Sú to parazity?

23. júl 2023

Ahojte. Je mi to trapne, ale potrebujem sa poradit. Boli sme tyzden na dovolenke. Pred chvilou sme prisli, chcela som ist na wecko a vsimla som si, ze este pred tym tyzdnom, tesne pred odchodom (to bol uz stres, chaos, meskali sme na let) bol niekto z rodiny na velku potrebu a zle sa to splachlo a zostali tam zvysky stolice.
Na spodku misy ale boli popadane cerviky (mrtve, cca 20-30 ks) a na hladine sa krutili este nejake 3-4 zive. Este teraz mi je zle, len si na to pomyslim 🙄 Boli tenucke, cca 1 mm a dlzkou asi tak 1- 3 cm. Su to teda parazity? Hlisty, mrle, skrkavky? Netusim, co teraz dalej, nikto z rodiny nema priznaky, ani sme si nikdy nic nevsimli v stolici u nikoho. Ani bohuzial nevieme, kto je ten "vinnik", kto bol ako posledny na toalete, lebo sme cestovali nadranom a narychlo. Sme 2 dospelaci, 3 deti, najmensie len 18 mes. Ako to teraz riesit? Preliecit vsetkych clenov rodiny? Alebo treba najprv robit nejake vysetrenia? Aj mi je neskutocne trapne a hanbim sa to riesit s obvodnym, ani netusim, ako to odkomunikovat, este sme takyto problem nemali. A najhorsie je, ze teda netusim, u koho sa to objavilo. Dakujem za rady a prepacte ten podrobny opis.

anjelicek26
23. júl 2023

20-30 kusov, snad srandujes... hanba-nehanba, vsetci rozbor stolice a ano preliecit celu rodinu... parazity znizuju vstrebavanie zivin a celkovo znizuju imunitu, s tym nesrandovat, hlavne u deti...

autor
23. júl 2023

@anjelicek26 mne slo skor o to, ci je nutny ten rozbor stolice, alebo sa da nasadit liecba aj bez toho. Mam totiz skusenosti so starsimi detmi, riesili sme roky dozadu bolesti bruska (ktore uz ale aktualne nie su) a nikdy sa v stolici nic nenaslo, takze sa ani liecba nenasadila.

trgypadl
23. júl 2023

Hlavne pokoj, upozornit vsetkych clenov rodiny, nech si skontroluju vzdy stolicu,pokym sa dostanete k lekarovi. ak ich mate, tak ich objavite. Drzim palce.potrebne je hlavne dodrziavat hygienicky rezim, na nete je o tom dost popisane

colsami
23. júl 2023

Normalne vsetkym povedz nech si odsleduju stolicu. Mozete sa pripadne doma preventivne odcervit. Pripravky v tbl forme bezne dostanes v lekarni. Niektori ludia a rodiny sa bezne odcervuju aj bez ohladu na to ze by nieco taketo doma nasli.
A potom uz budes kludnejsie spavat.
Kazdopadne ak by tam bolo viditelnych 30 cervikov, tak by niekto aj problemy pravdepodobne mal a stazoval si...

autor
23. júl 2023

@trgypadl ja som praveze na toto vysadena, lebo mame zahradu, macky (pravidelne odcervovane), najmensie dieta ich v kuse bozkava, takze vzdy uzkostlivo kontrolujem stolicu sebe aj jemu, dvaja starsi su uz velki skolaci a nikdy si nic nevsimli, ani nikoho nesvrbi konecnik...nechapem proste, odkial sa to vzalo, rozmyslam, ci mohli za tyzden tak narast, ze by boli v stolici len zarodky, volnym okom neviditelne a oni sa tym este krmili alebo co 🙄😭 akoze znechutena som z toho riadne, no. Este mi napadlo, ze manzel sa par mesiacov stazuje na palenie zahy, ale to asi nie je priznak.

vanilkovazmrzka
23. júl 2023

@colsami ludia sa odcervuju? 😮

autor
23. júl 2023

@colsami ja som bola v tom, ze je na to len vermox a ze ten je na predpis. Okrem ineho este dojcim, tak ani neviem, ci to vobec mozem. Ale najradsej by som nas vsetkych odcervila.

trgypadl
23. júl 2023

Preventivne by som to nebrala, je to zahul na pecen a obličky, najprv by som odsledovala a upozornila clenov rodiny.

trgypadl
23. júl 2023

A na margo, ze si uzkostliva a vsetko kontrolujes..staci si zle umyt jablko z obchodu, zle umyt ruky po návšteve verejneho wc atd,.. U deti parazity koluju casto

colsami
23. júl 2023

@vanilkovazmrzka ano. Mam niektore kamosky co tak cely zivot, seba aj deti raz za cas odcervuju.
(u nas to standard nie je ani nebolo, cim nechcem povedat co z toho je "normalne". Kazdy ako si vo svojej rodine nastavi... )

autor
23. júl 2023

@trgypadl dakujem, uz sa pomaly upokojujem...asi len zajtra obvolam nasich dospelackych aj detskych dr, vysvetlim situaciu (ze teda nasli sme parazity vo wc mise a netusime, koho su 🙄) a popytam sa na dalsi postup...

vanilkovazmrzka
23. júl 2023

@colsami ja som o takom v zivote ani nepocula :D teda odcervovali sme vzdy iba psika 🙂

vanilkovazmrzka
23. júl 2023

@autorka ja myslim, ze sa nemusis hanbit prebrat to s lekarom. Vzdy si treba uvedomit, ze je to jeho praca a je zvyknuty na vacsie humusy 😅

autor
23. júl 2023

@vanilkovazmrzka no nasa detska dr zostala v poslednej dobe nejaka divna a ked este budem preberat toto s nou, nasi pubertaci ma budu neznasat 🤦‍♀️😄 ale to je hadam najmensi problem v tomto celom, oni si aj tak najdu nieco 🙈

vanilkovazmrzka
23. júl 2023

Tak sa najskor spytaj svojej dospelackej, ak je normalnejsia 😃

loliki
23. júl 2023

Opýtaj sa v lekárni. Neviem, či je to voľnopredajné, ale odčervenie ľudí je úplne normálna vec. Deti mávajú v škôlke všeličo a keď máte mačku, psa... Normálka. S doktorkou to nemusíš takto dopodrobna prebrať. Povieš, že by si chcela pre istotu dať odčerviť, ona predpíše, čo treba a vybavené.

pukanec123
23. júl 2023

Keď ti môžem poradiť tak preventívne určite neodcervuj. My sme teraz riešili podobne, lebo sme kúpili stena, a kým sme ho stihli odcervit, začal kakat parazity. Chcela som preventívne tiež odcervit deti, ale pediatrička zakázala, kým nemajú prejavy. Antiparazitika takto kým to neni nevyhnutne veľmi sadajú na pecen, dokazu rozhodiť cely organizmus a imunitu.
Počkaj najskôr 3 týždne od kontaktu (najskôr po 3 týždňoch sa dokážu v stolici ukázať vajicka) a odnes stolicu na rozbor, potom sa uvidi.
Inak antiparazitika pre deti aj dospelých su volnopredajne.

andreatytler
23. júl 2023

To si nasla tyzdnove kusky stolice u vas doma v zachode tesne po prichode z dovolenky?
Cize ak niekto ma tie parazity, tak to uz ma tyzden?
Podla mna skor nejake muchy nakladli vajicka na to zle splachnute hovienko v zachode.
Tu sa na hanbu vykasli. Ved ak to ma nejake dieta v crevach to je hroza. Muz a deti co na to povedali? 18 mesacny ma este plienku? Ak ano, tak tam by si si to asi vsimla.

autor
24. júl 2023

@andreatytler vsak presne to cely cas rozmyslam, ci to takto nemohlo vzniknut, ci to urcite su nase vnutorne parazity alebo to moze byt pripad, ako pises...deti aj manzel boli zhrozeni, ale nikdy si u seba nic nevsimli...hoci, ked tak rozmyslam, najstarsie sa dlhodobo stazuje na bolest brucha okolo pupka, moc mu nechuti jest a casto je unavene.. ale uz sme pochodili x koleciek u dr, krv, sono brucha, brala sa aj stolica a nikdy sa nic nenaslo...raz vysla mierna anemia, preliecila sa maltoferom a potom uz bol krvny obraz v poriadku. Najmladsi ma plienku a nikdy nic nebolo v hovienku. Resp.parkrat som videla nieco ako biele bodky, ze som volala aj manzela, nech to pozrie, ale nikdy sa nic nehybalo, uzavreli sme to ako nestravene zvysky niecoho (myslela som si, ze parazity sa vzdy hybu)

andreatytler
24. júl 2023

Asi ste si vsetci stolicu poprezerali. Fakt neviem ci parazity su vzdy v podobe cervikov, alebo mozu byt aj vajicka. Tak nejak ako si to opisala su podla mna aj tie cerviky co jedia rozkladajuce sa maso... Mrle myslim nie su dlhsie ako 1cm. Ine parazity nepoznam.
Zavolaj doktorke v pondelok. Dufam ze vam to dobre dopadne.

kittykat22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kornelies
24. júl 2023

Omg...zavolaj pediatricke, ze teenageri maju parazity, ci by mohla predpisat lieky pre vsetky deti -preliecenie.
Tak isto volaj svojej dr., ze vam dospelym bolo kazane,ze sa mate preliecit na parazity.
Aka hanba? Hanba je skor pohlavna choroba.

rozovykon
24. júl 2023

nemáte septik? alebo ste napojený na kanalizáciu?,, lebo pokiaľ máte septik mohli priliezť aj odtiaľ.

autor
24. júl 2023

@rozovykon mame septik. Vsak to, ze ci to urcite znaci, ze su to nase vnutorne parazity...idem asi zajtra osobne k dr vysvetlit situaciu 🙈 co mi navrhne

autor
24. júl 2023

Uz som zistila, ze vsetci nasi dr maju momentalne dovolenku 🤦‍♀️ a moja obvodna robi od zajtra. Inak
@andreatytler dakujem Ti za povzbudive slova, si zlata. Mam rada Tvoje prispevky.

didi35
24. júl 2023

My sme sa raz vratili po 3 týždňoch z letnej dovolenky a v mise boli červíky. Muchy a komáre nákladli do vody vajíčka a plávali tam larvy. Odvtedy nenechávam misu nikdy odokrytú, keď ideme na dlhšie preč.

Ak ste tam nechali zvyšky stolice, tým skôr tam hmyz nakládol vajíčka. Parazity nemusite mat v črevách vy!!!!!!

didi35
24. júl 2023

A antiparazitika si nedávaj, pokial ozaj nemáš potvrdený problem. Sú to dosť silne chemické lieky.

autor
24. júl 2023

@didi35 a ako vyzerali tie cerviky, prosim Ta?

yvoneta
24. júl 2023

Ja si myslím, že to tam nakládli muchy, ten opis červíkov by zodpovedal. Takže kľud a odsledujte sa.

didi35
24. júl 2023

Male biele. Bolo to pred rokmi.