Mám nárok na príspevok na jedlo?

3. aug 2022

Chcela by som sa spýtať či je toto normálne.

Pracujem na polovičný úväzok, no môj zamestnávateľ mi tvrdí že nemám nárok na príspevok na stravu. V zmluve mám napísané len to, že mám odrobiť 80 hodín mesačne. Keďže mi cesta do práce trvá 40 minút, je pre mňa výhodnejšie chodiť 2x do týždňa na 8 hodín a jeden deň na 4 ako každý deň na 4, nakoľko mám flexibilný pracovný čas. Tie dva dni čo chodím na 8 hodín sa však musím niekde stravovať. Naša firma nemá vlastné zariadenie, no zamestnavateľ mi tvrdí, že na príspevok na jedlo nemám nárok.
Keď robím výkaz o činnosti, je tam vyslovene napísané, že keď mám polovičný úväzok musím si to tam zapísať tak akoby som tam bola každý deň 4 hodiny aj keď to nie je pravda.

Je toto normálne?

szdan
3. aug 2022

Ja som robila v 101 na polovičný a bolo mi povedané, že ak by som robila každý druhý deň tých 8 resp 8 a pol h, tak na stravné nárok mám. Ze tak baby na niektorých pobočkách robia. A zo 101 ka je veľmi šetrná firma, takže keby nemuseli nedajú. A evidovať dochádzku ti majú tak, ako reálne chodíš. Aj kvôli pracovným urazom
...

januska12323
3. aug 2022

Na výkaze píšeš 4 hodiny čiže oficiálne nemáš nárok a máš tam byť v tom čase ako píšeš.

veronikaszabova
3. aug 2022

Chybu robis v tom, ze falsujes vykaz

janai1
3. aug 2022

Nárok na príspevok na stravu je keď odrobíš viac ako 6 hodín. Keď oficiálne robíš 4 hodiny, nárok nemáš

ghostsgirl
3. aug 2022

A to, ze tam chodis niektore dni na 8 hodin nie je skor len ustupok? Mozno povodne zhanali na 4 hod denne...

kacena4
3. aug 2022

moja skusenost ak robis na polovicny 4 hodky denne nemas narok na stravu, ak vykazujes do dochadzky 4 hodky. musis vykazat 8 hod. min. 5 aby ti zo zakona musel dat stravne je to v zakonniku prace

jaroe
3. aug 2022

Ak odpracujes v daný deň viac ako 4 hodiny, máš nárok na stravné. To, že ti kážu vykazovať dochádzku tak, ako píšeš, zrejme aby na tom strávnom ušetrili, je druhá vec.

jaroe
3. aug 2022

Áno, firma nejedná fér, ale v tomto prípade by som asi bola rada, že mám tu flexibilitu a nemusím chodiť na 4 hodiny každý deň.

simca06022011
3. aug 2022

Dochádzku (teda ten vykAz) by sa mal pisat tak ako realne chodís do práce, vtedy by ti na dni ked si v práci dlhšie ako 4h vznikol narok na stravne.

dilino
3. aug 2022

Len pri práci viac ako 6 hodin je nárok na stravne.

szdan
3. aug 2022

@dilino si si istá? Pokial ja viem, tak viac ako 4 už

h2
3. aug 2022

Ak by si mala pracovať každý deň 4 hodiny, je zamestnávateľova dobrá vôľa, že ti umožní chodiť, ako ti to vyhovuje. Ja si tiež nemôžem povedať, že by mi vyhovovalo pracovať v sobotu a nedeľu a potom mať cez týždeň voľno a žiadať víkendové príplatky. 🤷🏻‍♀️

janai1
3. aug 2022

@szdan áno, máš pravdu, ja tam mam tiež chybu (pomýlila som si to s prestávkou 🤦‍♀️) ... V prípade odrobenia viac ako 4 hodín vzniká nárok na stravné

autor
3. aug 2022

No dobre rozumiem. Ale čo mám robiť v prípade, že mne ten výkaz proste nepodpíšu keď si to tam nenapíšem po tých 4roch hodinách?

lucinka5051
3. aug 2022

Tak v prvom rade je to spekulacia zo strany firmy...dochadzku si mas pisat tak ako vo firme si, kvoli tomu ze ak by sa ti nedajboze nieco stalo tak ako to dokazes ked vypis bude tvrdit nieco ine? Druha vec je ze ked si oficialne vo firme 4 hodiny denne zamestnavatel ti nie je povinny stravu hradit. To ze chodis dvakrat do tyzdna na 8 hodin je ustupok zo strany firmy a na oplatku ti nebudu vyplacat stravne a tlacia ta do toho aby si falsovala vypis...ja by som v takej firme nerobila lebo to krasne poukazuje na to ako to tam "funguje" 🙂

autor
3. aug 2022

@lucinka5051 Pracujem pre Univerzitu.

lucinka5051
3. aug 2022

Mas tri moznosti..fungovat takto dalej, falsovat vypis ale nestazovat sa na stravne a dufat ze sa ti nikdy nestane pracovny uraz... po druhe chodit do prace kazdy den na 4 hodiny ako to mate oficialne dohodnute aj ked chapem ze to je pre teba nevyhodne ... a po tretie odist z firmy a najst si nieco rozumnejsie 🙂 vela stastia

autor
3. aug 2022

@lucinka5051 My to nemáme oficiálne dohonuté.. To je ten problém. Ja mám v zmluve napísané 80 hodín mesačne flexibilný pracovný čas. Nemám tam napísané, že musím byť každý deň 4 hodiny.

lucinka5051
3. aug 2022

Ach tak to je potom jasne..tam setria kazde euro..nuz stravneho sa nedockas, bud sa s tym zmieris alebo pohladas nieco ine...tieto dohody na 4 hodiny denne su vyhodne pre zamestnavatela akurat

lucinka5051
3. aug 2022

To mas podobne ako studentsku dohodu...neurobis s tym nic...a ak to budes riesit najdu niekohl kto bude robit kazdy den 4 hodiny a nemusia mu platit stravu

autor
3. aug 2022

@lucinka5051 Nie nemám študetskú. Mám normálny polovičný úväzok s flexibilnou pracovnou dobou.

lucinka5051
3. aug 2022

Pisem ze podobne ako studensku dohodu... robila som HR dlhe roky... tu ta zakon nejako nekryje ....mas 80 hodin mesacne odrobit (to maju aj bacsinou studenti) a pre zamestnavatela je vyhodne mat na papieri 4 hodiny denne a nemusia odvadzat stravne.. skus sa opytat vasej personalistky ale velmi pochybujem ze s tym pohnes

autor
3. aug 2022

Ďakujem každopádne všetkým za postrehy

cacianka
3. aug 2022

Ja som mala tiež polovičný, pracovala som sustredene 3 dni cez 7 hodín, 2 dni voľno, aby som mala nárok na stravné.
Aj mi to tak navrhla personalistika, dala som si návrh na rozvrhnutie pracovného času, na presné dni a hodiny, podpísali.
Potom mi stravné museli poskytnúť.
Podľa zp máš nárok ak pracuješ viac ako 4 h denne.
Daj si návrh 7+7+6, máš nárok ak ti odsúhlasia takýto pracovný čas (alebo podobný)

lucinka5051
3. aug 2022

@cacianka ano je to o dohode 🙂 dobre ste urobili..pani ale zjavne podla toho co pisala nevyjdu v ustrety kedze este aj dochadzku nevyplna tak ako by mala..

dilino
3. aug 2022

@szdan ja ked som chodila na 4 hodiny som nedostavala žiadne stravne lístky.Neviem ako je to teraz lebo už robim normálne 8 hodin.Možno sa to menilo neviem.

szdan
3. aug 2022

@dilino musíš byť nad 4. Pri rovných 4 hodinách nie je nárok. už keď som mala nadčas hodinu, dve, tak mi dali stravné

cacianka
3. aug 2022

@dilino nad 4 hodiny. Stačí 4.15 a už nárok je

dilino
3. aug 2022

@cacianka to ja ked som robila pred 2 rokmi tak som nemala nič pracovala som 4 hodiny.

bebebi
3. aug 2022

Ak sa budeš zapisovať len tie dva dni, ktoré reálne chodíš, tak tým pádom ťa zvyšné tri dni budú musieť odhlásiť zo Soc.poistovne. čiže za teba budú platiť odvody do SP aj ZP iba za tie dva dni, zvyšné tri dni budeš samoplatca. Taktiež sa ti budú do odpracovaných dní počítať len tie dva, ktoré reálne odpracujes.