Mám problémy so spánkom

janco28
6. jan 2023

Ahojte všetci , mám dosť už veľký problém s tým že neviem zaspať absolútne a akokoľvek sa snažím nejde to proste celú noc som hore bez šance zaspať , len sa prevalujem a čakám či zaspím , nikdy som s tým problém nemal zaspal som do dvoch minút vždy , ale teraz môže byť jedno ako som unavený nejde to proste večer si ľahnem už pomaly aj so strachom a ráno vstanem a idem do roboty bez toho aby som zaspal , skúšal som snáď všetko saunu ,vyčerpať sa fizicky aj čítanim knižky jediné a čoho má naozaj položí je keď si vypijem , ale viem že takto by sa to robiť nemalo , skúšal som už aj didthiaden aj Persen. Proste všetko čo mi napadlo som už skúšal všetky hlúposti ale bez šance zaspať , je to už dva a pol týždňa ze nedokážem zaspať , vyzerám ako zombie a už mi to nieje jedno prosím Vás všetkých poraďte mi ... Určite ku doktorovi s tým zájdem už lebo takto sa
ďalej nedá fungovať

sunshine_007
6. jan 2023

@janco28 nespominas ako sa stravujes? To moze mat tiez vplyv, skus nejest tazke jedla hlavne vecer a tiez nejest neskoro. Mozno tvoje telo neprodukuje dostatok hormonu melatoninu, odporucam kupit si volno predany melaton to je tusim 1mg a vyskusat, ak to nepomoze daj si spravit kompletne vysetrenia, pretoze nespavost moze signalizovat nejaky zdravotny problem.

misiatkooo
6. jan 2023

@janco28 ahoj neprežil si v poslednej dobe stresujúce obdobie? Ja som bola tiež dobrý spáč no zomrel nám člen rodiny a od vtedy zle spavam. Presne ako píšeš ľahnem si a prevalujem sa a spánok neprichádza. Treba vyskúšať tie voľnopredajné lieky poprípade čaje na spánok. Ja som si teraz kúpila melatonín a ešte tieto prírodné kapsule a mám pocit že spánok sa trošku zlepšil. Ak pôjdeš k doktorovi dá ti len hypnotika....a to je len chvíľkové riešenie. Vysadis ich a znova nebudeš spávať

3009
6. jan 2023

@janco28 smer psychiater. Asi máš depresiu, to je príznak nespavosť. Dá ti AD Trittico a tie ti navodia riadny spánok.

janco28
autor
6. jan 2023

@misiatkooo skorej by som povedal ako keby som nemal žiadne pocity žiadne ako je láska k deťom nič som proste prázdny neviem sa s toho dajako dostať skúsim ten melatonín, áno prešiel som stresom a je to ako keby som mal blok na spánok

janco28
autor
6. jan 2023

@sunshine_007 no stravujem sa už menej , vysadil som aj jednu kávu poobede , ale obedujem normálne aj veceriam , jablko banány všetko zjem čo sa dá 🙂

misiatkooo
6. jan 2023

@janco28 ťažko povedať možno by to chcelo naozaj ísť k psychiatrovi ten by vám lepšie poradil. Ale skúste ten melatonín zato nič nedáte. Veľa ľudí si chváli aj cbd na spanie ale mne osobne nepomohlo.

janco28
autor
6. jan 2023

@misiatkooo najprv skočím k môjmu či náhodou nieje dajaky zdravotný problém keďže sa potim celú noc a začal som už kašľať , ale hneď zajtra pôjdem kúpiť ten melatonín to určite vyskúšam , ale určite ďakujem vám za rady, vážim si toho

misiatkooo
6. jan 2023

@janco28 dajte vedieť ako ste dopadli 🙂

xux
6. jan 2023

Ahoj a bolesti hlavy, resp migrény náhodou nemavas?

sunshine_007
6. jan 2023

@janco28 Este mi napadlo nasadit si vitamin D, mozno ho mas teraz v zime malo, ten ma vplyv na fungivanie mnohych funkcii v tele. Ak je vonku slniecko, aj ked len “zubate” teraz v zime, skus sa ist prejst do prirody na 20-30min. Su studie, ze slnecne luce, aj ked v zime maju pozitivny vpluv na tvorenie hormonov seratoninu a melatoninu, tie su potrebne na zaspatie. Takisto vyskusat nepozerat do mobilu, notobooku, TV aspon 1hod pred zaspanim alebo si daj okuliare s filtrom modreho svetla. Pripadne vyskusaj bylinkovy caj na spanie, ten mne velmi pomohol.

teleskop
6. jan 2023

@janco28 GOOGLE SPANKOVA HYGIENA

janco28
autor
6. jan 2023

@sunshine_007 bolesti hlavy nemám to je mi zvláštne len sa mi dosť motá hlava keď vstanem a tak isto už po toľkých nociach nevyspatych ta nálada je strašná , áno spankovu hygienu som si čítal ale už nevládzem vydržať chodiť do 21:00 ako som zvykol , len už aj ten strach s noci dosť veľa robí , takže ja rozmýšľam že dneska ešte vydržím zajtra si kúpim melatonín a uvidíme do pondelka čo bude , ak mi to nepomôže tak smer doktor je jasná voľba , akurát ako tak rozmýšľam tak po dithiadene som sa zobudil s bolesťou hlavy ale to je tým že to je vynútenú spánok a nie zdravý spánok...

jamimo
6. jan 2023

@janco28 a nemôže to byť napr. syndróm vyhorenia (nemusí byť len z práce) latentná tetánia, alebo sezónna depresia? Možno by bolo fajn dať sa vyšetriť neurológom, MR mozgu. Bolo by vhodné aby ste prespali aspoň 4 hodiny (áno viem, nedá sa a je to ťažké) Takto mozog nejde na rezervu, ale autopilota. Skúste silné medovkové čaje, napr. 10 sáčkov na 1 liter, 3x denne 2 magnézia Magnerot prvý týždeň - tak sa odporúča aj v príbalovom letáku, skúste si stiahnuť meditačné nahrávky z youtube (niekto má rád reč delfínov, niekto v pozadí dážď.) Mne napríklad fungovali v ťažkom tetanickom období binaurálne tóny a riadená meditácia do hladiny alfa. Psychológ samozrejmosť, nasmeruje vás ako nemať anticipačnú úzkosť=strach zo strachu že nezaspím... Držím palce

loliki
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janco28
autor
7. jan 2023

@jamimo keby sa dalo zaspať aspoň ale ja toto práve nedokážem , proste celý deň si hovoriť že bude dobre dneska zaspím a je večer ľahnem si a len ležím a nič viacej proste .. čo sa týka psychológa áno toho si zaobstarať musím to viem , ale on ma bude chcieť nasmerovať k problému ktorí to môj stav vyvolal , dneska si kúpim určite ten melatonín a uvidíme do pondelka čo bude ďalej keď to nepomôže tak v pondelok smer doktor

janco28
autor
7. jan 2023

@jamimo magnézium nieje na odbúravanie únavy?

rol76
7. jan 2023

@janco28 Nespavosť má väčšinou nijakú príčinu.Teda bud si v strese,ale o tom ani vedieť nemusíš,alebo už preto nezaspíš,lebo sa bojíš,že nezaspíš,a veľa o tom rozmýšláš.Persen,Neospan,a také volnopredajné lieky sú slabé.Bud psycholôga skúsiť,alebo psychiatra.Ale psychiater sa s tebou maznať nebude asi,lebo ti dá na predpis liek na spánok,z čoho určiťe zaspíš,ale to je len dočasné riešenie.Druhá vec,je že ráno budeš ako po opici z nich...Treba nájsť príčinu tvojej nespavosťi.
Ja som ked mal problémy so spánkom,mal som pre to,lebo večer,ak som si ľahol,rozmýšľal som nad zajtrajškom,čo bude v robote,plánoval som v posťeli zajtrajšok,a naťoľko som si na to zvykol,že mi museli dať lieky na spánok,ktoré si užívám doteraz.Vlasťňe sú to lieky antidepresívná,večerné,navodzujúcí spánok.Dal mi to psychiater,ale pomohla mi aj psychoterapia.Ak ťa psychiater pošle za psycholôgom,poisťovňa ti hradí 25 sedení,aby si vedel.To píšem pre to,aby si zbytočne nevyhadzoval peniaze,lebo už aj psycholôgovia sú ako zubáry,že nevedia koľko je dosť pítať od chorého človeka.Veľa šťastia!🙂

simca06022011
7. jan 2023

Treba prestať na to myslieť, chod sa prejsť večer, odreagovať sa, nevuem nejaku hru si zahraj s detmi ak mas, a spat. Hltat tbl figu pomôže. Ked uz tak diazepam píšu lekári na to, pripadne na ukludnenie niečo, keďže nespis už so stresu. Jednak uvoľní stres. Človek si aj dobre oddýchne. Ja by som išla k Dr ( mne napr dala ieky aj zubárka🙂 čiže k psychiatrovi nemusíš, skoč k praktickému.
Jedlo veľa spraví večer, ale to.uz ma každý inak... niekto nemôže jest, iný musí 🙂 hlavne si treba nájsť int spôsob uvoľnenia a relaxu ako tbl pred spaním.
A k chorobe, nespavosť môže znížiť aj imunitu, čiže kľudne keď 2t nespis mozes aj ľahšie ochorieť z toho.

janco28
autor
7. jan 2023

@simca06022011 áno prechádzať sa prechádzam to je jasné , každý deň si vravím že dneska budem spať a budem že niet inej cesty , a áno už začínam byť chorlavy kašlem akurát , ale vykaslievam uz , neviem no skúšam sa dať do tých istých koľají ako aj pred tým , ľahol som spal za dve minúty , či to bude tým počasím netuším len viem že už nech to prejde prirodzenou cestou čím skorej bo to je trápenie len

jamimo
7. jan 2023

@janco28 nie, magnézium je na ukľudnenie uvoľnenie svalstva, komunikáciu a prenos elektrických impulzov v neurónoch... treba však užívať horčík vo vysoko vstrebateľnej forme= magnézium ororát (magnerot), magnnézium chelát, malát, bisglycinát. Žiaden citrát, oxid, laktát, tie sa vstrebávajú len 4% a s najväčšou pravdepodobnosťou vás preženie. Ešte treba kombinovať s vápnikom v pomere vápnik:horčík= 3:1.Ak sa užívajú správne, navzájom sa podporujú v vstrebávaní, ak naopak ako napr. v minerálke Magnezia, vylučujú sa navzájom. Odporúčam knihu od Carolyn Dean Zázrak jménem horčík.

loliki
7. jan 2023

@jamimo Radšej sa opýtam, tá Magnézia je teda dobrá? Lebo tak čudne je napísaná tá veta. A čo povieš na Depress? Je tam aj Mg, extrakty z byliniek... Alebo aká kombinácia vitamínov a minerálov je dobrá napr pre 15 ročných a aká pre 50 ročných? Lebo v lekárni mi aj povedali, že v niečom síce je všetko pokope, ale navzájom nepodporujú práve to vstrebávanie. Tak sa pýtam, načo to v takej kombinácii potom vyrábajú?

juliet86
7. jan 2023

aky stres si prezil pred 2 a pol tyzdnom? vygugli si pojem naucena nespavost aj tu na modrom koniku je o tom forum a je tu kocka ktora to dokonca robi ako kouc. tiez pogugli kognitivno behavioralna terapia na nespavost. v zasade nastav si ze napr spankove okno 5hodinove. napr 23 00 az 4 00. hned ako nezaspis do cca 10 min hned ako pocotis uzkost strach odid z lozka. a rob nieco ine inde. citaj si na gauci alebo podobna cinnost. nasledne kedbudes citit tazke oci zas chod do postele. ak do 10min nic tak,zas sup na gauc a takto dokola cele hodiny. vdaka tomu si tcoj mozog prestane spajat posteo ako miesto stresu. okrem naucenej nespavosti to moze byt aj ptsd post traumaticka stresova porucha ak si teda zazil pred tymi tyzdnami nejaku traumu. strach o zibot seba ci blizkeho. myslim na teba. odporucam ist k psychiatrovi a psychologovi. cesta von existuje

jamimo
7. jan 2023

@loliki Magnézia obsahuje síce vysoký obsah horčíka, ale nízky obsah vápnika a to je presne naopak, tak ako to nemá byť.🤔 Napr. minerálna voda Gemerka má pomer mg/liter Ca 430:Mg 123 a to je správne. Aj keď vypijete tú 1,5 litrovú fľašu stále je to málo. Depress? Pozrela som si ich stránku, zloženie. Zloženie bylín ok síce neuvádzajú gramáž v mg, k horčíku škoda sa vyjadrovať, obsahuje 15 % odporúčanej dennej dávky, a vo forme oxid horečnatý. To je to najslabšie magnézium na trhu, vstrebateľnosť 4% 🙄A prečo také vyrábajú? No lebo je najlacnejšie, výrobcovia to kupujú na tony. Ľudia pijú vody v dobrej viere, užívajú prvé magnézium ktoré im magistra v lekáeni ponúkne, nezaujímajú sa o detaily, nečítajú etikety, nevedia. Magnézium laktát, to sa nám dobre predáva, Magne B6, to ide v reklame... Myslia si, že majú horčík zo stravy. Tak to určite. Horčík v zemi vyčerpaný, ľudstvo horčíkom podvýživené. Neviem čo vášmu synovi je, koľko má rokov, váhu... Určite odporúčam povenovať sa problematike, ako píšem vyššie, kniha Carolyn Dean Zázrak jménem horčík, vyhľadať cez google blogy, články o vysokej vstrebateľnosti horčíka, formy horčíka, o odbúravaní horčíka, vedieť diferencovať informácie, robiť si poznámky. Ešte dodám že horčík sa nemá užívať spolu so železom, navzájom sa vylučujú, najlepšie odstup 2 hodiny a viac.

loliki
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vorkola
9. jan 2023

@janco28 ak si veriaci y zacni sa modlit ruzenec,ale nei rapkat ale rozjimat,mojej mame pomohlo ,a to uz asi mala okolo 80 rokov, Skusila som to aj ja,ale mne po domodleni trvalo niekedy aj hodina ale spanok prisiel.Ale treba vydrzat Je to taky duchovny liek ,ved ani tabletky neucinkuju hned.

mon29
9. jan 2023

@janco28 moze to byt aj hormonalna zmena

sandrahi
16. mar 2023

ahojte, uz nejaky cas ma trapi to, ze nemozem poriadne spat. bud to nemozem zaspat, ze sa len prehadzujem, alebo aj ked zaspim, tak sa kazdu chvilu budem. aj si riadne vetram, aj som si nakupila nove obliecky, aj som skusala take tie babske recepty, ale proste nic.

bibiana177
16. mar 2023

@sandrahi netrapi ta nieco? vies, ze by to bolo sposobene stresom. skusala si sa pred spankom aj nejak unavit, napriklad si pocvicit ?

harmona
20. mar 2023

Myslis, ze by to bolo akoze tymto sposobene? Ze nejakymi napriklad psychickymi problemami alebo stresovymi zalezitostami nejakymi? Podla mna za takymito problemami nemusi byt akoze nieco konkretne ani. Kolegyna tiez mavala dlho problemy so spankom, ale ona tak, ze spat v pohode zaspala aj spala vkuse, ale fakt kratko, tri styri hodiny a to sa tak tiez neda dlhodobo fungovat.

bibiana177
20. mar 2023

kludne, viem to sama na sebe, ze ak mam napriklad zly den a nieco v hlave tak povediac neuzavrete, mam problem so spankom a vie sa to tahat aj niekolko dni po sebe. @harmona a ako sa s tym popasovala?