Deti cudzincov a slovenské zdravotné poistenie

erienka
8. nov 2021

Ahojte, pracujem vo firme, kde zamestnavame korejcov. Oni su tu na SVK aj s rodinami, deti su poistene v nemeckej sukromnej poistovni. Dnes som zistila, ze deti mozu byt poistene i na slovensku v tej istej poistovni, ako ich rodic.
Myslite, ze plynu z toho nejake vyhody, pokial budu poistene i tu? Zatial sa mi pre nich v BA nepodarilo zohnat pediatria, myslite, ze ak by boli poistene tu, bolo by to jednoduchsie? Dakujem

anjelicek26
8. nov 2021

Ak maju pracovny pomer uzavrety v nemecku a odvadzaju dane v nemecku, tak maju aj zdravotne poistenie v nemecku - tym padom aj ich deti... ak maju slovensku pracovnu zmluvu a tu zdravotne poistenie, patria tu pod ne aj deti... pokial viem, je to fakt hlupost mat v jednej krajine rodic a druhy deti poistenie, to sa da fakt len, ked to maju ako sukromne poistenie. My zijeme v nemecku a mame nemecke karticky poistenca a nikdy nas nikto neodmietol vysetrit, preco mate problem zohnat pediatra? Ved normalne zaplatis v hotovosti, dostane prijmovy doklad a ten predlozia svojej zdravotnej poistovni.... trva to sice 2-3 mesiace, ale vsetko preplatia...

mamina0078
8. nov 2021

Pediater pokiaľ dobre viem sa určuje podľa trvalého bydliska tak ak majú na SVK trvalé bydlisko, mal by deti zobrať spádový pediater. Čo sa týka poistenia z toho plynú výhody, že ak dieťa bude choré nebude musieť rodič utratiť XY za hospitalizáciu alebo vyšetrenie.

erienka
autor
8. nov 2021

@anjelicek26 nie, zle som to napisala. PRacovny pomer maju tu na SVK.

anjelicek26
8. nov 2021

@erienka tak deti normalne poistit pod rodicov samozrejme.

erienka
autor
8. nov 2021

@anjelicek26 este doplnim, ze vsetci aj byvaju na slovensku. Mali zaujem zalozit si kartu u pediatra, ale ziaden v BA ich nechceli zobrat. Tak mi napadlo, ze ak by boli poisteni aj tu skrz rodicia, ci by to bolo pre pediatrov jednoduchsie zobrat take deti

ciernabrigita
8. nov 2021

@erienka zdravotné poistenie môžu mať len v jednom štáte EU

erienka
autor
8. nov 2021

@ciernabrigita no neviem, nakolko ti nasi korejski zamestnanci su zo zakona poisteni vo VZP na slovensku a navyse maju aj sukromne nemecke poistenie

anjelicek26
8. nov 2021

@erienka sukromne pripoistit sa mozes kolko chces, ale v podstate sa to ano, vylucuje a je uplne zbytocne...

erienka
autor
8. nov 2021

@mamina0078 nejde ani o peniaze, kedze akekolvek vydavky si mozu dat vyuctovat v nemeckej poistovni. ide o to, ze neviem pre nich najst pediatra, takzke ak teraz decka ochoreju a budu potrebovat napr. atb, tak neviem, kam ich poslat

erienka
autor
8. nov 2021

@anjelicek26 nie je to zbytocne. Oni si kazdy jeden blocek z liekov i navstevy u zubara tu na slovensku davaju preplacat v tej nemeckej poistovni

anjelicek26
8. nov 2021

@erienka naklady na tu poistku su rozhodne vyssie, ako tie doplatky za lieky ;) Osetrenia a ukony im hradi slovenska poistovna tak ci tak a platia odvody za to a tam este poistenie navyse... zbytocne naklady... deti poistit pod seba, zo slovenskou zdravotnou kartickou ich v ich obvode pediater vziat musi. A kym si to nevybavia, tak smer pohotovost, ak by su fakt chore.

mamina0078
8. nov 2021

@erienka ako ošetriť ich musia bez ohľadu na poistku minimálne na pohotovosti ak by ich žiaden pediater nevzal alebo v nemocnici ak by to bolo veľmi vážne len treba sa pripraviť na vyššie poplatky za všetko, čo im budú robiť.

erienka
autor
8. nov 2021

@mamina0078
@anjelicek26 ano len ten pohotovosti by som sa chcela vyhnut. Ja totiz pracujem v Ilave a nemozem za nimi pri kazdej chorobe bezat do BA. Preto by som im chcela najst normalneho pediatra, ku ktoremu by v pripade choroby mohli ist ako bezne slovenske dieta. Nikto ich vsak nechcel zobrat

erienka
autor
8. nov 2021

@anjelicek26 takze myslis, ze ked budu poistene na SVK, tak ich bude musiet v spadovej oblasti pediater zobrat?

sense
8. nov 2021

Na pohotovosti ich ošetriť musia, a určite aj na priamu úhradu by ich ošetrili. Cez 15rokov nemám slovenské zdrav. Poistenie, a ešte ma nikde neodmietlj ošetriť ani moju dcéru keď sme boli na Slovensku a nie vždy sa jednalo o nevyhnutnú liečbu.

Ale ak sú rodičia poistení tu a odvádzajú odvody a dane tu, tak aj deti by mali byť poistené pod rodičmi.

anjelicek26
8. nov 2021

@erienka sano musi ich lekar normalne zobrat. A v podstate ani teraz ich nemal co odmietat, ale tu sa clovek moze tak na lamparen ist stazovat..

erienka
autor
8. nov 2021

@sense ano, len oni su taki motaci tak trochu a navyse nevedia ani po slovensky, takze radsej by som mala pre nich normalneho pediatra a nevystavovala ich stresu slovenskej pohotovosti. To by totiz dopadlo asi dost zle

sense
8. nov 2021

@erienka tak neviem mne Slovenská pohotovosť ako zbytočný stres nepripadá ale tak to už je vec názoru. Ale využila som ju zatiaľ len 4x

erienka
autor
8. nov 2021

@sense ano, ale hovoris po slovensky, oni nie

janinah
8. nov 2021

Pediater v mieste ich bydliska teda spádovy lekár ich musí zobrať.over si to v poisťovni.aby si mala argumenty.

erienka
autor
8. nov 2021

@janinah ano, dnes tam zavolam

katulastraka
8. nov 2021

@erienka si myslim ze hlavne kvoli tomu ich nikto nechce zobrat, lebo nevedia po slovensky.

katarinava
8. nov 2021

Zavolaj do poisťovne a budú ťa navigovať na presný formulár. Rozhodujúce kde rodič platí zdravotné poistenie - a u vás je to na Sk vyplývajúc zo slovenskej pracvonej zmluvy. Takže deti poistia bez problémov. Potom už len kontaktovať pediatra podľa obvodu a ten ich bude musieť zobrať. Ale so slovenský zdravotným poistením bude jednoduchšie nájsť vhodného pediatra.

prasiatko30
8. nov 2021

Sa mi lubi to, ze oni su taki motaci - chcela by som nas vidiet viacerych ako behame a vybavujeme na korejskych uradoch 😂😂🤦🏽‍♀️

erienka
autor
8. nov 2021

@katulastraka ano, aj to bol dovod.

erienka
autor
8. nov 2021

@prasiatko30 to je pravda 🙂)

katulastraka
8. nov 2021

@erienka ja sa im uprimne ani nedivim. Tazko urcis diagnozu niekomu, kto ti nerozumie a ani ty nerozumies jemu. Tipujem, ze ani po anglicky moc nehovoria

21oktober
8. nov 2021

@katulastraka Kórejci sú vzdelaní ľudia, aspoň tí s ktorými pracujem a všetci hovoria plynule po anglicky.

sense
8. nov 2021

@erienka tak predpokladám ze idú k lekárovi s niekym kto ten jazyk vie. Pretože ako ta niekto vyšetrí keď mu nerozumies.
Plus ja to beriem tak ze ak v nejakej krajine žijem, tak je hlavne mojom zaujme sa učiť reč danej krajiny a nie čakať ze vsetcia sa prispôsobia mne...

lesana25
8. nov 2021

@erienka ahoj, tiež to riešim zasa pre inú národnosť. My sme v lokalite kde fakt málokto ovláda angličtinu, hlavne medzi lekármi, ale nasla som a pre deti tiež riešime poistenie, napriek tomu ze majú aj komerčné medzinárodné. Volala som si aj na infolinku vszp, nakoľko je rodič zamestnaný a ma verejné poistenie, z toho titulu je možné poistiť aj deti.