Skúsenosti so zubármi

22. sep 2022

Ahojte,máte skúsenosti aj so zubarmi? Doteraz som chodila len zubarkam ženám.No teraz som si našla zubára ukrajinca.Minule som bola unho na preventívke.Bolo na ňom vidno že sa pozeral na mňa znechutene.Je pravda že mám problémy so zubami a treba čo to porobiť.Poslal ma na dentálnu hygienu.To chodíte aj vy?Som sa pýtala kamarátke a nikdy neboli na dentálnej hygiene.Dnes som bola,robila to sestrička.Pytala sa ma či som chodila vôbec neakej zubarke lebo mám v zlom stave zuby.Ano chodila som.Aj keď je pravda že rodičia zanedbali moje zuby,začala som chodiť zubarke ako dospelá.No ešte stále je čo dať do poriadku.Stretli ste sa s tým že zubár sa na vás pozeral s nechuťou?Áno mám zle zuby,no sú ľudia aj oveľa horšie na tom.Ale aj tak lekár nemal by čo dovoliť opovrhovat,je to jeho robota že opravuje zuby.Este pre info začala som zuby riešiť keď som si zarobila na to peniaze.V 20tke.X krát som chodila k zubarkam.Len potom došlo do toho stále niečo iné a peniaze som potrebovala na dôležitejaie veci než na zuby.

doriiis
22. sep 2022

Prenes sa cez to a hotovo.Daj si zuby do poriadku.Mna moj zubar zdrbka hned jak vojdem.🤣

pribinak
22. sep 2022

Na dentálnu hygienu chodím 2x ročne. Je to skvela prevencia pred kazmi.
Má prekvapuje že nechodíš na dentálnu hygienu keď máš problemy so zubami. To by malo byt pravidelne

pieksamaki
22. sep 2022

Dnes uz aj zdravotna poistovna prispieva na dentalnu hygienu....skus tam zajst.....a nerob si z toho nic....

luccija
22. sep 2022

Dentalna hygiena je dolezita ci kvoli zubnemu kamenu, parodontoze, takze chodime aj dcera.Neries ho a zuby si daj do poriadku, ale ked berie peniaze neopovrhuje🤣

mandzula
22. sep 2022

Dentálna hygiena je u nás úplnou samozrejmosťou, ja sa na ňu teším ako malé dieťa, zuby mám po nej krásne biele, lebo mi ich zubár vypieskuje (očistí od nánosov pigmentov z kávy a čaju, čučoriedok...) a vyleští. Mimochodom, hygienu ti preplatí poisťovňa. A pohľad zubára? Nemal by ťa súdiť, no zase keby si išla na gyndu so špinavým podvozkom, asi by sa lekár tiež netváril nadšene.

sissy27
22. sep 2022

podľa mňa neexistuje nič dôležitejšie ako zdravie - a tam patria aj zuby. Pretože nie sú len zuby, ale súvisia s celým organizmom. Ak budeš mať pokazené zuby, tak infekcia sa môže rozšíriť ďalej do celého tela...
Určite by sa mal zubár (alebo aj ktokoľvek iný) chovať profesionálne, ale na druhej strane mne stačí, ak niekomu páchne z úst a už ma napína, to ani nemusím vidieť čo má vnútri, takže sa nejak extra jeho reakcii nečudujem, občas to človek nevie ovládať.
Dentálne hygiena - ak si ju nevieš dostatočne spraviť doma (čo očividne nevieš), tak je vhodné navštíviť odborníka. Dokonca to poisťovne preplácajú, takže ani výhovorka na peniaze nie je na mieste.
Inak ja mám zubára a som spokojná. Nevidím extra rozdiel v tom či ide o muža alebo ženu, pokiaľ si svoju prácu robí tak ako má.

metuzalem
22. sep 2022

Podla mna je jedno ako sa na teba pozeral , hlavne nech je dobry zubár. Tiez som mala predtym slabsich zubarov , terajší to tiež okomentoval svojsky... ale ponapraval mi ich a konecne mam dobre zuby, lepsie ako pred 15 rokmi 💥

autor
22. sep 2022

@sissy27 To že mám v zlom stave zuby,ešte neznamená že si ich neumyvam a necistim,používam aj ústnu vodu.Nepachne mi z úst.

cyberk
22. sep 2022

ja som detstvo stravila hadam cele u zubarky... avsak zlej, no rodicia nemali vela penazi takze zobrali, co bolo... s odstupom casu vedia, ze radsej spravit zub na prvy raz poriadne ako davat za kazde sedenie "20eur".... ja som ani nevedela, ze nejaka dentalna hygiena existuje dokym som nezacala zarabat a nasla si drahu, avsak dobru zubarku, nepozerala sa s nechutou, tak strasne zuby som nemala, kazov bolo namariu....ale ja som jej vysvetlila moju situaciu a bola som pripravena tam nechat aj oblicku len, aby sa zuby dali do poriadku :D

stanulienkat
22. sep 2022

Zrejme tie zuby máš v katastrofálnom stave tak sa nečuduj, že neveriacky pozeral. Tiež pracujem s ľuďmi a keď sa u nás niekto vyzlečie, tak niekedy sa idem zadusiť od kyslého zápachu, nehovoriac čo majú ľudia v koznych záhyboch. Alebo pridu k lekarovi doslova zahnojeni. Niekedy človeka až napne. Ludia maju mylnu predstavu, ze sme samaritani a musime vsetko zniest.

autor
22. sep 2022

@cyberk Ja mám pár kazov a treba aj vytrhnúť zuby.Predosla dr mi chcela za každú cenu zub zachrániť tak stále len čistila,nechcela trhať a už mám z toho korene.

autor
22. sep 2022

@stanulienkat Až také katastrofické to není.Bolo by keby som sa vykašľala na umývanie zubov.No aj tak lekár by sa mal zachovať profesionálne a nie súdiť ľudí podľa chrupu.Ked ani nevie čo je za tým.

lukbe
22. sep 2022

Hmm,podľa mňa,ak lekár chce zub zachrániť,a nie trhať,tak je dobrý lekár, ja mám pokazených veľa zubov,a to som sa o ne starala.Jednoducho niekedy je to tak. Čítala som,že niekomu sa viac kazia,ak má reflux,tá kyselina s tým súvisí,čo je asi aj môj prípad,ale je pravda,že nikdy som ten kaz nenechala len tak. Jasné,že potom,keď sa to zanedbá,tak dať to do poriadku ide ťažšie a pomalšie a v dnešnej dobe to aj dosť stojí.

stanulienkat
22. sep 2022

Tak áno, lekár by mal byť profesionál a nesúdit ľudí podľa chrupu, na druhej strane, keď ideš po meste a vidíš bezdomovcov a socky a pozrieš sa im do úst, tak to je jedna krvná skupina.

autor
22. sep 2022

@stanulienkat Ja som síce není lekár,no nesudim ľudí podľa výzoru.Aj ti bezdomovci ako píšeš si zaslúžia lekárske úkony.To by bolo keby lekári rozhodovali koho vyliečia alebo zoperuju len podľa toho ako človek vyzerá..

evica17
22. sep 2022

@pribinak a prepláca dentálnu hygienu poisťovňa dvakrát ročne ? Mňa nikdy neposlali a rpMyslam už aj ísť, zuby mám opravené.

akvi
22. sep 2022

Vystriedala som niekolko zubarov, kym som nasla toho praveho. A to ja mam ukazkove zuby, len mam dost strach a fakt mi nepomaha, ak zubar gula ocami, alebo ma blbe pripomienky na moj strach. Pritom nerobim ziadne sceny, ani nic podobne, len sa proste hrozne bojim a tecu mi slzy len co sadnem do kresla. Neviem to nijako ovladat. Osetrenie zvladam v normalnom case, cize fakt so mnou ziaden problem, napriek tomu niektori fakt arogantni. Teraz som konecne nasla kliniku, kde sa vsetci spravaju slusne, moj strach je o polovicu mensi, cele osetrenie sa ma sestricka pyta, ci som ok a ze ci nepotrebujem oddychnut.
A dentalna hygiena je samozrejmost, je to velmi dobra prevencia a tiez ta tam naucia ako si spravne cistit zuby, pouizvat medzizubne kefky a pod.

@evica17 dentalku urcite poistovna nepreplaca v plnej vyske. U nas ma stoji dentalka okolo 70-80 ecok a ked si uplatnim benefit na zuby, tak mi poistovna preplati 30 ecok. Rocne preplaca 150 ecok, nedaju sa ale uplatnit naraz a tak prave je fajn ist na dentalku 2x rocne a na kazdu tych 30 ecok prispeju..

evica17
22. sep 2022

@lukbe niekedy záleží aj od zubára aké máš, na ZŠ a SŠ som mala zubarku čo síce opravila každý kaz ale nahovno. Na VŠ som mala zubára čo na každej prehliadke že je všetko ok, podľa mňa už ani nevidel ,mal čosi cez 70. Potom som šla do PL, lebo ma bolelo zuby a ten zubár mi povedal že on nič nevidí,že sú zdravé a ja sma som si kaz videla..tam urobili RTG našli kazy aj pod plombami čo urobila tá zubárka zo ZŠ (stále ešte robí,už má cez 70 tiež) , dokonca tie kazy pod plombami prešli do kanálikov v niektorých zuboch,čiže som vysolila veľké peniaze za to že zubárka to nevedela urobiť poriadne. A teraz mám mladú zubarku tu na SVK,parádnu, doopravovala mi zuby,lebo prišiel kovid a do PL sa chvíľu nedalo.
Dakedy ťažko hľadať dobrého zubára,lebo nepatria pod ich rajom a oni majú plno, a také kliniky neboli ako teraz sú niekde ,alebo si na ne nemala.

autor
22. sep 2022

@akvi Ja tak isto mám strach a tiež mi až slzy idú von keď mi robia zuby.Aj dôvera prepláca za zuby?

belllinka
22. sep 2022

@stanulienkat si sestricka?

kaca222
22. sep 2022

Áno na dentálnu hygienu treba chodiť pravidelne. Dentálnu hygienu nerobí sestrička, ale dentálna hygienička. Má na to adekvátne vzdelanie (môže okrem toho pracovať aj ako sestra u lekára).
Ak s prístupom zubára nie si spokojná, nájdi si iného. To nemá nič s pohlavím či je to muž či žena

autor
22. sep 2022

@kaca222 Len teraz som začínala k nemu chodiť.Aj to je problém lebo všetci sú plný a málokto berie nových pacientov.Doteraz som mala len ženy zubarky a všetky boli správaním dobre.Aj prihovorili komentovali čo idú robiť.

ewell13
22. sep 2022

Dentálna hygiena sa dáva aj keď máš veľa zubného kameňa.
Zuby sú zanesené, takže dr. nemá šancu vidieť či je pod kameňom kaz.
Ďalej, nestačí si cistit zuby, ako vacsina pacintov, len pobeha a poklada to za vycistene. Potom zubar vezme sondu prejde nou po zuboch a je tam humus.
Zuby treba cistit dokladne, pouzivat medzizubne kefky, zubnu nit,...
Dalej je dolezite co konzumujes.
Maximalne sa vyhybat sladenym vodam, energetakom.
Hlavne energeticke napoje. My tiez krutime hlavou nad tym ked pride napr, 20r. pacient, ktory ma zo zubov uz len skrupiny lebo ma rozpustenu skolvinu z tychto napojov, na kazdom zube kaz. Zaroven hk edukujeme, zuby sa opravia a o pol roka pride a zuby v rovnakom stave.
Pripadne niektory pacienti maju na zuboch doslova kasu, uplne humus. Tym ze si zle cistia zuby a vsetko jedlo sa im len nabaluje na zuboch. Teda nieje to Bohvieaky pohlad, tiez sa obcas tvarim znechutene.

pribinak
22. sep 2022

@evica17 nepreplaca, ja chodím na dent. hygienu cez zľavový portál. Nájdem si ponuky za 20-30 eur a hotovo

Je tam len nejaký príspevok

ndrag
22. sep 2022

Ja som nemala ziadny novy kaz poslednych 10 rokov a na dentalnu hygienu chodim 2x rocne. Mozno aj to k tomu dopomohlo. A ako je mozne, ze ti tie zuby neopravili predchadzajuci zubari ked ich mas stale v zlom stave? To si natrafila vzdy na neschopaka, alebo si sa po preventivke na to vykaslala?

autor
22. sep 2022

@ndrag Na preventívku som chodila raz ročne.Na opravy zubov každý druhy tretí mesiac ako financie dovolili.Potom som ostala slobodná mamička tak som prestala chodiť k zubarke,nemala som na to.Ked dieťa išlo do škôlky a ja do roboty,zas som chodila často k zubarke.Potom som spoznala manžela,kúpili sme dom.Narodilo sa nám dieťa.Zas som nemala peniaze ani čas na seba.Teraz keď menší nastúpil do škôlky a niečo som nasporila tak zase riešim zuby.Dat si spraviť zuby je pomaly luxus také drahé to je.

jana_eyre_2
22. sep 2022

No mňa by takéto zazeranie odborníka dosť odradilo a hľadala by som ďalej.. je jedno v akom stave máš zuby, profesionál na sebe nedá znat takéto pocity práve preto že je profesionál a vie že to klienta zrani a odradí od ďalšej návštevy.. myslím že peniaze za svoju prácu dostane, takže odpudzujuco pozerať je podľa mňa cez.. ale nerozumiem tomu akú rolu v tom hra spomenutie jeho národnosti..

autor
22. sep 2022

@jana_eyre_2 My sme sa sťahovali a nikto neberie nových pacientov iba on ku ktorému teraz chodím.Aj to dlho som hľadala zubára.Vraj tento je veľký odborník.No zatiaľ nemám skúsenost,len trochu ma zneistilo ako sa na mňa pozeral.Viem že aj ja mám neaku vinu na tom v akom stave mám zuby,no ja uz som si dosť vytrpela pre zuby.Keby sa dalo vrátiť čas späť,tak od 20tky šetrím len na to a dám ich hneď doporiadku.Len dopadlo to ináč

zuzanka.zuzu
22. sep 2022

úplne súhlasím so @stanulienkat a @ewell13 pričom ty si sa na stanulienku ešte aj osopila 🙈 však píšeš anonymne ale ona ti pod svojím nickom odpovedala, ako to vidí z druhej strany, tak načo sa tváriš ukrivdene? ja ti to teda preložím - buď si si ten pohľad zle vysvetlila (lebo sama cítiš, že máš otrasné zuby, pričom zubár to tak ani nemyslel) alebo máš v ústach proste hnus 🙊 pomohlo? na mňa sa kludne naser, mne to nevadí... a ešte ten argument "aj bezdomovec si zaslúži lekársky úkon" - a čo vari tebe ho niekto odmietol? nie, neodmietol, len sa zatváril znechutene, ako si napísala.

natalala
22. sep 2022

Tak ak sa zubar pozrel znechutene, tak naozaj musis mat chrup vo velmi zlom stave, tiez je to len clovek 🤷🏼‍♀️ A ano 2x do roka chodim na dentalnu hygienu aj manzel. Ano ako pises opravovanie zubov je drahe, preto treba dbat na prevenciu.