Ako zistím, či mali susedia povolenie na stavbu?

9. sep 2021

Pekný večer dievčatá, píšem anonymne nakoľko potrebujem jednu dôležitú info a radšej skryjem meno. Žijem na dedine. Ako inak ale vzťahy tu sú s niektorými ľuďmi hrozné. Ja mám povahu, že sa nestarám, neriešim, nerobím zlo. Idem k veci. Naši susedia si urobili most, cez ktorý chodia domov. Doteraz chodili autom po rieke a mali na prechod malú lavičku. Toto leto si urobili vlastný plot. Chcela by som zistiť, či mali povolenie. Ako to zistím. Im úplne preplo. Nikto sa na ´ich´ most nemôže postaviť a nikto cez most nemôže prejsť. No úplne psycho. Preto Vás prosím o radu. Či mali povolenie k stavbe. Ďakujem za rady

petka1402
9. sep 2021

Čo ja viem, je s tým dosť vybavovačiek, skus sa informovať na obecnom komu to patrí a ci mali povolenie

babajaga
9. sep 2021

paci sa mi,ze sa nestaras,neriesis,nerobis zlo

autor
9. sep 2021

@petka1402 na obecnom je taká puťka, ktorá len klame a pravdy sa od nej nedozvies….

autor
9. sep 2021

@babajaga 🙂 a čo robím zle, že sa tu teraz informujem? Vysvetlíš mi?

babajaga
9. sep 2021

vsak si postavili sami,tak nech chodia,neviem naco by ma trapilo inak ci maju povolenie,ak by som ich nechcela udat

petka1402
9. sep 2021

Tak na stránke https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk/kataster vieš zistiť ci to vlastnia a keď áno tak snáď vybavili povolenie aby ľudia nevrtali

autor
9. sep 2021

@babajaga lebo nie je normálne, že ide iná suseda so psom okolo, pes trochu vyšiel na most a daný človek, ktorý postavil most začal vrieskat jak nenormálny 🤦‍♀️😂

autor
9. sep 2021

@petka1402 Dakujem 🙂

babajaga
9. sep 2021

to su tie dedinske vztahy

autor
9. sep 2021

@babajaga no veď práve, mna len zaujimalo, či si viem zistiť a ak áno, tak kde

simca06022011
9. sep 2021

Na most ak ide napr cez potok, a ten potok je vo vlastnictve obce/alebo pozemkoveho fondu, lesov... atd museli tolko vybavovaciek riešiť. Ak su to vasi priami susedia a napr. Robili oplotenie, neviem ako u vas ale my sme Museli suhlasy susedov zbierat k povoleniu.
A k obci, treba ich písomne vyzvat a ziadat informacie o stavbe, ci bola povolená jedna/druha atd. Aj nahliadnut do dokumentacie sa da. A oni sa musia vyjadrit. Niekedy ututlavaju, lebo povolia nieco po znamosti a dúfajú ze nik nebude riesit.
Nejde o udavanie, ide o princim, niekto vybavuje povolenia a cirkus okolo co nie je lahke ani lacne, a druhy si postavi co chce a ako chce. A bezpečnost je dalsia vec 😁 nam sa takto sused postaral o zabavu mostom ktory urobil a po dazdoch mu ten malinky priestro ktory nechal zapchalo a odnieslo nam celu cestu 😁

autor
9. sep 2021

@simca06022011 Dakujem, že si pochopila, čo chcem 😂oni sa nepýtali nikoho nič, jednoducho postavili betónový most a hotovo. Ich ešte bližší susedia o ničom nevedeli.

mamax3x3x3
9. sep 2021

babajaga 😂😁. Si sa trafila..... 👍👍👍

autor
9. sep 2021

@mamax3x3x3 aj keď sa vysmievas, prajem ti v živote všetko len to dobre 🙂 zjavne sa máš skvele a nemáš v živote žiadne problémy 😘

mamax3x3x3
9. sep 2021

Kto sa vysmieva. Sa spamätaj. Či si málo vyscaná???...

via88
9. sep 2021

Stavebny urad je obec, treba skusit dat ziadost o info podla info zakona, pripdne na obec podnet na vykonanie statneho stavebnho dohladu. Ked budu necinni, staznost na necinnost.

petulda333
9. sep 2021

Chodili autom po rieke. To je parada fakt. Na prechod mala lavicka. Skvele.. Sa skus vzit do ich koze. Absolutne by ma netrapilo ci maju povolenie. To nech si zistuje starosta ak chce. Nie som za odrbavanie, ale viem ako sa vybavuju veci a ako vedia robit prieky. Nas sused chcel rizsirit mostik o meter, lebo povodny je uzky, cesta uzka a vzdy vchadzal do dvora so strachom ci nevojde do priekopy. Zastupitelstvo nepovolilo, vraj co ked poskodi priekopu a zapkavi dedinu. Umm dedina na kopci niekolko metrov nad riekou. Mam 33r a nikdy tu potopa nebola. Proste napriek. Nahneval sa a rozsiril aj napriek zakazu. Je to mozno nespravne ale chapem ho. Taktiez sa viem vzit do tvojich susedov, takto chodit musi byt na hlavu, nedivim sa, ze urobili most. A, ze nechcu tam inych? No a? Niekto iny sa za nich postavil a ponahal im riesit ich problem? Asi nie, len teraz vyuzit to, co oni urobili

zivana
9. sep 2021

Keď sa nemýlim tak na na stavby cez vodné plochy musia mat povolenie od vodohospodárov. Ale do LV sa to nezapisuje, väčšinou sa to berie ako drobná stavba s ohlasovacou povinnosťou,

simca06022011
9. sep 2021

@zivana ale zameriava sa to a zakresluje (teda u nas urcite, akurat riesim malu stavnu...) aj most sa musi vyznačiť podla mna. Plus pozemok pod tym sa vinima kadejako. Sused,kto riesil len papierovo skôr rok, dlhsie ako stavbu domu 🤦🏻‍♀️

simca06022011
9. sep 2021

@petulda333 mmm sme dedina na kopci s potokom a pravidelne sme kvoli mostikom záplaveni. Mozno ked zacnu nahradu skody od takychto stavebníkov riesit, situácia sa zlepsi. Nevravim, ze obec to schvsli dobre a nerobia prieky, opak je pravdou. Vacsinou stačí rozum pouzit a nemusi sa ani nic poskodit. Len je to tazke.. A vacsinou najlahsie a najlacnejsie vyhrava a problem? Nech riesi obec, sused... No.. By som mohla romany pisat o skusenostiach so stavbami🤦🏻‍♀️

zivana
9. sep 2021

@simca06022011 neviem ako určuje novela zákona ale keď sme to riešili my a nemali sme betónové základy len premostenie potoka, brali to ako drobnú stavbu - stačil jednoduchý nákres a ohlasovacia povinnosť. Jedine nám to museli schváliť vodohospodári a ochranári. Je možné, že teraz je to komplikovanejšie.

simca06022011
9. sep 2021

@petulda333 ved ale robia cirkus ked tam len pes vojde, nepisu ze niekto ten most vyuziva. Predpokladám ze im to ide na pozemok k domu a teda ani tade nema kto preco chodit...

simca06022011
9. sep 2021

@zivana no toto je riadny betonovy, lebo príjazd k domu. Bez toho neskolaudovali. Aj nosnost nejaku musel mat, kedze aj velke auta tam chodili istu dobu. Pozemok nebol ich, na uver treba mat vsetky pozemky pristupove bud vlastne alebo s "bremenom" na prechod, cize predpokladsm ze aj preto sa riesilo viac veci.

mariska1989
9. sep 2021

Bože vôbec by ma toto nezaujímalo a keď ich vidíš že sa nervuju len kvôli tomu že im tam niekto dá nohu tak im poraď nech si tam dajú bránu keď si ho postavili za svoje peniaze ktoré isto bolo veľa . A keďže tam bola lavička tak typujem že to je nejaký menší potok keď tade predtým chodili autom

zuzkaa1991
9. sep 2021

Ak ste priama suseda (suseda parcely vedľajšiej) tak by ste mali dostat oznamenie o.staveb. konani ;) ..... kedze sme stavali dom aj teraz sused bude stavať dom tiez mi prislo.ci mam.nejake namieetky ci suhlasim ;)

petulda333
9. sep 2021

@simca06022011 tu nikdy nebolo zaplavene. A ked uz by sa tak stalo, tak skor kvoli starym a zanedbanym mostikom, nez kvoli jeho novemu kt urobil perfektne. A cirkus nech robia. Vobec by ma to netrapilo

autor
9. sep 2021

@zivana áno, treba mat povolenie, o to mi išlo, ako to mám zistiť….

autor
9. sep 2021

@zuzkaa1991 Dakujem za radu..

zivana
10. sep 2021

Dá sa napísať podnet na OÚ o prešetrenie stavby. Ak neveríš starostovi tak cez okresný úrad, ale oni to tak či tak prepošli na obec, len starosta to bude musieť riešiť lebo to poslali oni.

zuzkaa1991
10. sep 2021

Ale ak je to pristup k pozemku príjazd tak to by malo patrit obci