Dedičstvo dcéry po otcovi

23. mar 2022

S byvalym manzelom mam 25 rocnu dceru, rozvedena som uz cez 20 rokov. Byvaly manzel nahle zomrel a teraz sa dozvedam, ze dom, byt aj chatu daroval svojim dalsim dvom detom. Cize vsetko. Neda sa to nejako napadnut? Budu ju musiet nevlastni surodenci vyplait?

kitycat
23. mar 2022

Ak to daroval za zivota tak asi nie. Ak bol vlastnikom v case smrti, tak dedia deti a pripadna manzelka.

Opravte ma ak sa mylim alebo je tam chytak.

mirkava
23. mar 2022

Deti by mali dediť rovnako si myslím. Určite by som to napadla.

martinkatinka
23. mar 2022

Zrejme to daroval za zivota. Tu na SR neviem ci existuje nieco ako závet a vydedenie 🤷

oldcountryroses
23. mar 2022

Tiez myslim ze ak to daroval za života, je to uz ich a tvoja dcéra nema na to narok. Nechápem celkom preco to chcete napadnut. To ze nic nenechal pre vasu spoločnu dceru je jeho 🤷‍♀️ darebactvo. Ale "trestat" dalsie deti napadnutim (ak sa to da, nvm) za to ze oni maju a tvoja nie divne.

pribinak
23. mar 2022

Je tu právnicka skupinka, nápis im. Nedá sa len tak niekoho vydedit, na to sú presne určené podmienky

deginko
23. mar 2022

Ak ešte za života prepísal majetky na druhé dve deti..tak s tým nič neurobíte..on si predsa za života môže robiť čo chce s majetkom...keby išlo o dedičstvo je to ine

ha_space
23. mar 2022

Pokiaľ daroval majetky za života, nespravíš nič. To sa napadnúť nedá. Len ak by nebol pri zmysloch ...

makova333
23. mar 2022

@mirkava a co by asi mali dedit ked nemal majetok a ten co mal daroval. Za zivota mozes darovat co chces komu chces. Ak nie je co prededit (majetok uz ma ineho majitela), tak dieta nebude dedit nic.

makova333
23. mar 2022

@pribinak akurat, ze on to dieta nevydedil. Len nie je co dedit.

pribinak
23. mar 2022

@makova333 nevieme úplne presne

h2
23. mar 2022

Je mi to veľmi ľúto a osobne toto nikdy nepochopím. Ale ak to daroval za života, bolo to zrejme práve kvôli tomu, aby dcéra nedostala z toho nič. ☹️ Obávam sa, že s tým nič nespravíte.

cacianka
23. mar 2022

@makova333 presne

makova333
23. mar 2022

@pribinak "a teraz sa dozvedam, ze dom, byt aj chatu daroval svojim dalsim dvom detom. Cize vsetko."

tulipanicek
23. mar 2022

Hádam @draik poradí

sissy27
23. mar 2022

@pribinak autorka jasne napísala “DAROVAL” - čo konkrétne na tom nie je jasné? Darovať môže niečo len živý človek.
@h2 A ja to zas chápem a to som v rovnakej pozícii. S biologickým otcom nemám žiadny kontakt, nepoznám jeho majetkové ani rodinné pomery. Ale ak má rodinu, deti, manželku - ja osobne by som sa dedičstva vzdala. Aj keď prachy navyše sa vždy zídu, ale ja to vidím tak, že oni ako rodina niečo spolu budovali, zarobili, šetrili, zveľaďovali, majú k tomu aj nejakú citovú väzbu a ja tam mám zrazu nakráčať a žiadať z toho podiel, lebo jeho meno svieti v mojom rodnom liste?
Ale samozrejme nevieme, ako to bolo v tomto prípade, ale ja osobne poznám viacero prípadov, kedy je podľa mňa úplne v poriadku niektorému z detí nenechať nič.

martinkatinka
23. mar 2022

@sissy27 preco ty? Ved dedi dieta, nie byvala manzelka. Teda vsetky deti by mali rovnako.

autor
23. mar 2022

Daroval. Na LV su podla katastra jeho dalsie dve deti. Dostali to darovacou zmluvou. Dcera tam nefiguruje.

sasa1310
23. mar 2022

veď jej dojde pozvánka na dedičské konanie ak niečo ostalo. Dom, byt a chata, ale v dedičskom konaní už nebude. Do dedičského konania ide majetok, ktorý bol v čase smrti vo vlastníctve poručiteľa. A vyplatiť tvoju dcéru nebudú musieť. Preto to aj robil, aby nemuseli nič.

lenka2813
23. mar 2022

Tak tam nie je co napadnut...bol to jeho majetok a mohol si ho za zivota darovat komu chcel...to nebude vobec ani predmetom dedenia

alex49
23. mar 2022

kokos toto nechápem, dobre škrie ťa to, ale človek si za života môže z majetkom nakladať ako chce, mohol to darovať aj charite a nič by ste s tým nespravili. Dedí sa po smrti, ak majetok rozdal za života, tak nie je čo dediť. Napadnúť by sa dal závet a dvom deťom by dal majetok a tretiemu nie.

autor
23. mar 2022

Mne to neskrie. Len ona je tiez jeho dcera, stretavali sa ... Skor ma to mrzi.

martinkatinka
23. mar 2022

@anonym
Ak mali dobry vztah, potom je to teda nefer, ale bohuzial, nic s tym nespravis. Ale ano, zamrzi to

tiinka86
23. mar 2022

Pred nedávnom sme riešili niečo podobné.Svokra zomrela v októbri 2020,ostal svokor a 3 synovia.Bolo dedičské konanie,najstarší syn dal svoj podiel otcovi,môj manžel takisto otcovi a prostredný si svoj podiel nechal.Pred pár mesiacmi svokor daroval svoju časť (7/8)najmladšiemu synovi(teda môjmu manželovi).Advokátka nám vravela,že darovacia zmluva sa nedá napadnúť.

h2
23. mar 2022

@martinkatinka Trošku si to nepochopila. @sissy27 píše z pozície toho dieťaťa, nie bývalej manželky.

martinkatinka
23. mar 2022

@h2 aha, veru nepochopila... Ale kedze sa stretavali, mali dobry vztah, nebol dovod aby to takto otec spravil

martinkatinka
23. mar 2022

@sissy27 zle som pochopila, ospravedlnujem sa

liljana
23. mar 2022

Asi ho deti "dobre" spracovali. To je skor vizitka deti, ze sa nechcu rozdelit s nevlastnou sestrou. Ono to ale tak byva. Ked deti ziju v dvoch oddelenych rodinach, tak kazdy to berie tak, ze co mame doma, je iba nase. Uz to ze delit sa na dve casti, nieto na tri.
Dcera bude dedit po tebe a sama si zarobi. Hodte to za hlavu. Akurat sa spytaj, ci nenechal pre dceru peniaze a deti ich zatajili.

matabb73
23. mar 2022

Ak to daroval za života, nič sa s tým nedá spraviť. Ak ešte zostal nejaký majetok na dedenie, napríklad finančná hotovosť, môže žiadať na dedinskom konaní započítanie daru. V takom prípade by mohla finančnú hotovosť zdediť len ona, ak by bola nižšia ako hodnota daru jej súrodencov.

oli18
23. mar 2022

Ako píšu baby, nie je čo dediť. Majetok bol darovaný za života. Každá zmluva sa dá napadnúť. Aj túto darovacia, ovšem predpoklad na úspech je nulový.

draik
23. mar 2022

Maximálne možno dary započítať do dedičstva, ak je ešte čo dediť.