Prečo sa tak dlho čaká na testy na Covid?

ajka0207
10. sep 2020

Ahojte, chcem sa opýtať, známy sa utorok dozvedel že je "blízky kontakt" pozitívne testovanej osoby a teda má ísť na testy. Na tieto testy pôjde v nedeľu. Mne to pripadá neskutočne dlho, keď media tvrdia že máme dostatočne kapacity na testovanie. Vie mi niekto vysvetlit, prečo sa čaká tak hrozne dlho?

hanka55
10. sep 2020

oni ta s tym neponahlaju bud cakat alebo si ich zaplatit a bude to hned...tiez sme to v rodine zazili cakali sme vyse tyzdna a ti co si ich zaplatili isli prednostne

ajka0207
autor
10. sep 2020

@hanka55 aha chápem, zase len "biznis", pýtam sa len tento chalan prišiel do kontaktu s veľkým množstvom ľudí, samozrejme keď nevedel že by mohol byť nakazený a teraz vlastne týždeň všetci tí ľudia normálne ďalej budú fungovať. Pri panike akú šíria média,mi tento postup pripadá šialený.

hanka55
10. sep 2020

@ajka0207 nic nepomohlo ani volanie na ministerstvo treba cakat byt v karantene a tiez dotycny sa stretaval s velkym mnozstvom ludi ti normalne fungovali a keby bol mal negativny test az potom by ich bol nahlasil a isli by potom na testy...vsetko na hlavu postavene ved za ten cas kym mu urobili testy sa mohlo nakazit x ludi...nastastie bol test negativny ale skusenost hrozna....

ajka0207
autor
10. sep 2020

@hanka55 presne tak, neviem čo bude keď bude pozitivny. Celé na hlavu

trinneo
10. sep 2020

Asi zavisi z akeho mesta je, ja viem ze u nas sa objednas a o dva dni mas termin a dokonca aj vysleodk v ten den vecer... Takze celkom rychlo

ajka0207
autor
10. sep 2020

@trinneo aha, to je tiež dosť možné, že kde je veľa nakazených tak to ide pomalšie.

horalka1986
10. sep 2020

Mame poradili ze pri prihlasovani sa ma povedat ze ju skriabe v krku,kasle a nieje jej dobre. Ze inak sa dlho caka. V utorok poobede volala a dnes poobede ide na testy.

horalka1986
10. sep 2020

@ajka0207 a sme v BA podotykam cize najviac nakazenych.

mogaa
10. sep 2020

@ajka0207 ono teraz si pozri že denne sa testuje aj okolo 4000-5000ľudí....tam nie je problém urobiť to testovanie ako také - ale následne kapacitne vyhodnotenie testov - čiže práca v labáku a to samotné zistenie či vzorka je alebo nie je pozitívna....

dida712
10. sep 2020

Manžel prišiel cez víkend z Belgicka (červená krajina), odvtedy je na chate v karanténe a termín na testovanie dostal piatok ... s odôvodnením, že testuje sa až na 5.deň od príchodu z rizikovej krajine či od kontaktu s pozitívnou osobou a pod. ... čiže aj toto je jedným z dôvodov prečo netestujú hneď...

chanaaa
10. sep 2020

Lebo treba pockat 5 dni aby sa virus dostatocne pomnozil na detekciu.

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dida712
10. sep 2020

@lubka261 áno, je na PN myslím, že to je ešte tá "pandemická" ... pondelok ráno zavolal svojmu lekárovi, len mu povedal, že prišiel z Belgicka a teda musí byť v karanténe a lekár mu hneď vypísal PN a usmernil, že ak sa nebude cítiť dobre, nech mu zavolá ...

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ajka0207
autor
10. sep 2020

@dida712 no ten môj známy bol v kontakte v piatok, cize pôjde na testy 9 dní od možného nakazenia.

ajka0207
autor
10. sep 2020

@dida712 a keby si s ním bola ty v kontakte, máš nárok na PN?

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dida712
10. sep 2020

@ajka0207 tak v TV hovorili, že niekde tie testy kapacitne nezvládajú, tak možno aj preto tak neskoro Vás objednali :/ ... myslím, že áno, ak prídeš do kontaktu s osobou, ktorá by mohla mať Covid tak Ti vzniká aj nárok na PN, nakoľko musíš ostať doma a strániť sa ľudí, čiže nemôžeš ísť do práce ... my sme to hneď riešili tým, že manžel je na chate, aby sme nemuseli byť aj my (ostatní doma) v karanténe ...

ajka0207
autor
10. sep 2020

@viestta tak ale ak vychádzame z toho že inkubacna doba je 10 dní, potom všetci tí čo idú na testy po piatich majú vlastné falošné negatívne výsledky nie?

dada_99
10. sep 2020

@ajka0207 v mediach sa toho navyprava a pritom mozno 5% z toho vsetkeho je pravda... takze neverila by som az tak tym mediam a teraz to vlastne aj sama vidis, ako to v skutocnosti chodi...

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ajka0207
autor
10. sep 2020

@viestta tak ale preco jedného po piatich dňoch, a niekoho po desiatich?

brna1989
10. sep 2020

@ajka0207 susedovi volali, že nech si príde po syna do školy (prvačik/), lebo že sa zistilo,že jeden spolužiak je nakazený.tak hrrr všetci rodičia do školy po svoje deti.pytam sa suseda a ty, keďže si bol pre svojho "možno už nakazeného syna" v škôlke, máš byť v katlrantene s celou rodinou?že v škole mu povedali,že nie.ze iba ten syn...a to ako prosím vás sa dá v jednej domácnosti 😁 prišli domov, volali do toho centra,kde sa robia odbery a pýtali sa priamo na to, že či oni ako rodičia žijúci v domácnosti s " možno nakazenym synom" môžu chodiť do roboty, keďže im to tak bolo poradene..a pani v telefóne,že môžte , úplne tak ako doteraz fungujte,len ten syn prváčik, nech je v karanténe.oni majú ešte mladšieho syna,že či aj on môže ísť do škôlky a pani ,že áno, tak robte ,ako doteraz...tak mi povedzte, veď to je smiešne..na co sa potom dohladavaju kontakty a robia sa opatrenia, keď ti priamo z odberného miesta povedia toto..

ibrunova
10. sep 2020

@ajka0207 načo by robili testy v ten istý deň, ako prišiel do kontaktu? Však by mu nič neukázali.

ibrunova
10. sep 2020

@brna1989 Niečo podobné povedali aj mojej kolegyni, tiež bola v kontakte s možno nakazeným.. A a druhý deň jemu test vyšiel pozitívny, hneď jej 10 ľudí volalo, od obvodnej až po hygienu, že okamžite do karantény.

habibim
10. sep 2020

@ajka0207 ja s manželom aj s dvoma deťmi se sa vratili na svk z Bosny (červená krajina), ešte v ten večer ako sme prišli som nás zaregistrovala n uvz a na druhy deň mi poslali deň aj čas odberu testov, dovtedy sme boli doma.. V KE tieto testy robia v UNLP na náklady štátu len v pondelok a vo štvrtok, a my sme prišli v stredu, dali nám termín pondelok.., v utorok napoludnie sme už mali výsledky, samozrejme negatívne.. Ja manžel aj dcéra sme boli na teste a syn, keďže ma 16mesiacov,ten nebol.. A sa pýtam, on nemôže byť pozitívny a prejsť z neho na nás? Ak nie, načo som potom aj ja išla na test keď on nemusí a ja ho kojím... To su také cudne veci toto testovanie atď..
Ešte chcem dodať, že ja som sa doktorovi ne nahlásila, že som došla a nešla som na žiadnu on ani manžel a ani dcera(jej doktorka mala dokonca dovolenku).. A nikto to nikde nepreveroval.. Isli sme len na testy a čím boli negatívne kárantena skončila (aj keď som niekde čítala, že aj tak do 14dni by sme mali byť doma) hlupost

brna1989
10. sep 2020

@ibrunova oni to vysvetlili tým,že až keď sa zistí (teraz v piatok ide chlapec na testy,teda aj celá trieda), ak sa zistí, že je pozitívny,až vtedy sa ide do karantény celá rodina a dohladavaju sa kontakty.vraj aby sa zase nesťažovali ľudia na to,že ich zbytočné doma držali , keď aj tak na piaty deň, bol človek negatívny.jasne, ľudia budú frflat stále a na všetko..ale dať potom dokopy kontakty a kde všade ľudia boli.

brna1989
10. sep 2020

@habibim známa bola v Grécku na začiatku augusta
Ona,manžel a syn 1.5 roka
Na letisku robia odber na covid len jednému členovi rodiny.zobrali teda vzorku od jej manžela.
Vraj, ak by bol otec pozitívny, robili by sa testy aj im.
Ale veď z médií vieme konkr.pripady , keď to jeden člen z rodiny mal a ostatní nie a opačne alebo podobne.
Ono je ťažko všetko podchytiť
Nič nie je na 100%

andy03
10. sep 2020

My sme pozitívy a všetci čo boli naše kontakty musia mat minimálne 5 - 7 dni odstup od našeho testu - synova trieda, dcerkina škôlka je testovaná na 9 deň .. koli inkubačnej dobe. 😖

simca06022011
10. sep 2020

uz v polke augusta ked sa ledva daco dialo sa cakalo tyzden.. problem ako vzdy je ten, ze ked sa raz zacne objednavat a tyzden vopred.. tak sa nedobehnu, stale budu objednavat vopred. Ja si myslim, ze to mali davno urobit priebezne, napr na zaklade nejakeho vymenneho listka a doradu autami a robit vyter z auta, dam listok od lekarky, zoberu vyter, dalsi to vezme a zaregistruje uz vsetko a budu volat, ziadne zdrziavacky.. ale mna napr. objednavala prakticka lekarka a cely den trvalo kym sa dovolali na RUVZ (a to ma ona viac sestriciek, cize jedna v podstate telefonovala cely den, lebo pracuju 8-20:00), potom kym mi zavolali z RUVZ termin.. Mne tiez robili test, len mne, inym nie. Ono zase az take nakazlive a strasne to asi nie je, ked ludia mozu chodit tolko medzi ludi. Keby sa sa nebali staty kolapsu nemocnic, lebo rizikovi pacienti skoncia tam, tak by takato panika a opatrenia neboli, ale postupne by sme vsetci ochoreli a vyliecili sa. Ale bohuzial.. treba to s kludom prezit, neriskovat zbytocne.. a nerozculovat sa 🙂 ide obdobie soplik-kaslik... to este bude zabavy 🙂

BTW. vcera pri rannej kontrole zachytili moju krpanu :D navarila som jej flasu horuceho caju, supli sme to boku tasky a kedze maju termokameru a ta ju oznacila :D a este ju dalej kontrolovali normalnym teplomerom :D mala mala taky sok, ze dnes som jej davala dzus pre istotu, ale rehotala som sa ako kon hodinu na tom, ze ano moja.. mala si aj cez 50°C este...