Rakovina prostaty. Aká je šanca pomôcť?

lila1988
25. feb 2019

Ahojte, môjmu tatinovi diagnostikovali rakovinu prostaty, s tým, že asi tam je aj metastaza v chrbtici. Je z toho hotovy, takze neviem presne podrobnosti, lebo sa mu o tom nechcelo rozprávať. Ja som z toho zlomená, človek, ktorého najviac milujem na svete tu už nemá dlho byt, neuvidí vyrastať moje dieťa.. ocino má len 62, je v dobrej kondícii, je to veľmi múdry, rozhľadený, dobrý človek. jeho mama sa dožila 92 rokov, vôbec sme neboli nastavení na to, že by on takto dlho zit nemal. Ako sa s tým vyrovnať a co robit? Dá sa mu nejako pomôcť?

pininka
26. feb 2019

Je mi veľmi ľúto, že toto musíte zaživat. Pri rakovine obzvlášť veľmi veľa robí psychika. Treba ocka čo najviac podporiť, aby sa nepoddal, a bojoval práve pre svoje deti a vnúčatá. Bude to ťažké, ale určite vás to zomkne ešte viac

romiada
26. feb 2019

@lila1988 ahoj, uplne Ta chapem ako sa citis 😢😢. My prežívame práve od min.týždňa podobné s maminou. Ak sa nedá inak pomôcť, ostáva len byť nablízku, byť oporou. Nepremárniť možno posledné chvíle s rodičmi.

lila1988
autor
26. feb 2019

@pininka
@romiada baby Dakujem za povzbudivé slova. Veľmi som to oplakala, ale naozaj, musíme sa vzchopiť a tatina potiahnuť.

@romiada ako je na tom mamina? Držím palce, aby mala pozitívne prognózy.

romiada
26. feb 2019

@lila1988 moja mamina ma rakovinu prsnika...2stadium..agresivny typ zatial bez metastaz. Za mesiac ide na operaciu. Uplne chapem Tvoje pocity. Ja som za posledny tyzden preplakala potoky slz. Ten pocit istoty, ze tu su rodicia s nami, este dlho budu a ratas s nimi, neuvedomujuc si ze ich cas je mozno zratany je nenavratne preč.....zrazu pride sprava o rakovine a clovek si uvedomi aky je zivot krehky...😢

codal
27. feb 2019

@lila1988 zažila jsem, jsou to tři roky, v té době jsem byla těhotna. Ty ale zatím neznáš podrobnosti,tak to nevzdávej. Nikdy nevíš,co se stane.Uzivej si každý okamžik s ním, podpor ho, dej mu najevo lásku.Nic víc dělat nemůžeš. Přeju vám,aby prognóza nebyla tak zlá.Zazraky se dějí❤️!

seahorse27
28. feb 2019

Je mi luto, co prezivas. Moj otec ma rovnake ochorenie, ale islo o lokalizovany karcinom len v prostate, so strednym rizikom. Aktualne je po robotickej operacii - celkove odstranenie prostaty. O mesiac budu vysledky z histologie, tam sa s istotou dozvieme, ci nador prerastol tkanivo prostaty alebo nie. Podla toho bude indikovana dalsia liecba. Aku liecbu navrhuju tvojmu ocinovi? Je tam viac moznosti, ak by tam aj bola metastaza - hormonalna liecba, chemoterapia. Ak je v dobrej kondicii, este pomocou liecby mozete spolu stravit vela casu. Stale ide vyskum dopredu, lieciva su modernejsie. Zelam vela sil 🙏

margotka_ja
9. apr 2019

@seahorse27 ahoj, ani našu rodinku bohužiaľ neobišla táto zákerná choroba. Môjmu ockovi minulý rok diagnostikovali rakovinu prostaty 3.štádium. Bol to a stále aj je veľký šok. Otec nikdy nebol chorý, stále pracoval a nikdy nebol PN. Zrazu prišlo toto 😞. Metastázy chvalabohu nie sú, zatiaľ, dúfam, že ani nebudú. Prostata je viac-menej celá zasiahnutá karcinómom zhubným. Sme z východu a liečiť sa chodí do Prešova. Nasadili mu hormonálnu liečbu (injekcie do brucha, 1x mesiac). Príde mi to málo. Nič nerobia. Myslela som, že ju budú môcť vybrať, keďže je celá napadnutá a metastázy nie sú. Mám pocit ako keby sa čakalo...chemoterapiu nemôže vraj...som z toho nešťastná. Kupujeme stále niečo na imunitu, ale už ani nevieme čoho sa chytiť. Chcela by som Vás poprosiť, či nepoznáte niekoho za kým by sme mohli ísť aspoň na konzultáciu, nech vieme či je ta liečba adekvátna 😞. Neviem kam a za kým ísť. Môžem vedieť kde sa lieči otec?Prajem všetkým hlavne veľa zdravíčka

lila1988
autor
10. apr 2019

@margotka_ja môj otec má stanovenú operaciu na máj a tiež už má nasadenú hormonálnu liecbu. Tiež sme mali pocit, že nič nerobia, ale dozvedeli sme sa, že keď už je nasadená hormonálna liečba, tak rakovina nerastie, ani metastazy. Problem však je, že telo akceptuje tuto liecbu len 4-5 rokov a potom už je rezistentne a rakovina rastie.. nebavili sa s doktorom o operácii? Aký je jeho zdravotný stav, vek? Držím palce

margotka_ja
10. apr 2019

@lila1988 Otec bude mať v máji 61 rokov. Cíti sa dobre, je v dobrej kondícií, až na tie injekcie, po ktorých je týždeň ubolený. Pri poslednom odbere cca mesiac do zadu mu čosi vzrástlo, nie veľa ale áno...vraj je to ešte ok. CT a MR mu robili zhruba pred rokom, keď mu chorobu zistili. Tak dúfam, že sa za ten čas tie metastázy neurobili. Neviem prečo mu ju nechcú dať von, má viac-menej celú zasiahnutú a je to zhubné...ja by som ju dala von najradšej, keďže metastázy nie sú(verím). Preto zvažujem konzultáciu u iného odborníka, ale neviem na koho sa obrátiť a takisto zvažujem protónovú liečbu v Prahe...aj Vám držím silno palce 🙂

seahorse27
10. apr 2019

@margotka_ja Ahoj. Otec ma urologa vo Zvolene, operovali ho na robotickom pracovisku v Rooseveltovej nemocnici v B. Bystrici. Po operacii ma vysledky dobre, nador bol skutocne ohraniceny. Zatial nie je potrebna dalsia liecba. Jeho urolog mu bude len sledovat PSA a podla toho sa uvidi. Co som si ja studovala na nete, tak viem, ze nie vsetky typy nadorov su vhodne na operaciu. Kazdopadne by som stav ocka konzultovala aj s inym odbornikom, velmi dobre hodnotenia ma Prof. Mudr. Jan Kliment z Martina, je to kapacita v tejto problematike. Fungoval aj v online poradni, ale ta je uz nefunkcna. Skus sa na neho nejako nakontaktovat a poslat mu vysledky vsetkych ockovych vysetreni, mozno dohodnut konzultaciu. Drzim palce.

lila1988
autor
10. apr 2019

@margotka_ja tak to je ešte mladý a keď je aj v dobrej kondícii, tak mi pride dobrý adept na operaciu. V tomto prípade by som jej možnosť konzultovala aj s iným doktorom, lebo ako som písala, hormonálna liečba je len dočasne riesenie a len po operácii má človek sancu na vyliečenie.

sasanka605
10. apr 2019

@lila1988 Ahoj oco ma tiez rakovinu prostaty len ma uz 85 takze len hormonalna liecba a nic ine ale ze vysledky sa mu zlepsuju tak neviem. Najprv to bol sok ale ze toto je viac menej vekom podmienena rakovina a velmi casta a vraj aj dobre liecitelna oproti inym druhom. Oco sa lieci uz skoro dva roky akurat nevraveli nic o tom ze hormonalna liecba zabera len okolo 4-5 rokov ako tu pisali, tak to sa musim popytat.

dana2207
12. máj 2021

@seahorse27 ahoj, môžem sa spýtať ako sa ma ocino? Moj manžel 51 ide v júli tiež ns túto operáciu tak uvidíme ako to bude po tom.

seahorse27
12. máj 2021

@dana2207 ahoj. Otec sa ma dobre, chodi na pravidelne odbery krvi - kazde 3 mesiace, vysledky ma ok. Drzim palce, aby to manzelovi dopadlo co najlepsie a aby sa z operacie rychlo zotavil. Rekonvalescencia po robotickej operacii je kratka. Moj otec bol v case operacie o 20 rokov starsi ako tvoj manzel a zvladol to super.

dana2207
12. máj 2021

@seahorse27 ahoj jej tak super to som rada ze sa má fajn a držím palce. Môj to psychicky zle znáša tak sa snažím ho zamestnať aby mu nebolo dlho doma a bojí sa čo bude potom ci ešte pojde do prace.

seahorse27
12. máj 2021

@dana2207 dakujem 😊 Asi bude vela zavisiet od vysledkov z histologie po operacii, ci bude potrebna dalsia liecba atd. Nejake prognozy mozno uz teraz mate podla vysledkov z odberov vzoriek - typ karcinomu a jeho agresivita, ci je tam aj prerastanie mimo tkaniva prostaty... Ak bude vsetko ok a podari sa vybrat vsetko, do prace sa vrati rychlo 😉 Este aby som nezabudla, neziaduci ucinok po operacii je unik mocu, takze bude mozno potrebovat nejake inkontinencne pomocky. Otec ich potreboval len docasne par mesiacov, potom sa mu stav upravil. Obcas sa mu to zhorsi, ked sa napr. viac fyzicky namaha. Ak by problem pretrvaval, tak sa to da operacne riesit, ale pomoct mozu aj cviky na panvove dno. Tak zelam, aby sa manzelovi vyhli vsetky komplikacie 😊

dana2207
12. máj 2021

@seahorse27 ďakujem pekne 🙂 nemám sa s kým ani o tom porozprávať tak som rada že si mi napísala. Vypadá ze to ma iba na prostste tsk ju chcú radšej vybrať. 20.7. Ho budú operovať. Biopsia vraj nebola taká zlá tak som zvedavá. Teraz ide začať cvičiť a držať diétu a hlavne musí prestať fajčiť. Tak dúfam zr to dá sa 😉

seahorse27
13. máj 2021

@dana2207 Bude to dobre, vychodiskovu situaciu ma vybornu, nador bol zrejme zachyteny vcas. Prajem vsetko dobre 😊

dana2207
13. máj 2021

@seahorse27 ďakujeme 🙂 potom ti dám vedieť ako to dopadlo po operácii 😉

seahorse27
13. máj 2021

@dana2207 ok, budem rada. Drzim palce 😊

dana2207
16. máj 2021

@seahorse27 Ďakujeme 😃 aj výsledky z RK su dobre nemá to v kostiach tak dúfam ze to dobre dopadne. Vy ste neskúšal Prahu?

seahorse27
17. máj 2021

@dana2207 co myslis v Prahe?

dana2207
17. máj 2021

@seahorse27 či ste neskúšali protónove centrum v Prahe.

seahorse27
17. máj 2021

@dana2207 nie, stacila operacia

dana2207
18. máj 2021

@seahorse27 ja tiež dúfam ze to bude stačiť. Tam sa mi to zdá az moc super a nenasla som nikoho kto by to podstúpil.

seahorse27
18. máj 2021

@dana2207 pozerala som to protonove centrum. Podla tych informacii na stranke liecia len nizkorizikove karcinomy prostaty. Otec mal stredne riziko a postihnutu polovicu prostaty, takze tam bola efektivnejsia operacia. Pri nizkom riziku by to stalo za zvazenie.

dana2207
18. máj 2021

@seahorse27 ja som tam aj písala a odpovedali ze je vhodný len lekár v BB mi povedal ze ide tam o peniaze a keď sa vám potom niečo stane daju ruky od vás preč. Váhali sme čo je lepšie.

seahorse27
18. máj 2021

@dana2207 no neviem v tomto poradit, nemam skusenost...

dana2207
19. máj 2021

@seahorse27 ved som tu aj písala ci tam niekto bol a nič, tak uvidíme

lussy9
31. júl 2022

Pekny den vsetkym. Prosim ake mali páni hodnoty krvi PSA pri kontrole pred zistrnim rak. Dakujem.