Priezvisko dieťaťa po narodení

4. aug 2024

Prosím vás keď nie sme s priateľom zosobášení tak dieťa dostane automaticky moje priezvisko ? Viem že treba nejaký papier vybaviť ak chceme priezvisko po otcovi ale ak ten papier nevybavime ostáva moje priezvisko ? Prípadne dansa to až po pôrode nejak riešiť ?

minenkak
4. aug 2024

Dieťa má vždy dieťa priezvisko po matke ,ak je narodené slobodnej matke,pri uzatváraní manželstva sa vždy rodičia pred sobášom dohodnú a písomné potvrdia, aké priezvisko, budú mať všetky deti v manželstve

doriiis
4. aug 2024

Riešila by som to pred pôrodom.Na matrike vypisete papier,kde sa partner prizná k otcovstvo a dohodnete sa,aké bude mať dieťa priezvisko.Ten papier potrebuješ aj do porodnice

doriiis
4. aug 2024

@minenkak ....nemusí.Na tom papieri,ktoré vypĺňajú na matrike môžu napísať aj priezvisko otca

zuza265
4. aug 2024

Aj my sme boli na matrike a ako pise kocka nadomnou tak som ho musela mat pri porode a dieta ma priezvisko po otcovi

minenkak
4. aug 2024

@doriiis čo nemusí mať priezvisko po matke,zo zákona má dieťa meno po matke ak je slobodna

anavixy
4. aug 2024

Ano, dostane tvoje priezvisko a mozes to potom riesit na matrike. Ak nemas potvrdenie z matriky o otcovstve pred porodom, tak dieta v porodnici moze dostat len meno po matke, ale nie je problem to potom zmenit a dieta bude mat priezvisko po otcovi.

doriiis
4. aug 2024

@minenkak ...aj máš osobnú skúsenosť,alebo len tapas? Mám dve deti a nie sme manželia.Vyplnala som ten papier dvakrát a pri oboch bola kolónka že sme sa ako rodičia dohodli na priezvisku xy.

minenkak
4. aug 2024

@doriiis mám vlastnú skúsenosť,vôbec netreba ísť na matriku pred pôrodom ,zo zákona má dieťa meno po matke,otcovstvo sa dá priznať aj po pôrode a prečo by mali mať deti meno po otcovi
@anavixy presne píše aj takto sa to dá spraviť

doriiis
4. aug 2024

@minenkak ....áno,ľahšie sa rieši po pôrode súd ako pred pôrodom jeden papier na hociktorej matrike🤷🏻‍♀️

minenkak
4. aug 2024

@doriiis aký súd prosím ťa,stačí ak ide chlap na matriku a prizná otcovstvo

portret7
4. aug 2024

Dieta ma priezvisko po matke iba vtedy, pokial zostane kolonka otca orazdna. Pokial je priznane otcovstvo, rodicia sa musia dohodnut. Ak sa nedohodnu, rozhodne sud. Nie je pravda, ze dieta ma priezvisko po matke, ak je slobodna - jedine, ako som pisala vyssie bez uznania otcovstva. Pokial je otec znamy, musia sa dohodnut.

doriiis
4. aug 2024

@minenkak ....hej? Chlap môže ísť len tak na matriku a priznať otcovstvo hocijakému dieťaťu,ktoré nemá otca zapísaného v rodnom liste?
Alebo ako dokáže,že on je otec dieťaťa?

autor
4. aug 2024

Ďakujem všetkým za radu ....ja sa pýtam hlavne preto že.priatel.robi v zahraničí tak neviem či to stíhame pred pôrodom ..

doriiis
4. aug 2024

@minenkak ....zmenu priezviska dieťaťa je možné vybaviť iba cez súd.Ziadna matrika ti to neurobí iba tak

nelca84
4. aug 2024

@doriiis netreba sud. Syn dostal v porodnici moje priezvisko a ked sme sli po papiere na matriku, muz priznal otcovstvo a priezvisko mu prepisali. Je to uplne jedno, ci pred porodom alebo po porode.

anavixy
4. aug 2024

Uplne normalne tak isto ako pred porodom sa to vybavuje aj po porode, idu obaja rodicia na matriku (ano, na matriku) a tam podpisu suhlasne vyhlásenie. RL s udajmi otca a menom po otcovi bude vydany potom. A dokonca sa to tak vraj da urobit aj po rokoch…

maranco
4. aug 2024

@doriiis * Chlap môže ísť len tak na matriku a priznať otcovstvo hocijakému dieťaťu,ktoré nemá otca zapísaného v rodnom liste? *

Presne tak a nemusí chodiť na matriku vyplní to cez internet pred narodením dieťaťa alebo po narodení.
https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/...

Tam je len podmienka, že rovnaké tlačivo vyplní a podpíše aj matka dieťaťa.

slavka1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
minenkak
4. aug 2024

@slavka1988 a ja píšem niečo iné

slavka1988
4. aug 2024

@minenkak prepáč nechcela som označiť teba

minenkak
4. aug 2024

@slavka1988 v pohode,len som ostala prekvapená

tiezjedna
4. aug 2024

@minenkak tá automatika, o ktorej píšeš funguje iba v prípade, že sa rodičia nedohodnú predom a nespíšu na matrike dohodu o otcovstve a mene.

minenkak
4. aug 2024

@tiezjedna áno a autorka píše ak sa papier nevybaví

maranco
4. aug 2024
jaskolka
4. aug 2024

Keď nie ste zosobášeni, tak sa(ak chcete) spisuje vopred na matrike papier o otcovstve a mene pre dieťa. Ak nestíhate, nič sa nedeje, dieťa dostane tvoje priezvisko, a potom pôjdete na tu matriku, kde sa to spíše.

doriiis
4. aug 2024

@maranco ...takže chlapi sa môžu ( dokonca aj online) len tak prihlasovať k otcovstvo k hocijakému dieťaťu.🤔Zaujímavé.Takze šikovnej žene stačí zlanarit nejakého typka,aby to podpísal a zapisu ho do rodného listu dieťaťa a on ma o alimenty ( prípadne) do konca života postarané.💪🏻Zaujimave

tiezjedna
4. aug 2024

@minenkak áno, áno, ja som to len upresnila, aby bolo jasné, že ak sa "papier" vybaví, tak nič z toho nemusia následne podstúpiť.

maranco
4. aug 2024

@doriiis áno úrady už môžeš vybavovať online niekoľko rokov, aj prepis auta, aj zmenu priezviska, zmenu trvalého bydliska, rodný list, zápis nehnuteľnosti na katastri.

Ak vybavuješ úrady online a platí sa nejaký poplatok štátu, tak máš polovičnú zľavu.
Dokonca nemusíš chodiť na poštu trvalého bydliska vyberať úradné listy, ale si ich prečítaš/odpovieš cez PC/tablet hocikde.

doriiis
4. aug 2024

@maranco ....to viem🙄.Ale tu nejde o auto,ale o dieťa.A o tom,že sa niekto môže priznať k otcovstvu ako k autu alebo k psovi.Fakt zaujímavé a nejak smutné zaroven

anavixy
4. aug 2024

@doriiis no ano, presne tak to funguje 😃a ked je ten dotycny dost ochotny a realny otec dietata sa nebude dozadovat urcenia otcovstva, tak tak spokojne mozu zit az do smrti, kym to dieta po svojom ne-otcovi bude dedit.
Aky je rozdiel, keby zena zlanarila toho chlapa k podpisaniu este pred porodom a ked to (podla teba) urobi po porode?? Ved pred porodom sa tiez nerobia DNA testy ci je to realny otec 🤷🏻‍♀️ nerozumiem co je na tom smutne, ved sama pises, ze pred porodom treba ist na matriku, preco by to po porode nemalo stacit, co je ine?