Koronavírus a živnostníci v zahraničí.

lucisko23
9. mar 2020

Ahojte,zaujímalo by ma,či ste tu také,ktorým muži,alebo partneri pracujú v zahraničí ako živnostníci,stavbári,elektilrikári a pod,najmä teda Nemecko,či sú v práci,alebo sa vrátili domov,alebo sa chystajú ešte do Nemecka. Manžel pracuje,dnes majú ísť a stále sa nevieme rozhodnúť,či ísť,alebo nie. Ako to máte vy?

maciatkolulu
9. mar 2020

@lucisko23 a pre o nemá ísť? Môj robí na medzinárodnom letisku a normálne všetci pracujú, veselo sa lieta letiska sú plné. Pokiaľ nepotrebujete príjem a nebude vadiť, ze teda nenastúpi, tak si robte ako uznáte.

patka06
9. mar 2020

z akého dôvodu by nešiel, v Nemecku sa normálne pracuje

sapetka
9. mar 2020

@lucisko23 my zijeme v nemecku a normalne vsetko funguje aj skolky aj skoly. Muz pracuje pre letecku spolocnost a tiez normalne sa pracuje?

mareka49
9. mar 2020

Svagor robi montaznika na velkych vystavach v Rakusku aj na hraniciach s Nemeckom a stale pracuje a chodi domov na vikend..
A takych je vela.
Opatrovatelky, au pair,...

lucisko23
autor
9. mar 2020

@maciatkolulu peniaze samozrejme potrebujeme. Ale uz teraz cítime zo strany niektorých ľudí odmietanie. Svokra napríklad nechce,aby ju muž navštívil a samozrejme ani ja a dcerka. Dnes napríklad nám prišiel stolár domontovať linku,ale prišiel sám,kolega nie,lebo sa vraj bojí manžela. Ja som tiez s tym ok,manžel ísť chce,ale alibisticky mi povedal,že ak si to neželám,zostane doma. Peniaze nám treba,akože nejaký čas by sme s úsporami žili,ale nakoľko rekonštruujeme,potrebujeme. Ako každý

lucisko23
autor
9. mar 2020

@sapetka ano,manzel sa vratil minuly tyzden a tvrdi,ze tam je vsetko po starom. Len tu na Slovensku je dost velka panika.

nuklia
9. mar 2020

Manzel pracuje v Nemecku a pred par dnami normalne odisiel. Oni su na odlahlej stavbe a tam sa pracuje uplne naplno, aj v podstate vsade. Vravel, ze tam vsetko funguje normalne...

lucisko23
autor
9. mar 2020

@nuklia moj chodia autom od nas az tam,tam nevyuzivaju mhd,nechodia nik,len zo dva razy do obchodu a v podstate su len na ubytovni alebo na stavbe.

nuklia
9. mar 2020

@lucisko23 moj presne tak isto. Nechodia v podstate vobec medzi ludi, ubytovnu maju pri stavbe, takze tiez max na ten nakup... A v tej jeho oblasti ani nie su hlasene ziadne pripady vyskytu... Ale nejak Nemci to neriesia...

ariannazara
9. mar 2020

Kamión je doma 🙂 a ide o týždeň normálne

maciatkolulu
9. mar 2020

@lucisko23 prepáč, ale to sú fakt hlúpi ľudia... Báť sa vás... Ale neboj aj ja som sa už stretla s poznámkami, že s nami radšej po tlf. Kľudne nech ide

lucisko23
autor
9. mar 2020

@mareka49 prave to si aj ja myslim,ze su tam tisicky Slovakov,muzov,zien a neexistuje,aby zostali vsetci doma.

lucisko23
autor
9. mar 2020

@maciatkolulu a top bola svagrina,manzel ked niekto chce cosi,dovezie,prasok,nutelu,syry atd a ona chcela take tie syry v plechovke,v naleve a bola si po to u mna v praci a zarvala,ze ci to nebude kontaminovane...no najradsej by som jej tou plechovicou treskla po hlave.

jaja23
9. mar 2020

@lucisko23 nehnevaj sa na mňa, ale strach u ľudí je normálny, blbé reči už nie. Je taka situácia aká je a ja sa ľuďom nečudujem, že sa boja. Ja som dosť racionálny človek, ale občas ma chytá zle tušenie, je to skúška pre všetkých. Tiež by som mala strach, keby som sa mala stretnúť s niekym, kto chodí do zahraničia. Takže by som ľudí neodsudzovala za to, že majú rešpekt pred tým vírusom, majú tiež svoje rodiny, o ktoré sa boja. Na blbý komentár by som im asi niečo povedala, ale to je všetko.

lucisko23
autor
9. mar 2020

@jaja23 ja neodsudzujem nikoho. Len som napisala,ze sme sa stretli s blbymi komentarmi. Ja si o sebe tiez myslim,ze som racionalny clovek a preto nepanikarim,ale zijem normalne dalej. Nenavstevujeme ziadne podujatia,nechodime po nakupnych centrach,cez vikend sme boli radsej v prirode,tak ako v podstate kazdy vikend ci je alebo nie je koronavirus. Manzel si dosledne umyva ruky,dokonca ma aj antibakterialny gel,uziva vitaminy,v Nemecku sa nepotlka po uliciach,v podstate je v kontakte len s dalsimi piatimi kolegami. Ako ono sa to lahko povie,nechod. Ale kto mu zaplati odvody,uver,bezne poplatky a podobne,to uz nikto neporadi. A druha vec. Ironiou je,ze ludia sa sice boja,ale neviem o nikom,kto by uz teraz sedel zabarikadovany doma a nevychadzal z domu. Kazdy pracuje. Spominana svokra je napriklad uradnicka a denne sa jej kancelariou premelie niekolko desiatok ludi. Tak preco chodi do prace,ked sa tej korony tak boji? No lebo tiez potrebuje peniaze. A je xy takych,ktory nadavaju na ludi,ako je.moj manzel,ze to siria,ale sami chodia nadalej medzi ludi.

maciatkolulu
9. mar 2020

@jaja23 nehnevaj sa na mňa, ale keď si dá niekto niečo doviezť a ešte si po to aj ide a hlúpe poznámky. Prečo v AT nie je panika, funguje všetko, nikto sa nebojí v obchode nič chytiť, deti majú škôlky, školy, možno pár vynimiek? Sú to zbytočné a neinteligentne reči.
@lucisko23 ňu švagriná by v tej sekunde syry v tej sekunde nedostala.

simsalabim
9. mar 2020

Panikarenie kvoli syrom je uplne cez ciaru. Nemam rada extremy typu "vsetci zomrieme". Ale to fakt este verite tomu, ze "je to nebezpečne asi tak ako chripka"? Asi preto kazdu chripkovu sezonu dochadza ku karantene 1/4 Talianska a ku kolapsu miest na JIS... Umrtnosť nie je velka (ked porovnate s ebolou), ide o to, ake obrovske percento ludi to zasahuje a ake percento z nich potrebuje intenzivnu starostlivost, koľko miest na JIS je vytvorenych, koko je k dispozicii pristrojov, co budu dychat za vas... Taliansko uz kolabuje, tych, co potrebuju intenzivnu starostlivost je privela. Ano, mnohe staty nerobia opatrenia ako teraz Slovensko. Ale to je prave zle, pozeraju iba na kratkodobe ekonomicke zaujmy a to, ze nebrania masivnemu rozsireniu a tym padom totalnemu rozvratu ekonomiky, mi pride velmi kratkozrake. The Lancelot - najprestiznejsi lekarsky casopis sveta vyzyva prave na to, aby staty prestali hladiet na kratkodobe ekonomicke zaujmy a zasiahli TERAZ. Preto celkom vitam kroky, ktore sa teraz podnikaju u nas. Statne firmy, skoly a pod. si mozu dovolit karantenu zaviest, lebo im to "nariadi stat". Ale zivnostnici a male sukromne firmy sa len tak nezastavia, pokial im to niekto neprikaze a vlastne ani neviem, nakolko sa to v demokratickych statoch da. V konecnom dosledku by zrejme bolo lepsie zastavit sa TERAZ, ako cakat, ked budu masy ludi chore. Autorke otazky vsak poradit neviem - mne zamestnavatel prikazal home office, financne zatial trpiet nebudem, dve deti z troch mam zo skoly doma. Pre zivnostnika je vsak tazke len tak pracu odrieknut...naozaj tazka situacia.

alica_matejka
9. mar 2020

@lucisko23 tak rozhodnut sa musite sami ale podla mna by normalne mal ist. pokial to zamestnavatel nenakaze, aby zostali doma, tak podla mna treba normalne chodit do prace.

mimus9654
9. mar 2020

@lucisko23 môj robí v Nemecku a zatiaľ sa nevrátil

zuju2
9. mar 2020

Aj môj pracuje v Nemecku, je doma 8 dní, v piatok asi pôjde do práce. Normálne pracuju...

janne318
10. mar 2020

@maciatkolulu no tak presne na tému "báť sa vás" som dnes hodila na plochu príspevok, lebo normálne ma zaráža prístup niektorých ľudí. 😡

nika3136
10. mar 2020

Nehnevaj sa, ja by som k vam takisto nesla. Ty nevies aku maju oni sitiaciu, ci nie su denne v kontakte s rodicmi 60+, ci nemaju doma choreho pacienta alebo ci ten pan sam nema cukrovku.
Mne naopak pride blbe odsudzovat ich za to. Ok, tvoj muz si zvolil, nech chodi, robte opatrenia ake chcete, ale ak sa niekto chce chranit inak, je to podla mna prirodzene. My tiez nejdeme k nasim....nie preto, ze sa bojim o seba, ale ze sa bojim o nich. Nerobim paniku, ale robim iste opatrenia

maciatkolulu
10. mar 2020

@nika3136 ak si si ale prečítala poriadne, švagriná si po tie syry isla😂😂😂asi bola pazrava a tecuca slina silnejšia ako strach, akurát tie reči si teda neodpustila a moooozno využila služby sanytolu a poriadne tu konzervu ospricovala👍pardon, ale mne už rozum neberie.
@janne318 inak bacha, muž mi dáva denne pusu, aj malému, dofrasa aj psa si pomojka, kocúra tiež. Fuuuu, aspoň ten nikam nechodí. A my sme s malým boli v ba, podľa mňa dôvod na vysokú paniku v centre.... Nebudem radšej ani písať, kde sme sa pohybovali. Inak je malý normálne v škôlke a nikoho to nijako nezaraza, si predstav, ze ma doslova zvovzila učiteľka, že kde mam dieťa,kéd ostal doma po prázdninách, mal nádchu a mierny kašeľ, že kvôli soplu sa doma nesedí, že riaditeľka pri kontrole skonštatovala, že dosť chyba..., že treba ospravedlnenie od Dr. Takže nerozumiem, čo kvôli nám???? Ci v AT, De, HU sú iní ľudia? Ta panika bude zabíjať a ľudská hlúposť.

maciatkolulu
10. mar 2020

@janne318 https://m.topky.sk/cl/10/1867591/Panika-z-COVID...
ČITAJ!
Prečo som ja včera úplne v kľude večer nakúpila v potravinách, mali absolútne všetko, múka, cestoviny, mäso, zemiaky.... Náhoda, že som vbehla do obchodu a zrovna tam mali všetko? Takéto články by mali zakázať!!!! Lebo čo robia? Paniku, zajtra sa už bude XY ľudí kkepat pred obchodmi, aby si do kúpili ďalších 20 kg múky. Však fajn.

maciatkolulu
10. mar 2020

Škoda, že ma nenapadlo pofotit plne regále....

nikyball
10. mar 2020

@lucisko23 ja by som na jeho mieste išla veď je tam lepšie izolovaný než väčšina ľudí tu.

zafir01
10. mar 2020

@lucisko23 môj manžel chodí na kamióne po Európe od pondelka do piatku. Tiež pracuje ako obvykle. Od včera je u nás bracho s priateľkou zo Salzburgu na návšteve.. Moja mama s jej mužom idú tas na týždeň k nim zajtra. Nevidím žiadne obmedzenia ktoré by moji známy v okolí mali. Hoc napr k bratovi mal cestovať aj môj 8 ročný syn a to som zakázala z preventívnych dôvodov.

nika3136
10. mar 2020

@maciatkolulu niee, necitala som, ale...syry su syry 🤣🤣

janne318
10. mar 2020

@maciatkolulu presne tak 👍👍👍

janne318
10. mar 2020

@maciatkolulu od minulého týždňa som síce doma, ale tiež pracujem na veľkom medzinárodnom letisku (povedzme.. i keď - výstižnejšie by bolo povedať na niekoľkých letiskách - keďže lietam väčšinu Európy, občas Moskva, občas Tel Aviv). Osobne anilen neviem o nikom z kolegov s vírusom a ja som zdravá tiež. To čo sa deje na SK, nie je normálne. To už prekračuje hranice etiky a morálky. Aby sa sused od strachu radšej tváril, že ma nevidí? Aby ďalšia suseda na mňa zazerala ako na masovú vrahyňu? Veď to je nenormálne.