Nedostatok železa sa vracia po vysadení liekov

labutienka82
30. sep 2018

Ahojte.... Mam prosbu. Rapídne mi začalo klesať železo v krvi, začala som odpadavat, časté zahmlenie pred očami, závraty a celková vyčerpanosť tela, psychika tiež na bode mrazu. Za necelé 2 mesiace som schudla 12 kg. Doktor mi predpisal lieky, injekcie do zadku, začalo sa to zlepšovať, akonáhle som lieky prestala brat, všetko sa vrátilo do starých koľají. Zase beriem lieky a som zatiaľ v pohode, keď ich do beriem, zase budem tam, kde som bola. To už vážne musím byť stále na liekoch?

hettinka
30. sep 2018

@labutienka82 bola si na hematologii? Alebo len u obvoďáka?

zuzana76
30. sep 2018

@labutienka82 akeinjekcie do zadku? B 12
mne sa zelezo nevstrebava dostavam pravidelne injekcieVenofer, resp ferinject

rory267
30. sep 2018

môže to byť vnútorné krvácanie, môže to byť hemofília, ktorá je geneticky daná, môže to byť problém s tenkým črevom, ak nevstrebáva vitamíny a minerály, tak z toho sú veľké problémy, treba ísť hlbšie do problému a dať si urobiť viac vyšetrení, mne sa vracia anémia raz za rok dva, kvôli silnejšej menštruácii, ale krvácanie dokážem mierniť pitím žihľavy, citrónovej šťavy a alchemilky, taktiež cvikla..pros si viac vyšetrení od obvodného..hlavne na hematológiu, tam krv prešetrujú detailnejšie ako keď ti dá odobrať obvodný...

labutienka82
autor
30. sep 2018

@hettinka robili mi z krvi vyšetrenia, tie som mala ôk.

labutienka82
autor
30. sep 2018

@zuzana76 ja som mala b12, 5 injekcií som vybrala

labutienka82
autor
30. sep 2018

@rory267 to je pravda, obvodak to tak nerieši.

rory267
30. sep 2018

@labutienka82 Na margo B12..kyanocobalamín sa z tela rýchlo vyplaví, lebo kyanid je jed pre telo, tie podávajú ako injekcie u lekára, skús vyskúšať tablety B12 vo forme methylcobalamin..ten sa v tele drží oveľa dlhšie ako cyano..tým pádom ti dlhšie udrží v tele železo, plus vitamín C, ale to keď tak prudko ti znova klesá..no to by chcelo viac vyšetrení a nie len pchať do teba injekcie. A otázka..nezvykne ťa pichať na pravej strane pod rebrami? alebo nezvykneš cítiť křče medzi lopatkami a v chrbte?

labutienka82
autor
30. sep 2018

@rory267 robím v kuchyni ako pomocná kuchárka, takže pichanie alebo také zatnutie cítim. Celý deň robím s rukami a dvíha hrnce, ťažko je odhadnúť, z čoho to je.

rory267
30. sep 2018

Taktiež som počula, že anémia môže byť aj z cystických vaječníkov alebo keď je nejaký problém s maternicou..ale najskôr to asi bude pečeň...daj si spraviť pečeňové testy...aj..

hettinka
30. sep 2018

@labutienka82 no takto, také vyšetrenie z krvi určite nestačí. Pokiaľ máš "málo železa", teda asi anémiu, malo by sa v prvom rade pátrať, kam to železo mizne, prečo sa nevstrebáva, či ješ kvalitnú stravu.
Mne hned obvodák robil krvné testy, zároven test na okultné krvácanie, pretože už malá strata krvi denne môže spôsobiť ťažké formy anémie.
Potom som šla na hematológiu, kde urobili podrobnejšie testy a nastavili liečbu ... trvalo asi 3 mesiace, kym sa krv upravila a pol roka, kym som sa ja cítila lepšie.
Ak nechceš v kuse jesť lieky, pomôže aj zmena stravy, jesť veci bohaté na železo, odšťavovať mrkvu, cviklu, jesť kvalitné mäso (nie kuracinu) a tiež si dávať pozor na mlieko, ktoré zhoršuje vstrebávanie železa. Napr. nejesť ovocie so šľahačkou, brokolicu zapečenú so syrom, špenát zahustený mliekom... Alebo že si niekto dá tabletku železa a za tým vypije rannú kávu s mliekom.

labutienka82
autor
30. sep 2018

@hettinka to najlepšie vynechať z jedálnička 🙄

hettinka
30. sep 2018

@labutienka82 nie, nemusíš to vynechávať, ale treba dodržiavať časové odstupy aspon polhodinu a viac. Ja si tiež rannú kavičku s mliekom neodpustím, tak som si tabletku dávala ráno o 5:00, ked vstáva manžel do roboty a kávu pila až v robote.
Ja som mala na začiatku také zlé výsledky, že som brala 2 tabletky denne, inak sa berie len jedna a dá sa to načasovať tak, aby sa to s tým mliekom "nebilo".
A kúpila som si odšťavovač, to pije celá rodina, najradšej kombinácia mrkva - jablko - pomaranč.

rory267
30. sep 2018

A aby som nezabudla, nechcem strašiť a dúfam, že o nič také sa nejedná, ale takéto problémy môžu spôsobovať aj parazity v tele..12kg za 2 mesiace to je priveľa..držím ti päste 🍀

labutienka82
autor
30. sep 2018

@rory267 ďakujem za rady

romiada
30. sep 2018

@labutienka82 pricinou moze byt aj celiakia pokial viem (unava z nevstrebavania zeleza v tele)

janinah
30. sep 2018

treba nájsť príčinu,tých anémií je veľa druhov podľa príčiny....a jedz melasu

dorotka9819
30. sep 2018

Treba zohnať hematológa. Ja som mala nedostatok železa odkedy som mala menštruáciu. V tehotenstve mi tak veľmi kleslo že som musela ísť do nemocnice na infúzie. Lieky mi nepomáhali.
Tiež som zmenila stravu, piť cviklovú šťavu, veľa brusníc, černíc, čiernych ríbezlí počula som že aj špenát.
Pokiaľ užívaš lieky tak by si vtedy +- dve hodiny nemala jesť nič mliečne.

mirkavic
30. sep 2018

@labutienka82 počas puberty som to mala podobne, taktiež sa mi zahmlievalo pod očami a mala som všetky stavy ktoré sa opisujú pri nedostatku železa, hgb som mala nízko pod úrovňou...bolo mi poradené cmulat každý deň po 3 pastilky a do 2 mesiacov sa to úplne upravilo, odvtedy som s tým problém nemala 🙂 tak možno skús, mne to pomohlo 🙂 https://www.mamazem.sk/bunkove-soli-schusslerov...

katrin21
30. sep 2018

@labutienka82 na hematologii si bola?
Anemii je vela druhov, tam ti urcia druh anemie, ak mas napr. Sideropwnicku anemiu z nedostatku FE, tak nema vyznam pichat B12, to je zas iny typ.. na zaklade coho ti davala tu B12??

Dalsi krok, ak ti nic nezistia z krvi a krvotvorba je ok, je GASTRO... mozno mas malo kyseliny a poruchu vstrebavania zeleza. ja mam napr. Chronicku gastritidu, ale vraj z toho to nemozem mat.. prd makovy, samostudiom som sa dopatrala, ze mozem, jednoducho malo kyseliny, zle travenie, podrazdene creva sem tam a mas to..
FE mi klesne aj na 77 obcas..ale do mesiaca na FE mam 125... nekombinovat s mliecnymi vyrobkami, kofeinovyni, colovymi..

Dalsia pricina moze byt: zapal criev, ulcerozna kolitida, zenske veci/ silbe kramy nemavas?? / , alebo aj ine horsie veci, ako nador niekde atd.. hmm.
Takze obehaj si gastro urcite, co ti zistia..

Na udrzanie zeleza je fajn si robit doobeda zelene smootie 750ml.. salka spenat, jablko, polka bananu , 3 listy nejakeho salatu/ cinska kapusta/, citr.stava a trichu vody a nejaky olej : lanovy a pod.
Doobeda popijaj

ja_bb
30. sep 2018

V prvom rade, anemia je dosledok, takze PRECO nemas dost FE. Ja som mala vsetko v poriadku, iba FE nie, vysledok - celiakia. Treba veru zistovat, nie liecit dosledky . Drzim palce

eva8
30. sep 2018

@hettinka tak pomimo tému - prečo mrkvu a cviklu odšťavovať a neprijímať v tuhej forme? Aký je rozdiel, keď vypijemšťavu zmrkvy alebo z cvikly, a keď pochrúmem mrkvu, či uvarenú cviklu?

hettinka
30. sep 2018

@eva8 lebo viem odšťaviť trebárs kilo mrkvi a vypiť to prakticky naraz. Kilo mrkvi v celom stave by som nedala. Ja navyše nemám žlčník, takže niektorá zelenina mi nerobí dobre, zle mi trávi, ale šťavu zvládam.

eva8
30. sep 2018

@hettinka teda ide len o množstvo - to je pravda, že v kile je viac vitamínom a minerýlnych látok ako v pár kúskoch. Ja som si nevedela predstaviť, ako môže zloženie (pevné a kvapalné) zmeniť obsah. A to ide o množstvo. A je aj jednoduhšie. Ďakujem 🙂

hettinka
30. sep 2018

@eva8 mne tie stavy aj chutia. Len treba brat do úvahy aj kalórie a nepit to namiesto vody ako “džúsik”. A v tej forme dostanem zeleninu aj do syna, on sa so zeleninou moc nekamaráti.

nika3136
1. okt 2018

Ja som mala problem so zelezom uz ako 3 mesacne babatko. Neskor na zakladnej takisto.... v dospelosti som to prestala riesit, az kym som neporodila. Jeden den hemoglobin 75, druhy len 62. Pricinou nebola velka strata krvi a ani vnutorne krvacanie, prehladali ma od hlavy po paty. Dali mi transfuzie a citila som sa ako znovuzrodena. Neskor mi zistili poruchu vstrebavania zeleza, takze si ho musim doplnat pravidelne tabletami, pri dalsom tehotenstve injekciami. Mam to zrejme zdedene po otcovi.

sense
1. okt 2018

Mne tabletky nezaberali, dvakrat do roka mi davaju infuziu a dost mi pomohla melasa s vit c, nevravim ze je to dobrota ake da sa na to zvyknut....ja som sice rapidne beschudla ,ale boa som nonstop unavena dokazala zaspat aj po stojacjy a mala som strasne studene koncatiny,celkovo.mi bolo zima aj ked vonku 30st

zuzana76
1. okt 2018

@sense aj mne davaju infuziu, aj vies, preco ti tablety nezaberali? zle vstrebavanie?

labutienka82
autor
1. okt 2018

@sense no s chladom mám problém aj ja, som zimomrava.

sense
1. okt 2018

@zuzana76 neviem....ale infuzka zabera

zuzana76
1. okt 2018

@sense ved infuzka ide priamo do krvi, ja som myslela, ze len sama mam taketo problemy