Čo sa deje s bábom po potrate?

zuzana321991
13. nov 2020

Ahojte vcera mi gynekologicka na prehliadke potvrdila ze babo uz nezije ze v 9tyzdni sa prestalo vyvyjat teraz som v 11.t,mala som ist do nemocnice kde mi to podla krvi,sona potvrdili..,vak je poskodeny,nebije srdiecko,a uz neberie zivity ani sa nepohlo..v pondelok mam ist na kyretaz..co dalej..co s babom..vyhadzuju ho,ci ste si ho zobrali domov?mozno hlupa otazka..kamaratka si ho vzala a pochovala..dakujem za skusenosti

mondolina
13. nov 2020

@zuzana321991
Je moc malinké...keby si porodila je to iné.
Je mi to ľúto drž sa.

lenuskaa33
13. nov 2020

@zuzana321991 je mi to luto, zazila som to dvakrat, babinko ti nedaju, je ozaj malinke... zelam ti vela sil...

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzana321991
autor
13. nov 2020

Ahojte dakujem za odpovede..asi mate pravdu..no spytam sa..mame doma princeznu,tak ona mi pomaha..dufam,ze to nezazijem uz nikdy..

jaskolka
13. nov 2020

Je mi ľúto, zažila som to, ale bohužiaľ, plodik je malilinky, to ani nebudeš mať čo pochovať, napríklad u mňa to už telo začalo akoby "rozkladat" v podstate už na usg pred zákrokom ani nebolo nič vidno. Je to ťažké, ale ber to, že príroda vie, čo robí, silný plod sa nemá prečo neudržať, a pri zamlknutom potrate je takmer isté, že zárodok bol poškodený, preto sa prestal vyvíjať, príroda si robí takú očistu. Ďalšie tehotenstvo môžeš mať úplne v pohode, my o pol roka sme čakali ďalšie a teraz máme malého princa doma🙂aj keď teraz si smutná, ver mi, prejde to, aj keď jasne, ze matka nezabudne.

zuzana321991
autor
13. nov 2020

@jaskolka dakujem..my uz mame jednu princeznu..uz nech to mam za sebou..a hadam raz pride druhe..🙂

miskamilka
13. nov 2020

Existuje nejaky zakon, podla ktoreho si pozostatky dietata mozes vyziadat v ktoromkolvek stadiu tehotenstva, aj takto skoro. Ja ked som isla na kyretaz, v tych papieroch na podpisovanie sa ma aj pytali, ci si zelam pozostatky. Netusim ako to ale realne funguje, kebyze si ich vyziadas.

ivangeline
13. nov 2020

Môžeš si ho vziat a pochovať do spoločného hrobceka. Aspoň myslím. Tak som niekde počula.

zuzana321991
autor
13. nov 2020

@miskamilka ano pocula som o tom,preto chcrm.vediet ako to je..som rozhodnuta ze ho chcem ,uvidim ci to bude realne. Dakujem.za rady..

basska_b
13. nov 2020

@zuzana321991 Mrzí ma Tvoja strata 😢 úplne chápem, že by si si ho chcela vziať a pochovať ho. Je zakázané zákonom vo všeobecnosti dávať biologicky materiál pacientom, napríklad niektorí by si radi vzali placentu po pôrode, no to sa nesmie. Len v Hainburgu tuším

basska_b
13. nov 2020

@zuzana321991 Tak to by ma zaujímalo, či sa to dá... a od akého týždňa tehotenstva sa to dá. Inak budeš v úplnej narkóze, takže tieto veci si treba dopredu dohodnúť, lebo priamo pri zákroku nebudeš môcť nič ovplyvniť

mattyhoperfecteli
13. nov 2020

Treba sa vopred opýtať aké sú možnosti.... prajem veľa síl a posielam aspoň virtuálne objatie 🙏🙏

zuzana321991
autor
13. nov 2020

@basska_b opytam sa predtym..kamaratke ho dali do takej specialnej krabicky..je to clovek..a ty si jeho zakonny zastuca mas na to pravo,len neviem o aky tyzden slo..a chcu brat vzorku..no uvidim v pondelok..ak povedia nie..budem to respektovat,musim nazbierat odvahu..ci vobec pojdem do toho..myslim ze si to zasluzi. Ozvem savam ako som dopadla..

blska22
13. nov 2020

@zuzana321991 v prvom rade Ti chcem povedať, že má veľmi mrzi Tvoja strata... a prajem veľa síl na zvládnutie 🙏🏻
Pripájam link, kde sa konkretne o tomto dočítaš viac- ako rodič máš PRÁVO vypýtať si pozostatky dieťatka a gynekologicky pracovník je povinný Ťa o tomto práve informovať- v rámci poučenia a vypísania informovaného súhlasu... súčasťou je aj formulár, prejdi si to, uvidis. Držte sa...
https://www.hfi.sk/images/pochovanie.pdf?fbclid...

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzana321991
autor
13. nov 2020

@blska22 dakujem.precitam si to ,

zuzana321991
autor
13. nov 2020

@taskataska Ba..neviem.presne ktora

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sardinka32
13. nov 2020

Ja mám za sebou 2 potraty v prvom trimestri a teda nikdy sa ma nikto nepýtal či chcem pozostatky domov. Úprimne, neviem si predstaviť doniesť si toho malého tvorčeka v krabičke a vidieť ho...asi by ma to bolelo ešte viac, ten pohľad naň. Ono je to dosť bolestivé aj tak. Ale chápem, že máš túžbu bábo pochovať.

bobo2433
13. nov 2020

Je mi to ľúto čo sa ti stalo 😢no do neviem kolkeho týždňa si ho vziat domou nemôžeš ,ide na pitvu a je to biologicky odpad ...až keď je väčší neviem kolky tt,ti dajú dieťatko a môžeš ho pochovať ...veľa síl prajem 🙏

kratulka
13. nov 2020

Teraz je to novší zákon na to určite sa opýtaj... Tie čo dávnejšie mali potrat ešte nemali také možnosti...

cookie29
13. nov 2020

Je to možné. Ale už som aj počula historky že tam bolo len trocha vody...

selest
13. nov 2020

Ja som potratila doma takze som tieto veci s pozostatkami nemusela riesit ale viem ze pravo vyziadat si mas, ja by som to tiez urobila. V 9tt je sice plodik malicky ale urcite je co pochovat😑

janetinka27
13. nov 2020

tu najdes viac info,v prvom linku (za slovom analyza) je pdf subor,kde je to rozpisane podrobnejsie.o pozostatky dietata je mozne poziadat a to aj vtedy,ak jeho telo nie je mozne oddelit od inych tkaniv-je prilis malicke. tu kopirujem text:

Informujeme nemocnice, že majú povinnosť vydať potratené dieťa na pochovanie

Dobrý deň,

už roky sa na nás obracajú rodičia, ale aj iní ľudia s prosbou o radu pri pochovaní potrateného dieťaťa. Často narážajú na neochotu a neznalosť práva zo strany zdravotníkov. Vtedy je veľmi dôležité zdravotníkov informovať o tom, aké majú rodičia práva, a aké majú zdravotníci povinnosti. Na tento účel slúži právna analýza Právo rodičov pochovať potratené dieťa.

Analýza: https://www.hfi.sk/images/pochovanie.pdf

Tento rok sa menili niektoré dôležité pravidlá pochovávania potratených detí, preto sme pripravili aktuálnu verziu analýzy a v týchto dňoch ju zasielame do nemocníc po celom Slovensku.

Ak by ste sa stretli s problémom pri pochovaní potrateného dieťaťa, odkážte rodičov na túto analýzu, prípade ich odkážte priamo na nás, radi pomôžeme.

Smútok je liečivý

Spontánny potrat je stratou blízkeho človeka, podobne ako smrť inej blízkej osoby. Niekedy pocit straty nemusí byť intenzívny, inokedy je veľmi intenzívny. Stratu treba odsmútiť. Je normálne, ak rodičia smútia – smútok je liečivý. Nesnažme sa (hoci to myslíme dobre) popierať či zľahčovať tento smútok, ale prejavme sústrasť, rovnako ako to robíme pri smrti iného blízkeho človeka.

Prirodzenou súčasťou smútenia je aj pohreb. Tak, ako pochovávame iných blízkych ľudí, malo by byť normálne aj pochovanie potrateného dieťaťa, hoci v našej kultúre to ešte nie je bežné. Ak už pohreb nie je možný, pomôže symbolická rozlúčka: dať dieťaťu meno, symbolický hrob, odslúženie sv. omše.

Za spontánny potrat matka väčšinou nemôže

Jednou z bežných reakcií je, že matka vo svojom vnútri cíti výčitku, či potrat nezavinila svojim správaním. Vo väčšine prípadov tomu tak nie je. Medzi najčastejšie príčiny patria:
85% potratov – vážne štruktúrne poruchy (najmä genetické)
infekcie
dlhodobé zdravie matky (endokrinné poruchy, diabetes, nediagnostikovaná celiakia...)
poruchy imunitného systému, vek nad 35 rokov, choroby vnútorných rodidiel, choroby zrážania krvi
vonkajšie faktory – fajčenie, alkohol, drogy
choroby placenty.
Do pozornosti dávam cennú diskusiu o téme spontánneho potratu, kde zazneli aj tieto informácie o príčinách potratu od Prof. Babála. O téme spontánneho potratu diskutovali kňaz Dušan Škurla, psychologička Lucia Drábiková, právnik Patrik Daniška a dvaja lekári, patológ Pavel Babál a gynekológ Marek Dráb. Diskusia sa konala na BHD Life.

Video:

https://www.youtube.com/watch?v=MfhQtHR0aPk

S pozdravom,
Patrik Daniška

janetinka27
13. nov 2020

necitala som celu diskusiu a az teraz som si vsimla,ze ten link je tu uz pridany 🙂

kocisova95
13. nov 2020

Ahoj....je mi to strašne ľúto prešla som si tým aj ja... Ja som bola v júli na kyretazi koli Ma.... Dávali mi podpisovať papier ci chceš dieťa pochovať alebo nie :(

rachelkk
13. nov 2020

@zuzana321991 ahoj toto isté som mala ja . V 9 týždni , kyretaz. Ani by ma nenapadlo zobrať domov . Ani sa má nepýtali. Drž sa zvládneš to . 😔

cecilia29
13. nov 2020

Aj v takom stadiu mas pravo to male pochovat,dat mu meno. Je mi to luto, prajem vela síl a skore zotavenie

basska_b
13. nov 2020

@janetinka27 Veľká vďaka za link. aj keď je to strašne smutná a ťaživa téma, som naozaj rada, že Zákon o pohrebnictve túto možnosť zahŕňa a to bez obmedzenia týždňa tehotenstva, ktorého sa plod dožil. V prvých týždňoch bude asi veľmi veľmi maličký, ale je tam... pokiaľ to žene pomôže vyrovnať sa so stratou a zvládnuť svoj smútok (aj keď to som použila veľmi optimistické termíny), musí jej to byť umožnené 😢

janetinka27
13. nov 2020

@basska_b je mi to luto, musi to byt pre teba tazke 😔 svagrinka nedavno prisla o babo v 16.tt. mali aj pohreb,telicko vydala nemocnica na ziadost rodicov,vydala ho pohrebnej sluzbe. mali aj pohreb,kremaciu a urnicku ide dat do hrobu,co ma niekto z blizkej rodiny nachystany.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre