Iný trvalý pobyt manželky a iný u manžela

mixa89
20. júl 2016

Ahojt baby,chcm sa sa spýtat,je to velky problem ak po narodeni dietata ja s dietatom budeme mat iny trvaly pobyt ako manzel ? Budeme byvat v spolocnej domacnosti .

evina313
20. júl 2016

@mixa89 neviem preco by to mal byt problem...akurat by som odporučala bývat tam, kde máte TP vy s dietatom...kvoli vybavovaniu na uradoch, lekarov...inak to nie je problem

alchemilkazltozelena
20. júl 2016

@mixa89 aj my tak mame..ja s malou mam tu na byte a byvame tu samozrejme vsetci, aj mm, ale on ma trvaly este pri rodicoch, nejako sa mu to nechce menit - papierovacky zbytocne..aspon zanho platia smetie haha 😀

petraslov
20. júl 2016

Vôbec žiadny problém, ja som to tak mala s manželom desať rokov. TP som mala u našich a bývali sme u svokry, kde mal zas TP môj muž. Až keď mi končila platnosť OP, tak som si trvalý pobyt menila.

zdena12345
20. júl 2016

u nas nikdy nikto neriesil, ci mame rovnaky trvaly pobyt. Ak sa vypisuju papiere, aj tak je tam vsade zvlast kolonka trvaly pobyt pre kazdeho z rodicov, tak len napises u kazdeho iny🙂

emarekova
20. júl 2016

@mixa89 my sme tak zili 6 rokov a ziadny problem,az ked sme sa prestahovali do svojho sme to dali dokopy 🙂

mixa89
autor
20. júl 2016

Dakujem vám krasne 🙂

rakywanda
20. júl 2016

@mixa89 my sme to tak mali asi dva roky a nestretla som sa s problémom

baaambulkaa
20. júl 2016

@alchemilkazltozelena aj moj manžel tak :D

sadkoni
20. júl 2016

Mám kamarátku, čo má s jednou dcérou rovnaký trvalý pobyt. A otec má iný. Nevidím najmenší dôvod prečo by s tým mal byť nejaký problém 😉

jakyra
20. júl 2016

@mixa89 aj my to tak máme s mm už pár rokov..deti majú ten istý trvalý pobyt čo ja a on má trvalý u svojej mamy..tiež sa mu to nechcelo meniť,ale teraz v septembri mu bude končiť OP tak si hneď aj zmení ten trvalý pobyt...problém asi len taký že pri narodení detí sme nedostali príspevok od mesta,vraj sme nespĺňali podmienku keď obaja rodičia musia mať ten istý trvalý pobyt v tom meste kde žijú..ale inak žiadny problém 🙂

seahorse27
20. júl 2016

Nie je to žiadny problém, aj my sme to tak mali pri prvej dcérke. Ona mala rovnaký pobyt ako ja.

zuska2001
20. júl 2016

v pohode, my to tak máme, iba na UPSVAR sa na nás dívali ako na postihnutých, ale inak OK:

machiattko
20. júl 2016

@jakyra to je zvlastne,ze vam nedali prispevok.moj muz ma tiez iny TP ako ja s malou a na obci to vobec neriesili,prispevok pri jej narodeni nam v pohode dali

teradela
20. júl 2016

Hahahaha na mňa sa dnes dívali na pošte ako na martana, keď videli, že každý má iný trvalý pobyt, že vraj to nemôže byť, tak som sa ich spýtala, že ktorý zákon to zakazuje 🙂. Poznám veľa takých manželov a partnerov, ktorí majú rozdiny trvalý pobyt.

katarinkaulany
20. júl 2016

Ak si manžel bude uplatňovať úľavu na dani, ako zdokladuješ, že žijete v spoločnej domácnosti?

syslica
20. júl 2016

Máme s manželom rozdielne TP už 8 rokov a nemienim to meniť, pokiaľ budem potrebovať dostať všetky deti do škôlky a školy. Pokiaľ sa nad tým niekto pozastavoval, vysvetlila som mu našu situáciu (v minidedine, kde reálne bývame, mi odmietli vziať už najstaršieho do MŠ a škola je tu len málotriedka, tak mám TP u rodičov vo vedľajšej väčšej dedine, kde boli našťastie ústretovejší). Nikdy som s rozdielnymi TP nemala problémy.

mixa89
autor
20. júl 2016

@katarinkaulany Práve pre tie veci ,v ktorých nemám jasno sa pýtam.Takže je v tom problém ? Myslite teda danovy bonus

jana_eyre
20. júl 2016

@mixa89 tato odpoved je sice na dieta, ale predpokladam ze sa to vztahuje aj na manzelku - byvat v spolocnej domacnosti neznamena, ze nemozete mat rozdielne TP..

Otázka č. 16 - Rozdielne adresy trvalého pobytu
Môže daňovník poberať daňový bonus na vlastné dieťa v prípade, že nemajú rovnaký trvalý pobyt?
Odpoveď
Pre uplatnenie nároku daňovníka na daňový bonus je potrebné, aby bola splnená podmienka žitia v spoločnej domácnosti, tzn. nie je rozhodujúca spoločná adresa trvalého pobytu.
viac tu:
https://podpora.financnasprava.sk/280045-Nárok-...

tu su info o danovom bonuse na manzelku:

https://podpora.financnasprava.sk/index.php?typ...

jakyra
20. júl 2016

@machiattko no vidíš 🙂 ..v našom meste sú asi iné pravidlá..proste nemáš nárok ak aj otec nemá tr.pobyt ako matka s dieťaťom...ani kamoške nedali,lebo aj ten jej má iný trvalý pobyt..no čo už..nech si ich zjedia 🙂

evittam
20. júl 2016

@jakyra No, v našom meste nedávajú žiadny príspevok pri narodení dieťaťa..... 😀

evittam
20. júl 2016

@jana_eyre Presne ako si napísala. My máme rozdielne trvalé pobyty, nie sme dokonca ani manželia a normálne si partner uplatňuje daňový bonus na deti - tie majú TP ako ja - nikdy nebol žiadny problém.....
@mixa89

jakyra
20. júl 2016

@evittam no ešte lepšie,veď načo nie? 🙂

katarinkaulany
20. júl 2016

Ak budeš bez príjmu (rodičovský príspevok...), podľa §11 zákona o dani z príjmu manžel má nárok na daňovú úľavu na manželku, ak s ním žije v spoločnej domácnosti. §33 zákon o dani z príjmu hovorí, že máš nárok na daňový bonus na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom(ak budeš na MD tak môže daňový bonus poberať otec dieťaťa). §121 Občianského zákonníka - domácnosť tvoria osoby, ktoré spolu trvalé žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby. Pri daňovej kontrole Ti môžu robiť problémy (záleží na kontrolórovi aké vysvetlenie bude potrebovať)... Je na zvážení, každého... Ja by som si zmenila (ale určite to ide aj bez spoločného trvalého bydliska)

jakyra
20. júl 2016

Ani u nás není problém s daňovým bonusom...

evittam
20. júl 2016

@jakyra Ako mne je to úplne jedno - nikdy som ani nič nečakala (a ani som vôbec netušila, že niečo také existuje - až tu na MK som tom min.rok čítala...) - a ani som nebola na trápnom "privítaní novorodencov" či ako sa to volá - tlačiť sa tam s "pažravými" ľuďmi dostať karafiát a nejaký uteráčik alebo dečku - no môžem sa s prepáčením na nich vys..ť....Len toľko.... 😉

zuzanaete
20. júl 2016

@machiattko Kazda obec/mesto si stanovuje svoje pravidla, kedy prispevok vyplati. Takze moze byt, ze podmienkou je trvaly pobyt obidvoch rodicov.

jakyra
20. júl 2016

@evittam veď aj mne je to už jedno..ja som o tom tiež nevedela,len z rodiny do mňa hustili,že len choď choď keď druhým dávajú tak nech aj vám dajú..no a odišli sme s dlhým nosom 🙂 ..ale aj tak je to na hlavu..dieťa sa tu narodí má tu tr.pobyt aj matka ale nedajú,lebo otec ho tu nemá..veď to je na dieťa a nie na otca...ale okašľať ich,nech dajú radšej cigáňom...a na tom privítaní som ani ja nebola,ani neviem či to ešte funguje.

zuzanaete
20. júl 2016

@katarinkaulany Manzel podava sam danove priznanie. Uplatnil si danovy bonus aj na mna a mame rozdielny TP. Nic sme na danovy urad nedokladovali a ani si od nas nic nepytali. Keby im to chybalo, tak sa hned ozvu. Kvoli inemu sa ozvali. Sice moze sa stat, ale je mala sanca, ze by manzelia nezili spolu. Maju dost inych starosti, tak toto asi velmi neriesia. Moja domnienka.

mijo53
20. júl 2016

@mixa89 vôbec v tom nie je problém, poznám prípad, že matka ma trvalý pobyt na adrese, s ňou všetky deti /lebo deti zvyčajne majú TP podľa matky/, manžel čiže otec deti má u svojich rodičov a bývajú na úplne inej adrese, žiaden problém nikdy nebol.

katarinkaulany
20. júl 2016

@zuzanaete jana _eyre dala link na dobrý článok, ktorý poučil aj mňa. Za nekompletnú informáciu sa ospravedlňujem...