Neopomenuteľný dedič

mindy112
7. jún 2018

Ahojte, poprosím Vás o radu ak s tým má niekto bližšiu skúsenosť, prípadne znalosti. V prípade, že je spísaný závet v ktorom je majetok odkázaný partnerovi/druhovi sú do úvahy braný aj neopomenuteľný dediči ktorými sú potomkovia. Spadajú do tejto sféry aj rodičia? Jedná sa mi o to, že by som chcela spísať závet v ktorom odkážem majetok partnerovi (deti zatiaľ nemáme) ale nechcem aby k majetku mali prístup moji rodičia. Spadajú aj oni do skupiny neopomenuteľných dedičov alebo sa tento paragraf vzťahuje len na deti? Ďakujem

ciusinka
7. jún 2018

Neopomenuteľní dedičia sú len deti, rodičia nie.

mindy112
autor
7. jún 2018

Ďakujem veľmi pekne.

sasa1310
7. jún 2018

@ciusinka ale len v prípade, ak poručiteľ mal deti. Pozor. Ak deti nemal, dedia jeho rodičia spolu s partnerom, s ktorým žil v spoločnej domácnosti viac ako rok, ak neboli manželmi

sasa1310
7. jún 2018

@mindy112
Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

ciusinka
7. jún 2018

@sasa1310 Ja viem velmi dobre, ako to je, ale zakladatelka napisala, ze chce spisat zavet, kde chce majetok odkazat partnerovi a nechce, aby dedili rodicia a v tejto suvislosti sa pytala, ci su aj oni neopomenutelni dedicia a nie, nie su..Ty hovoris o dedeni zo zakona, zakladatelka chce napisat zavet, takze v tomto pripade sa bude dedit podla zavetu a nie podla zakona.

@mindy112 Ak napises zavet a vsetko v nom odkazes partnerovi, je to uplne v poriadku a tvoji rodicia nemaju ziadny narok na tvoj majetok po tvojej smrti. Len treba davat pozor, aby zavet obsahoval vsetky zakonom stanovene nalezitosti. Pripadne by som zvazila moznost spisat zavet vo forme notarskej zapisnice, ak si myslis, ze by tvoji rodicia mohli robit problemy a mohli by chciet napadnut zavet spisany v prospech tvojho partnera.

vulka
7. jún 2018

Rodičia nepatria medzi neopomenuteľných dedičov.

mindy112
autor
7. jún 2018

@ciusinka Vďaka, jednoznačne to chcem riešiť formou notárskej zápisnice. Aj som si myslela, že v prípade závetu už nemajú rodičia žiaden nárok. Nárok sa tuším pri závete dá aplikovať len na deti, že ich tuším nemôžeš vydediť, resp. môžeš ale len v istých prípadoch.. Ale to je v tomto prípade nepodstatné. Išlo mi len o vysporiadanie sa s rodičmi. Takže ešte raz vďaka, boli ste veľmi nápomocná.

ciusinka
7. jún 2018

@mindy112 Ano presne tak, v pripade zavetu musia malolete deti dostat tolko, kolko im patri podla zakona a plnolete deti aspon polovicu podielu, ktory im zo zakona prinalezi. Ak to chce porucitel inak, musel by deti vydedit a na to su len presne dovody stanovene zakonom..Ale to je v tomto pripade bezpredmetne 🙂 Ja som to inak tiez tak urobila, ze kym sme nemali syna, tak som spisala zavet, kde som odkazala cely svoj majetok manzelovi (teraz uz byvalemu). Ked sme sa minuly rok rozisli a este sme neboli rozvedeni, tak som zase spisala zavet, v ktorom som cely svoj majetok odkazala synovi, pre pripad, ze by sa mi do rozvodu nieco stalo, aby exmanzel po mne nededil..

melasinda
7. jún 2018

@sasa1310 A ako je to teda v prípade, ak zena má dieťa z prvého manželstva a žije s ním vo svojom byte spolu s novým partnerom? V prípade, že by sa jej niečo stalo, dedí niečo aj partner (kedže zijú v spoločnej domácnosti min. 1 rok - byt ale vlastní výlučne žena)? Myslela som, že dedia len deti. Kto následne spravuje majetok maloletého dieťaťa (nehnuteľnosti, úspory....) Biologický otec?

lubbi1
7. jún 2018

@melasinda presne tak. pokial nema novy partner tvoje dieta osvojene, ma na tieto veci pravo jeho biologicky otec

ciusinka
7. jún 2018

@melasinda Ak ma zena malolete dieta a nie je vydata, tak v pripade jej smrti dedi zo zakona v 1. dedicskej skupine cely jej majetok dieta, partner narok na dedicstvo nema. A majetok spravuje zakonny zastupca, takze ano spravidla biologicky otec, jedine ak by bolo dieta zverene do starostlivosti niekomu inemu..

renatik91
7. jún 2018

Mnohé si tu zamieňate dedenie zo závetu a dedenie zo zákona. Ak je závet spísaný a spĺňa všetky potrebné náležitosti, dedičom je iba osoba v závete označená. Ak aj poručiteľ v závete opomenie neopomenuteľných dedičov, ktorými sú iba deti, závet nie je absolútne neplatný, ale je relatívne neplatným iba v tejto časti. Platí však, že relatívnej neplatnosti sa neopomenuteľný dedič musí dovolať. Ak sa jej nedovolá, závet je platný v celosti aj vtedy, ak neopomenuteľných dedičov prehliadol.
V prípade, že závet nie je spísaný, dedí sa zo zákona. Zákon rozlišuje niekoľko dedičských skupín, pričom sa postupuje od prvej. Ak existujú dediči prvej skupiny, dedičstvo sa delí medzi nich. Ak neexistujú, pri vyporiadaní dedičstva dedia osoby patriace do druhej skupiny a tak ďalej. (JUDr.)

sasa1310
7. jún 2018

@melasinda v tom prípade dedia iba deti. Partner dedí iba v prípade, že nemá poručiteľ deti

sasa1310
7. jún 2018

@ciusinka áno, závetou ich môže vyňať z dedičstva. Deti by vydediť nemohla. Rodičov áno

alika11
7. jún 2018

a prosím vás , ako sa dedí v takom prípade, ak partneri žijú spolu, spoločné deti nie sú, on má už plnoleté dieťa s vlastným životom, ona neplnoleté žijúce v spoločnej domácnosti,čo v prípade úmrtia partnera? Ďakujem

loginexistuje
7. jún 2018

@alika11 zavisi od viacero veci pokial noe su manzelia dedia v prvom rade deti

ciusinka
7. jún 2018

@sasa1310 Deti vydedit môže,ale len z konkrétnych dôvodov uvedenych v zákone a pri rodičoch nejde o žiadne vydedenie..V prvom rade sa dedí podľa závetu,ak poručiteľ závet nezanechal,až potom nastupuje dedenie zo zákona,kedy by mohli mat nárok na dedičstvo aj rodičia,ale aj ti dedia až v druhej skupine.

alika11
7. jún 2018

@loginexistuje nie sú manželia, ale žijú spolu už 10 rokov, nevieš mi povedať približne akým dielom dedí partnerka a jeho dieťa? Alebo ako sa môže partner vysporiadať s plnoletým dieťaťom počas života, tak aby po jeho smrti ostala partnerka bývať v spoločnom byte?

loginexistuje
7. jún 2018

@alika11 a by je na koho pisany ?

alika11
7. jún 2018

na polovicu

loginexistuje
7. jún 2018

@alika11 ak by on zomrel jeho polovicu dedi jeho potomok dieta v prvej dedicskej skupine a partnerke ostane jej polovica

sasa1310
7. jún 2018

@ciusinka ale veď ja viem. Deti vydediť môže iba z dôvodov, ktoré ustanovuje občiansky zákonník. Ale predsa o tom nie je táto téma

loginexistuje
7. jún 2018

@alika11 jedine zavet potom ale to by musel svoje dieta vydedit a to sa da len zo zakonnych dovodov a jeho dieta by to mohlo napadnut na sude a ziskat polovicu zakonneho podielu aj napriek zaveti ak nebude zavet dedi polovicu bytu jeho dieta

alika11
7. jún 2018

@loginexistuje a ešte jedna vec, ako sa určuje cena bytu, podľa kúpnej ceny, alebo to musí ohodnotiť znalec a on určí cenu, ktorej časť vyplatí partnerka jeho dieťatu? A aj napriek tomu, že to je len partnerský zväzok , prináleží partnerke až polovica z jeho časti?

alika11
7. jún 2018

@loginexistuje zle som pochopila, čo si písala, asi - partnerka nededí žiadnu časť jeho polovice?

loginexistuje
7. jún 2018

@alika11 partnerke neprinalezi nic len jej polovica a potom by polovicu bytu malo jeho dieta a svoju polovicu partnerka

alika11
7. jún 2018

@loginexistuje ďakujem za info

ciusinka
7. jún 2018

@sasa1310 Áno ja viem o čom je táto téma,ale ty tu píšeš o vydedeni rodičov,pričom nič take neexistuje.

sasa1310
7. jún 2018

@ciusinka sme sa nepochopili. Myslela som, že tam jej stačí závet. U detí nie.

andrej1018
14. máj 2020

Čaute,
chápem, že "Neopomenuteľný dedič" je potomok po poručiteľovi. Ale čo ak tento potomok zomrel ešte skôr, ako poručiteľ? Kto sa teraz stáva neopomenuteľným dedičom? Deti tohto zosnulého potomka (čiže vnuci poručiteľa)? Ďakujem za odpoveď.