Vyskočená platnička

petus6
11. feb 2023

Ahojte, od Vianoc ma bolí v krížoch a tiež trpne noha.
Po vysedávaní u doktorov mi nakoniec zistili z CT vyskocenú platničku. Nič konkrétnejšie mi Dr nepovedal, iba ze tam vidí veľký nález, všetko sa uvidí z magnetickej na ktorú pôjdem až 3.3.
Sem tam je to dobre, sem tam veľmi zle, noha mi trpne a zadné lýtko ani vonkajší priehlavok necítim, tiež neviem stupiť na špičku. Beriem silné tabl na bolesť a prekrvenie. Dr bol šokovaný, že od Vianoc, čo som cítila prvé bolesti sa mi to tak zhoršilo.
Chcela by som teda poradiť,(ak tu je niekto, kto sa v tom vyzná) čomu sa mám vyvarovať za tie týždne, kým budem vedieť presne na čom som. Či viac ležať, alebo chodiť, či sa vyvarovať sedeniu. V akej polohe ležať, alebo setiet, ako správne stáť.
Ďakujem

ariannazara
11. feb 2023

Ja to mam tiez neskutočne opuchnute krize, strasne ma bolia a nohy ledva chodim. Doktorka mi zobrala 6 odmeriek krvy.
Ale este nemam vysledky. Ale idem zosaliet od bolesti 😡

luciador
11. feb 2023

@petus6 Presne ako keby si opísala môj terajší stav 😔😥

drzaopica
11. feb 2023

@petus6 všetko máš na webe obrázky s popisom.Alebo kniha škola chrbtice.Ked to je zle choď na obstrek, alebo infúzie.Kazde zle vstávanie z postele, alebo nasadnutie do auta to môže zhoršiť.V 28 r to je dosť zle mať takéto problemy

simonaniky
11. feb 2023

Ja sa s platonickou trápim už cca 12 rokov. Mám ju vysunutu 1,4 cm tlačiacu do miechy. Sú lepšie obdobia, horšie a niekedy veľmi zle že sa mi až nechce žiť. Teda chce samozrejme, ale bolesť je niekedy naozaj obrovská a nezaberajú ani najsilnejšie lieky. Jedine čo mi pomôže vždy tak na rok je PRT - obstrek vykonávaný pod Ct, aplikuje sa priamo do vysunutej platničky.Alebo ozon.
Skúšaj aj suché teplo, fenovat si krize alebo dostať kapsaicinove náplasti, tie sú celkom fajn…

barbora19911
11. feb 2023

@drzaopica @petus6 ja som toto prežila keď som mala 23 rokov čiže minulý rok ;) ale ja to mám dedične ..v podstate kopala som doma na záhrade ..a ešte aj na našej chate ktorú prenajímame som robila chyžnú čiže všetko dosť zaberak na chrbát .. no a jeden krásny deň má tak seklo že som nemohla chodiť hýbať sa nič tak mi priateľ zavolal sanitku bola som v nemocnici 2 týždne na neurológii spravili mi všetky vyšetrenia a mám 5 platničiek vysunutych ale najhoršia je L5-S1 ...prišla som domov ale nemohla som ešte stále chodiť len tak pomaličky zohybat sa proste nič ..upadla som v tedy do do depresie keďže z normálneho fungujúceho človeka sa stane krypel ...ale priateľ sa nevzdal a zobral ma na súkromnu kliniku do BA a tam má dali za mesiac dokopy a môžem chodiť variť fungovať akurát čo tak mi dali papier ze už nikdy nebudem môcť dvíhať veci nad 5 kg ..povedal že najlepšie do 2 kg ... kludovy režim žiadne prudké pohyby noa som na ID s chrbticou 🙂 ale našťastie čo som veľmi vďačná tak môžem chodiť variť upratovať proste normalne fungujem ako bežný človek len nedviham nič tažke ;) ...a čo sa týka takýchto veci tak pozri sa či u vás nieje fyzioterapeut mne aj ten veľmi pomohol on ti dá laser, magnetickú vlnu a hneď ta zastabilizuje alebo ta dajú pod CT a pichnu taku injekciu ale všetko závisí od toho koľko máš peňazí ..objednaj sa na rehabilitácie tak isto ti s týmto pomôžu keby som ja vedela skôr o tomto bolo by to lepšie ..z kadiaľ si ? Možno ti poradím kde by ti mohli pomôcť ..

barbora19911
11. feb 2023

@petus6 v podstate hlavne sa nezohybaj žiadne vyberanie veci z práčky neviem teda akú máš ja mám z hora plnenu,j nech teraz robí všetko manžel ;) kým ti to nevysetria poriadne ...žiadne prudké pohyby vysávanie my sme kúpili robotický vysávač ...sediet môžeš ale nie dlho lebo na platničky to je najhoršie ...prechádzky pomaličky hýbať ..

barbora19911
11. feb 2023

@barbora19911 a dvíhaj sa cez lakeť z postele daj si to Google tam máš presne obrázok ..a veci keď niečo dvíhať tak cez kolená nie cez chrbát

petus6
autor
11. feb 2023

A trochu intímna otázka.. Zo sexom to máte ako?

barbora19911
11. feb 2023

@petus6 ja už som teraz v pohode lebo mi to zastabilizovali úplne fungujem ako keby sa nič nestalo ..čiže neboj ono bude dobré len musia ťa poriadne zastabilizovať ..ja som bola obmedzená nejakých 7 mesiacov čiže sex nebol 7 mesiacov

77daniela77
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzinapipina
11. feb 2023

Mala som tiez vyskocenu platnicku, az 2 cm, tlaciacu ma miechu, uz som mala take bolesti,ze mi nezabrali skoro ziadne lieky, az som sa rozhodla pre operaciu,lebo som fungovala len po 4 posledné týždne. Operoval ma asi najlepší neurochirurg za mňa, v Nitre doktor Kolejak..Avsak dva týždne pre operáciou som objavila Milgammu N a nasla na nete cviky od ruskeho neurochirga na chrbitcu... Po dvoch týždňoch cvičenia som nemala ziadne bolesti... (Ked som isla na iperaciu uz ma ani operovat nechcel,kedze som nemala bolesti🤣)
Stačí zadat do guuglu cviky ruskeho neurochirga na chrbicu, je to cca 15 minutove video, cvicila som ho aj rano aj večer...Verim ze pomoze.

belaanabela
11. feb 2023

@petus6 ležať,oddych ho.ziadne nič ťažké dvíhať, keď niečo padne na zem neohynat sa ale pekne do kolien a tak dvihnúť..... uvidíš čo ukáže MRI....potom bude dokt.mudrejsi 🤷 ja som po OP L5S1, stabilizácia platničky

belaanabela
11. feb 2023

@zuzinapipina aj mňa OP doc.Kamil Kolejak zlaté ruky,Top odborník 👍💛🤟

stanulienkat
11. feb 2023

Hlavne nespat na bruchu. Pouzivaj suche teplo, nerob rotacne pohyby. Pri dvihani sa nezohybaj, ale si cela cupni.

drzaopica
11. feb 2023

@barbora19911 vysunuté platničky nie sú dedične.To je len málo pohybu, žiadne svaly a zle stereotypy.Kde Ta dali do poriadku?Pain clinic?

barbora19911
11. feb 2023

@drzaopica tak málo pohybu určite nie lebo od malička som závodné lyžovala hrala volejbal ..a od 13 som chodila do posilky čiže postavu som mala vyrisovanu čiže pohyb bol pre mňa pridodzeny ..mne to povedali práve na tej europain clinic v BA 🙂

kacena4
11. feb 2023

ahojk9 ja som po operacii nelutujem predtym 4 roky trapenia aj chodzea bola boj, spanie, sedenie... teraz mozem robit takmer vsetko. ak ma skutne bolesti nos korzem stahovaci pas, mal by ti ho predpisat ortoped, neurolog, ake aj sama kupis. stabilizuje to chrbat pri zlom pohybe. nepredklanaj sa zo stoja treba vzdy cupnut, nedvihat taxke fevi, pradlo, tasky s nakupom... inak ti vyskocena platnicka moze prasknut a zasiajnut miechu. setri sa. sediet striedat so stanim, lezanie na tej strane ako budes citit ulavu t.j. kam ti vyskocila platnicka co von ci k miechce. ulavova poloha je na boku so skrcenymi nohami podlozene medzi nohy a brucho vankus aby si sa nepredkladala. drzim palceky

pribinak
11. feb 2023

@barbora19911 operáciu ti neodporúčali?

0silvia0
11. feb 2023

@drzaopica moze byt dedicna slabsia chrbtica, slabsie stavce. Mne to tiez povedal primar na neurochirurgii, ze to mam vrodene. U nas viacere zeny v rodine mame kriticke skoliozy a s tym spojene problemy.

zuzinabila
11. feb 2023

@petus6 ked ti bude lepsie aspon trochu, určite rehabilitacie a odporucam cvicit SM system.

opica_skorica
11. feb 2023

@zuzinapipina to video vyzera dobre, dakujem.
Chodila si i na rehabilitacie?

janka_266
11. feb 2023

@petus6 veľa chôdze a sm systém pomohl mne. Nedvihat nič ťažké, nenechať, ani žiadne prudké pohyb, ani rotácie.

zuzinapipina
11. feb 2023

@opica_skorica ano chodila, 3 mesiace, fyzioterapeuti mi tiez velmi pomohli a tie cviky spolu s tymi dalsimi z videa cvicim vlastne doteraz.☺️

krkavcia_mater
11. feb 2023

@petus6 tak ja uz mam za sebou 2 operacie. Prvu v 22 rokoch a druhu v 24 rokoch.. Aktualne mam zasa jednu zlomenu a jednu vyskocenu platnicku. A co najviac pomaha -KVALITNY fyzioterapeut.

domini404
11. feb 2023

Ahoj, minulý rok ma operovali na vyskočenú platničku, mala som 28r. V momente vyskočenia mi do hodiny stŕpla pravá noha, poviem ti, že lýtko ani priehlavok aj napriek operácii necítim tak ako predtým. Šancu na nápravu nervov mi dali 50:50. Našťastie pohyblivosť sa zlepšila.
Moje odporúčania sú v prvom rade nájsť si úľavovú polohu (tak aby to nebolelo, čo najmenej bolelo), zdvíhať sa z postele cez bok a odtlačok sa rukou, vyhýbať sa sedenie čo najviac, nezdvíhať ideálne nič, určite nič ťažké (ako napr. mokré prádlo z práčky). V tomto štádiu si myslím počkaj na MRI, ak je to zlé, cvičením by si si ublížila asi. Čo sa týka sexu, dalo sa to zvládnuť, ale samozrejme bolelo to ako šľak. 3.3. nie je zas až tak ďaleko, skúste vydržať.

opica_skorica
11. feb 2023

@zuzinapipina muž dostal rehabilitacie teraz, 10x po jednej hodine.

zuzinapipina
11. feb 2023

@opica_skorica a tiez je po operácii? No mne dali 10x fyzioterapeuta, 10x nejake teplo este 10x nieco uz si nepamatam, no a potom kedze som mala bolesti, tak zase fyzio, potom este som chodila mojmu neurologovi co som mnou cvicil, ale mne sa tam dostal zapal, prveho pol roka som musela byt este na liekoch, ale potom to vsetko ustálo a bolo dobre, ale cvicim stale, ak necvicim citim krize znovu.

opica_skorica
11. feb 2023

@zuzinapipina mas aj nejake video na SM system?
Nie, nebol na operacii, este len teraz zistuju, co mu je, skrz bolesti nenormálne😢

0silvia0
11. feb 2023

@opica_skorica sm system len s fyzioterapeutom. To sa sam z videi nenauci.

celka12
11. feb 2023

@petus6 ja mám tiež vysunute platničky, s postupným vyrazanim bolesti a tŕpnutim ľavej nohy až po prsty, pomohli obstreky, neviem, ako si s hmotnosťou, ja som schudla 5 kg a výrazná úľava, taktiež kvalitný fyzioterapeut a pravidelné cvičenie na jeho odporúčanie, s tým však počkať až do výsledkov mri, na základe nich ti fyzioterapeut odporučí cviky, bez toho by som necvicila, viac si môžeš ublížiť ako pomôcť