Môže sa neplnoleté dieťa vzdať dedičstva?

petushkaa
27. feb 2024

Dobrý deň chcem sa opýtať keď som mala 17 tokov mi umrel otec bol zobraty s mojou matkou ona ma 3 deti starsie s prveho manzelstva 4 izbový byt bol napísaný na ňu. Matka ma dovliekla ako neplnoletu na dedičské konanie donutila ma podpísať papiere u notára ze sa mam vzdať dedičského práva po otcovi. Obhajila si to tým ze si otec este za života zobral úver 20 000 euro ktorý by som automaticky musela dediť po ňom a kedze som len v tej sobe študovala tak sa ma narovinu opýtala či to mam s coho platiť ja že ne tak mi povedala nech to podpíšem. Podpisala som a dnes mam 28 rokov a moja matka si veselo píše závet na brata. Neviem ako či sa toto dá nejako pravne napadnúť.

dusankomoj
27. feb 2024

Nie nemôže. Musí byť dedičské konanie a do plnoletosti sa o ,,tvoju časť" stará ten,kto je za teba zodpovedný. To čo píšeš je nejaký podraz. A či sa s tým už teraz dá niečo urobiť to neviem.

petushkaa
autor
27. feb 2024

@dusankomoj presne aj ja si to myslím

zuzanka.zuzu
27. feb 2024

a notár sa len prizeral hej? 😂 a čo to má spoločné so závetom mamy?

januska12323
27. feb 2024

@zuzanka.zuzu bojí sa, že ani po nej nič nezdedi (aj keď píše blbosti)

suzitok
27. feb 2024

17 rocny clovek nemôže prijat ani odmietnut dedičstvo a uz vobec nie podpisovať. Na to je jeho zastupca...a to mama viedla akoze dedicske konanie? Notar bol nesvojoravny?
Zavet si môže spisat aky chce, aj nakladat so svojim majetkom ako ona uzna za vhodne.

petushkaa
autor
27. feb 2024

@zuzanka.zuzu no ona si jednoducho 3 stvrtiny bytu chce napísať na brata zavet teda uz ho napisala u notára s tym ze sa po jej smrti nebude predávať lebo to si ona želá a píše sa tam ze všetky deti o tom vedia a suhlasia

januska12323
27. feb 2024

@petushkaa ako 17 ročná si nič také podpísať nemohla, závet mami bude riešený po smrti, nemôže ťa len tak vydedit. Jedine ak prepíše za života na niekoho.

suzitok
27. feb 2024

@petushkaa to takto nefunguje...aj zavet musi mat dodrzane zakonom dane podmienky, tam si nemoze pisat halabala co chce a ak napíše, nikto to respektovat nebude, pretože dedica len tak jedoducho vynechat nemoze

zuzanka.zuzu
27. feb 2024

@januska12323 no však mne je to jasné čoho sa obáva 😂 ale nech to nemieša s dedičským po otcovi po 10 rokoch

petushkaa
autor
27. feb 2024

@suzitok no už si to presne nepamätám keďže to je skoro 12 rokov dozadu hej len viem ze ma zobrala notarovi a ze nech podpisem ze sa vzdavam otcovho dedicstva cize aj dlhov

suzitok
27. feb 2024

@petushkaa v 17rokoch? A ten notar akoze na to nic? Dieťa nemôže podpisovať pravne veci

zuzanka.zuzu
27. feb 2024

@suzitok ale prosím ťa, veď pozri ako chaoticky autorka píše... možno ani nejde o závet, mama možno byt prepísala darovacou zmluvou na syna s ťarchou doživotného bývania, napríklad. ale hneď je z toho "závet" 🙄😂

suzitok
27. feb 2024

@zuzanka.zuzu je mi to úplne jasné...😁

dusankomoj
27. feb 2024

@petushkaa a dedičské konanie po otcovi? To je dôležité a nie notár. Skús pozisťovať a pozháňať doklady a nájdi si právnika nech sa na to pozrie.

dusankomoj
27. feb 2024

@suzitok
@zuzanka.zuzu vy dve ste jasné! Ona rieši dedičstvo po otcovi a nie čo zdedí po mame!

petushkaa
autor
27. feb 2024

@zuzanka.zuzu nie je to darovacia zmluva je to zavet čítala som ho

suzitok
27. feb 2024

@dusankomoj rieši oboje, len v tom ma chaos...miesa jedno cez druhe

petushkaa
autor
27. feb 2024

@dusankomoj presne tak

petushkaa
autor
27. feb 2024

@dusankomoj no ved hej musim lebo mi slubovala ze mi zalozi na chvilku byt ked som predavala dom a makoniec s toho nic nebolo len sa vyhovarala za vypis s katastra som nevidela

salamistka
27. feb 2024

@petushkaa zaujímalo by ma, ako si sa dostala k závetu svojej mami, ešte za jej života?

zuzanka.zuzu
27. feb 2024

@dusankomoj notár nie je dôležitý???? však dedičské sa rieši u notára, tam ju predsa "mama dotiahla aby v 17r podpísala" 😂😂😂 preto ho riešime 😉

kacena4
27. feb 2024

my sme sa nevedeli vzdat dedictva po maminej smrti, vsetky dospely ano ale malolete dieta nie, to jedine malo podiel roky rokuce zapisane v katastri co zdelilo. takze podla mna treba si to dat skontorovat

suzitok
27. feb 2024

@petushkaa no ale otec nemal nic, ziadnu nehnuteľnosť ak správne chápem...iba dlh 20tisic..a co to ma spolocne so zavetom? To su dve odlisne zalezitosti

zuzanka.zuzu
27. feb 2024

@petushkaa výpis z katastra si vieš pozrieť behom minúty aj ty 😉 aj teraz hneď. ale načo? však píšeš o závete, tak čo sem splietas hypotéku? 🤦

petushkaa
autor
27. feb 2024

@zuzanka.zuzu
@suzitok no to ze matka a moj otec boli manzelia

zuzanka.zuzu
27. feb 2024

@petushkaa wtf? 😂

zuzanka.zuzu
27. feb 2024

no nič... idem robiť niečo užitočnejšie.

suzitok
27. feb 2024

@petushkaa majetok sa posudzuje v case smrti...co dana osoba vlastni, aktiva, aj pasíva...

dusankomoj
27. feb 2024

@zuzanka.zuzu naozaj? Ona nespomenula notára na dedičskom konaní! Iba že ju mama vzala k notárovy,aby niečo podpísala.

petushkaa
autor
27. feb 2024

@zuzanka.zuzu nesplietam nic len som tym chcela povedať ze sa vyhyba takýmto témam