Koľko dní v roku mám nárok na lekára?

smartik11
22. okt 2011

Chcem sa opytat kolko dni v roku mam narok na lekara zo sebou a kolko s rodinim prislusnikom?Je pravda ze mam narok len 7 dni pre seba a 7 dni pre dieta?alebo na kazdeho clena rodiny ?
Prosim o radu🙂
Dakujem.

lenka_da
22. okt 2011

Pokial ja viem, tak mas narok na 7 dni, nie je to na kazdeho clena zvlast, jednoducho 7 dni a dost. Ale mozne je, ze sa to zmenilo, uz som 3 roky mimo praxe... na materskej 😉

trampka
22. okt 2011

Pravda je taká, že 7 dní na seba, a 7 dní na dieťa, alebo iného člena rodiny na rok. Mesačne môžeš použiť len jednu priepustku určenú pre seba, alebo dieťa , prípadne pre iného člena rodiny s náhradou mzdy z vymeriavacieho základu, tak hovorí ZP

liz_lemon
22. okt 2011

to, ze sa da priepustka k lekarovi pouzit raz za mesiac nie je pravda, v ZP nic take nie je

aduskatt
22. okt 2011

7 dni na seba, 7 dni na ineho clena rodiny, kombinovat mozes lubovolne, kludne aj dva dni po sebe

elise
22. okt 2011

je to 7 dni pre seba a 7 dni pre rodinneho príslušníka, ale na priepustke rodinneho príslušníka sa musí označiť od lekára že "sprievod dieťaťa" alebo iného kto žije s tebou v domácnosti, môže to byť manžel alebo rodičia
@trampka nie je to pravda že sa mesačne môže použiť iba jedna priepustka dni su stanovené na kalendárny rok ak meníš napríklad v priebehu roka zamestnávateľa máš znova nárok na 7 dni na seba a 7 dni na rodinneho príslušníka

lin123
22. okt 2011

7 dni a 7 dni na rok...ja som paragraf v praci mohla vyuzit max. na dva dni za sebou, na tri dni mi to uz nedali a tak som mala dovolenku,ale poznam aj takych, ktori to vyuzili v praci aj na tri dni..zavisi to asi aj od zamestnavatela.

titkovamiriam
24. okt 2011

7 a 7 je pravda a mozes pouzit kolko chces v mesiaci -ja som minulý mesiac mala 4 a mala som to platene ako keby som bola v praci 😉

macamac
24. okt 2011

7dní s dieťaťom a 7 dní s členom rodiny, ktorý žije s tebou v spoločnej domácnosti-teda napr. aj tvoji rodičia 😉
nezabúdaj, že to je vždy 7x8,5hodiny
to znamená, že nemusí to byť 7dní-ako 7x s dieťaťom, ale možno ti to vyjde aj na 14, 8, 20, ...dní
lebo po správnosti by si mal zamestnávateľ viesť presnú evidenciu, koľko hodín na priepustku si zo zamestnania vymeškala, napr. v jeden deň môžeš 3hod, ďalší 2hodiny-a stále si si nevyčerpala "1 celú priepustku" 😉 bola som na seminári s právnikom na pracovno-právne vzťahy a tak to tam vysvetľoval
ďalej-nemusí byť pravda, že len raz za mesiac máš nárok-ak to tak ale niekto má v kolektívnej zmluve,tak platí tak, ale inak obmedzenia, kedy a za akých podmienok to máš čerpať, nie sú. ak si to vyčerpáš za 2 mesiace-tvoja vec. záleží to od zamestnávateľa a ako to máte zakotvené v kolektívke 😉

nadhera
25. okt 2011

kedze pracujem na tri smeny - pri rannej smene mi preplatia Paragraf ze cely den, pri poobednajsej len 4hodiny,zvysne 4mam len ospravedlnene a ked mam nocnu, tak nepreplatia nic, len ospravedlnia.

lusym412
5. mar 2014

dobry den vsetkym..potrebujem poradit..tak v skratke ..ide o to ze som si vzala paragraf na dceru sktorou som musela ist po doktoroch a vysetreniach....ibaze je problem to ze som mala nocnu a teraz mi to v praci nechcu uznat prave preto ze som mala nocnu smenu..ale bola som po dvoch 12hodinovych nocnych a nemala som kedy sa vyspat a potom som este ala ist na dalsiu 12hodinovu smenu...a podotykam ze pracujem v chranenej dielni kedze som na invalidnom dochodku..je mozne ze by mi to majitelka nepreplatila???dakujem za radu...

ammellia
5. mar 2014

Lusy, podla mna je v prave zamestnávateľa. Na priepustku mas narok pocas svojej zmeny...

29888
17. jún 2015

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ak mi konči zmluva a pracujem len 8 mesiacov v roku, tak na koľko dní návštevy u lekára mam nárok ? tiež na 7-dem ? Ak som si to vyčerpala skôr tak čo potom, ke´d len teraz som sa dozvedela že nepredĺžia zmluvu ?

stastnablcha
5. jan 2016

záleží na tom ako máte upravené vnútorné predpisy. pokiaľ viem,zákon umožnuje krátiť nárok na "návštevu lekára". ak to nemáte nikde ukotvené platí, že tých 7 dní na seba a 7 dní na členov rodiny si možete veselo vyčerpať. ak ste si to vyčerpala skôr, dajú Vám alebo dovolenku alebo sa to strhne z poslednej mzdy. vždy je sposob ako sa tieto veci dajú elegantne poriešiť. V každom prípade kontaktujte personálne oddelenie, tam je presná evidencia vyčerpaných hodín. (ak vám povedia že sa dáva alikvotná časť zo 7 dní, spýtajte sa kde to je ukotvené) 😉

micicici225
18. mar 2016

Baby a ked mam 3 deti to mám tiež len 7dni na nich a 7 na seba?

gapa
18. mar 2016

áno, je to 7dní na všetkých členov rodiny, nielen deti, aj dospelých, napr. rodičov, ak potvrdí lekár, že je to nevyhnutné. Platených je len 7dní, ostatné neplatené. A na seba tiež 7dní na rok.

dabrtova
7. apr 2016

Ahojte baby 😉 vedeli by ste mi prosím poradiť s mojím problémom? Zamestnaná som od 1.10.2015 na dobu neurčitú, ale vyskytla sa mi možnosť lepšieho zamestnania tak môj pracovný pomer v starej firme končí k 31.4.2016. V roku 2016 som čerpala 4 dni na lekárske vyšetrenie a 5 hodín ako doprovod k lekárovi (v tej dobe som nevedela, že sa vyskytne nová práca). Celkom som využila 4,5 dňa dovolenky... Zamestnávateľ mi oznámil: "Upozorňujem, že týmto čerpaním je vyčerpaná celá alikvotná časť dovolenky vzťahujúcej sa na 4 odpracované mesiace za tento rok.
Na lekárske vyšetrenia za marec (2 dni) sa musí tiež použiť RD, nakoľko alikvota 7-dňového ročného nároku na preplatenie lekárskych vyšetrení je vyčerpaná už za január a február. "
Prosím o cennú radu či zamestnávateľ môže nahradiť lekárske vyšetrenie nevyčerpanou dovolenkou?
Vopred Vám veľmi pekne ďakujem.

Podľa zákonníka a rôznych fór mi vychádza, že mám nárok na 7 lekárskych vyšetrení
"V zmysle novely zákona č. 311/2001 Zákonník práce Zb.z. § 141 bol rozšírený od 1. 9. 2011 o odsek 6:"
"Minimálne zákonné nároky sú nasledovné:
7 dňový nárok:
Prvá tretina roka: január až apríl - ak nastúpi počas nej nárok bude 7 dní
Druhá tretina roka: máj až august - ak nastúpi počas nej nárok bude 5 dní (2/3)
Tretia tretina roka: september až december - ak nastúpi počas nej nárok bude 3 dni (1/3)"

Ešte raz veľká vďaka za pomoc 🙂

kralik36
31. aug 2016

Potrebujem navštíviť 4 lekárov mozem využiť 2 dni ako paragraf

kralik36
31. aug 2016

Prosím napíšte ktorý paragraf to dovoľuje lebo za jeden deň to neoveham

ludmila444
23. nov 2016

Ahojte potrebujem poradiť bola som na priepustke s detmi dva krát a nemala som tam dopisane že doprovod a v práci mi to dali ako by som bola so sebou bez ohľadu na to že pečiatka je od detského obvodného lekára, a teraz mi nechcu uznať moje priepustky a dali mi neplatené voľno, dá sa to nejako riešiť? Ďakujem

nyusika
23. nov 2016

@trampka mesacne mozes pouzit tolko priepustok, kolko je potrebne, nielen jednu.

nyusika
23. nov 2016

@ludmila444
normalne si tam mala dopisat doprovod a basta.

slusne poziadaj na personalnom, aby top ram dopisali, pokial je iba toto problem, rtak ja nevidim dovod na to, aby to neuznali.

ludmila444
23. nov 2016

No ved oni to neuznali a dali mi dva dni neplatené voľno, bez ohľadu na to koľko priepustiek bolo od detského lekára...neviem ci sa to dá riešiť formou inšpektorátu práce alebo ako to riešiť. ..

erikaajuro
14. dec 2016

Ahojte chcem sa opýtať či môžem mat dva dni po sebe PN na cely deň od toho istého lekára? Dakujem

evittam
15. dec 2016

@erikaajuro Dva dni po sebe PN?

stastnablcha
15. dec 2016

@erikaajuro asi si myslela celodenne osetrenie 🙂

gia88
22. mar 2017

ahoj,te 7dni na jedno dieta ci na dve ak mam dve???Dakujem 🙂

evittam
22. mar 2017

@gia88 7 dni mas na seba a 7 dni na rodinneho prislusnika.

gia88
22. mar 2017

@evittam iba 7 teda spolu na vsetkych prislusnikov spolu.....

adulenka
1. apr 2017

prosim vas viete mi niekdo poradit mam syna ktory ma zdravotne problemy a potrebujem snim chodit na caste kontroly takze uz teraz som si stihla vycerpat vsetky priepustky nie su nejake vynimky kedze som snim sama ci nemam narok na viac priepustiek?......