Rady ohľadom psychického zdravia

mimik80
19. sep 2024

Ahojte, chcem sa opýtať ako to riešiť keď človeka odsúdia kvôli psychickej chorobe. Ako mám takto známych ale predsa sa cítim trochu izolované a ty ľudia predsa na to ináč pozerajú
Čítala som PDF knihu o schyzofrenii a veľa mi to napovedalo. Teda aj keď som v podstate už na tom dobre. Nemôžem povedať že je to na 100%. Ako mnohí máme nejaké zdravotné a iné starosti. A preto ma to zaujíma rada by som aj takto pomohla ľuďom z podobnimy problémami aspoň si trochu poradíme a podporíme sa.

bublinka1426
19. sep 2024

@mimik80 tu napisem, ludi so psychickymi chorobami len pribuda. znama je psychiatricka. psychiatrov je zalostne malo
urcite aj korona spravila svoje, aj tato sibnuta doba internetu hlavne u mladych

urcite by sa mal zmenit aj pohlad spolocnosti na chorych. len skoda ze spolocnost viac riesi lgbt komunity a na dolezitejsie veci sa zabuda.

mimik80
autor
19. sep 2024

@bublinka1426 Mohli by sa veru aj tomuto trochu povenovať, je to tiež ochorenie a mnohým ľudom sťažuje život. A vzniká to aj z dôsledom dnešných mnohých klamstiev na ľudí presne a ja som napríklad od začiatku tušila že korona je nejaký výmysel niekoho neviem ale som tomu až tak neverila ako bola som na testovaní tiež ale to je všetko. No bol to klam na ľudí. - Ja som napríklad asi prišla k chorobe aj kôli génom žiaľ aj v rodine sa mi to vyskytlo táto choroba a zrejme som ju aj ja zdedila ale určite tam bolo aj tažšie dectvo, a v škole posmešky a podobne mali sme aj isté problémy rodinné a to sa aj na mňe odzrkadlilo. No chcem aby si tu ľudia pomohli a našli si správnu reč a prípadne sa pochopili aj v takýchto chorobách.

naneta258
19. sep 2024

@bublinka1426 väčšina ľudí berie za "inych" aj tých , čo chodia k psychiatrovi a majú depresie, úzkosti atd 🙂

marsmykkok
19. sep 2024

v dnešnej dobe sa veľa tém odkrýva, ale bohužial téma duševného zdravia a mýty okolo toho nie. A tak si väčšina ľudí myslí, že ten čo navštívi psychiatra je blázon čo to má v hlave úplne popletené a nerozmýšľa normálne, pričom často sú to ľudia ešte rozumnejší a s lepším zmýšľaním ako bežná populácia. Rovnako ak niekto "ochorie na hlavu" je to pre to, že je slaboch, niečo robil zle, vôbec sa nerieši že často je to hlavne o hladine látok v mozgu a je to genetická záležitosť podobne ako napríklad rakovina. Ak niekto ochorie na rakovinu nik mu netvrdí že je slaboch a môže si za to sám, ale pri psychických chorobách je taká mienka. A rovnako schizofrénia, väčšina ľudí vníma takto chorých za nebezpečných, úplne mimo reality, pričom ak sa nastaví liečba človek aj roky normálne funguje kým sa nedostaví atak.

naneta258
19. sep 2024

@marsmykkok súhlasím. Ale ľudia majú veľax napozerane z filmov, že ľudia ktorí chodia na psychiatriu sú blázni, úplne vyšinutí.. človek by ani neveril, koľko ľudí má psychické problémy.. k psychiatrovi sa človek objedna až o 2 mesiace a aj to k súkromnému.. veľa ľudí to drží v sebe, tvári sa ze je všetko v poriadku no vo vnútri trpí...

bublinka1426
19. sep 2024

@naneta258 ano a to je zle.

bublinka1426
19. sep 2024

@mimik80 mohli, je to uz bezna zalezitost. to len niektori ludia a super matky sa tvaria ze su dokonale, ale ver, nie su. stale sa riesia pizdloviny, ale tema dusevneho zdravia je roky rokuce zanedbavana ...kopec ludi potom ukoncuje aj svoj zivot lebo nie su vobec lieceni...ale su tu dokonale zeny ako Galioska a ine, co si napriklad myslia ze aj obezita je len chybou nenazranosti.zial vela ludi zije v ruzovej bubline. aj obezita ci nadmerne jedenie, je jednou z dusevnych poruch, len dokonali ludia maju 1cm sirokospektralne videnie a tvaria sa ze je to len o nenazranosti.je krasne ako Molnarko na markize dava ludi, ale nerozobera s nimi uplne vsekto, vela veci do medii ani nejde.jedno je to co nam tlacia do hlavy, druhe je holy fakt ze tento svet je plnych chorych a neliecenych ludi.

naneta258
19. sep 2024

@bublinka1426 a to je presne aj u lekárov takto. Poviem príklad, môj otec ma vysoký očný tlak.. ale rieši jeho očný zdroj ochorenia? Rieši s nim ci to ma dedicne, či má vysoký krvný tlak a podobne? Nie, veď na čo, stačí dat kvapky na vysoký očný tlak a je mi to jedno. Ako mu to môže prejsť, keď neodstráni zdroj choroby? To je vo všetkom tak..

bublinka1426
19. sep 2024

@naneta258 toto je problem

medicina neodstranuje problem, oni tlmia priznaky
dovod je ten ze ludia bud zle opisu chorobu ale pridu neskoro alebo je to tak proste nastavene

poznam kopec pripadov kedy bola zdravotna starostlivost zanedbana

a este jedna vec, vsetko ide od chrbtice, ale to ze ludia co poznam zomreli na rakovinu ci infarkt, by som mohla so slzami v ociach vykricat do vesmiru ..ale nie chrbtica.

potom ver lekarom a medicine

naneta258
19. sep 2024

@bublinka1426 študujem veterinu a už tam nás učia, že máme hľadať zdroj ... neviem ako to učia budúcich humánnych lekarov ale toto co vidím (česť vynimkam) je smutné.. 🙂

naneta258
19. sep 2024

@bublinka1426 dalsia vec, že nechcú spraviť navyše základné úkony pre pacientov... nepoviem ak k nim chodí nejaký hypochonder a stále od nich niečo navyše žiada, ale ja tam prídem na preventívnu raz za rok a ak chcem navyše odber (za ktorý by som si bola ochotná aj zaplatiť), tak mi radšej lekárka zneguje to, prečo chcem ten odber, aby mi ho nemusela spraviť (kiežby ho aspoň ona spravila a nie jej sestrička)... 😀

bublinka1426
19. sep 2024

@naneta258 PRESNE. mna nechce poslat na MRI a vies co, lebo zevraj poistovne tlacia na lekarov ze maju pocet ukonov znizovat ! to iste mam nalez na oblicke, ale nie, nemam narok na USG ( obyc USG) lebo lekar NEVIDI DOVOD/ ale tiez soms tudovala medicinu par rokov, tak viem. je mi na grc. nechaju nas pomriet nez by nam mali platit ukony

naneta258
19. sep 2024

@bublinka1426 no tak toto som ešte nepočula.. ale veľa robí aj to, kde človek pracuje.. vtedy sa hneď všetko dá ...

bublinka1426
19. sep 2024

@naneta258 asi. alebo ja mam stastie na lekarov. 😕

naneta258
19. sep 2024

@bublinka1426 keby si vyskúšala ísť k súkromným lekárom? Podľa mňa ti sú ochotnejsi (ved aj vieme prečo).

bublinka1426
19. sep 2024

@naneta258 och to ano, kopec prachov ..potom sa pytam na co si kazdy mesiac platim ZP?

naneta258
19. sep 2024

@bublinka1426 to by zaujímalo aj mňa. Ešte nech niekto povie, koľko musí dať človek za psa peňazí u veterinára. Človek si platí zdravotné poistenie a aj tak musi chodít k súkromným lekárom a tam si to zaplati tak ci tak 😀

bublinka1426
19. sep 2024

@naneta258 ved toto. uvidime ako bude dalej lebo su avizovane zmeny aj v zdravotnom sektore. bojim sa co bude.

mimik80
autor
19. sep 2024

@bublinka1426 áno presne ste to vystihla. Ja napríklad som trochu na tom lepšie že cvičím a som sa dala na chudnutie síce pomaly ale ide to. A nemôžem sa vynachváliť je veľa ľudí ktorí sú obézny je toho teraz moc. Mne sa cvičením tak zlepšil stav ako nieje to sto percent ale cítim sa omnoho lepšie a som flexibilnejšia aj v práci. Som za to vďačná.

mimik80
autor
19. sep 2024

Ono že treba začať zo sebou niečo robiť je len začiatok to cvičenie aj bolí a veľa to potom vzdá.

mimik80
autor
19. sep 2024

Ale nie úplne každý môže všetko cvičiť kvôli zdraviu ale aspoň toľko koľko sa dá je to dobré.

naneta258
19. sep 2024

@mimik80 to iste aj ja. Tiež som mala psychické problémy (ešte stále pretrvávajú), ale odkedy športujem a stále niečo robím tak mi je naozaj o 30% lepšie 🙂 síce keď nič nerobím tak cítim, že som nervózna a musím ísť vykonávať nejakú fyzickú aktivitu ale naozaj mi ten pohyb pomáha🙂

mimik80
autor
20. sep 2024

No ja to tiež mávam ale skôr také vykivy nálad. Ale snažím sa to prekonávať a lieky užívam tak musím sa stále niečím zamestnávať aby človek nerozmýšľal nad blbinami.

naneta258
20. sep 2024

@mimik80 ja sa zatiaľ liekov stranim, celkovo aj internetu viac a hlavne zdroja čo mi pripomína to všetko zlé + ta aktivita a je to naozaj oveľa lepšie 🙂

mimik80
autor
20. sep 2024

@naneta258 lenže ja to mám už od lekára naordinované. Musím už. Ale jedna tableta denne len.

alojzinka
20. sep 2024

@mimik80 aj vy máte diagnostikovaní schizofréniu?

alojzinka
20. sep 2024

@mimik80 aj vy máte diagnostikovanú schizofréniu?

mimik80
autor
20. sep 2024

@alojzinka 🙂‍↕️ ano

mimik80
autor
20. sep 2024

Ale dá sa s tým žiť

mimik80
autor
20. sep 2024

Preto som založila túto tému, lebo sama tým trpím a dostávam sa s toho ale chcem z dobrým úmyslom povzbudiť takých ľudí ktorí to zažili. A chcem odovzdať aj moje skúsenosti že aj takouto chorobou ešte nieje koniec. Ten život môže byť veľmi kvalitný a dá sa napredovať pomalými krokmi. Ale nie každý to má rovnaké ale myslím si že šport ešte neublížili nikomu. Tak takto je to. Držím palce tým ktorí majú také problémy a chcú sa s toho dostať.