Mám pridať muža do listu vlastníctva?

10. jún 2023

Skúsim co najkonkretnejsie opísať moju situáciu. Sme s mužom spolu 2 roky, mame babo. Žijeme v jeho byte, ktorý si splatil ešte pred našou svadbou. Ja som si kúpila byt na hypo krátko predtým, ako som ho spoznala. Teraz ten môj byt prenajímame. Zostáva tam splatiť ešte cca 75tisic. S mužom mame spoločný účet a mimo toho má on ešte svoj vlastný podnikateľský účet. Muž mi navrhol, že by sme ten môj byt vedeli splatiť tak, že jeho firma nám dá bezurokovú pôžičku, ale chce, aby som ho dala pripísať ako spolumajiteľa do listu vlastníctva. Ja som sama do toho bytu investovala všetky svoje životné úspory, cca 45tisic. Teraz ten zvyšok 75tisic by doplatil viac menej on, keďže on tie peniaze zarobil podnikaním. Išli by ste do toho? Ak ho tam aj nepridám, tak ci tak splácame hypo spolu ako manželia. Mne to príde ako ferova ponuka, vidíte v tom nejaké úskalia do budúcna?

zuzanockamt
10. jún 2023

Nie, nedopísala by som nikoho na LV. V prípade rozvodu by som mu vyplatila polovicu splatenej hypo. Ale ja by som si tú hypo splácala z mojej výplaty z môjho účtu. Z nájmu sa určite hypo vyplatiť dá. Na spoločný účet by som nikdy nepristúpila.

3009
10. jún 2023

No ja by som do toho nešla. Ak sa niečo stane máš kde ísť, niečo to je tvoje.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
daniela1911
10. jún 2023

A aký má zmysel bezúročná pôžička? Pôžičku treba splatiť. A teda úplne bezúročná pôžička spoločníkovi to je sen pre audítorov a daniarov…
Byt prenajímáš, hypo sa platí z najmu (či o koľko je vyššia splátka?) nechala by som si byt pre seba. Áno, platí sa za hypo splátka za manželstva, ale dá sa preukázať aj povod peňazí (z najmu).

eeffka
10. jún 2023

Ste spolu 2r... kebyze 20porozmyslam, ak sa o 5r rozvediete co bude? On bude mat byt a pol tvojho bytu a ty? Pekne si dalej splacaj najomnikmi .

tanyag
10. jún 2023

Tak bezúroková pôžička alebo by to zaplatil on, keďže si to našetril? ...veľký rozdiel...lebo pôžičku treba platiť...a ak on dopíše teba na LV, dopíš aj ty jeho...ale ja osobne by som do toho nešla...hypo ti platia ľudia, ktorí sú v tvojom byte v podnájme..

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pininka1
10. jún 2023

No ked to dobre chapem, tak on bude mat jeden byt svoj a v druhom bude spoluvlastnik, teda ty nebudes mat nic len svoje. Viem ze netreba dopredu mysliet len na to zle, ale ja by som potom chcela byt v lv aj v jeho byte kde zijete. Navyse ak ho prenajimate a viete z toho pokryt hypo ani by som to teraz nevyplacala. Nam financny povedal hned ze v tejto dobe sa neoplati vyplatit celu hypo. Ale je to na tebe, je to len moj pohlad.

zuzanockamt
10. jún 2023

@elizabet173 Áno, možno sa jej z celého nájmu hypo splatí, možno musí niečo doložiť. Viem, že financie sú spoločné, ale nikdy v žiadnom prípade by som nešla do spoločného účtu a všetky platby ohľadom bytu by som riešila cez svoj účet. Ja by som bojovala o svoje peniaze a svoj majetok. To, čo zarobím, je moje, nikoho iného.

stanulienkat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
stanulienkat
10. jún 2023

Omylom sa mi to zmazalo. Len som chcela napísať, že ste spolu iba 2 roky a už ste počas vzťahu stihli aj bábo. Podľa mňa sa až tak dobre nepoznáte. Nešla by som do toho.

autor
10. jún 2023

Áno, môj byt nás teraz vôbec nič nestojí, keďže podnajomnici sú tam. Dostala som naň veľmi dobrý úrok, ale neviem, ako bude o tri roky, keď mi konci fixácia úroku.

daniela1911
10. jún 2023

Autorka založ si nový účet (ak to tak už nemáš), kde bude chodiť len príjem z najmu 3.osoby a sťahovať sa bude z neho hypotéka. Aby bol jednoducho preukázateľný pôvod peňazí. Nech sa to “nestráca” na spoločnom úcte.
A byt si určite nechaj, a keď ta nestojí nič, nebud hlúpa a nechaj si ho !!!!!

autor
10. jún 2023

Hej, presne niečoho takého sa obávam, ako tu píšete, že čo ak by sa nám rozpadol vzťah.. Aby som sa neobabrala.

daniela1911
10. jún 2023

Tri roky sú ďaleko. Nenechaj sa teraz pod nátlakom “materskej” donútiť.

autor
10. jún 2023

@tanyag pôžička, tie peniaze by sme jeho firme museli vrátiť. On ma na svoj LV nedopise, to mi už povedal. Ale je pravda, že som do jeho bytu nedala nič.

daniela1911
10. jún 2023

Teraz (tvoj majetok) nestojí nič, potom spoločný majetok bude stáť vás finančný rozpočet značný mínus.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tanyag
10. jún 2023

@autor
A on, čo dáva do tvojho bytu? Tiež nič...a ani nedá, ak to bude pôžička, ktorú pravdepodobne budete platiť z nájmu, tak ako teraz platíš z nájmu hypo. Nesúhlas s tým. Dobre ti radia. Nech má každý svoje.

number19
10. jún 2023

V ziadnom pripade a neber si ziadnu pozicku. Nechaj nech sa ti byt splaca z najmu.
On a aj ty ste nadobudli byt pred svadbou, mate obaja svoje.
Byt sa splaca sam uz teraz z najmu. Nepotrebujes ziadne pozicky a venovat polovicu tejto nehnutelnosti tvojmu muzovi.

luccija
10. jún 2023

Určite nie.Je to tvoje nevieš čo bude o 5, 10 r.

daniela1911
10. jún 2023

A nezdá sa ti to este aj trochu vypočítavé od tvojho muža? Za pomerne pekný peniaz sa dostane k polke majetku. A ani nie za svoje (keby ti povedal, mám pred svadbou našetrené alebo zo svojho čistého zisku keby splatil), ale on este využije zadarmo peniaze firmy.

karinka223
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
liljana
10. jún 2023

Lepsie je to nechat tak ako je, splacat najomnikmi. Funguje to, tak naco to kazit. Zbytocne papierovacky pridavat ho na lv, potom s tym bytom nemozes volne disponovat v buducnosti,... Ale aj ked nebude na LV, ma narok na polku splatok hypoteky. Takisto ako ty mas narok na polovicu toho, co ste nadobudli spolu.

zuzanockamt
10. jún 2023

@karinka223 To nemá nič spoločné s tým, či si si s niekým istý alebo mu veríš. Prečo by sa mala hneď nehnuteľnosť, ktorú si kúpi jeden pred manželstvom, deliť na polovicu. Veď keď sa obaja budú podieľať na jej kúpe, tak nech sa rozdelí. Ale nie, že jeden maká, zarobí, kúpi a druhý sa zvezie len preto, lebo je manžel/ka.

lavender94
10. jún 2023

Byt máš v nájme, pravdepodobne ťa to skoro nic nestojí ho splácať, tak načo vymýšľať? Zbytočne si to komplikuješ, vôbec nie je iste, že spolu zostanete celý život, veď za dva roky snáď ešte ani nestihol ukázať svoje negatívne vlastnosti.

karola987
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marca12
10. jún 2023

Neblazni a urcite ho nedopisuj na LV a pre boha urcite sa nezaplet do jeho pavucin. Bezurocna pozicka,machinacie s firmou....velmi lahko prides o ten byt. Nebud hlupa,poznate sa 2 roky. Cokolvek sa moze stat,neostane ti nic,kam pojdes s detmi?

snowgirl1
10. jún 2023

Tvoj ženský zmysel ti hovorí nieco ze asi nieco nie je v poriadku, ze to nie je dobry napad ked si tu napisala … daj naň a neprepisuj pre teba je to nevýhodne absolútne…nemáš s tym žiadne náklady, keby ti zmenili fix tiez vies zdvihnúť pripadne výšku nájmu ak to mas momentálne na hrane hypo vz nájom.… a inak ešte on svoju polku nechce prepísať ale ty aby si prepísala aj ked nemáš s tym náklady zaujimave

draik
10. jún 2023

Len pre istotu nezabudnite, že inkasované nájomné patrí do BSM. Okrem toho v prípade rozvodu by mal tiež nárok na polovicu splátok hypo či investícií do Vášho bytu uhradených za manželstva, vice versa to platí aj pre jeho byt.