Mamina má metastázy na mozgu

bejinka28
30. máj 2021

Zdravím. Moja maminka 72r. mala nádor na maternici, po roku chemo sa jej zmenšil a v októbri minulého roka jej ho vyoperovali. No v decembri prestala rozprávať, odviezli ju na neurológiu a vtedy sme sa dozvedeli, že má mnohopočetné metastázy na mozgu v 6tich ložiskách. Bola na rádioterapii a pred 2 mesiacmi sa vrátila. No návrat nebol taký, aký sme čakali. Leží 23h denne, chodí len na WC aj to nevládze, sedí len počas jedenia a skoro vôbec nepočuje. Máte niekto doma niečo podobné? Ďakujem za Vaše skúsenosti

janinah
30. máj 2021

O čom chceš diskutovať? ako sa starať o ležiaceho či ?

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bejinka28
autor
30. máj 2021

@janinah Ako to prežívate, zvládate, ako dlho trvá prežitie...

bejinka28
autor
30. máj 2021

@bambulienka25 Mamke funguje rozum dobre, zabúda síce, ale dá sa s ňou normálne rozprávať. Je mi je jej ľúto, lebo tam len tak leží a nič nepočuje, musíme strašne kričať , ale max meter od nej. Myslím ale že už dlho chodiť tiež nebude. Ja som si myslela, že po rádioterapii príde zdravá a ona už ani nežije 🥺

bejinka28
autor
30. máj 2021

@janinah A hlavne ma zaujíma, či to má tiež niekto tak, že po ožiaroch to bolo ešte horšie než pred, lebo z neurológie prišla v super stave..

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bejinka28
autor
30. máj 2021

@bambulienka25 A doktori sa už nesnažili o žiadnu liečbu? Lebo čo sa týka mamky, tak že urobili čo sa dalo a už len čakať ako to zaberie...

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cacianka
30. máj 2021

Zdravotny stav maminky musis konzultovat s lekárom a pozriet jej papiere. Co mozete očakávať a ako jej pomôcť. Či uz aktivovat, strava a alternativne doplnky ku klasickej liečbe, alebo bohuzial aj paliativnu liečbu/pomoc.
Je mi to ľúto ale asi sa pripravte na tu smutnejsiu variantu.

antoniatonka
30. máj 2021

treba si priznat, ze stav je nezvratny a pripavit sa na to, ze mamička čoskoro odide

miskakyska
30. máj 2021
janinah
30. máj 2021

Je to už len o starostlivosti a aby netrpela.Ak ešte nemáte pomôcky,tak si treba čím skôr zabezpečiť,ak mienite mať mamku doma do konca.Napr. stoličku s wc dierou a vedrom,je otázka krátkeho času kedy mamka na to wc nedôjde.Stolík s nastavitelnou výškou,že jej podáte jedlo na posteľ na tom stolíku..a pod.My sme mali aj polohovatelnú posteľ a antidekubitárny matrac aj hrazdičku nad posteľou.Tiež predchádzať dekubitom bude potrebné.A tráviť s ňou tolko času kolko len môžete.A povedať jej,že ju ľúbite.Je to ťažké vidieť blízkeho človeka v zlom stave,ale urobíte čo sa bude dať.

cacianka
30. máj 2021

Pravdepodobne bola riešená na onkologii tak by mohli.mat poradenstvo.
U nás v NOU je sociálna pracovníčka a veľmi radí a pomáha pacientom a ich rodinám. Vsetky mozne pomocky aj financie, psychologiu.Je tu aj poradna pacientov pacientom. Taktiež byvala primarka založila odd.paliativnej starostlivosti na špičkovej urovni a mobilny hospic. Takze sa orientujte aj tymto smerom

bejinka28
autor
30. máj 2021

@janinah Mamkina Dr. vravela, že to nie je na dlho, že 3-4 mesiace, ale že to môže prísť hocikedy - nečakane 🥺 Som na to pripravená, mám aj plienky kúpené, len si to neviem predstaviť... Mamka bola pre mňa idol "chlapa" a zrazu ju vidím takto, úplne bezmocnú

janinah
30. máj 2021

@bejinka28 Stále lepšie ako sme dopadli my s ockom,narýchlo sme ho nakladali do covid sanitky a to bolo naposledy,čo som ho videla živého.Čo by som za to dala,aby nám zomrel takto doma a s nami.Držte sa,potom budete mať ako rodina dobrý pocit,že ste urobili čo ste mohli.samozrejme treba spolupracovať s odborníkmi,aby ste to mamke uľahčili a aby netrpela v bolestiach.

evina34
30. máj 2021

Svokor mal prvotne melanom, neskor metastazy v mozgu, v marci tohto roku bol prvy krat na ozarovani, stav sa mu potom velmi velmi zhorsil, začiatkom maja zomrel. Pripravte sa, ze to nebude ani tie 3-4 mesiace.

antoniatonka
30. máj 2021

@bejinka28 a kto sa o nu stara teraz? musis sa pripravit na 24 hodinovu sluzbu, bude treba umyvat, prebalovat, krmit, podavat lieky, mozno pichat morfium

bejinka28
autor
30. máj 2021

@evina34 Presne takéto skúsenosti som mala na mysli... Mamka taaaaak nechcela na to ožarovanie a ja jej vravím, že 2 týždne nech vydrží a príde nám domov zdravá 😟

bejinka28
autor
30. máj 2021

@antoniatonka Ja som sa prisťahovala do domu, keďže nepracujem od corony a mám čas, aby mohol brat, ktorý s ňou býva pracovať, keďže cestuje a nemusel byť doma s ňou

bejinka28
autor
30. máj 2021

@janinah Ach jaj, to ma mrzí 🥺 Ja ju chcem mať doma a nie v nemocnici...

trolinkaa
30. máj 2021

@bejinka28 Ťažké časy. A máte môj obdiv že je s vami doma.
Môj ocino, bolesť nohy, do mesiaca padal. Do 2 mesiacov zistená rakovina pľúc s metastázami do hlavy.
Operovaný, začal chodiť rozprávať, metastázy znova rástli. Prisli oziare, biologickà liečba,vraj úspešnà, ale chradne. Je z neho už sediaca mŕtvola. Zažili sme fázy hnevu, radosti, chôdze, bolesti a žiaľ už ho musia aj kŕmiť. Nachádza sa v špecializovanom zariadení.
Bol tomu rok čo sa zistila rakovina. A áno po oziaroch bol mimo.
Držím palce.

bejinka28
autor
30. máj 2021

@trolinkaa Je to pre každého veľmi ťažké a hlavne pri tejto diskusii vidím, koľko nás je, koľkí sa trápime kvôli chorím v rodine...

malykonik
30. máj 2021

@bejinka28 je mi to ľúto ☹️ no žiaľ ako píšu vyššie je to nezvratné. Mala som tak mamku.. Tiež doma.. @janinah dobre píše, treba sa pripraviť, antidekubitny matrac, stoličkove wc, my sme ju de facto ležiacu dávali sedieť do vozíka, aby mohla byť s nami, pri nás, a aby nelezala celý deň. Chodili k nám z adosu na ošetrovanie dekubitov. Ak ti vie niekto pomôcť, fyzicky, dávajte ju sedieť.. Podľa mňa leziaci človek skôr odíde.. Prajem veľa sily

malykonik
30. máj 2021

Nám tiež nedávali veľa času, ale potiahli sme to 3/4 roka.. Netreba zúfať, ale byť pripravený a užívať si každý jeden deň kým ste ešte spolu

cacianka
30. máj 2021

Aj ADOS je dobra cesta, opatrovatelka z mestského úradu by pomohla na par hodin aby si ty vladala a nezrutila sa od vycerpania

nikiki29
30. máj 2021

@bejinka28 naša krstná mala tiež nádor na mozgu, potom postupne metastázy pomaly po celom tele ☹️ chemo ani radio ju samozrejme nevyliečili, bola aj na operácii mozgu, no nádor sa nepodarilo vybrať celý a už to išlo len dolu vodou. Od prvého zistenia, že vôbec má rakovinu prešlo 1,5 roka kým nás opustila... boli lepšie a horšie obdobia, v závislosti od liečby. No nakoniec jej nevedeli už nijako pomôcť a dožila v dome soc.služieb ☹️

panelacikova
30. máj 2021

@bejinka28 Och, to sa tak zle číta 😢 Našťastie, nemám také skúsenosti, ale prajem veľa síl a držím palce, nech to zvládnete! :(

anna12399
30. máj 2021

Ahoj moja starká mala nedá sa my to inak napísať ako túto hnusný chorobu. Síce som bola ešte ako dieťa ale stále nanu myslím a dala by som všetko zato aby som ju mohla mať znova,moju starkú . Si velmy silná zato že sa chces o maminku postarať (je ťažké prizerať sa keď nevieš pomôcť ) velmy vám držím palce a posielam ti toľko pozitívnej energie koľko sa len dá 🍀 držte sa

bejinka28
autor
31. máj 2021

@malykonik Presne tak sa snažíme, nech je spokojná a má všetko, čo potrebuje

janinah
31. máj 2021

Ešte k tým pomôckam,pozeraj na bazosi a pod. stránkach,sú tam nepoužité veci,ktoré už niekto nepotrebuje napr. plienky.