Pozitívny spolužiak - opatrenia

11. sep 2021

Ahojte, prosím vás, máme určené stretávanie s dcérou. Teraz by mala byť u nás. V piatok prišla od jej mami s tým, že v triede majú pozitívneho, a má byť dva týždne doma , dištancna výučba. Žiadne že karantena.
Jej mama ju pustila s tým, že teraz má byť u nás.
Ako je to? Už som z toho jeleň.
Nemá byť doma v karanténe? Kým nebude mať pcr negatívny, alebo po 15 dňoch bez príznakov?
A čo ostatní v rodine? S ktorými byva?
Zajtra si ide do kostola, poobede na kone jazdiť.

Niečo mi ušlo? Sú nejaké nové pravidl

renab
11. sep 2021

Mala by byt v karantene. Ostatni v rodine normalny rezim.

deti95060810
11. sep 2021

riešime to isté... dcéra mala pozitívnych pedagógov na coronu.
Takže nám volala triedna, že sa nám ozve reg. zdr. úrad, dcéra pôjde na PCR test - prihlásila ju škola. Vyučovanie bude prebiehať dištančne, má byť doma v karanténe...Takže žiadne kone, ani kostol.... len doma.
My ostatní členovia pôjdeme po svojich povinnostiach - práca, škola....

sslobodnamama777
11. sep 2021

však jej kúp test v lekarni, majú také super testy teraz.

anjelicek26
11. sep 2021

Nejde ani do kostola ani na kone... sedi doma cely cas. Vy rodicia doma byt nemusite, ani ini clenovia rodiny - pokial nebude mat priznaky alebo pozitivny test po par dnoch zopakovat... jeden nestaci, robit priebezne. Potom budete v karantene vsetci.

kittykat22
11. sep 2021

@anjelicek26 tak ale to je tiez dobry vtip, ze dieta musi a rodicia nie 😐 to je take kontraproduktivne opatrenie

deti95060810
11. sep 2021

@kittykat22 prečo by mali byť v karanténe rodičia? však len v tom prípade ak by ich dieťa mala coronu, len vtedy by boli doma aj rodičia...

jaroe
11. sep 2021

@kittykat22 tak ale ako by to bolo idealne? Mne ked pride zo skoly jedno dieta, druhe dieta, tretie dieta, ze pozitivny spoluziak/ucitel, mame byt vzdy cela rodina doma? To by sme mohli potom byt doma kludne aj do jari 2022 ked sa "zadari" 😠

deti95060810
11. sep 2021

@jaroe a my pri 4 deťoch rovno do leta 😉....13 ročná dcéra by mala radosť...😀

katkamatka7
11. sep 2021

Tak prečo má byť dieťa v karanténe, keď nič nemá? A ak ju má, tak to majú všetci naokolo.

kittykat22
11. sep 2021

@deti95060810 @jaroe pretoze virus sa da prenasat aj bezpriznakovo. Ci to uz neplati? Nemali by chodit aspon na testy tu a tam?

anjelicek26
11. sep 2021

@kittykat22 ak je dieta pozitivne, su aj rodicia v karantene...ked je v karantene "preventivne" tak proste nemusia. Ono kopa tych opatreni dava len taky polovicny vyznam... ale nemozes pri kazdej ucitelke - co uci dajme tomu 4 triedy - nechat v karantene 80 deti +160 rodicov +40 surodencov... to sa proste neda... a asi je aj kontraproduktivne...

anjelicek26
11. sep 2021

U nas v nemecku testuju deti 5x v tyzdni kazde jedno rano... takze tak no, sranda je to velka pri styroch detoch... ta corona uz nebavi nikoho...

bluka2
11. sep 2021

@anjelicek26 to u vás nejako intenzívne, u nás 3x do týždňa prvé 2 týždne školy a od budúceho týždňa iba 2x.

matapo
11. sep 2021

...u nas sa netestovalo este ani raz, a ani sa tak skoro nebude, ruska sa tiez nenosia, deti sa miesaju, kazdy na to kasle a korona sa nam vyhyba, dokedy nik netusi, uz zijem s tym ze skor ci neskor ju musime prekonat.

oktoberka
12. sep 2021

@anjelicek26 Vidíš. Na Slovensku sa ešte ani na dobrovoľné testovanie deti prihlásilo málo rodičov a ešte kopa ľudí rozhlasu je,že sa nikde nič nerobí,len Slovensko večne obmedzuje ľudí testami.

dadulamamula
12. sep 2021

Mala by sa ísť otestovať, a ostať doma v karanténe.

kristiii
12. sep 2021

@oktoberka len vieš, nám napríklad neboli ešte doteraz schopní dodať ani tie sľubované samotesty, o ktoré väčšina rodičov prejavila záujem. Takže rodič by aj otestoval, ale nemá čím ( predpokladám, ze deti v spomínanom Rakúsku či Nemecku majú tie testy zdarma, nech ma ženy opravia, ak to tak nie je). A zas napríklad kolegynina dcéra, ktorá bola v pondelok na kloktacom teste, nemala ešte ani v piatok výsledok. Tak to je tiež načo dobré také testovanie?

oktoberka
12. sep 2021

@kristiii tak,z môjho okolia. Kloktaci test sme z triedy chceli iba my. Antigenove testy my+4dalsi rodičia.
Prváci-druhe dieťa,nič,tam sa nezistival doteraz ani záujem. Ale kúpila som aspoň samotesty.
No na prvackom rodicku sme iba 3 rodičia mali Rusko,ostatní ho nechcú ani pre seba,čiže ani pre deti.
Covid nie je.
Takže keď nechceme ani rusko,ani testy,ako chceme potom ďalej fungovať?
Sľubované testy-zlyhali na ministerstve.
Ale keby aj boli,koľko rodičov si ich vezme a aj reálne urobí?

pininka1
12. sep 2021

Mala ostat v karantene pokial nieje je ockovana. Ak by bola ockovana mohla by chodit hocikam len by mala distancne vzdelavanie kedze cela trieda je doma. Resp ak by ju skola mala kde dat, mohla by dalej chodit do skoly.

klip0
12. sep 2021

Za rok a pol ľudia stále nevedia, že po kontakte s pozitívnym majú byť v karanténe.... 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️ Neviem kde sa stala chyba 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

lusyyy36
12. sep 2021

@kristiii ano, mame tie testy zdarma. (AT) v skole 2x antigen+1x pcr do týždňa. Plus cez víkend chodím testovať malu privátne,ale zadarmo, inak by nemohla ist na tréning lebo testy v skole platia len do piatku

dievcacitajucelist
12. sep 2021

My máme pertnerovho syna v striedavke...ich učiteľka bola pozitívna...bol u nás v karanténe 14 dní k mame nešiel...takže aj váš by mal byť u mamy doma...

dievcacitajucelist
12. sep 2021

@lusyyy36 môžem sa spýtať...moji obaja (základná škola a stredoškolák) dostali AG testy zo školy a nikto nepovedal ako často a kedy Decká testovať...stačí raz testovať napr. v nedeľu?

baumka
12. sep 2021

@dievcacitajucelist U nás v škole je pokyn,že rodič testuje dieťa 2x týždenne - v nedeľu večer prípadne pondelok ráno a vo štvrtok ráno, po otestovaní napíše na edupage resp. mail triednej, že dieťa otestoval. Iba v prípade pozitivity je povinný aj toto tam spomenúť.

lusyyy36
12. sep 2021

@dievcacitajucelist ja som v rakusku, aj som to napísala v prispevku

bimbambom
12. sep 2021

@dievcacitajucelist treba napísať učiteľke , alebo zavolať . Toto mali povedať hneď na začiatku roka . Nie som si istá, ale u nás sa testuje 2x do týždňa pon a štv ( nemám triedu vlastnú, takže s tým nerobím a teda tak dobre to neviem) . Každopádne (aj) kvôli tomu museli mať poradu, toto riešili a určite im bolo povedané , že majú dať info rodičom . Nemáš správu na edupage ?

baumka
12. sep 2021

Toto kopírujem z pokynov ministerstva: DOMÁCE
SAMOTESTOVANIE
Možnosť dobrovoľného samotestovania Ag samotestami v domácom prostredí (odporúčame v pondelok a vo štvrtok ráno pred
nástupom do školy):
- každý žiak, ktorého rodič prejaví záujem, dostane 5 ks samotestov na domáce samotestovanie.

V prípade pozitívneho výsledku Ag samotestovania žiaka počas školského roka žiak zostáva doma a rodič:
- kontaktuje detského lekára, ktorý mu stanoví ďalší postup,
- oznámi škole, že žiak mal pozitívny výsledok Ag samotestu

kristiii
12. sep 2021

@oktoberka no vidíš, v mojom okolí je to iné. O samotesty mali záujem takmer všetci známi, a tí, ktorí sa ich dočkali, deti aj reálne testujú. Len je to naprd, keď niekde dostali ozaj 25, niekde 5 a niekde ešte stále nič. Rodičko sme tento rok ešte nemali, ale minulý rok si asi dvaja rodičia dovolili dať si rúško pod nos a učiteľ ich hneď upozornil. Takže to zas záleží od prístupu školy. Ja som sa v týždni syna pýtala, či nosia v škole poctivo rúška a vraj áno. Myslím, že väčšine detí tie rúška až tak nevadia (aj keď verím, že niektoré z toho môžu mať nejaké problémy), takže je to hlavne na rodičoch a učiteľoch ako ich nastavia.

kristiii
12. sep 2021

@lusyyy36 vidíš, to máte super. Tu keby chcel človek takto svoje dieťa pretestovať, tak ho to vyjde tak na stovku (dobre možno 80) týždenne. A ako ich testujú? Z nosa?

lusyyy36
12. sep 2021

@kristiii testuju sa sami. Antigen z nosa a pcr vyplachovanim úst (nie kloktanie).