SM systém na skoliózu

21. júl 2024

Ahojte, kto má skúsenosti s cvičením SM systému pre 12 ročné dieťa? Dcéra má skoliozu 23 stupňov, predpísaný korzet, chodíme na nácvik cvikov,ale rozmýšľam aj nad týmto systémom, tak to hľadám rady, odporúčania... Lano sa dá v pohode upevniť na radiátor? Naučili ste sa to doma alebo ste chodili na nejake fyzio? Radšej by sme sa to naučili doma... Viete odporučiť nejaké návody,videá? Dakujem

autor
21. júl 2024

A teda mali ste výsledky? Upravila sa vám chrbtica?

0silvia0
21. júl 2024

Toto sa doma nenaucite. Treba fyzioterapeuta s certifikatom na sm system.

muchotrafka298
21. júl 2024

Toto je cvicenie, ktore sa doma neda naucit. Musis ist niekam, kde Ta to naucia. Bud na kurz na SM system alebo na individualne hodiny k fyzioterapeutovi, ktory ma kurz a s touto technikou pracuje. Ja nepoznam jedineho cloveka, ktory by sa SM system naucil podla videa alebo knihy. Skuseni fyzioterapeuti mi hovorili, ze to sa proste neda.Lebo tam je neskutocne dolezity ten spravny postoj a nadych/vydych. A ten postoj sa proste bez korekcie niekym, kto sa tomu venuje neurobis.
Sama som cvicila SM system viac ako 7 rokov a ziadne zazraky sa nekonali. Ale skor preto, ze som nechcela tomu cviceniu venovat tolko casu, kolko to vyzaduje. Lebo ked chces dosiahnut velky vysledok, tak to treba cvicit niekolkokrat denne po 1 hodine, plus manualne techniky od fyzioterapeuta, ktore su sucastou SM systemu. Moj problem ale nebola skolioza, stretla som ale vela skoliotikov, ktory cvicili a vela.
Neviem odkial si, ale napriklad v BA v AF Rehab robia aj kurzy pre skoliotikov na toto cvicenie a aj tabory-

muchotrafka298
21. júl 2024

Lano mozes ma upevnene kdekolvek, kde sa nesmykne. Ja som mala zaviazane o radiator, o spodne trubky,lebo mne je pohodlnejsie, ak je ten uchop lana nizsie. Su ludia, co si to viazu vyssie, aby to mali zhruba na urovni pasa. Je to ale iba cisto o preferenciach.

autor
21. júl 2024

@0silvia0
@muchotrafka298 tak chodíme na nácvik cvikov, tsk teraz neviem čo by bolo účinnejšie, či to čo nás učia tam alebo sme systém alebo niečo iné

muchotrafka298
21. júl 2024

SM system nie je cvicenie vhodne pre kazdeho, to za prve. Aj ked Ti budu tvrdit nieco ine. Toto treba v prvom rade konzultovat s fyzioterapeutom, ktory sa tejto metode venuje a ma k tomu aj zodpovedajuce kurzy.
Treba vyskusat. Je to cvicenie, ktore si vyzaduje pravidelnost, denne cvicenie a nie 5-10 minut v style "ked sa mi bude chciet, tak si zacvicim". Nie je to narocne fyzicky, ale je velmi velmi dolezite vykonavat cviky presne, co sama nevies skontrolovat, ked s tym nemas skusenost.
Kazdemu vyhovuje nieco ine, niekomu SM system, niekomu McKenzie. To sa neda takto povedat, ze co je lepsie a ucinnejsie.
Poznala som skolioticku, s velkou skoliotickou krivkou a cvicila SM system, denne 3-4 hodiny. Bola priblizne vo veku tvojej dcery, v skole mala individualny plan.

0silvia0
21. júl 2024

Moja dcera v tomto veku nedavala sm-system. Ja som ho cvicila tiez, ale doma som to aj tak nezacvicila tak, ako pod dohladom fyzioterapeuta.
Niektori fyziotetapeuti ani moc sm system neuznavaju.
Ja ti odporucam najst podla recenzii spickoveho fyzioterapeuta a nechat si poradit.

autor
21. júl 2024

@muchotrafka298 preboha toľko hodín cvičiť popri škole to si fakt neviem predstaviť plus este furt ju do toho nútiť,lebo sa jej nechce. Tak teraz neviem či si lepšie tie cviky čo sa teraz učí...to snáď stačí pol hodina denne či tiež viac? Ja prídem o všetky nervy pri tom,lebo furt počkaj,potom pôjdem, este si oddýchnem...a to sú prázdniny ...rozmýšľala som aj nad tými palici Nordic walking, neviem či to by tiež pomohlo... Hľadám niečo také vo by ju aj bavilo,z coho by mala radosť...

muchotrafka298
21. júl 2024

Tak ked hladas cvicenie "pre radost", tak to SM system veru nie je . Tam mas dane cviky, odcvicis co treba. Je tam 12 zakladnych cvikov + ich modifikacie. Ziadny freestyle.
So mnou chodil cvicit chalan, ktory bol na tom skutocne zle, bol ale platnickar. Denne cvicil 3 hodiny (rano, na obed, vecer) po hodine + kazdy druhy den dochadzal na manualne techniky k fyzioterapeutovi a tiez na kontrolu cvikov. A on dosiahol velke vysledky, lenze takto fungoval 5 rokov. Plus raz tyzdenne este dosiel na skupinove hodinove cvicenie pod dohladom fyzioterapeuta.
Ziadne cvicenie nema vysledky, ked nie je robene systematicky a pravidelne. A ci staci pol hodina? Ako komu, ale velke vysledky tam necakaj.
Nordic walking neviem, pretoze tomu sa nevenujem. Tiez ked chces chodit spravne, su na to kurzy.

0silvia0
21. júl 2024

Ja som bola z dcery tiez zufala, nechcela cvicit, tak som ju zapisala na jogu. Aj pilates je dobry. Potom ona chodila na poledance. Pre taketo dieta je idealne niekam chodit cvicit, oni sa doma nevedia dokopat.
Sm system je nudna morda.

aurora33
21. júl 2024

@0silvia0 milujem pilates ♥️♥️♥️
Autorka: doma podla videá sa SM systém urcite nenaučíte správne.

autor
21. júl 2024

@0silvia0 a pilates a joga tiež pomáhajú na skoliozu?

Hľadám niečo zazivnejsie, áno je to hrozne furt do nej hucat, a to ma korzet tri dni a cvicime dva týždne,ale už sediviem x toho.

muchotrafka298
21. júl 2024

Joga a pilates nie su vhodne pri niektorych problemoch s chrbticou, niektore cviky mozu zhorsovat bolesti. Treba sa poradit o vhodnosti. Kedze sa jedna stale o dieta, nie o dospelu osobu.

gemerka17
21. júl 2024

@autorka 12 ročne dievča a 23 stupňová skolioza je dosť. Ak za chce vyhnúť operaci musíte veľmi veľmi makať. Inak dostane tak tyce do chrbta ako vstupenku do života. Na bežne cvičenia sa môžeš vykašľať, čo ti ukáže niekto cez poisťovňu. Veľmi málo ucinne. Sm systém je na to veľmi dobrá voľba, avšak potrebujete najist fyzioterapeuta, ktorý sa okrem SM systému venuje aj skoliozam. Nie je to len sústava 12 základných cvikov ale tam musia byť cviky presne nastavene pre krivku skoliozy tvojej dcéry. S danymi stupňami nie je vhodné experimentovať - pilates, joga, plávanie nie je vhodné. Fakt sa nedá cvičiť len tak leda bolo. Poriadne cvičiť hodin az dve denne, chodiť k fyzioterapeutovi, manuálne techniky. Dobra voľba je katarina smiškova z Brna. Určite by som išla tam. Ak sa chcete vyhnúť operácii bude to stáť veľa veľa nervov a peňazí.

aurora33
21. júl 2024

Autorka, urcite to rieš s nejakým fyzio a nie tu na MK.

0silvia0
21. júl 2024

Ako pise @muchotrafka298 musis to riesit s odbornikom, ktory posudi vhodnost cvikov. Mam kolegynu, ktora si jogou vyrovnala vykrivenie, ale ako dospela. U dietata vsetko konzultuj, je vo vyvoji.

gemerka17
21. júl 2024

@0silvia0 ono toto je taky vseobecny blabol a rada, ze konzultuj s odborníkom. Proste niečo také na trhu nemáme. Tu predtým ako sa rozhodnes k niekomu ísť, musíš si naštudovať aké metódy sa cvicia a aké sú vysledky, až následne hľadať fyzioterapeuta, ktorý danú metódu cvičí (fyzioterapeut sa zameriava na jednu, nemá certikaty z viacerých) a ešte plus pri tomto type problému musí pracovať so skoliotickymi detmi q dosahovat vysledky a takých je ako šafranu.

elizita
21. júl 2024

@autorka tvoja dcéra potrebuje cvičiť cviky na mieru,na jej konkrétne zakrivenie a pod dohľadom fyzioterapeuta...

autor
21. júl 2024

@gemerka17 to je pravda, teraz je "odborníkov" na každom rohu, aké či ozaj kvalitných je otázne...

autor
21. júl 2024

@elizita no veď teraz chodíme síce do súkromného zariadenia na nácvik cvikov,ale majú zmluvu s poisťovňou, tak dúfam že ju tam učia čo treba,či?.

562012
21. júl 2024

Mne zistili skoliozu ako 15 ročnej,mala som aj korzet.Kedze som samozrejme ako pubertiacka cvičenie dosť ignorovala,darmo mi rodičia aj dr dohovarali 🙈 až sme boli pri jednej lekárke, ktorá do mňa hustila,že mám skúsiť plávanie, keď jej mamka bonzla ,že má nevedia donútiť 😃 tak ma to nadchlo,že som chodila každý deň po škole s kamarátkou.Neskutočne mi to pomohlo 🙏

muchotrafka298
21. júl 2024

Ako samozrejme, ze aj v statnych zariadeniach sa najdu kvalitni fyzioterapeuti. Ja som vo svojom zivote stretla velmi vela fyzioterapeutov a niektori kaslali na vsetko, proste im to bolo jedno. Ini sa neustale vzdelavali, prinasali pacientom nove veci, chodili po platenych kurzoch a skoleniach. Ti boli vacsinou sukromni, bohuzial. Lebo v statnom by Ti na co bol kurz SM systemu, ked tam lana nekupia a s pacientami to cvicit nebudu? Alebo im hodia do ruky lano a "tahajte si gumu ako chcete".
Ja neverim tomu, ze by niekto ucil 12rocne dieta nieco, co by bolo zle alebo nebolo prospesne, to urcite nie.
Ty ako rodic ju musis donutit na cvicenie, pretoze ona nie je za seba zodpovedna. Aj ked to nepojde, proste ju musis donutit, lebo inac sa nikam nepohnete. Ze sa jej nechce je v pohode, je to dieta. Ale ty si za nu zodpovedna, aj kvazi za to cvicenie. Lebo ta skolioza nie je sranda.Mimochodom, kde ste boli doteraz? To zacinate riesit az v tomto veku? /toto budu standardne otazky na fyzio/.
Urcite ju bez konzulatacie s lekarom alebo fyzioterapeutom neprihlasuj na ziadne cvicenia, pretoze sa jedna o dieta vo vyvoji. Joga alebo pilates su urcene pre dospelych, ktori tam cvicia na vlastne riziko.

autor
21. júl 2024

@muchotrafka298 my sme chodili aj doteraz k ortopédov,ale ten nič neriešil,nedal ani trh,ani nič. Len cviky, tie cvičila tak ledabolo, chodím aj to práce,som samozivitelka,nedalo sa mi vždy na ňu dohliadať. Prešli sme teraz i inému dr a ten hneď urobil rýb,predpísal korzet a nacbik cvikov (kde chceme,či v štátnom alebo v súkromnom)

muchotrafka298
21. júl 2024

Toto je velmi dolezita vec, takze jej vysvetli, ze skutocne cvicit musi a pod tvojom dozorom. Moze cvicit vecer, ked prides z prace, rano pred pracou, na hodine nezalezi. Tu hodinu tomu budete musiet obetovat, ked nechces, aby bola vykrivena do jednej strany pripadne vyfasovala operacne tyce do chrbtice (toto nie je vtip, toto je naozaj realna operacia). Chapem, ze si s nou sama, mas povinnosti, chodis do prace. Ale to mame vsetci a ten cas si jednoducho musis niekde najst, aby si ju donutila pod tvojim dozorom cvicit. Ak je ti vela hodina tak rozdel 2 x 30 minut aj rano pred pracou, skolou. Ked bude cvicit ledabolo, tak je to bohuzial uprimne napisem stata casu.

0silvia0
21. júl 2024

@gemerka17 ano, viem. Sama riesim a dlho trvalo, kym som nasla pre seba vhodneho fyzio. Tiez som skoliotik a po operacii. Ale tu davat laicke rady pre 12 rocne dieta je kontraproduktivne

gemerka17
21. júl 2024

Nie je to len o cvičení leda bolo ale aj kvalitu zostavenych cvikov. Úprimne s daným vekom a krivkou nemáte čas veľmi experimentovať na nekvalitné spravenú zostavu. Spýtaj sa súčasného fyzioterapeuta, akú metódu cvičí dcera, taktiež či je súbor cvikov zostaveny pre jej krivku špeciálne, fyzioterapeut dúfam videl jej RTG - bez korzetu aj s korzetom a tiež sa spýtaj s kolkymi skoliotickymi detmi pracoval a aké mal výsledky. Toto je veľmi dôležité a tak nájdeš tu kvalitu ktorú nutné potrebujete. Inak je to zbytočné strávený čas, peniaze a nervy s dcerou.

zuzap33
21. júl 2024

Syn, 16 rocny cvicil 2roky aj doma, aj u fyzio. Bol aj v kupeloch. Je uz pol roka po operacii

autor
21. júl 2024

@muchotrafka298 no veru tak to rozdelíme ráno a večer po polhodine. To by sa dalo lepšie zvládnuť aj pre ňu.

gemerka17
21. júl 2024

@0silvia0 autorka si v prvom rade musí naštudovať všetko sama a dopredu, poučiť sa na chýb druhých. Ci si myslis, že pôjde k súkromnému fyzioterapeutovi a ten čo : ovláda jednu metódu, so skoliozou nemá skúsenosť a len jej odporučí čo momentálne vie. Čiže tam žiadnu odbornosť nehľadaj, aby sa poradila a fyzioterapeut zvazil viacere možnosti. On totiz je velmi obmedzeni na to čo vie a teda priestor na konzultaciu velmi nie je. Autorka musí mať dopredu vybrané podľa referencii a rozhodnúť sa ako cestou ísť.

autor
21. júl 2024

@gemerka17 baby ja neviem vlastne o akých fyzioterapeutoch vlastne hovoríte. Boli sme u ortopéda,ten poslal na rtg, predpísal korzet ktorý máme tretí deň. Ortopéd nás poslal na nácvik cvikov. Šla som do súkromného zariadenia, dr si pozrela správu od ortopéda (nie rtg), popísala niečo, mne to ani neukázala, len nahlas hovorila,keď písala záver,že nácvik cvikov na skoliozu, zlé držanie tela, skrátené svaly a ploché nohy. To bolo všetko. Od nej sme vyšli von a tam nás priradili k mladej babe fyzioterapeutke (tak mala napísané na tričku), dohodli si termín a chodíme k nej raz týždenne, kde jej ukáže vždy nejaké nové cviky. Veď toto je štandardný postup či treba niekam inam ísť? Ja neviem či jej ukazuje cviky presne na stupeň skoliozy,to pochybujem. Ja dom myslela že to sú všeobecne typy na jazdy stupen.