Nezákonné obohatenie

30. jan 2023

Stala sa situácia, že mi na účet omylom niekto zaslal väčší obnos peňazí ( nad 3000€) . Účet nepoužívam takže som o tom celý čas nevedela ( prevod bol realizovaný v decembri) . Pokúšala sa so mnou spojiť aj banka aj majiteľ peňazí, ale bezúspešne ( z banky mi volali raz ešte v decembri , našla som si len zmeškaný hovor,ale neriešila som to myslela som ,že pôjde len o nejaký prieskum). Majiteľovi som nikdy nezdvihla, nemám vo zvyku dvíhať cudzie čísla pokiaľ ich nenájdem na googli ( áno moja blbosť ale mám dôvod to nerobiť) . Dnes boli pre mňa policajti, skoro som padla na zadok keď zazvonili. Prv boli na adrese môjho trvalého pobytu, kde ma nenašli, mama ich poslala na prechodnú adresu. Chceli ma rovno odviesť na výsluch,ale teda doma mám dve deti a bola som s nimi sama. Pôjdem tam ráno. Keď mi povedali o čo sa jedná tak som okamžite skontrolovala internet banking daného účtu. Tie peniaze tam boli všetky do jedného. Vraj sa ma banka pokúšala skontaktovať aj listom na adresu trvalého pobytu ( ten mám pravdepodobne neprevzatý ešte na pošte) , nereagovala som tak majiteľ peňazí podal trestné oznámenie. Čo mi v tomto prípade hrozí? Čakám na muža kým sa vráti z práce aby sme to prebrali keďže on je " z fachu" ,ale nervy mám príšerné. V mojom záujme naozaj nebolo na niekom sa obohatiť, keby o tom viem tak to okamžite reklamujem. Ale keďže to bol účet kde mi mesačne chodia len prídavky, ktoré tam aj nechávam a šetrím pre syna tak tam pozerať nechodím. Upozornenia mi tiež nechodia.. ja som šla hneď aj do banky kde som teda reklamáciu podala. Peniaze strhli z účtu a vrátili majiteľovi len čo z toho keď už podal trestné oznámenie.

koniarova
30. jan 2023

Veď sa s ním skontaktuj a takto mu to vysvetli.

tosomja
30. jan 2023

Neviem, či by sa mi to mohlo stať, nikdy človek nevie. Ale ja byť na mieste toho, kto to peniaze poslal, stiahnem oznámenie, veď sme len ľudia.

alex49
30. jan 2023

pôjdeš na výsluch a vec by sa mala uzavrieť, že to bol omyl nakolko si hned potom čo si zistila čo sa stalo, peniaze vrátila. Skadial mal majitel penazí tvoje číslo? banka ani policajti mu ho nemali dať

nahodnemeno
30. jan 2023

ja si myslim, ze sa nestane nic, pretoze ak je to len od decembra , tak sa stale nevycerpali vsetky moznosti kontaktovania...neprebrate zasielky atd nic neriesia a telefonicky kontakt z banky takisto nie je dokaz...podstatne su ale pohyby na ucte a prihlasenie sa do IB /to ma asi banka/ v danom obdobi, aby bolo jasne, ze ste si to nevsimli...

yomiko98
30. jan 2023

Však ale banka nevie strhnúť tie peniaze? Ja som raz tiež tak poslala peniaze. Do 5 minút som bola na pobočke, kde mi pani povedala, že už to nevie zastaviť, ale za poplatok 30eur by sa to nejako dalo, že by poslali požiadavku pre druhú banku. Každopádne ja som vedela kam som to poslala tak som to nakoniec osobne vyriešila a nie cez banku.

yomiko98
30. jan 2023

Zajtra sem určite napíš ako si dopadla.

anjelicek26
30. jan 2023

Normalne to takto vysvetlis a uzavru to...

luccija
30. jan 2023

Nič peniaze si vrátila, spisu zápisnicu.Ja by som, ale pre svoj kľud chcela vedieť či Ti naozaj banka poslala doporuceny list.

janai1
30. jan 2023

No a práve na to tie telefóny sú, aby sa zdvihli keď zvonia 🤦‍♀️

syslik81
30. jan 2023

@janai1 uprimne ppri dnesnych scamoch by som ani neverila ze je to banka a hned zlozila ... ak nieco chcem poslem sms ..

syslik81
30. jan 2023

pojdes tam spises ako to bolo,peniae sa vratia a koniec pripadu

melanta
30. jan 2023

Bola si v banke a peniaze si vrátila, takže polícia to zastaví po vysvetlení. Avsak využi situáciu ako poučenie, že je potrebné správať sa zodpovedne. Napríklad preberať úradné zásielky. Dvíhať mobil s číslom, ktoré je ako kontaktné uvedené v inštitúciách, nastaviť si na účty bezplatné apky a notifikácie o pohyboch. Nevedieť, že ti prišlo na účet cudzích 3000 eur, nereagovať na opakované hovory a nepreberanie zásielok ozaj nie je v poriadku.

rillwen
30. jan 2023

Znie mi to ako zvláštny príbeh plný náhod hrajúcich v tvoj prospech🤔ale veď ktovie 🤷‍♂️ spravodlivý človek sa predsa báť nemusí

janai1
30. jan 2023

@syslik81 tebe banka posiela smsky?

liljana
30. jan 2023

Podla mna, ked si s tymi peniazmi nehybala, mas slusnu sancu vysvetlit, ze si o tom nevedela. Banka im vie aj poskytnut, kedy si sa naposledy prihlasila na ten ucet. Peniaze vratis.

lienka.7
30. jan 2023

Dojdu ti 3 litre na ucet a ty o nich nevies??? Výpisy z účtu nic??? Pohyby v IB nic??? A ozaj, ako ta vypatral ten majiteľ peňazí, hm??? Strasne ma to zaujíma ako ta moze podla cisla uctu vypátral uplne cudzi clovek🤔

A este dodám, ze od polície ti tiež nedošlo ziadne predvolanie na výsluch, ze? Ono to zvyčajne byva tak, ze ta predvolavaju, dokonca aj polícia kontaktuje telefonicky, ak by si o tom nevedela. Si myslíš ze oni pridu len tak a odvedú dakoho na vysluch?
Dobra rozprávka toto cele....👌

sense
30. jan 2023

Vysvetli im to zajtra tak ako tu. Ja mam tiež účet kt nekontroluje, takže keby mi banka vola tiež nedvihnem.

kikushaa
30. jan 2023

Realne skusenost nemam, cudzie cisla tiez neberem, otazne je kolko x sa s tebou pokusala spojit banka, a najma to ci si s peniazmi nehybala. Ak nie nemas sa coho bat, vysvetlis vsetky tieto veci -preco sa s tebou nedalo spojit telefonicky ani postovo, peniaze vratis spise sa zapisnica a asi hotovo.

autor
30. jan 2023

@alex49 neviem na to som tiež myslela, volal opakovane ( zrejme to bol on ja som číslo neskôr pridala na čiernu listinu,fakt nikdy cudzie nedviham).

@luccija čaká ma nejaký list na pošte , ešte som poň nebola lebo prišiel akurát v čase keď som bola v pôrodnici , zajtra poň pôjdeme ešte pred výsluchom. Bude to zrejme ono.

@janai1 tak ja nie som povinná mobil dvíhať cudzím číslam,ani to nerobím, v prípade, že sa jedná o niečo dôležité tak sa dá aj sms napísať aby som vedela... Ak číslo nájdem na googli tak druhý krát zdvihnem.

@melanta keby ma banka opakovane telefonicky kontaktovala tak určite zodvihnem keďže vtedy som si našla na nete , že je to číslo patriace ČSOB. Ale to už z ich strany pokus nebol žiadny, len ten jeden telefonát , takže toto som ozaj tušiť nemohla. Ale áno viac menej je to moja chyba," odignorovala som ich pokusy o kontakt".

@liljana s účtom som nehýbala 1000% okrem toho, že tam teda prišli aj tie prídavky, jediné prihlásenie za posledné obdobie do ib bolo to dnešné. Peniaze som už vrátila

@lienka.7 nekontrolujem pohyb na účte, raz za čas sa na to pozriem možno tak raz za pol roka, píšem , že ho mám zriadený len preto, že tam chodia prídavky, ktoré tam šetrím pre syna, môj primárny účet je v Tatra banke tam mi chodia aj upozornenia o pohyboch , platím z neho, chodí mi naň plat aj materská aktuálne. Ako ma vypátral majiteľ neviem, a možno ma to ani on nekontaktoval, ale policajti povedali, že sa mi viac krát pokúšal bezúspešne dovolať.

@rillwen nič zlé som úmyselne neurobila, ale človek má prirodzene strach, už sa mi raz stalo, že som v bankomate našla väčšiu hotovosť a aj keď som ju okamžite odniesla na políciu tak mi bolo majiteľom vyčítané prečo som ich odtiaľ vzala.

neanonymna
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mistymay33
30. jan 2023

Nespáchala si umýselne trestný čin, vysvetlíš do zápisnice ako sa to stalo, presne tak, ako si to vysvetlila tu. Je začaté trestné stíhanie vo veci, tak na teba prišla polícia, že im banka dal majitela účtu a oni prisli za tebou, keďže si neprevzala predvolanie. Peniaze si nepoužila, na účte je vidieť, že si s nimi nehybala, že si ich nepoužila. Trestné stíhanie bude zastavené, nakoľlko nenaplnilo všetky znaky trestného činu.

alex49
30. jan 2023

Neboj sa, vyrieši sa to 😘 Aj policajtom bude jasné, že z pôrodnice nebudeš hned utekať po listy. Ani ja nedvíham cudzie čísla. Je len január, nemala si peniaze pol roka, po zistení si peniaze vrátila. Všetko pravdivo vysvetlíš a tým to bude vybavené.

moonlight1210
30. jan 2023

Ak mienis byt na mieste prechodneho bydliska dlhodobo a nechces menit adresu trvaleho pobytu, daj si na poste doposielat listy (vsetky druhy, vratane penaznych poukazok) na tu novu adresu. Stoji to tusim cca 70 eur na rok.
Ale vsetka posta, oznamenia, atd. ti budu chodit na adresu, kde teraz byvas. Aspon ta uz ziadna posta neminie.

@rillwen toto je tiez jedno z tych prehnanych tvrdeni, podobne ako Bez vetra sa ani listok nepohne.
Za spravne nespravnych okolnosti aj nevinny skonci obvineny, ci na sude.
Aj ked tu si myslim, ze vysvetlenie okolnosti bude stacit, aby sa veci urovnali.

beronsche
30. jan 2023

Podla mna nie je normalne nedvihat telefon..
neviem si predstavit, aky by mohol byt dovod.. Ved dvihnem, otravuje ma to/ nechcem sa s danym clovekom rozpravat, tak zlozim.. ved to nie je, ze ak dvihnem, drzia ma na linke ako dlho chcu..
A este vidis, ze niekto ta kontaktuje opakovane a ty ho jednoducho zablokujes.. no neviem, fakt divne spravanie.

lilke
30. jan 2023

@beronsche poznám viacero takých ľudí, ktorí nikdy nedvihaju cudzie čísla. Ale ak je relevantná sms, zavolajú naspäť.

divokykonik
30. jan 2023

Sorry, ale tiež nechápem, prečo si nezdvihla mobil keď si vedela, že ti niekto len tak poslal 3000 eur. A ešte ho dáš na čiernu listinu 🙈😂. Ach jaj.

lienka.7
30. jan 2023

@autorka neverím ti ani slovo. Proste si čakala co a ako bude.
A výhovorka ze nezdvíham cudzie cisla je tiez na úrovni výmyslu mojej malej dcéry. Moze ti volať uplne cudzi clovek z ulice, ze tam spadla tvoja mama napr., ani to nezodvihnes, lebo ti ma písať smsku, ze? 🤦‍♀️ (mne sa toto realne stalo, cize pisem z reálnej skusenosti).
A polícia taktiez kontaktuje aj telefonicky, nechodí len tak po ludi. Cize ani im si nezdvihala telefón (volajú specialnym číslom), pripadne si neprebrala zásielku. Byt tvojim mužom " z fachu" sa ta spýtam ci si normálna...

beronsche
30. jan 2023

@lilke ale z akeho dovodu? Ved je to divne...
Osobne by som sa vykaslala na sms, ak mi niekto neberie.

h2
30. jan 2023

Ako môže jedna žena, matka a manželka, nedvíhať mobil, lebo volá neznáme číslo??? Čo keby sa niečo stalo tvojmu mužovi? Alebo deťom (v prípade, že chodia do školy/škôlky)? Toto ja v živote nepochopím. Najmä, keď volá niekto opakovane, čiže zrejme je to súrne. Veď položiť telefón sa dá vždy, pokiaľ zistím, že volá niekto, s kým nechcem hovoriť. No, aspoň máš poučenie do budúcna.

h2
30. jan 2023

@alex49 Môžem sa opýtať, prečo nedvíhaš cudzie čísla?