Aký dôvod má to, že si v našej kultúre žena berie po sobáši priezvisko manžela?

mesiacikluna
6. jún 2023

Nie je tu niekto kto vie ako vzniklo aký dôvod má to, že si v našej kulture žena berie po sobáši priezvisko manžela a aj väčšinou deti? 🙂 jedná sa čisto o zaujímavosť. Kľudne sa rozpíšte :DDD

lucijalucy
6. jún 2023
zmrzlinka2021
6. jún 2023

@mesiacikluna
podla mna preto, ze vezmi si, na dedine bol kováč, alebo pekár... vychýrení remeselníci. A tá krásna deva je od koho? No to je zena od kováča, to je kováčová žena

pupi14
6. jún 2023

@zmrzlinka2021 Toto mi presne napadlo ako prvé 😀 A zvyčajne tie prvotné nápady bývajú aj pravdivé 😀 Ale ktovie. Každopádne, nad týmto som sa doteraz vôbec nezamýšľala, dobrá otázka 🙂

mesiacikluna
autor
6. jún 2023

@zmrzlinka2021 môže byť ako logiku by som v tom videla ale zase v dnešnej dobe už by táto logika zmysel nedávala 🙂

tosomja
6. jún 2023

@mesiacikluna ale je to zaužívané, v dnešnej dobe si nechávajú aj svoje priezvisko, alebo oboje. Takže to, "čia žena to je" by som asi aj tak vysvetlila.

ivka225
6. jún 2023

Ono to suvisi s prezivajucimi stereotypmi, ze mazelka je "majetkom" manzela. Problem s tym maju napriklad vedecke pracovnicky, ktore musia vysvetlovat, ze prace, napisane pod uplne inym menom, su vlastne jej prace. Ale slovencina je na tom este pomerne dobre, kedze u nas sa hovori "ozenil sa S xy". To v takej rustine sa hovori "on zenilsja NA Natasi Ivanovne"...

mesiacikluna
autor
6. jún 2023

Ale zase aj v dnešnej dobe sú na to verziu, že by si muž dal ženino priezvisko ješitný a nevedia si to predstaviť ale zase je to na dohode partnerov a za mňa varianty ako, že žena prevezme mužove alebo muž ženino alebo si obaja nechajú svoje je v pohode

janetinka27
6. jún 2023

@mesiacikluna ahoj, logiku to malo vtedy, ked to vznikalo. teraz je to tradicia, zvyk. takze to nemozes posudzovat podla dnesnej logiky. dnes pri sobasi mas na vyber a nemusis si dat meno po manzelovi

0silvia0
6. jún 2023

@mesiacikluna tak chlap bol hlava rodiny, so ženou vytvorili novú rodinu, do ktorej sa narodili deti. A táto nová rodina bola pod jednym priezviskom. Submisivita ženy bola neopomenuteľná, čiže priezvisko zastrešila hlava rodiny, muž.

mesiacikluna
autor
6. jún 2023

@janetinka27 Tak to ano dnes je to len o zvyku

mesiacikluna
autor
6. jún 2023

Alebo s touto otýzkou aj súvisi prečo si žena dáva OVÁ na konci 🙉

tojada
6. jún 2023

Kedysi sa v matrikách nedávala koncovka ová a tiež som počula, že v Taliansku si môže nechať žena po svadbe svoje pôvodné priezvisko.

michaela412
6. jún 2023

Alebo mňa keď niekto v dedine nevie zaradiť, tak poviem "cestárová žena" a už vedia koho som :D pritom nie som cestárová na priezvisko a môj muž nie je cestár povolaním 🙂 mňa bavia tieto dedinské prezývky, aj keď kým som zistila čo je prezývka a čo je priezvisko mi trošku trvalo 😅

janetinka27
6. jún 2023

@mesiacikluna tak staci si pozriet nieco o prechylovani, kde nejde primarne iba o priezviska. kazdy jazyk ma svoj vyvoj a svoje pravidla

martinkatinka
6. jún 2023

Podla mna sa mozes s touto otazkou obratit na ktorukolvek etnologicku 😉

akiana
6. jún 2023

@mesiacikluna V minulosti bolo dievca najprv majetkom otca a potom manzela, preto ta pripona -ova. Aby sa vedelo, kto je zodpovedny a kto rozhoduje za zenu.

tojada
6. jún 2023

U nás si môže tiež žena nechať pôvodné priezvisko, ale v Taliansku je to vraj bežnejšie.

h2
6. jún 2023

@tojada Prečo v Taliansku? Aj u nás si žena môže nechať svoje pôvodné meno. Dokonca môže aj muž prevziať ženino priezvisko, jedna moja kamoška to tak má, vydala sa, stále sa volá rovnako a jej manžel má priezvisko po nej.

tojada
6. jún 2023

@h2 Počula som, že v Taliansku je to bežnejšie, že si žena nechá svoje pôvodné po svadbe.

vroni
6. jún 2023

@tojada, v Taliansku si vraj zo zákona necháva každý svoje priezvisko. Tvrdila mi kamoška Talianka. Nepoznám žiadnu, ktorá by mala mužovo priezvisko (zase ich nepoznám davy, ale par áno)

zmrzlinka2021
6. jún 2023

@mesiacikluna
Logiku to nemusí dávať - mne osobne sa to páči, že proste "patrím" ku konkrétnemu mužovi.

terezka1947
6. jún 2023

@mesiacikluna no niekedy ženy boli odkázané existenčne na muža. Čiže automaticky patrili k niekomu,k nejakému remeselníkov,obchodníkovi,či jednoducho mužovi a tvorili rodinu. Boli niekoho ženy a niekoho deti.
Ja osobne s tým problém nemám. Nič mi neubralo to,že mám manželovo priezvisko. Veď človeka človekom nerobí ani krstné meno,ani priezvisko.

mesiacikluna
autor
6. jún 2023

@zmrzlinka2021 Mne sa to veľmi nepáči :d ale každý podľa seba

jakoma
6. jún 2023

Mne sa celkom pozdava to "ová" (aj ked mi predlzuje uz dlhe priezvisko). Kamaratka z Azie ma (alebo mala za slobodna) prve priezvisko mamine a druhe otcove, jej rodicia su normalne zobrati.

mandzula
6. jún 2023

Neviem, preco to tak je, no fakt je ten, ze ked si muz vezme zenino priezvisko (nas pripad), vzbudzuje to udiv. Ked ho niekde najdu pod rodnym cislom s rodnym priezviskom a cumia na striedacku do kompu a na obciansky, je to celkom komicke.🙂

terezka1947
6. jún 2023

@mesiacikluna a len pre zaujímavosť,prečo sa ti nepáči,že máš mužove priezvisko?

lelelienka
6. jún 2023

Zaujimava tema. Kedze robim rodokmen, dost som citala o priezviskach, ich vzniku a povode a ono to mozno prekvapi, ale prechylovanie zenskych priezvisk - koncovka ova, nevyjadrovalo vlastnicky vyznam, ako by si mnohi mozno mysleli, ale cisto “priradovaci”, pribuzensky vztah, aby bolo jednoduchsie pomenovat, rozlisit a “priradit” zeny k svojim manzelom.

Pre zaujimavost, mena zien sa inak bezne v minulosti v matrikach uvadzali bez priezviska, resp. sa uviedli “priradene” k manzelovi, napr. v matrike umrti bolo uvedene, ze zomrela Katarina (bez priezviska), vdova po Janovi Peknom (a este sa pridalo odkial bol) z Hornej Dolnej. Toto napriklad dost pomaha pri tvoreni rodokmena 😉 Ked vsak islo o muza, napisane bolo jednoducho Jan Pekny z XY a o manzelke nebola zmienka. Samozrejme zavisi aj od obdobia, jazyka, miestnych zvyklosti a samotneho farara, niektori boli velmi lajdacki, krasne to vidiet pri citani roznych matrik.

Konkretne o zenskych priezviskach nieco aj tu:
https://dynastic.sk/prechylovanie-zenskych-prie...
https://www.juls.savba.sk/attachments/pub_js_33...

mesiacikluna
autor
6. jún 2023

@terezka1947 Ja som si nechala svoje lebo som nevidela dôvod si ho meniť a páči sa mi moje priezvisko, a k menu mi to aj sedí

mesiacikluna
autor
6. jún 2023

@lelelienka Prečítam dakujeem

aniele
6. jún 2023

No a pozri si staré maďarské náhrobky. Tam sa sobášom stala Anna Nagy Kovács Jánosné (máte tam Kovács Jánosné, szűl Nagy Anna; píšem ako si letmo vizuálne pamätám, možno to nebude celkom pravopisne ok, tak ma opravte). Teda nielen Kováčova, ale aj Janova žena 😀. To sú (boli) zaujímavé zvyky. Každý jazyk, národ má svoje. Zoberme si Škandináviu. Toho syn, tamtej dcéra...