Syndróm vyhorenia

katfan
28. apr 2014

Ahoj mamičky,stretli ste sa vo svojej rodine alebo okolí s týmto problémom?Ako si s tým poradiť a ako pomocť človeku,ktorý tento problém má?

elina25
28. apr 2014

@katfan Myslíš ak sa už človek cíti zbytočný a nepotrebný?

magic08
28. apr 2014

@katfan podla mna poradit sa so psychologom by bolo namieste, prip. tam s tym dotycnym rovno zajst...

katfan
autor
28. apr 2014

@magic08 to viem,že by to bolo najlepšie,ale nemožem ho presvedčiť,aby tam zašiel.

katfan
autor
28. apr 2014

@elina25 ano,tak nejak.

bosoriak
28. apr 2014

@katfan Urcite vyhladat odbornu pomoc. Ak je to skutocne burn-out, je len mala sanca, ze si clovek pomoze sam. Treba vyhladat psychologa, tu je napr. zoznam statnych (a nizsie aj sukromnych) psychologov http://www.uips.sk/cpppap/ prip. vygooglit. A co najskor, burn-out moze prerast do kvalitnej depresie a ta uz moze byt velmi nebezpecna.
Vela zdaru.

elina25
28. apr 2014

@katfan treba strašne rozprávať že je dôležitý,a naozaj tam už by trebalo antidepresiva

katfan
autor
28. apr 2014

@bosoriak ďakujem za link,ale žijem v čechách.určite je to burnout,má úplne všetky symtomy.nemožem ho presvedčiť,že potrebuje odbornú pomoc,on chce pomoc odo mňa,ale asi je to nad moje schopnosti.

katfan
autor
28. apr 2014

@elina25 a myslíš,že je pri liečbe potrebné užívať antidepresíva?tomu by som sa chcela vyhnúť a keď tak skúsiť terapiu.

elina25
28. apr 2014

@katfan no bolo by to najlepšie riešenie,aby to potom chráň bože nezašlo tak že bude musieť byť dotyčný hospitalizovaný 😒 a antidepresíva doberie a bude s ním úplne iná reč,teraz sa cíti dotyčný zbytoční všetkým na ťarchu a to je najhoršie čo môže byť ☹ aby ho nezačali napádať samovražebne sklony 😢

0silvia0
28. apr 2014

@katfan ak sa týka syndróm vyhorenia pracovnej oblasti, možno by bolo treba zmeniť prácu? 😨
Ak sa to týka vzťahov, rodinného života tam by som zvážila (ak to ten dotyčný nechce riešiť cez psychológa) nejakú alternatívnu terapiu. Podľa mňa je syndróm vyhorenia nezvládnutý tlak okolia na jedinca. Jedinec sa nespráva tak ako to sám cíti, ale tak ako sa od neho očakáva a tam vzdiká pretlak emócií, chaos vo vnímaní seba samého atď. Človek sa musí akoby sám seba-uvedomiť. Neviem, či som to pochopiteľne napísala, ale takto to cítim ja.

katfan
autor
28. apr 2014

@0silvia0 pochopila som.je to kvoli práci,je v nej krátko,2 mesiace,ale je velmi psychicky náročná a prerástlo mu to cez hlavu.a ja už si s tým neporadím.

magic08
28. apr 2014

@katfan tak tam chod sama a porozpravaj sa so psychologom/gickou sama... poradi ti lepsie, ako my tu na fore...

katfan
autor
28. apr 2014

@elina25 asi ho zviažem a k tomu psychologovi ho odvlečiem nasilu.myslíte,že existuje psycholog,ktorý by prišiel k nám domov?asi blbosť,čo?

0silvia0
28. apr 2014

@katfan nedokáže si dotyčný priznať že na takúto prácu jednoducho nestačí? Nie každý má nervy na psychicky náročnú prácu, ja osobne by som takéto niečo tiež asi nezvládala. Nemôžeš dotyčného podporiť v tom, že nemusí predsa robiť niečo, čo mu nevyhovuje. Nie je každý karierista, dráč a nie každý má odolné nervy. Skús mu ukázať že nie vždy sú peniaze dôležité, určite nikdy nie na úkor vlastného zdravia. Zdravie je prvoradé a dá sa nájsť aj menej náročná práca hoci za menej peňazí. Nie je hanba priznať si to.

katfan
autor
28. apr 2014

@0silvia0 to už som mu vravela,dostala som odpoveď:a hypotéku a všetky účty za mňa budeš platiť ty?

katfan
autor
28. apr 2014

@0silvia0 presviedčala som ho,že zdravie a rodina sú najdoležitejšie.a on vždy oponoval,že z niečoho žiť musíme.on má abnormálne veľký pocit zodpovednosti,bojí sa,aby deti nestrádali a je neskutočný pesimista s nescvhopnosťou radovať sa zo života.

0silvia0
28. apr 2014

@katfan spýtaj sa ho, ako sama budeš potom platiť účty keď bude hospitalizovaný na psychiatrii. To ti veľmi nepomôže. Radšej mať menej peňazí a naučiť sa s nimi hospodáriť, ako mať viac peňazí pol roka, zničenú psychiku a potom nejakú maródku.
Treba mu jemne vysvetliť, že si ho nesmierne vážiš za to, čo pre vás robí, ale takto ničí sám seba a takto vám naozaj nepomôže.
Človek sa nemôže v niektorých veciach spoliehať sám na seba, treba časť bremena zodpovednosti prenechať vesmíru, osudu, Bohu, podľa toho, v čo verí. Ak si človek priviaže na krk príliš veľké bremeno, toto ho môže ľahko stiahnuť na dno v podobe depresíí.

katfan
autor
28. apr 2014

ďakujem všetkým za rady,snaď to nejak vyriešim.

adrioska
28. apr 2014

@katfan Cim skor zacne uzivat antidepresiva, tym lepsie, lebo naozaj skonci na psychiatrii a tam ta nedaju dokopy za par dni....takze urcite "donutit" k navsteve psychiatra. AD su "neskodne" a da sa s nimi plnohodnotne zit a pracovat, neoblbnu ho a neuspavaju....a samozrejme treba aj sucinnost so psychologom...

katfan
autor
28. apr 2014

@adrioska ja si tiež myslím,že to je jediná možnosť,ale on o tom nechce ani počuť.

adrioska
28. apr 2014

@katfan a aku pomoc chce od teba?

katfan
autor
28. apr 2014

@adrioska to by som rada vedela.vyčíta mi,že mu nepomožem,ale ja neviem,ako.veď predsa nemožem zaňho robiť jeho prácu,lebo jej nerozumiem.snažím sa aby bol doma kľud a príjemné prostredie,ale neviem,čo iné by som mala robiť.

elina25
28. apr 2014

@katfan oj toto vážne neviem 😒

adrioska
28. apr 2014

@katfan jedine si s nim sadnut a prediskutovat to cele, ze mu pomozes,budes pri nom stat, ale musi aj sam nieco robit, lebo nikto to za neho nevyriesi, len on sam. A ked nebude chciet diskutovat a riesit, len sa stazovat, tak nechat ho tak, aj ked ta to boli. Komu niet rady, tomu niet pomoci...na fotke si s dietatom, ak je vase, tak ty mas co robit s dietatom, nie este aby si aj jeho ratovala. Je to dospely clovek, ak nechce prijat odbornu pomoc, tak nech si pomoze sam.Mozno sa spamata. Mysli aj na seba. Neutrap sa kvoli niekomu,kto je natolko hrdy, ze radsej bude teba "trapit", akoby to cele riesil. Teba potrebuje aj Vase dieta...drzim palce, nech sa coskoro spamata! 😉

katfan
autor
28. apr 2014

@adrioska no,uvidíme,ale určite ho v tom nenechám.

popelka5000
28. apr 2014

Ahoj, urcite by som zasla za psychologom ja a postavila ho pred hotovu vec ze je vtedy a vtedy objednany a uz si nejaky poplatok platila ,nieco v tom zmysle,chapes? Aby sa nemohol vyhovorit ... sama ho poznas ....

kveta
28. apr 2014

@katfan Tahaj ho von, do prirody, za konickami, aby zil aj niecim inym ako pracou. Obnov jeho stare hobby.. Aby nacerpal energiu mimo roboty.

kveta
28. apr 2014

@katfan A nenechaj ho robit Teba zodpovednou za riesenie jeho problemu. To musi chciet riesit on!

katfan
autor
28. apr 2014

@popelka5000 už som sa objednala na stredu,pojdem najprv ja a poradim sa s nim,co robit.ale 700kč za 50 min.,no ufff

katfan
autor
28. apr 2014

@kveta o to sa snažím,ale vždy mi povie,že nemá čas,že musí pracovať.napr.včera som ho ťahala do cukrárne,odmietol,hrali sme na záhrade ping-pong,tak som ho prosila,nech si ide so mnou zahrať,to som tiež neuspela.potom teda šiel na pol hodky s dcero na bicykel,ale moc mu to teda nepomohlo,lebo mal rovnako zlu naladu ako predtym.