Dilema - založiť byt a zobrať hypotéku?

15. dec 2023

Ahojte. S manželom sme tento rok konečne ukončili rekonštrukciu bytu. Kúpili sme pred 3 rokmi byt v pôvodnom stave za 15 tisíc. Keďže sme si takmer všetko robili sami a materiál sme stihli nakúpiť kým všetko zdraželo, vyšla nás rekonštrukcia na nejakých 20-25 tisíc. Byt je momentálne zariadený, plne obývateľný, má naťahanú novú vodu, elektrinu, odpady, nové okná, dvere.. no skrátka úplne všetko.. nič v ňom nechýba. Je to 3-izbák s veľkým balkónom a 2 pivnicami + sme prikúpili aj pozemok okolo bytovky, takže klasický byt vhodný pre rodinu. My deti ešte nemáme a preto práve riešime dilemu, či bytom nezaložiť hypotéku a nepustiť sa do domu. Byt sme vtedy v podstate kúpili len kvôli tej cene s tým, že ho prerobíme a uvidíme čo ďalej.. Keď sme byt kupovali, bavili sme sa o tom že uvidíme či ho dáme do nájmu, predáme alebo v ňom chvíľku pobudeme kým sa rozhodneme.. Čo by ste robili vy?

colsami
15. dec 2023

Ahoj, uplne offtopic ale to v akom regione ste kupili byt za 15tis, aj ked v povodnom stave? Cisto zvedavost

crazy_cat_lady
15. dec 2023

@colsami tiez ma to zaujima.. :D

autor
15. dec 2023

@colsami
@crazy_cat_lady okres Sabinov 🙂 Je to byt v malej dedinke, takže všetko je trochu od ruky.. cca 10-15 minút odtiaľ je prvé väčšie mesto, avšak autobusy tam chodia každé 2 hodinky od rána do včera, takže aj pre ľudí bez auta je doprava bezproblémová.. hneď vo vedľajšej dedine sú už normálne obchody, škola, škôlka, už všetky základné veci.. pri tej cene vtedy nebolo čo riešiť 😅

andrejka1974
15. dec 2023

Dala do prenájmu

tehulka2011
15. dec 2023

mimo temu, ale pousmiala som sa, ze "autobusy tam chodia kazde 2 hodiny, takze doprava bezproblemova" 🙂

autor
15. dec 2023

@tehulka2011 tuna v okolí chodí do takýchto dedín autobus 2-3x do dňa a cez víkendy vôbec 🙂 Takže áno, oproti nim je teda riadne bezproblémová.

liz_lemon
15. dec 2023

@tehulka2011 presne aj ja som sa nad tym pozastavila, ze to uz je aka "bezproblemova" doprava

tehulka2011
15. dec 2023

ano, viem, ze to takto niekde byva, sama som v takej dedine prezila prvych 19 rokov zivota 🙂 a nebolo to nic moc

marsmykkok
15. dec 2023

a aké sú náklady na byt (fond opráv plus energie) ? Je vôbec reálne že si niekto prenajme byt na "konci sveta" aby ste napríklad mali aj na drobné opravy časom za napríklad 400 eur? To radšej 100vku priplatí a býva v meste v nájme a je ešte v pluse ak odpočíta náklady na dopravu. Tie sumy som strelila, ale ide o ten princíp, ak si chcem prenajať byt tak v meste kde mám prácu a nie na konci sveta hoci o pár eur lacnejšie. A proste už len to, že sú náklady na kúrenie, na teplú vodu a tak značí, že zase za 50 alebo 100 eur komplet s nákladmi ho neprenajmete, lebo by ste boli v mínuse.

liv1
15. dec 2023

A v tejto chvili byvate kde? Predavat v ziadnom pripade. Bud ho prenajmite, alebo zalozte a postavte dom, jasne ak po dome tuzite, chodte do toho. Byt vam moze splacat cast hypoteky, je to vyborna investicia.

autor
15. dec 2023

@liz_lemon tak pre vysvetlenie keďže sa nad tým pohoršujete 🙂 Možno trošku upresním.. Každé 2 hodiny ide autobus z dediny do toho väčšieho mesta.. Nependluje predsa len 1 autobus celý čas medzi mestom a tou dedinou 🙂 Vychádza to cca tak, že na vybavenie všetkých veci v meste (kde chodí 90% ľudí ktorí tento autobus využivajú) máte cca 1 a pol hodiny 🙂 čo je ideálny čas na to si vybaviť všetko potrebné a potom ísť v pohode na stanicu. Cesta autobusom do mesta alebo z mesta trvá cca 25 minút. Takže zrazu z 2 hodín máte možno hodinku 15 reálneho času čo musíte čakať či už doma alebo v meste 🙂 Pričom realne už keď do toho mesta niekto ide tak tam ide predsa niečo riešiť a nie stáď hodinu a pol na stanici.. Takže na to aká malá dedina to je sú spoje ukážkové 🙂 O tom že sú posilnené časy kedy ľudia chodia ráno do práce/školy alebo poobede z práce/ školy ani nehovorím. Vtedy chodia 2 autobusy za sebou s hodinovým rozostupom.

petronelag
15. dec 2023

Pre mladých ľudí, ktorí chodia do práce (neviem koľko km) a ktorí plánujú aj deti, neviem či bude ten byt ideálny, koľko času venujú porozvážaním. Nájomníci zase môžu taký nový byt aj poškodiť, ja by som asi tento byt predala, keď sa naskytne dobrá príležitosť a kúpila byt v meste, kde by bolo všetko bližšie.

autor
15. dec 2023

@petronelag väčšina ľudí pracuje hneď v tom väčšom meste, ktoré som spomínala 🙂 a ak nie tam, tak na druhý smer je odtiaľto cca 25 minút cesty autom okresné mesto, kde je už pracovných príležitosti zas viac. My sme sa na tú vzdialenosť nejako nezameriavali keďže byt stál koľko stál, oplatilo sa nám to. Ja pracujem prevažne z domu takže je mi jedno kde som a manžel si našiel prácu v tom okresnom meste asi za týždeň. A byty bližšie no.. sú samozrejme.. Ale už sa pohybujú okolo tých 80-90 tisíc a do toho sa púšťat nechceme. Veď aj tento byt sme kúpili hlavne kvôli cene a ako investičný.. Tak nedávalo by zmysel teraz kúpiť bližšie k mestu a preplatiť celú sumu 2-3x..

autor
15. dec 2023

@liv1 No momentálne sme v tom byte, keďže stále riešime čo s ním vlastne. Kým sa nerozhodneme, tak budeme určite tu. Ale aj keby sa rozhodneme s bytom spraviť čokoľvek, máme kam ísť, to nie je problém. No práve, ja by som ho tiež nechcela predávať.. príde mi to škoda. Jednak to bola výhodná kúpa a druhak sme sa tu toľko všetci nadreli že mi momentálne asi ani nedá predať ho..

marsmykkok
15. dec 2023

autorka odpovieš mi kto si podľa teba ten byt prenajme? Dôchodcovia majú vlastné bývanie, pracujúci precestujú za mesiac majland a lacnejšie ich vyjde prenájom v meste po odpočítaní nákladov na dopravu. Nezamestnaní ti to asi platiť nebudú vedieť. Tak kto? Lebo podľa mňa nájomníkov nenájdeš.

autor
15. dec 2023

@marsmykkok Predstavte si že hneď nad nami máme susedov s deťmi, ktorí sú v nájme. Oproti bytovke máme staršie ale prerobené dvojdomy, 2 zo 4 sú tiež v nájme 🙂 Dole v dedine si teraz ľudia (hlavne z KE) začali prenajímať domy a využívajú to ako chaty. Takže predsa len sa nájdu ľudia, ktorým toto prostredie vyhovuje. Avšak pozor, nikde som nenapísala že byt chceme nutne prenajať 🙂 Je to jedna z alternatív.. Všetko záleží ako sa veci vyvinú. Avšak aj keby ho chceme dať do nájmu, tak prinajhoršom nikoho nenájdeme a tým pádom sa nám uľahčí rozhodovanie 🙂 nevidím v tom problém.. Ono v podstate tu býva veľa mladých rodín, moýno aj vaic ako by ste čakali.. všetci sú tu hlavne kvôli prostrediu a kvôli tomu čo je tu naokolo.. my vidíme napríklad z bytovky len les.. z každej jednej strany. Deti sú tu nonstop vonku, presne ako to bolo niekedy. Preto sa tu aj väčšina z tých mladých ľudí presťahovala. Takže takto beznádejne by som to až nevidela. Každopádne, ešte raz vravím, nájom nie je jediná možnosť.. je len jednou z možností 🙂

draik
15. dec 2023

Predovšetkým si zvážte, či je šanca to vôbec prenajať. Vzhľadom na cenu oblasť zjavne nie je "satelitom" nejakého bohatšieho mesta, kde by ľudia zarobili extra viac. Nehovoriac o tom, že byt mimo mesta je skôr nevýhoda - aj treba cestovať, ani nie je ten relatívny pokoj ako v rodinnom dome.

Čo sa týka hypo - keďže cena bytu ako zálohu je nízka, úroky stúpli, máte nejakú hotovosť sa kúpu pozemku a začiatok stavby? Spolu s dobrým príjmom samozrejme.

slovenka753
15. dec 2023

Ja to na prenájom nevidím. Skúste si urobiť prieskum či sa vám ozve niekto normálny, podľa mňa skôr nie ako áno. Pri prenájme rozhoduje najmä lokalita. Ako píše draik, veľmi to nevidím ani na hypo. Ja by som tam pár rokov bývala a potom to predala.

autor
15. dec 2023

@draik byt má momentálne oveľa vyššiu hodnotu ako bola jeho nákupná cena. Ohodnotili nám ho momentálne na 65 tisíc, samozrejme so všetkým zariadením čo tu momentálne máme + budúci rok sa ide opravovať strecha bytovka a nahodiť nová fasáda + zatepliť, tak sa máme znovu ozvať ohľadom prehodnotenia hodnoty - v tomto sa popravde moc nepohybujem tak neviem čo to s cenou dokáže alebo nedokáže spraviť, takže to beriem s rezervou.. Avšak samozrejme nejaké peniaze či už na nákup pozemku alebo začiatok stavby máme aj tak. Zarábame obaja myslím si viac než dobre, takže v tom problém nevidím. Skôr len riešime aké možnosti máme, aké sú plusy/mínusy a tak podobne. Predsa len, pri diskusii každému môže napadnúť či už argument/protiargument ktorý nám napadnúť vobec nemusí, takže rada si prečítam všetky názory 🙂

marsmykkok
15. dec 2023

autorka Len ja vidím problém momentálne aj pri prenajme aj predaji. Zase kúpili ste za 15 000, vrazili 25 000, nejaké náklady na zmluvy alebo realitka, no neviem či to niekto kúpi za možno cenu okolo 50 000 a to ani na tom nezarobíte. Teraz je bytov v ponuke plno kvôli vysokým úrokom a ceny išli dole (a najviac dole išli podľa lokalít, teda v lokalitách na periférii mesta a na dedinách, teda ja tvoj prípad). Ja by som tam ostala, ak máte financie alebo viete brať hypotéku, hľadala by som nejaký dobrý pozemok na budúci dom a kúpila ten pozemok. A stavala ked klesnú úroky, pôjdú aj ceny bytov hore ak klesnú úroky-lebo sa zvýši dopyt, aj ceny materiálov sa možno ustália trocha nižšie, aj vy budete mať lepší úrok. Myslím si, že nemáte vôbec ideálnu situáciu teraz to riešiť.

liv1
15. dec 2023

Tak mas tu vyhodu, ze sa vies zariadit podla situacie. Dostat hypoteku v dnesnej dobe je ozaj tazsie a tazsie a velmi vela ludi si prenajima. Niektorym aj 50 eur robi velky rozdiel, takze ja verim ze prenajat sa da vsetko. Takmer 😁

autor
15. dec 2023

@marsmykkok ďakujem za názor 🙂 My to ani nechceme riešiť nevyhnutne teraz, máme na to času koľko chceme.. nesúri nám to vôbec.. Len sme sa o tom začali pomaličky baviť a celkom ma zaujímalo ako to vidia ostatní 🙂 nie je to také že sa potrebujeme nevyhnutne rozhodnúť hneď teraz.. naštastie 😅

la_dolce_vita
15. dec 2023

Ide o to, na aku hodnotu by vam banka tento byt ohodnotila. Lokalita je dolezita. Z tej hodnoty by vam dali max 80 %. Ceny domov budu aj tam vyssie predpokladam.

colsami
15. dec 2023

Dakujem za odpoved, ja tie lokalitky celkom dobre poznam z prvej ruky (rodina) a viem aj ako sa to cca pohybuje (riesili sme tam nieco nedavno).

Za taku cenu uz ledva v dedinach (aj na vychode) aj garzonku kupis, nie to 3 izbak. Len preto ma to prekvapilo. Ak mozem este doplnujucu otazku. Je tam vela romskych obcanov? Jedine nehnutelnosti ktore maju taketo fakt nizke ceny som vzdy videla v lokalitach ktore boli viac osada nez... (Tym nehovorim ze je to pripad vasej konkretnej bytovky, je mi jasne ze tam je to ok).

A inak myslim ze prenajom sa Ti neoplati, asi realne nemozes pytat sumu za kt. by sa Ti to oplatilo prenajimat.
Ja osobne ak by som planovala stavat dom a takuto nehnutelnost mam tak ju predam ked natolko stupla na cene, ak by sa to realne predalo a taky kupec sa nasiel.... A v podstate ak nemate ziadnu hypo, zvysok uz na pozemok/domcek v takych oblastiach lahko pozicat, ak sa vidite v tom ze stavat.

autor
15. dec 2023

@liv1 ja si tiež práve myslím že má to potenciál sa prenajať.. byt je naozaj krásny, čistý, upravený, mesačné náklady minimálne, prostredie pekné, 5 minút odtiaľto škola, škôlka, bežné obchody.. Ako vravím, tí čo sú tu v podnájme či už v byte alebo tých dvojdomoch nám sami vraveli keď sme sa bavili že oni sem prišli vyslovene kvôli rpostrediu.. takže uvidíme 🙂

marsmykkok
15. dec 2023

autorka vidno, že sa nevyznáš, odhad ceny nehnuteľnosti je často veľmi daleko od reálnej ceny za ktorú by si byt vedela predať. Tam sa ide hlavne podľa m2, že je prerobený, ale ťažko ti zaň niekto dá toľko. Odhadca od teba nehnuteľnosť neodkúpi.

autor
15. dec 2023

@colsami rómovia tu nie sú vôbec. Ani v dedinách naokolo. Vtedy keď sme to kupovali to bolo za takú cenu len preto, že majitelia zomreli a akonáhle bolo hotové dedičské konanie na ich deti, chceli sa toho rýchlo zbaviť.. preto aj tá cena. Byt mal v skutočnosti väčšiu hodnotu aj vtedy.. len chceli epniaze rýchlo a bolo im jedno koľko, preto to dopadlo s takouto - pre náš skvelou cenou.

autor
15. dec 2023

@marsmykkok ja nehovorím že je to suma na predaj, ale od tejto sumy sa odvíja aj to na akú sumu to ohodnotí banka pri hypo 🙂 byt v neprerobenom stave (stav nebol pôvodný, ale byt nebol proste nový, bol obnovovaný 20 rokov dozadu, stará voda, odpady, elektrina, nábytky) sa v rovanekj bytovke ako ten náš predal pred 3 mesiacmi za 49 tisíc 🙂 takže predsa si nemyslím že je to také nereálne ako si myslíte.

autor
15. dec 2023

ďakujem vám všetkým za názor 🙂 som sama zvedavá ako sa nakoniec rozhodneme. Pekný deň všetkým!

deti95060810
15. dec 2023

a teraz máte kde bývať? lebo ja by som sa tam od radosti asi nasťahovala...však v novom sa dobre býva....