Ako napísať na inšpektorát práce?

30. okt 2023

Mam vo firme mensi problem, na zmluve nemam napisanu narocnost prace a dostavam mzdu za 1. stupen pricom podla mojich informacii mam 2. stupen. Zamestnavatel vraj o nicom nevie ze by take muselo byt v zmluve a ze vraj mam 1. (robim odbornu pracu za pocitacom TPP zmluva momentalne skusobna doba este).Ako napisat na inspektorat? Co im presne mam napisat aby to riesili?

letmebe8
30. okt 2023

Tu nájdete všetky informácie - https://www.ip.gov.sk/staznosti-a-podnety/
Ste si istý/istá, že to chcete riešiť cez inšp.práce? Píšete, že ste v skúšobnej dobe. Čo tak na to upozorniť zamestnávateľa, aby Vám to upravil?

autor
30. okt 2023

@letmebe8 zamestnavatel sa tvari akokeby to nieje povinne, preco ? je problem riesit to cez inspektorat? keby anonymne?

lienka.7
30. okt 2023

@autorka na IP môžeš napísať aj úplne anonymné, popíšes situáciu a co vlastne chceš. Mali by mať na to aj formulár na stránke.
Oni prídu na kontrolu. Otázne však je, ci tam chceš pracovať aj naďalej a či ťa nevyhodia, keď píšeš ze si v skúšobnej dobe ešte. Ja by som ešte predtým zašla na personálne a vysvetlila im co z ako a požiadala o opravu.

autor
30. okt 2023

@lienka.7 preco by ma vyhodili? ked je to anonymne pisane

elenka.k
30. okt 2023

veď to každému docvakne, že si ich poslala ty..

autor
30. okt 2023

@elenka.k a mozu ma kvoli tomu vyhodit? Ved si neplnia povinnosti, klamu zamestnancov

elenka.k
30. okt 2023

ak máš školu - vzdelanie na II. stupeň, mal by ti napísať, ak to samozrejme aj robíš,
proste nechce platiť vyššie odvody, nezabudni že potom aj tebe budú sťahovať viac

elenka.k
30. okt 2023

jasné, že môžu ... a nemusia vôbec uviesť dôvod

katarinaba
30. okt 2023

Stupen narocnosti prace nie je povinnou nalezitostou pracovnej zmluvy. Dokonca nie je ani odporucanou sucastou pracovnej zmluvy.

autor
30. okt 2023

@elenka.k mam odbornu strednu školu, pracujem tu v odbore s počitačom - kreativna praca a podla informacii čo mam je to 2. stupeň minimalne, no mam minimalnu mzdu ktora zodpoveda 1. stupnu, zamestnavatelia vraj nevedia o takom, že to neni povinne ked to nie je v zmluve a podobne, nechcu platit viac samozrejme ale predsa mam pravo ked uz minimalna mzda tak aspon spravodliva podla zakona…

elenka.k
30. okt 2023

@katarinaba stupeň sa nemusí písať, ale mzda - onej kategórie sa píše na zmluvu, aj konkrétna činnosť-práca

autor
30. okt 2023

@elenka.k ano to tam mam, ale čo ked je to v rozpore s predpisanou narocnostou? Ak teda naročnost nie je na zmluve, tak neplati? a mozu dat niekomu kto ma podla zakona 4. stupen, mzdu ako za 1.?

autor
30. okt 2023

@katarinaba ale platit by to aj tak malo či nie? Napriklad administrativna pracovnička ma stupeň 2. podla toho čo som čitala, može dostavat potom 700 brutto? čo je minimalka pre 1. stupeň?

katarinaba
30. okt 2023

@elenka.k pise sa funkcia a jej charakteristika. Aj mzda. Ano to su povinne nalezitosti. Ale stupen narocnosti prace nie. Tu ma mat zamtel v internej smernici. A stupen sa nestanovuje podla nazvu funkcie ako si niektori myslia. Nie je administrativny pracovnik ako administrativny pracovnik.
Ked sa chce stazovat, ze nema povinnu nalezitost v zmluve, tak ju na zaklade tohto poslu vies kam.

elenka.k
30. okt 2023

áno máš pravdu / máš maturitu / presne na to sme boli ako firma upozornení pred inšpekciou, ak máme pomocného zámočníka / bez papierov /, - I stupeň
ak zvárača / s papiermi / II stupeň .....
Vyššia suma sa môže napísať na zmluvu samozrejme - nižšia nie.
Ide o to, že ak podáš inšpekciu - určite ťa vyhodia....

miskakyska
30. okt 2023

Anonymné sťažnosti má inšpektorát na saláme...

katarinaba
30. okt 2023

Charakteristika stupnov prace je odporucana. Zakonnik prikazuje, aby si zamtel stanovil narocnost prace vytvoreneho miesta. Samotny nazov pracovneho miesta nie je pri jeho zaradovaní do prislusneho stupna narocnosti rozhodujucim faktorom.

elenka.k
30. okt 2023

@katarinaba nepíšem, že sa to má písať na zmluve, nepíše, / stupne /
a áno viem, kde ju s tým pošlu
autorka, môžeš požiadať ešte dodatok k zmluve na vyššiu mzdu, ale pochybujem, že ti šéf podpíše, predsa len si v skúšobnej dobe.

elenka.k
30. okt 2023

minimálka pre II stupeň je 816,00 €

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katarinaba
30. okt 2023

pokial nemate mzdy stanovene kolektivnou zmluvou, tak zamestnavatel v internej smernici ma mat popisane, ktore pracovne miesto do ktorej kategorie patri

zial ja neviem posudit ako narocna je tvoja praca, ci na to treba specialne znalosti alebo by to zvladol aj sikovnejsi ziak strednej skoly

A preco si podpisovala zmluvu, kde nesuhlasis s jej nalezitostami? Ved mzdu si musela vediet este pred nastupom.

autor
30. okt 2023

Všade len klamu, šetria, treba sa predsa braniť ked ma clovek pravo na to, kopu ludi robi za minimalku 700 ktora pri tom nie je pre ich pracu! Lebo maju vyssi stupen! A nevedia o tom , a zamestnavatelia aj ked vedia , nepovedia alebo spíšu charakteristiku ktora zodpoveda 1. stupnu… vela roznych takychto veci je ktore ludia nepoznaju a potom ich zamestnavatelia okradaju(mozno nevedomky , nemusia ani oni vediet ale myslim si ze ked niekto vlastni firmu tak take veci by mal vediet)

autor
30. okt 2023

@katarinaba videla som, vedela som o nej, nebola som spokojna ale kto je dnešnej dobe spolojny s platom, slubovali navysenie po zaučeni sa, nesuhlasila by som keby viem o tychto stupnoch a keby viem ze mam (pravdepodobne) vyssi, no pravda asi si zamestnavatel napisal grafika do 1. stupna co je nehorazne ….

melanta
30. okt 2023

Ty si tu asi pred týždňom či dvoma riešila, že niekde si robila na dohodu a teraz tam ideš robiť na TPP a že akú mzdu si máš pýtať? Z toho ako píšeš usudzujem, že áno. Ja som ti radila, aby si si pýtala vyššiu mzdu, že minimálna mzda nie je adekvátna mzda na grafika. Napriek tomu si súhlasila s minimálnou mzdou pre I. stupeň náročnosti práce a teraz prskáš, že všetci len klamú a šetria (nie, nie je to tak, klamú a šetria tí, ktorým to zamestnanci dovolia) a hľadáš cesty ako sa dostať k vyššej mzde. Garantujem ti, že prostredníctvom IP vyššiu mzdu nedosiahneš. Jedine tak výpoveď. Ak aj podáš anonymný podnet, ak si sa pýtala na stupeň náročnosti a zrazu príde IP s tým, že niekto podal podnet na tento fakt, tak bude jasné, kto je anonym. A v skúšobnej dobe ti môžu ukončiť pracovný pomer bez udania dôvodu. Takže ak si si nenechala poradiť, nemala gule na to vyjednávať o mzde, tak teraz ti odporúčam hľadať si iné zamestnanie a mať toto ako ponaučenie, že o mzdu treba bojovať pri nástupe a nie v skúšobnej dobe písať o nehoráznosti a riešiť to na IP.

katarinaba
30. okt 2023

zbal svestky a odid do inej firmy, ine sa poradit neda
ja popravde ani netusim, ci niekoho zaujima, v akej triede je zaradeny. Zaujima ich plat na zmluve - ak ho podpisu, tak su ochotni za to pracovat.
Nikto asi nie je spokojny, podla "vedcov" vzdy bude cloveku chybat 20% z toho co ma, aby bol naozaj spokony. A to je dobre, pretoze tato nespokojnost zenie ludi vpred. Aby sa vzdelavali, aby hladali nove riesenia.
Zial je doba, kedy ludia musia pracovat aj za horsie mzdy ako si zasluzia alebo praju. No na druhej strane vies kolko v skutocnosti toho zamestnavatela stoji tvoja mzda? Nie je to ani zdaleka tych 700 EUR. A este kolko inych povinnosti ma, co ma platit. Na to vsetko musi on najskor zarobit, tak ja sa necudujem ani zamestnavatelom, tiez nemaju na ruziach ustlane. Jasne, su aj vypocitavci, ale tak kazdy mame slobodnu volu.

melanta
30. okt 2023

Ešte k tej náročnosti, áno, tvoja pozícia je určite II. stupeň náročnosti, ale otázka je, prečo si toto neriešila pri nástupe.

mimi3008
30. okt 2023

Keby som bola sef a mala takehoto zamestnanca, ako ty, co riesi problemy hned inspektoratom, kopnem ho do prdele, este obzvlast v skusobnej dobe. Vacsiu laskavost by som si spravit nemohla

nelca84
30. okt 2023

Ak robis to, co sa pise v charakteristike, tak to urcite nepatri do 1. stupna narocnosti. Otazne je, preco si s tym pri nastupe suhlasila. Mozes podat podnet na IP, ale nesmie to byt anonymne.Toto nie je mozne riesit ako anonymne, kedze treba riesit konkretne tvoju situaciu. Ale tiez sa priprav na to, ze sa asi s tebou rozlucia v skusobnej dobe, ak na nich posles IP.

miriam11
30. okt 2023

1.ked napíšeš vyhodia ta. Prídu im na kontrolu, dostanú pokutu možno. Je jasné, že prídu na to, kto im dal echo.
2. Pokiaľ si si pýtala zvýšenie platu a nezvýšili, nájdi si inú robotu.