Testy na Downov syndróm

ajsenz
18. dec 2012

ahojte mamičky, táto otázka patrí pre tie ktoré buď čakajú dieťatko s DS alebo už ho majú doma.
Ako stte na to prišli?? Mali ste zlé testy alebo?
Bolo mi povedané že ak testy do 20tt zodpovedajú a sú v poriadku neni šanca aby dieťa malo DS. Ďakujem za odpoveď

stastnamamulka
18. dec 2012

ja mam sice zdrave deticky,ale v tehotenstve so Sarou mi vysli pozitivne testy na riziko DS 1:40,co bolo velmi male cislo a velmi ma to vystrasilo.lekar mi doporucil detailny morfologicky ultrazvuk a konzultaciu na genetike,absolvovala som aj amniocentezu.v postate s tebou suhlasim,ak nemate v rodine Downika a triplle testy su ok,nemas sa coho bat 😉

baklik
18. dec 2012

nuz, bohuzial, nechcem ta strasit, ale tu na MK som narazila na maminku, ktora mala pocas tehu udajne vsetky testy v poriadku a bolo pre nu velkym prekvapenim, ked sa jej narodilo dieta s downovym syndromom... aj take veci sa stavaju. tiez ma to velmi zarazilo, ci je toto v dnesnej dobe vobec mozne.
treba mysliet pozitivne!

ajsenz
autor
19. dec 2012

@baklik to sa mi zdá až nemožné, mne lekár povedal že ak do 20týždna max 30 nemám žiadne komplikácie, všetko mám v poriadku aj cukor, aj dieťa rastie ako má neexistuje aby sa dieťa narodilo s nejakým syndromom ktoré má od splynutia buniek čiže kvázi od vnútromaternicového vývinu. Aj ja som narazila na jednu ale jej v 6 mesiaci prestalo rásť bruško a dieťa sa spomalilo v raste.
No nie nemáme nikoho takého v rodine ani ja ani priateľ my máme jedine výskyt dvojičiek.

raza
19. dec 2012

@ajsenz stáva sa to... ale na to ty absolútne nemysli 😉 Veď vždy sa môže niečo stať, aj v prenatálnom období, aj pri pôrode, aj po... nemôžeš tak rozmýšlať.. Pekne sa teš na drobca a chystaj mu izbičku 😉

severankasr
19. dec 2012

nič nie je isté pred porodom, treba veriť...

ajsenz
autor
19. dec 2012

Ja sa teším len včera som mala stres obdobie tak ma to tak chytilo 🙂)
Ale verím že všetko bude v poriadku,keď aj testy ani v rodine to nemáme a obaja s priateľom sme dosť mladý 🙂

kveta
19. dec 2012

@ajsenz Jedina istota je amniocenteza. Poviem Ti na priklade. Vysledok testov pravdepodobnosti Downa bol 1:50 000. V preklade povedane pri danom vysledku jedna z 50 000 zien toho Downika caka. S kamoskou taka rodila...

ajsenz
autor
19. dec 2012

ahá , no ja som mala 1:45 000
A tak stane sa no ale ja verím že bude všetko v poriadku 🙂 A zas všetky ženy sa do dozvedia pred pôrodom či čakajú zdravé dieťa či s DS

kveta
19. dec 2012

@ajsenz Ta, co rodila s kamoskou, sa to dozvedela po porode.

ajsenz
autor
19. dec 2012

@kveta to mi príde ako zanedbanie starostlivosti, miliardu testov robia a hm....
Ale tak zas možno jej aj povedali nech ide na amniocentézu možno mala zlé výsledky ale odmietla neviem..ja sa skôr stretávam s prípadmi že už v bruchu sa zistí tento ,,problém,, a potom sa postupuje či žena chce priviesť také dieťa na svet alebo nie.

kveta
19. dec 2012

@ajsenz vsetky testy okrem amniocentezy funguju na baze pravdepodobnosti.

ajsenz
autor
19. dec 2012

@kveta však toto... No dobre Ďakujem za vaše názory 🙂 🙂 Už to nebudem riešiť lebo budem mega v stresoch :D pekný deň kočky.

dejna20
19. dec 2012

Ja len ze ds nesuvisi s tym ci to mate al nemate v rodine. To je chromozomalna porucha, deje sa nahodne. Treba mysliet pozitivne.

tehula
19. dec 2012

@stastnamamulka DS nema geneticku suvislost. Je to chromozomalna porucha a nededi sa to po generaciach ako ine rozne ochorenia

stastnamamulka
19. dec 2012

@tehula vaaazne? 😅 no vidis,to som netusila 😅 na kieho mater potom posielaju na genetiku? 😅 😝

lilke
19. dec 2012

@kveta ani amniocenteza nie je 100%-na. znamej vyslo, ze sa jej narodi downik, rozhodla sa ho nezabit... a ma zdrave 4-rocne dievcatko.

kveta
19. dec 2012

@lilke 😲

tehula
19. dec 2012

@stastnamamulka lebo nielen kvoli DS sa ide na genetiku, ale teda ine ochorenia, aby sa vylucili

margaretka
7. okt 2014

@stastnamamulka ahoj, prosim ta pekne ako to u vas dopadlo? mne tearz namerali 1:40 hoddnoty DS, som uplne nervna ...bojim sa objednana som na geneticke odd.na konzult. aj na morfolog. uzv k dr. Slezakovi.

stastnamamulka
8. okt 2014

@margaretka ahoj,ja mam zdrave 5r dievcatko🙂drzim ti palce!😉

fijory
16. okt 2014

ahojte ja som dnes dostala od lekarky vysledky tripple a hodnoty su pozitivne na DS 1:90. ma niekto skusenosti s amnio ktora to potvrdila a ako postupovala dalej? ja uz mam 1 dieta ma 10r a je zdravy chalanisko no teraz ma testy nemilo prekvapili a od vcerajsieho telefonatu mojej lekarky nemozem prestat plakat.v pondelok genetika a v stredu amnio,snad to prezijeme

katarina644
16. okt 2014

@fijory ahoj, mne tiez v tehotenstve podla prveho sona povedali, ze babatko bude mat downov syndrom. chcela som ist na ukoncenie, ale poslali ma ku inemu doktorovi, ktory to nepotvrdil. bola som na amnio a to vobec bolo uplne ok. hentym veciam neverim, ale dietatko sa mi narodilo z uplne inou diagnozou. moze sa stat, ze ked uz vam takto zistili, ze nemusi byt to pravda, ale uz dietatko moze mat nejaku inu chorobu. aj ja som bola na nervy.

fijory
16. okt 2014

@katarina644 ahoj a bola si aj na morfologickom ultrazvuku po amnio ????

kacena4
16. okt 2014

@fijory ahoj nestresuj sa testy su len testy na 100% ti neukazu ci je dietatko zdrave alebo nie ukazu ti len danu odchylku od normalu. nie ako napr. vysku dietata ale ak ste nizky rodicia tak vzdy budes mat "podtabulkove" dieta a bude "odchylkova" takze nepanikar nestresuj sa. tak isto dopadlo velmi vela maminiek a presli sme si to aj so sestranicou pred par rokmi. vysli jej velmi zle testy podstupila vsetky vysetrenia, nutili ju k potratu lebo babatko bude mat rozne defekty.... ale kedze je veriaca potrat nepodstupila dietatko donosila a narodil sa jej krasny zdravy chlapcek ktory teraz chodi do prirpavneho rocnika do skoly. takze nezufaj, treba verit a nespoliehat sa na vsetky testy ktore robia lekary su len preventivne, okrajove. nie vy spolahlive a urcite tu najdes velmi vela mamin, ktorym vysli zle testy a maju zdrave deticky. pohladaj si tu prispevky, vzdy im pisem tento pribeh co sa nam stal v rodine

fijory
16. okt 2014

@kacena4 dakujem ako ja sa snazim nezufat ale to sa proste neda som v 17tt a zacinam citit pohyby, je to ovela tazsie ako som si myslela. tyzden pred testami som mala autonehodu bola som sama modrina vlastne doteraz som a este k tomu nachladena zasoplena snad sa aj to pod tie testy podpisalo.

kacena4
16. okt 2014

@fijory hlavne sa musis rozhodniut ci chces babatko za kazdu cenu, alebo je to pre teba len "plod" a potom sa na to aj tak pozerat...
viem je to tazke pre kazdu zenu - matku. ja sama mam inak obdarene deti a nevymenila by som ich za nic na svete, ani jedno a ani jednu minutu som nelutovala, ze ich mama. ano su tazke chvile, aj som niekedy bola na dne a zufam si, ale tie krasne chvile za to stoja tie usmevy, ten smiech a radost v ockach deti... to ti da kazde dieta a po pravde dawnik tisicnasobne 😉 😉 lebo miluje srdcom dusou i celym telom. prepac to len taky postreh

katarina644
16. okt 2014

@fijory nie, bola som este na nejakych vysetreniach v blave na srdiecko, tam nic nezistili, ale to, ze mi malo devat mesiacov decko creva na plucach, nato pozabudli vsetci. takze nevyvinute pluca, a nikto ani nevie ako prezil, kedze jeho stav je smrtelny, ale je z neho krasny behajuci chlapec, ktory si toho riadne vytrpel uz myslim dost a teraz si uziva aspon na chvilu detstvo.

fijory
16. okt 2014

@katarina644 @kacena4 - dakujem vam , i ked mi ide hlava prasknut ale pomalinky sa s tym prestavam pasovat zacinam si mojmu bobašikovi hovorit ze ak nam bolo doteraz spolu fajn tak nam bude aj nadalej a verim ze tie sproste testy nas len tak nepolozia. No vysetrenia podstupim pre pokoj v dusi a hlavne preto aby sme sa vedeli ako tak pripravit

adeala
16. okt 2014

@fijory jeden náš profesor hovoril, že štatistiky a pravdepodobnosti sú len pre matematikov a iných, ktorí si z toho urobia štúdie a bla bla. Pre teba ako osobu je to vždy 50/50. Pre teba je to vždy či budeš tou 1 z 10, 400, 50000 alebo nebudeš. Treba veriť, že to dobre dopadne. 😉

katarina644
16. okt 2014

@fijory ako poviem ti tak, ked sa dokazes zmierit aj s tym najhorsim, tak si ho nechaj, ale z osobnych skusenosti, mat chore dieta vyzaduje starostlivost na 24 hodin denne, a prve roky su take strasne, ze nie kazdy to dokaze zvladnut. neodhovaram, ale treba si prehodnotit pre aj proti. ja to co som prezila s malym, aj ked sme z najhorsieho vonku, ale keby som vedela dopredu do coho ideme s manzelom, nejdem nikdy viacej a je mi jedno, ci ma budete nenavidiet alebo co. je to realita.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre