Môžem dostať výpoveď kvôli tomu, že som každý mesiac na OČR?

9. máj 2022

Dobry den mam otazku .. odkedy pracujem kazdy mesiac som s dietatom na OCR.. niekedy je to tyzden v mesiaci inokedy aj tyzden a pol .. zmluvu mam na dobu neurcitu kedze pred otehotnenim som tam pracovala.. prosim Vas mozu mi dat vypoved koli tomu ze som na OCR? Dakujem

zmrzlinka2021
9. máj 2022

Nemozu kvoli ocr ale mozu urobit personalne zmeny a proste logicky zbavit sa cloveka, ktory im je skor na "ťarchu" a iní ludia musia vykonávať jeho prácu.

A uprimne - necuduj sa im. Tiez by si nechcela mat ako zamestnanca cloveka, ktory ti tyzden z mesiaca chyba a potom si chce este brat aj dovolenku a pravdaze vybúcha všetky péčka, ktoré existujú...

autor
9. máj 2022

@zmrzlinka2021 hovorim len o OCR. Ziadnu dovolenku ani paragrafy si necerpam... a chore dieta mi v skolke nezoberu ... 🤷‍♀️

zmrzlinka2021
9. máj 2022

Ale chýbať každý mesiac týždeň až týždeň až pol je fakt dosť. Prečo sa s manželom nestriedate na OCR?
Vyhodiť ta nemozu priamo, ale proste nepriamo sa ťa vedia zbaviť. Aj ten zamestnávateľ má len jedny nervy.

loginexistuje
9. máj 2022

Praca si ta pocka alebo to musi urobit niekto za teba ? Oficialne ta kvoli tomu vyhodit nesmie

nafka0483
9. máj 2022

Nie, toto nemoze byt oficialny dovod vypovede. Ale vypoved ti dat mozu, len dovod uvedu iny.

xena0
9. máj 2022

Priamo kvôli tomu tacvyhodit nemôžu aké ak budú chcieť nájdu si inú výhovorku

pininka1
9. máj 2022

Moj muz mal odrobenych 15 rokov, nikdy necerpal.nic, az ked deti zaacali chodit do skolky a sem tam trebalo, tak zobral ocr a v robote zacali pindat, hoci nikdy nebral nic viac ako mal. Az teraz ked uz vsetci jeho kolegovia maju deti a beru dookola ocr tak ho pochopili. Kazdy zamestnavatel musi ratat s tym ked ma zamestnanca ktory ma male deti, ze sa to moze stat.

sisaka
9. máj 2022

A potom sa čudujete, prečo sa na Slovensku na prijímacích pohovoroch pýtajú súkromné otázky typu - koľko máš deti. V zahraničí sa to nikto neodváži spýtať, ale ani nikto sa neodváži byt každý mesiac doma s dieťaťom. Byt zamestnávateľom, tak sa takejto osoby čím skôr zbavím, každý mesiac byt týždeň doma? Na to už fakt treba mat odvahu… Ja som v práci viac ako 2 dni koli chorému dieťaťu nikdy nechýbala a to sa stalo tak 2x do roka.

autor
9. máj 2022

No som zvedava co vymyslia .. 🙈 len ja chore dieta nemam kde dat.. moji rodicia pracuju..a moj manzel chodi do 2 prac.. takze jemu sa nroplati ostat doma s malou na tyzden.. a raz tyzdenne ma sluzobnu cestu ..

natalienka12
9. máj 2022

Akoze si necerpas dovolenku? A preco? Nechas ju prepadnut? Nie si jedina co mas male decko a chybat tyzden aj viac v mesiaci je na zvazenie. Ak ta potrebuju, tak ta neprepustia, ale ak si lahko nahraditelna, pri prvom prepustani ides prva.

pininka1
9. máj 2022

@sisaka jaaaj, no ty si z tych statnych co maju mimalne chore deti, alebo mas cely ansabel ktory sa ti moze o nich starat, alebo este lepsie strkas chore decko do skolky. Nikto dopredu nemoze vediet ako casto bude jeho dieta chore a nie kazdy ma moznost babiciek a pod. Este stastie ze nie som odkazana na takeho zamestnavatela ako si ty. Kazdemu sa raz vrati.

makova333
9. máj 2022

@sisaka a po dvoch dnoch uz dieta bolo zdrave? Ci kam si ho dala?

lucka_ke
9. máj 2022

môj bol tiež stále chorý ako nastúpil do škôlky, musela som zmeniť prácu a robiť z domu

autor
9. máj 2022

Cerpat dovolenku? U nas mame na cely rok uz naplanovanu dovolenku ... a to mam byt dva tyzdne na dovolenke? A kto mi ju da? Moje dieta zacalo od septembra chodit do skolky ako 2.5 rocna.. a bohuzial vydrzi v skolke len dva tyzdne .. a niesom z tych mamiciek co rano donesu dieta a smrkaju im este nos vykasli sa a mozes ist medzi zdrave deti .. ja sa fakt cudujem ze to tie ucitelky aj zoberu hned by som ich otocila pokial je dieta chore nema tu co hladat ..

simca06022011
9. máj 2022

A stazuju sa, alebo sa chystaju ta vyhodiť? Lebo je to velmi individuálne. Ja poznam pripady ked to nerieši zamestnávateľ, vsetci sme mali male deti a drti byvaju chore. Rovnako aj kolegovia, ked im deti ochoreju neriesime. Na druhej strane ak je to roaca kde to prekáža, tak konkrétne kvoli " ocr" vypoved nedostaneš ale samozrejme vypoved dostat mozes. A tyzden je este ok😂🤦🏻‍♀️ja si pamatam ked som s jaslami zacinala, ze z mesiaca bola dcera 3-4dni tam a to dovtedy nebola chora ani jediny raz, ani len sopel. Doslova som ostala HO na prve mesiace, potom sme ju nechali doma 2-3 mesiace a isla do novej skolky na jar, dovtedy sme chodili na plaváreň, vitaminy atd. Potom bola chora tak raz za mesiac dva, po roku o mnoho menej... Proste treba vydrzat ☺️

simca06022011
9. máj 2022

Samozrejme dovolenka je na ine ucely ako na choroby 😉
Ale zase treba sa ukludnit, usmrkane dieta vobec nemusí byt choré. Napr si pamatam ze tu sa riešilo vsetko a sesternica v Uk a aj svokra v hu vraveli, ze tam deti kym nemaju teploty (alebo su Fakt chore) do kolektivu chodia. Žiadny soplik a kychnutie sa neriešilo. Teraz to trochu kovid zamiešal ale teda s rozumom 😉 tiez som vzdy ostala s malou doma ake ja som vedela kedy nieco na nu lezie...

terina25
9. máj 2022

@sisaka tak to ti blahozelam,ze mas tak zdrave deti,ze nie su nikdy chore 👏

autor
9. máj 2022

@simca06022011 vyvolavaju kedy pridem nech dam termin ... moje dieta automaticky zo sopla chyti kasel a fusi sa aj v noci .. a doktorka nam vzdy da pamycon na tyzden cize s tym musim byt doma ..

ibajaanikiny
9. máj 2022

Ked tu citam niektore odpovede,je mi “zle”. Akoze,ano,je to dost,ze si kazdy mesiac na OCR,ale viem,ze to neovplyvnis,kopec zien ma s tym “problem”,ze dieta ide do skoly a tam im kazdy druhy tyzden ochorie. Niekto s tym dietatom ostat doma musi a zvacsa je to mama,tie co tu vypisuju,ako by takeho zamestnanca nechceli,nemaju podla mna deti…
Bohuzial,aj kvoli takym osobam je takato nasa mentalita,preto ako pisu vyysie,oficialne kvoli OCR ta nevyhodia,ale staci personalna zmena. No ja by som asi hodila rec so zamestnavatelom,lebo to dieta musi z toho vyrast. A skus mu posilnit nejako imunitu a robit preplachy dutin,nie je to prijemne,ale velmi to pomaha. A nemas aj moznost robit HO ak je dieta chore?

luliu
9. máj 2022

@ibajaanikiny berieš to zo svojej strany, ale pozri sa na to zo strany zamestnávateľa

Skús si nájsť nejakú opatrovateľku, staršiu pani, ktorá sa ti v prípade choroby o dieťa postará nech nemusíš byť stále doma

simca06022011
9. máj 2022

No tak samozrejme ze vyvolavaju, asi ta treba v práci...

sisaka
9. máj 2022

@makova333 dieťa nebolo po dvoch dňoch zdravé. Zväčša to vyšlo tak, že napríklad ochorel vo štvrtok - takze Štvrtok, Piatok ja s ním doma, sobota, nedeľa som napríklad robila, manžel bol s ním doma, v pondelok, utorok som mala napríklad voľno po vikende, to som bola zase ja s ním doma a v stredu už išiel do škôlky. U nás pred covidom nemohli ísť deti do škôlky len keď mali teplotu, zvracanie, hnačku, či nakazlivu chorobu. Učiteľky dieťaťu v prípade potreby podávali aj antibiotiká, či iné lieky.
Skratka som to vždy tak pokombinovala, že mal byt s kým doma tých pár dní.
Našťastie moje deti nebývali choré, antibiotiká mali pár krat v živote. Koli nadche a kašľu sa kedysi deti nenechávali doma a tie mávali tiež len tak raz do roka. Robím v kolektíve, kde je nás väčšina žien, väčšina ma deti, drvivá väčšina malé a nikto nemá deti choré každý mesiac, ani s nimi nebýva pod chvíľou doma a to teraz koli covidu robia iný cirkus

banalu
9. máj 2022

Chapem ta, no bohuzial, ak tvoju pracu musia zvladat kolegovia k svojej, asi pride k "personalnym zmenam". Nemozu ti samozrejme dat vypoved za to, ze cerpas OCR, ale ak sa ta firma chce zbavit dovod si najde.
Bohuzial si tarcha, kolegovia asi tiez niesu nadseni... Ja som raz mala mamicku v teame... Tiez takto na OCR vkuse...
Mna napr. ta mamicka najviac zarazila, ked som rozdelovala pracu po odchadzajucom kolegovi a jej som dala najviac (lebo toho kvoli vecnej absencii mala najmenej) a este sa ofucala, ze preco jej 🤦‍♀️ dala som ju preradit a eventulane ju vyhodili 🤷🏻‍♀️

mondolina
9. máj 2022

riešila by som to s pani na opatrovanie, moja mama to tak riešila keď bol brat malý a často chorý.

beronsche
9. máj 2022

ako tu uz bolo spomenute, ako oficialny dovod to pouzit nemozu. Bolo by to protizakonne.
Ak sa vsak rozhodnu ta zbavit, zakonny sposob si najdu. Prip. pojdu este horsou cestou sikany a mobbingu a nakoniec odides sama..

vroni
9. máj 2022

Oficiálne ta kvôli tomu vyhodiť nemôžu, neoficiálne si cestu nájdu a ja sa im vôbec nečudujem. Tiež by som sa zbavila zamestnanca, ktorý mi z každého mesiaca aspoň týždeň chybal. Aj ako kolegynu by ma určite nadchynalo, robiť za dve, lebo kolegyňa ma dieťa, kým my ostatní sa asi rozmnozujeme delením a nikto žiadne deti nemá...

autor
9. máj 2022

Chore dieta potrebuje mamu nie opatrovatelku...a ja nezarobim 1000eur aby som este opatrovatelke mohla dat 200-300 eur.. na tyzden... moja ma 3 roky a nebude s cudzou zenou .. dost co si zle zvykala na uciyelky v skolke 😁 nerobim v kancelarii ale vo vyrobe kde je viac ludi na dannom mieste...

luccija
9. máj 2022

@sisaka tak to Ti gratulujem, že u vás sa toleruje dat dieťa do škôlky a učiteľka poda ATB.Ak si robila na smeny tak sa to celkom do skombinovať.Moja dcéra, keď mala angínu 2 t doma.
Autorka môžeš dostať výpoveď za niečo iné.

beronsche
9. máj 2022

mam to vysvetlovat nemusis... 🙂 a jav podstate s tebou suhlasim. Zial, musis ale ratat s tym, ze to moze mat, pre teba nie ziaduce, dosledky..

janage
9. máj 2022

@sisaka tak si mala šťastie a veľké, že si mohla pracovať napr. cez víkendy, keď bol manžel doma, že si mala relatívne zdravé dieťa a choroby bez komplikácií. Stačilo by, aby bol atopik a to by si videla, čo by ten sopeľ a následne zhoršený ekzém porobil ( a nie nemala by si nárok byť doma do 6 rokov dieťaťa pre jeho zlý zdravotný stav) A ešte väčšie šťastie si mala, že dieťa z toho skoro vyrástlo. Ja už mám štvrtáčku, pobehané ambulancie a výsledok takmer žiaden. Ale mám šťastie, že teraz bol 2, 3 roky covid a muž niečo HO, niečo ja OČR, dieťa samostatné a mimo kolektívu zdravé a robotu som si na 99% dorobila.
A porovnávať zahraničie, kde si z platu môžeš tú opatrovateľku dovoliť s tunajšími podmienkami väčšiny žien je dosť mimo.
Mimochodom prvé dieťa od cca 5 rokov už bolo zdravé aj moje.