Rezervačný poplatok a neschválenie hypotéky

5. júl 2022

Píšem v mene kamarátky. Rozhodla sa kúpiť byt v BA. Zaplatila rezervacny poplatok vo výške 10 000 e. Začali sa jej crtat problémy s hypotekou. Banka jej ju nemusí schváliť. Predavajuci je už nervózny a ma ďalších záujemcov. Čo teraz ? Príde o tých 10 000 e ?

palicka
5. júl 2022

My smw mali v rezervacke našu ochranu- že v prípade neschválenia hypotéky ani pomocou HP realitky nám rezervaxku vrátia.

borec1980
5. júl 2022

Moze a nemusi....zavisi od toho,ako je to v zmluve naformulovane

aduskatt
5. júl 2022

Záleží od zmluvy, akú máte podpísanú, prečítaj si, ako to máš v podmienkach.....Mala som klientov, kde sme to mali tak i tak....

hopsadobrandejsa
5. júl 2022

Mal som to iste ako palicka... V zmluve bola klauzula kde bolo uvedene, ze v pripade neschvalenia hypoteky bankou by doslo k odstupeniu od zmluvy a vrateniu zalohy.

Treba si precitat podmienky v KP zmluve. Robi sa to bezne ak ide predaj cez realitaka. Vacsina kupujucich na tom doslova trva aby neprisli o peniaze.

autor
5. júl 2022

Obávam sa, že to tam nemá. Kamarátka si bola istá, že tu hypotéku dostane a nie je to také jednoduché nakoniec ako sa zdá.

aduskatt
5. júl 2022

Tak ešte zistiť, či naozaj nie je možnosť niekde tú hypo získať.

aduskatt
5. júl 2022

Mala som aj zmluvu, kde bolo napísané, že ak sa hypotéka neschváli z dôvodu negatívneho zápisu v registri, tak záloha prepadne, ale ak sa neschváli z inej príčiny, tak sa záloha vracia. Takže si preštudujte podrobne, akú rezervačku ste podpísali

autor
5. júl 2022

Zevraj predávajúci nechce čakať. Tam bol v zmluve tuším termín dokedy treba zaplatiť nehnuteľnost. Na byt čakajú aj iný. Čiže ďalšia banka sa už obehat nedá, resp. nestíha. Je to teda riadna pálka, ak by o to došla a nedohodla sa nejako.

aduskatt
5. júl 2022

Ak predávajúci odstúpi, vtedy sa záloha vracia. Ak nechá uplynúť lehotu, tak v tom prípade je to podľa rezervačnej zmluvy

cyberk
5. júl 2022

no tak ma smolu, zmluva je zmluva, on stratil cas a ona peniaze.. nabuduce bude mudrejsia

luccija
5. júl 2022

To vybavovala banku na poslednu chvilu?Podpisala zmluvu a ani nevie co podpisala urcite to tam ma uvedene

aduskatt
5. júl 2022

inak sa teda divím, že jej nepovedal ten, kto jej pomáha s hypotékou, kde podať žiadosť tak, aby prešla a nedal viac alternatív

lenkakravcova
5. júl 2022

Pozrite sa do tej zmluvy. Inak sa to dá ešte napadnúť ako neoprávnene obohatenie sa. Lebo tie peniaze by si nechala len tak realitka (určite ich nedá majiteľovi bytu) a za pár prehliadok je to trochu veľa peňazí.
Alebo ak má byť nejakú vadu, na ktorú ste prišli teraz, tak sa dá aj na to odvolať.
Ak hypo neprejde skuste sa s realitou dohodnúť na tom, že im necháte 1500e a nech zvyšok vrátia (ak pohrozite SOI, tak sa zmierila s tým, že im stále kus peňazí ostalo pomaly za žiadnu robotu).

aduskatt
5. júl 2022

@lenkakravcova nie je to neoprávnené obohatenie sa ak budú postupovať podľa zmluvy. Ovšem je realitka a realitka. Ja by som sa s klientami dohodla. A rezervačná záloha nikdy nejde majiteľovi bytu, takže áno, určite ich nedostane on a nedostal by ich ani v prípade, ak by sa zrealizovala kúpa

veronikaszabova
5. júl 2022

@lenkakravcova ake "neopravnene obohatenie"? 🤦

lenkakravcova
5. júl 2022

@veronikaszabova No proste ze je to vysoká suma, za jednu rezervačný zmluvu. Na niektoré realitky to zaberie, lebo nechcú mať prešetrovačky (aj iných zmlúv) od SOI. Predsa len toto s tou hypo by rezervačka obsahovať mala.

aduskatt
5. júl 2022

@lenkakravcova vysoká suma to je, ale ak je v súlade so zmluvou, ktorá je obojstranne podpísaná, je to z právneho hľadiska OK.(ovšem s normálnou realitkou sa dohodnúť dá). Zásadne mi všetky zmluvy pripravuje právnik, aby ma SOI mohla kontrolovať koľko chce. A teda - ak by sa mi klient začal hneĎ vyhrážať SOI, tak by som postupovala podľa zmluvy a sumu by som nevrátila - ak by sa chcel baviť normálne a vysvetlil, čo sa stalo, tak som prístupná dohode. Už druhá vec je, že klientovi okrem bývania riešim aj financovanie ja, takže by som vedela zhodnotiť, nakoľko reálne sú jeho možnosti financovania

beata_k
5. júl 2022

Ma ponaucenie za 10 000€.

aduskatt
5. júl 2022

@beata_k možno nie, ktovie, aká je to realitka a aký realiťák. Snáď sa dohodnú

beata_k
5. júl 2022

@aduskatt Snad. Ak nie...tak to zaboli

veronikaszabova
5. júl 2022

@lenkakravcova a co ze je to vysoka suma??? Ved podpisom suhlasila s jej vyskou. Tak este raz "ake neopravnene obohatenie"?

aduskatt
5. júl 2022

@beata_k no to rozhodne....by ma trafil šľak asi........našťastie som sa doteraz stretla len s jedným takým prípadom, keď som ešte nerobila s realitami, ale len vo finančníctve...a vtedy sme to vyriešili v prospech klienta, keď sa ku mne dostal a vedela som hneď, že hypotéku nedostane...tam išlo o 5tis eur a 4500 sme vykomunikovali naspäť. Osobne by sa mi ťažko spalo, keby som si nechala tých 10tis bez práce

beata_k
5. júl 2022

@aduskatt Tak ja nerozumiem, ze si niekto neobeha banky ako na tom realne je....ona si "myslela" ze jej schvalia 🤦🏼‍♀️

aduskatt
5. júl 2022

@beata_k tomu nerozumiem ani ja - ale už som mala klienta, ktorý išiel cez poradkyňu - dve hypo mu zamietli a dostal sa ku mne - o 5 minut som zistila prečo mal zamietnuté, podala som do banky, kde som vedela, že mu prejde v pohode aj s vysokou rezervou a kupovalo sa.........takže ono asi záleží aj na tom, ku komu sa dostane do rúk ten klient. No ešte je možnosť, že sa neradila, skúsila sama a dopadla ako dopadla......a nám ostáva akurát teda držať palce, aby dobre dopadla a poičila sa a na druhý pokus to skúsila inak a lepšie.......no, nechcela by som prísť ani len o tisícku, nie ešte o 10

beata_k
5. júl 2022

@aduskatt Si ani neviem predstavit prist o 10 000€ 😬

aduskatt
5. júl 2022

@beata_k no to ani ja, to musí byť strašný stres, strašný pocit

matovicova
5. júl 2022

Zaplatiť rezerváciu 10tis€ bez predschvalenia uveru bankou.... WOW 😲 iný prešľap...tie peniaze sú provízia pre RK. Treba tam ísť osobne za šéfkou sa slušne dohodnúť. Tú proviziu dostanú predsa aj od ďalšieho kupcu. Ak majú charakter, vrátia vám to 🍀

xena0
5. júl 2022

Uff, sa čudujem ako načo platila dopredu rezerváciu keď nemala s istotou potvrdenú banku...snáď sa dohodne s realitkou

hopsadobrandejsa
5. júl 2022

Rezervacia sama o sebe problem nie je ak mas podmienky v KP zmluve ktore teba ako kupujuceho chrania ak by doslo k zamietnutiu ziadosti. Autorka tvrdi, ze vraj to tam nema co znamena, ze isla vedome do rizika pretoze si myslela, ze hypoteka bude len akasi formalita.

Co sa tyka SOIky, tam zrejme velmi nepochodi pretoze realitky sa tymto zivia a zmluvne podmienky maju prestudovane zhora nadol a pokial si je realitak isty, ze v nicom nepochybil tak zastrasovanie by bolo len akymsi palenim mostov.

Ja ked som dostal zmluvu, cele som si to prestudoval a dokonca som to konzultoval aj s bratom ci tam nevidi akesi nezrovnalosti kedze nie tak davno predomnou sam kupoval dom.

KPZ je uradne zavazny dokument a akonahle je tam podpis, s tym uz vela nenarobis. Musela by dokazat, ze v case podpisu nebola sposobila alebo pri zmysloch aby dokument stratil platnost a to uz je pribeh sam o sebe.

Treba kontaktovat realitku a hladat alternativu aby nikto nebol skodny. Ak ma seriozneho realitaka tak peniaze len jej tak nevezme. Nie je to v jeho zaujme pretoze hoci by to bolo pravne ciste, reputacia realitky by mohla stratit cast svojej kredibility a taketo zalezitosti nikdy nie su dobre pre biznis.

basska_b
5. júl 2022

Bohuzial, podpisala, co podpisala a uplne v sulade s podpisanou a platnou zmluvou to zaplatila... myslim si, ze predavajuci ani realitka jej v ustrety vychadzat nebudu. Ak peniaze isli na ucet realitky, co vacsinou idu, najma ak v rezervacnej zmluve tiez figuruje ako sprostredkovatel, tak predavajuci s tym vlastne nic nema a nemoze jej to odpustit ani vratit... jedine realitka, ale pre pekne oci nepusti nikto z ruky 10.000 eur, hlavne nie taka drava particka ako je realitka. Veeelmi by ma to prekvapilo