, oni ti bud dajú byt alebo ti odporučia nejakú ubytovňu alebo centrum, kde by si mohla bývať.
a treba si vybaviť aj na sociálke dávky, ak budeš mať nejaké bývanie, máš nárok na sociálne dávky a aj na príspevok na bývanie.
ak budeš mať kde bývať, tak sa nemusíš obávať, bez veľmi závažného dôvodu matke dieťa nezoberú. ak je to tak ako píšeš, určite ti dieťa nezoberú len preto, že rodičia majú pocit, že sa ty zle staráš. na to by museli mať dôkazy a muselo by ísť o niečo závažné

dada26920
6. mar 2012

Aj mne to pride zvlastne predsa ti nemozu zobrat dietatko len tak ze si zmysleli ze ho chcu!Kde byvas mohla by si tam vychovavat dcerku mas podmienky a priestor pre dietatko?ak aj dali tvoji rodicia podnet na socialku tak socialna pracovnicka pride na kontrolu a ona zvazi co a ako!!!A ak z je tvojej strany vsetko ok tak na tvojom mieste by som sla na policiu a dozadovala sa svojej dcery nikto ti nemoze odopierat stretavat sa s vlastnym dietatom...........ako pisu baby musis viac opisat situaciu takto ti nevieme poradit 😒 kde byvas? preco ta vyhodili rodicia? aky mali podnet k tomu aby ti zobrali malu? ..........