Som tehotná maturantka. Ako to povedať doma?

barbora770
4. nov 2017

Ahojte. Chcela by som sa opýtať. Pred pár dňami som zistila že čakáme s priateľom bábo. Mám 19 rokov a bábo bolo plánované. Veľmi sa naň tešíme. Problém je však v tom, že mám posledný školský rok na strednej škole, a neviem ako túto novinku oznámiť doma. Bojím sa, že budem mať vykričané to, že nemám dokončenú ešte strednú školu a už čakám bábo. Ako si s týmto problémom poradiť u rodičov? Stretli ste sa prosím Vás niekto s tým, vedeli by sme mi poradiť ako pripraviť rodičov na toto prekvapenie? S priateľom to chceme oznámiť určite spolu, no neviem ako by som to mala urobiť, a bojím sa ešte toho ako to vezme moje okolie, spolužiaci v škole.. Vy osobne si myslíte čo?
Vopred ďakujem za vaše odpovede.

pribinak
4. nov 2017

Ked bolo babo plánované, tak uz mas predsa bopredvsetko naplánované. Aj to ako to oznámiť rodičom a ako sa tváriť v skole

Pekny den a vela zdravia

citizen113
4. nov 2017

dokončíš školu s bábom ,nebudeš prvá ani posledná

lili235111
4. nov 2017

Ahoj ....no pises ze sre babo planovali,planovali ste to zjavne len vy dvaja bez toho aby boli oboznameny aj ostatny rodinny prislusnici a mas obavy....tiez som mala 19 a pol ked som porodila moja rodina to prijala s radostou,ex rodina ma preklinala cele tehu....citit z tvojho prispevku ze mas obavy co povedia ostatny,asi to teda nebolo az take planovane.Ked nieco planujem som s tym stotoznena a moc ma nezaujima co kto povie(okrem rodiny) lebo je to moje rozhodnutie a tak som to chcela.Takze si myslim ze si sa s tym vnutorne az tak nestotoznila (ale to je len moj pocit)

loginexistuje
4. nov 2017

@barbora770 mozno takto nejako mama oci cakam babetko ktore sme planovali starat a zivit mna a babetko bude odteraz moj priatel

lejllamt
4. nov 2017

Každý rodič je iný, tích tvojich osobne nepoznám. V škole ťa možno čaká pár úľav v dochádzke pre nevoľnosti a lekárov. Myslím že učitelia to pochopia, nebudeš prvá ani posledná. Povedz to triednej a ona ti už povie ako postupovať. Len aby si nemala maturity a pôrod v rovnakom termíne, lebo učiť sa popri prebaľovaní nie je ľahké.

montemotherone
4. nov 2017

@barbora770 nedávno tu bola podobná otázka ako cez kopirák... Možno ti diskusia k nej pomôže. Ja osobne by som to oznámila čím skôr a skôr sama ako s priateľom. Budeš potrebovať maminu pomoc, predpokladám že ešte nebyvate sami, takže hrať sa na to že "my sme budúci rodičia, a nikto nie je viac..." je také srandovné. Keď potom bývate u rodičov a pár rokov ich ešte budete pumpovať z financií. Ale možno sa mýlim a priateľ má prácu, bývate vo svojom...
Vek+tehotenstvo a okolie by som neriešila. Je to TVOJ život. Ak ho zvládneš, zvládneš ho TY. Ak to nedáš, tiež budeš niesť dôsledky len ty... Nikoho do toho nič. A ono to zas nie je až taký mladý vek na dieťa, len sa to za posledných 30-40 rokov poposuvalo. Kedysi sa takto rodilo a svadbovalo bežne... Len vtedy sa dievčatá trápili skôr kvôli tomu, akú hanbu budú mať že sú tehotné a nevydaté 🙂 Nuž, časy sa menia...

sense
4. nov 2017

Tak okrem naplanovania dietata ste mali mat uz aj zvysok naplanovany....

Nebudes prva ani posledna kt s bruchom maturovala a rodicom oznamis mami tati budete starymi rodicmi....

tykat
4. nov 2017

Gratulujem.

Ked mate vsetko premyslene tak to je jednoduche....Mamka, ocko...ako viete mame s XY naplanovanu spolocnu buducnost, chceli sme dietatko a podarilo sa to. Velmi sa tesime. Skolu dokoncim takto a takto. XY sa o nas, o mna a babatko, postara, byvanie aj financie, vsetko mame premyslene. Nebojte sa, len sa s nami prosim teste na vnucatko. 🙂

ukulela
4. nov 2017

@montemotherone preco by iim mali rodicia pomahat? pise, ze babo planovali - ked planovali dieta, predsa mali planovat aj spolocnu staristlivost on.
@barbora770 a teda kedze ste planovali, dufam aj ja, ze mate premyslene byvanie, peniaze, zivobytie ... ak to mate zabezpecene, otec dietata zaraba a mate kde byvat, nevidim ziadny problem, si dospela, doma povies: mami, oci, cakame babo, budeme byvat spolu, skolu si dokoncim aj s nim. je to posledny roscnik, maturita mozno vyjde prave okolo porodu, tak tam zrejme budes musiet riesit iny termin - urcite to vsak neodkladaj na rok. a rodicov teda hlavne musis presvedcit, ze to myslite vazne a viete sa o seba postarat.

montemotherone
4. nov 2017

@ukulela noo, veď to je otázka, co bolo súčasťou plánu. Či len pekný kočík a pekné fotky na MK FB a Insta... Alebo aj ostatné "detaily" 🙂

loginexistuje
4. nov 2017

@montemotherone tak ale potom mali mladi planovat s tymi co to budu financovat

derdia
4. nov 2017

Ked bolo planovane,mohol by si ta planovane aj zobrat za zenu...lebo ked sa citi na dieta,tak by sa mal citit na svadbu...a vtedy by si to rodicom mohla kludne oznamit s radostou a tesili by sa...vies tak ci tak budu mat obavy,ci spolu zostanete...alebo co vlsatne bude...a hlavne sa budu bat toho,ze zostanes s dietatom v takomto vztahu sama...

girlnextdoor
4. nov 2017

Napríklad tak, že im poviete - mami, oci, som tehotná, ale nebojte sa... Dieťa bolo plánované, takže už mám podanú žiadosť o individuálne štúdium, prenajali sme si krásny byt, ktorý si budeme sami platiť, však priateľ pracuje a je schopný sa psychicky, fyzicky aj finančne postarat o rodinu.
Výbavičku si kúpime z príspevku pri narodení, alebo mi kamarátky sľúbili pomoc s oblečením pre malé.
Vy budete plniť funkciu starých rodičov, takže budete ho len rozmaznávať a všetko ostatné sa postaráme my dvaja, keďže budeme rodičia 😉

janinah
4. nov 2017

Najprv nech priateľ má toľko charakteru a dôjde ich požiadať o tvoju ruku a "medzi rečou" poviete,že svadba "musí byť" čím skôr....byť tvojou mamou ,tak najprv ťa prizabijem a potom sa začnem tešiť /ale bez snubného prsteňa mi ani na oči nechoď,to by bol signál od mladého,že to s tebou nemyslí vážne a so všetkou úctou

olifcek
4. nov 2017

no neviem... ak ste planovali, mali ste rok pockat, kym dokoncis skolu... ak neplanovali este teraz, co podla mna nie, inak by to bolo i nezodpovedne vzhladom k nedokoncenej skole, tak vyjst s pravdou von, no... ja neodporucam svadbu len kvoli babatku... ;) a veru, dufam, ze a ste tolko planovali, tak mate naplanovane aj financie, ze to neostane na pleciach Tvojich rodicov...

malasandrika
4. nov 2017

Ja by som sa teda nechcela vydávať z dôvodu, že som tehotná a s bruchom už vôbec nie. Nech sa autorka témy sústredí na ukončenie posledného ročníka v škole a potom rieši ostatné veci. Chýba mi info o partnerovi, či spolu žijete, koľko ste spolu, či vôbec pracuje. Rodičom by som ukázala fotku z ultrazvuku a tam už slová netreba 😄

asaela
4. nov 2017

myslim si tolko, ze mat dieta v 19tich je biologicky abslutne prirodzene a malo by byt normalne, vobec sa neboj ustat si to pred celym svetom. to co zijeme dnes, ze priemery vek prvorodiciek sa posuva na 30ku je podla mna vysledok nezdraveho zivotneho stylu a nastavenia, fyzicky, psychicky aj celospolocensky. takze zadna tragedia, prave naopak, k babatku ti blahozelam a tesim sa s tebou. byt mladou mamou je krasne.
co ale problem v tvojom pripade urcite je je skutocnost, ze ste to s frajerom zobrali z uplne z opacneho konca- samozrejme toho zleho. zacat spolu najprv spavat, pocat dieta, potom sa zasnubit a potom sa (mooozno) zobrat je jeden z dovodov, preco je rozvodovost v pomere 1:2, to pochopis neskor. je skoda, ze ste babatku nevytvorili najprv stabilne zazemie- ale nechap ma zle, tym vobec nemyslim dokoncene skoly, vlastny dom, auto a manterialny dostatok, to sa dnes vsetko neuveritelne precenuje, ja mam na mysli zavazok zrelosti, teda manzelsky slub "v dobrom aj zlom". pretoze nezrelost partnerov a pootvorene vratka sa neskor zvyknu v manzelstvach skaredo vracat ako bumerang, poobzeraj sa okolo seba, kolko manzelstiev a vztahov na skusku krachuje.

takze k tvojej otazke, ako by som reagovala- ja by som sa ako rodic z vnucata velmi tesila bez ohladu na to, za akych okolnosti bolo pocate- je to novy clovek a nech je jeho zivot svetu na osoh, milovala by som ho celym srdcom, dieta z mojho dietata. bola by som ale velmi sklamana zo skutocnosti, ze moja dcera na to s frajerom isla z opacneho konca. ja vsak netusim, ako ta rodicia vychovavali a k comu viedli teba ani co su zac, to uz musis vediet ty a vysporiadat sa s tym sama. verim, ze su to rozumni ludia a ze vas ako rodicov toho maleho cloveka, ich vnucata bez ohladu na ich vlastne ocakavania podporia, hoci vy by ste si tiez zasluzili poza usi. drzim palce a prajem vsetko dobre, uzivaj tehotenstvo, je to nadherne obdobie.

anjelicek26
4. nov 2017

Nuz len dodam, ze pockat pol roka z vasim snom o dietatku a dokoncila by si skolu a nemusela riesit teraz individualne studium a dokoncovat skolu dodatocne s babatkom na ruke, resp. s velkou pomocou rodiny, ktora v tom case to tvoje mimi bude strazit. Premyslene to asi az tak nebolo :( Ale tak uz je navarene, len tie vycitky od rodicov si urcite vypocujes, lebo tuto ste moc nerozmyslali a dost ste si ten start stazili.

danica2711
4. nov 2017

@barbora770 prepáč, ale to bolo hooodne hlúpe plánovanie (ak vôbec bolo). To ste nemohli počkať, kým dokončíš školu? Prečo? Priateľ bude asi podobne nezrelý ako ty, takže formuláciu oznámenia rodičom by som považovala za najmenší problém. Je úplne jedno, ako to rodičom oznámite, šťastím omdlievať nebudú. Takže nečakať, s chuťou do toho, nech to máš za sebou a môžeš plánovať praktické veci

prinzesz
4. nov 2017

@asaela ty si jej dala odpoved hodnu medaile! krasne si jej to napisala, bez osocovania, ale presne tak ako som o tom rozmyslala ja..
ja som mala prve a aj posledne dieta v 33 rokoch, a uprimne mi to je velmi luto, velmi som chcela dieta skor ale zial nebolo s kym.. a ked bolo s kym, slo to tazko.. od svojho syna cakam ze najneskor do 25 bude dieta mat 😀 aby som bola schopna mu/im akokolvek pomoct.. a tiez by som sa tesila keby sa to stalo aj skor.. avsak ako pises ty..

piacere
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sasa1310
4. nov 2017

"mama, oco, tu ma máte aj s dieťaťom, nakoľko som to tak naplánovala, že ma budete mať na krku aj s dieťaťom aj s partnerom".

Snáď si do 25 nenaplánuješ takto ďalšie štyri.

lucia_9
4. nov 2017

Jediný problém dnešnej doby sú peniaze.Vek je úplne v pohode ale ak si myslíš ,že nezvládneš dokončiť školu...mohli ste ten rok počkať.Aj keď maturita nie je žiadna tragédia všetko sa to dá naučiť ešte pred ňou.Mne zase príde divné mať prvé po 30tke ak k tomu nie sú nejaké vážne dôvody.Dôvod :Chcela som si užiť mladosť je síce pekný ale vaše deti si s vami teda neužijú keď budú mať doma rodičov s praskajucími kosťami.Po tvojom príspevku mám pocit ,že to až tak plánované nebolo som len o niečo staršia od teba ale mňa by názor iných nezaujímal.Ja by som to každému oznámila a hotovo.Ak by to teda naozaj plánované bolo 🙂....Lebo plánovať treba aj kopu iných vecí.

sasa1310
4. nov 2017

@montemotherone nikoho do toho nič? Prepáč, ale má 19 rokov, je stredoškoláčka a tipujem, že dieťa bude vychovávať vo svojej detskej izbičke. Tak si myslím, že viac do toho čo rozprávať budú mať práve rodičia a ich okolie ako oni sami.
Alebo si ona zarába už teraz sama na chleba?

lucia_9
4. nov 2017

@sasa1310 Tvoj príspevok znie tak ptrepane..prepáč 🙂 ale neviem z kade berieš ,že každý jeden človek ktorý ma okolo 20tky sa nedokáže uživiť sám.Možno to je tento prípad neviem...ale fakt neznášam keď si ľudia myslia ,že každý mladý žije s peňazí rodičov...Miliòn ľudí v tomto veku žije samo v zahraničí poniektorí na vyššej úrovni než tu nejaký 30 ročný človek s deckom.Keď si spomeniem na svoju len brigádku v 19 tak som platila stravu nájom a všetko ostatné.Priam neuveriteľné v 19 ...Keď človek chce zvládne všetko aj v horších časoch.Začiatky rodičovstva nie sú ľahké pre nikoho.

sandey
4. nov 2017

nevidim v tom az taky problem, ked vas partner uzivi a mate kde byvat, ale ak to tak nie je a budete na rodicoch odkazani, tak potom velmi nezodpovedne naplanovane

beky1813
4. nov 2017

To ako si planovala, ked si uz na zaciatku nevies rady?

jana_eyre
4. nov 2017

Necitam vsetko, tak len pridam, co si teda myslim ja.. S planovanim ste mohli aspon pol roka pockat a skolu by si dokoncila s bruchom.. Nuz ale teraz nic ine sa neda len gratulovat.. A dalej poriadne premysliet co bude dalej - teda ked ste si to sami naplanovali, lali by ste aj sami planovat zit a o dieta sa sami postarat.. Premysliet si ako, za co a kde a ako ukoncit skolu.. A ked budete mat vo vsetkom jasno, tak potom rodicom oznamit, normalnym stylom ze cakate babo a ako planujete zit, myslim. Ze sa neda napisat vhodne slova, len predostriet plan co dalej.. Nech sa vam dari..

sasa1310
4. nov 2017

@lucia_9 no naplánovať dieťa v čase, kedy ešte ani maturitu nemať za sebou je veľmi hrdinské. Nevravím, že sa človek okolo 20ky nedokáže postarať a uživiť sám. Ja som sa živila tiež sama a dieťa som čakala ako 20 ročná. Akurát, že rozdiel je ten, že ja som si na to dieťa odkladala ešte, keď sa mi ani nesnívalo, že nejaké bude. A nebola som na krku rodičom a nevychovávala som ho vo svojej detskej izbičke. Takže áno viem, že sú zodpovední aj mladí.
Ale tuto je aká zodpovednosť? Nedokončená škola, plánovať dieťa a potom mať strach, to povedať rodičom.
Ja to beriem z pohľadu jej rodičov. Musia byť fakt radi, keď im stredoškoláčka povie, že budem mať dieťa, ktoré sme plánovali dlhšie. 🙂

olivnik
4. nov 2017

@asaela konecne normalny nazor 🙏👍

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre