Je priezvisko vždy po otcovi?

snezienkaaa82
24. feb 2022

Ženy,, kamoška čaká dieťa s priateľom, plánované, dlho su spolu. Ona chce dať priezvisko po sebe. Samozrejme, jeho rodina je proti, aj on. No ona nechce ustúpiť, argumentuje, že prečo by malo mat dieťa za kazdu cenu priezvisko po otcovi.??? ...
My mladšia generacia neriešime, no tí starší už lamentuju, že či dieťa takto pokrstila a veci s tým spojené....
Mate to tak niektorá z vás?

a_alexandra_a
24. feb 2022

Omg, ja nechápem, že toto niekto rieši. Ak by mal muž nejaké hanlivé priezvisko, tak ešte pochopím, že po vzájomnej dohode nechajú priezvisko po matke, ale takto 🙈 Ľudia už nevedia čo od dobroty 😀

Btw. dieťa normálne pokrstia.

amelia89
24. feb 2022

@snezienkaaa82 kamoska ma 2 deti s priatelom (normalny par,ziju spolu,vsetko ok len nie su zobrati). a obom dievcatam dala svoje priezvisko- povedala ze nema problem im ho zmenit ked sa raz vezmu ale momentalne je to takto a ona nebude riesit ze jej deti sa volaju inak ako ona ked ona ako matka s nimi nonstop vsetko riesi vsade chodi vsade vola a nebude sa predstavivat 2 menami + povedala ze chlap mal cas ju poziadat o ruku a ze ma smolu😂 (ale fakt oni su super par vsetko ale tento pristup sa mi velmi paci, su to jej deti ona je mama a ona chce svoje priezvisko pre ne bodka)

dadulamamula
24. feb 2022

@snezienkaaa82 tak, ja som dala automaticky priezvisko po otcovi, nemala som s tým problém, nehľadám problémy kde niesu, má to svoje pre aj proti potom sme sa vzali mi, teda aby som aj ja mala rovnaké priezvisko, netreba hľadať pro lemy kde niesu..

vulka
24. feb 2022

@snezienkaaa82 Ja som dala synovi priezvisko po mne. S priateľom sme neboli zobratí. Trochu sa fučal, ale povedala som mu, že nebudem chodiť po doktoroch s "cudzím" deckom 🙂. A priezvisko sme zmenili až po svadbe.

ivkazba
24. feb 2022

Veď ak chce dotyčný, aby malo dieťa meno po ňom, nech si ju zoberie a budú mať všetci rovnaké. Neexistuje podľa mňa rozumný dôvod na to, aby dala žena dieťaťu iné meno ako má ona.

a_alexandra_a
24. feb 2022

@amelia89 "sú to jej deti, ona je mama" a jeho deti to nie sú? On nie je otec? On im neplatí veci? Či len ona je rodič?

laviedeluz
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
amelia89
24. feb 2022

@a_alexandra_a joj zas klud. Su to ich deti samozrejme ❤️🙏🏻🍀 Ale ona ako mama ma rovnake pravo na to priezvisko a je praktickejsie ak sa volaju rovnako.

balaskovae
24. feb 2022

to su vazne problemy fakt, riesit malichernosti, ako ok keby bola matka sama a otec sa nestara prosim, ale ked je par a maju spolu dieta tak o co jej ide?

mirro
24. feb 2022

Ja som stará škola. Keď už niekoho tak ľúbim,že máme spolu dieťa, tak buď sa vezmeme a budeme sa volať všetci rovnako, alebo sa bude dieťa volať priezviskom po mne. (Realne sme rodina a máme rovnaké priezvisko.)

anjelicek26
24. feb 2022

Rozumne je dat priezvisko po sebe... ked chce aby sa dieta volalo po nom, nech si ju zoberie... co sa tyka praktickeho hladiska - u lekara, v skolke, v skole, vsade ta budu kazdy bozi den ako matku dietata X oslovovat menom X a nezmenis to...ak sa rozijdu, ak sa nikdy nevezmu, ak si vezme niekoho ineho... vzdy proste bude mat to priezvisko inak zavesene na dietati, ktore s nou nijako nesuvisi... a to pisem ako zena, co sa brala s dvoma detmi (mali priezivsko po muzovi od zaciatku) a ano velmi mi to vadilo... ano da sa cez to preniest, ale na co... nech sa cez to prenesie on, ze sa dieta vola inak, ked je to prakticky "jedno".

zdenusa4
24. feb 2022

Ak už mohla dať malému obe priezviská, no ak mi to funguje a bábo bolo proste plánované, tak ako ani ja nejak tie jej kroky proste nechápem

a_alexandra_a
24. feb 2022

@amelia89 Ja som kľudná, ani som to nemyslela nejak útočne, len sa mi zdá, že ľudia už hasia, čo ich nepáli 🙂 proste umelo vytvorené "problémiky" len aby bolo čo riešiť... donútiť chlapa do svadby tým, že nechce dať dieťaťu meno po ňom... ja neviem, veď každý podľa svojho uváženia

anjelicek26
24. feb 2022

@a_alexandra_a donutit do svadby? Je to len meno.... pre zenu ma byt v poriadku, ze sa dieta vola inak ako ona sama a pre muza to v poriadku nie je za ziadnych okolnosti? Najdi chybu.

amelia89
24. feb 2022

@a_alexandra_a prosim ta,ty zase robis z komara somara - prepac ale nezijeme v patriarchate. Pre niektore zeny je to proste dolezite aby sa ich deti volali rovnako. Moja kamoska svojho priatela do zidnej svadby nenuti,je to len jej postoj k spolocnemu menu, ja osobne sa s tym stotoznujem. Nevidim v tom ziadny problem. Vsak vlasne o aky problem sa jedna ? Priezvisko moze byt po mame alebo po otcovi nie? Niekto da po mame,niekto do po otcovi, koniec problemu. Iba reagujem na otazku: nie,nie kazde dieta musi mat priezvisko po otcovi. to je cele ❤️

diamond007
24. feb 2022

@snezienkaaa82 my sme sa nakoniec vzali, plánovali sme, ale dcére by som dala už priezvisko po sebe sprvoti. Tiež sa mi nelubilo nonstop vysvetlovat všade oboch priezvisko, v nemocnici má oslovovali priezviskom po malej, celkovo som sa cítila horšie . (svadbu sme plánovali až keď povyrastie a tak aj bolo). Zmeniť sa dá ľahko, ale už keď dáš partnerove nezmení človek nikdy ... Dieťa je veľkou skúškou vzťahu, nie každý to dá a mám v okolí viac párov ktorí tu skúšku nedali a rozviedli alebo rozišli sa (do 30r) a dieťa žije s matkou od polroka sama a má iné priezvisko.
Veď to nie je meno ktorým dieťa sa oslovuje, rozhodne by som volila voľbu po sebe

breznica
24. feb 2022

Priezvisko po otcovi keď nie sú rodičia zosobášení je taká chujovina že až. Tiež som bola taká sprostá a po necelých dvoch rokoch som zostala sama a všade ma oslovujú priezviskom môjho syna, čo mi teraz keď už dávno mám nového muža príde úplne cez čiaru 😡

gregoricka
24. feb 2022

Keď sa mi narodili deti, neboli sme zobratí, preto sa deti volali po mne. Z morálneho i praktického hľadiska mi to prišlo spravodlivejšie 🙂
Keď sme sa vzali, priezvisko som menila sebe aj deťom 🙂

sense
24. feb 2022

Dala vy som po sebe. Veď nech si ju vezme a budu mat vsetcia to aké priezvisko.
Náhodou sa rozídu a ona bez jeho súhlasu nebude môcť zmeniť priezvisko na svoje.
A jeho rodinu by som neriešila... Co on i chcú

laila22
24. feb 2022

@a_alexandra_a nikdy by som nedopustila aby sa moje dieťa volalo sa inak ako ja... Je to čudné

a_alexandra_a
24. feb 2022

@laila22 Jasné, ako som napísala, každý podľa uváženia. Ja by som to napríklad neriešila. Ale tak ja som si to zariadila inak, takže mne sa dobre hovorí 🙂

vifoncitta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sirka9
24. feb 2022

u nas tak bolo, ze svadbu sme mali naplanovanu uz nejaky cas ale nejak sme to odkladali stale. potom som otehotnela a povedala, ze bude mat priezvisko po mne. nooo, o dva mesiace bola svadba 🤣 ale presne pre tie veci, ze ine meno dietata robi problemy, co som videla par krat vo svojom okoli. alebo nech teda s nim beha potom muz po doktoroch, vybavuje skolku atd atd. kamoske doktor ani nechcel verit, ze je jeho mama skrz toto, musela doniest rodny list. co je podla mna uz prehnane ale ...aj ked sa mozno zda, ze je to nutenie do svadby, ved dieta je ovela vacsi zavazok nez svadba

simsalabim
24. feb 2022

@snezienkaaa82 toto je jediny rozumny krok, dieta by malo mat priezvisko po mame. preco by sa mala ona volat inak ako dieta? Ak otecko chce, aby mali rovnake meno, nech si mamicku vezme. Moja suseda odmietla dietatu dat otcove priezvisko - kazdemu povedala - nezobral si ma. Zobral si ju, az ked malo dieta vyse 10 - vtedy sa priezvisko zmenilo vsetkym. Ale dovtedy bola rada, ze sa vola dieta po nej - lekarov, skolky, skoly, riesila ona. Cestovala s dietatom hlavne ona... rovanke priezvisko je len a len bonus. Deti sa vzdy volali po mame, napriec historiou (ak si otec matku nevzal). Priezvisko po otcovi je taky novodoby vynalez... v dobe, ked polovica vztahov konci krachom, je davat priezvisko po otcovi, z mojho pohladu kratkozrake.

mable123
24. feb 2022

stavím sa že svadbu s ňou nechce ale dieťa musí mať priezvisko po ňom... Ale zase aj tak budú v kontakte celý život, takže nevidím dôvod nedať priezvisko po otcovi... zmeniť sa to dá vždy iba ak by mal nejaké abnormálne priezvisko, tak dieťa by som nevystavovala výsmechu... Tu nejde predsa o priezvisko

aknamorka22
24. feb 2022

@snezienkaaa82 ja som to tak urobila. Ešte keď som bola tehotná, spísali sme na matrike papier o otcovstve a tam sme určili moje priezvisko. Ja som si nevedela predstaviť, že moje dieťa bude mať iné priezvisko ako ja. Priateľ vtedy svadbu nechcel. Ja som povedala buď svadba alebo moje priezvisko. Následne sme sa po roku a pol zobrali a menili sme meno mne a dieťaťu. Dieťa dostalo nový rodný list 🙂

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anjelicek26
24. feb 2022

@elizabet173 kamoske to ani sud neschvalil a nakoniec si zmenila ona svoje vlastne meno na matrike na to ake ma ex...platila poplatok, musela to poriadne zdovodnit, ale zmenila si meno na to, ake malo jej dieta... legalne sa to da, ale skripala strasne zubami, lebo sa teraz vola ako osoba, ktoru nemiluje, s ktorou nezije - ale pre dobro dietata...ten maly si to strasne zelal, nech sa vola mama rovnako...

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sirka9
24. feb 2022

@mable123 neda sa to zmenit vzdy. ak uz dieta ma meno po otcovi on s tym musi suhlasit aby sa zmenilo. a to sa stava malokedy, ze otec suhlasi. preto radsej po matke a ked sa vezmu, potom mozu zmenit aj dietatu