Kolonoskopia

adell77
26. apr 2016

Ahojte od kedy sa mi narodila dcéra 1,5roka tak mám problémy chodiť na wc podarí sa mi tak raz za 2-3 týždne no mám potom hrozne kŕče a stále mám nafúknuté brucho priateľ ma donútil ísť na gastroenterologiu tam mi povedali ze treba robit kolonoskopiu no hrôza mám stres čítala sm xy fór ako to prebieha ja sa hrozne hanbím rozmýšľam nad celkovou anestéziou nejde ani o bolesť ked som porodila myslím ze zvládnem všetko ale o tu hanbu neviem to prekonať a chcem sa spýtať aj nato ze tie co ste to uz zažili co všetko to môže byt viem ze rakovina Atd ale take bežne choroby ci ked je to taketo štádium uz to nebude len tak nič ? Ze zo stravy alebo take niečo neviem si to predstaviť mám tam ísť okolo 14 mája zajtra mi to upresnia ešte idem na krv pred tým no uz dnes stresujem

kaja73
26. apr 2016

neporadim co vsetko to moze byt,ale skus vynechat zo stravy lepok-teda obilniny ako psenica,raz,spalda... a mliecne vyrobky....zarad vsetky formy zeleniny,menej sladke ovocie,olivovy olej,kokosvy tuk,kvalitne bielkoviny-ryby,morcacie maso,domace vajicka....ziadny pridany cukor,ziadne kupovane slakdosti,ziadne polotovary.....tiez pridaj probiotika..kvalitne z lekarne. Mozno mas len neznasanlivost lepku ci mliecnej bielkoviny....za pokus to stoji...ak sa do mesiaca dvoch stav nezlepsi je problem inde.

cerez
26. apr 2016

Na kolonoskopii som ešte nebola. Ak by som to teda raz mala podstúpiť a to veru neminie nikoho, tak si zvolím určite celkovú anestézu. Držím palce, nech všetko dopadne dobre! 🙂

xevulax
26. apr 2016

Nestresuj sa a necitaj somariny na nete. Ja som na kolono bola v septembri. Najhorsie na celej kolono bola priprava den vopred ,kedy som nevedela ci budem z toho laxativa vracat alebo ...... dr. Mi vravel ze kolono je lepsie vysetrenie ako endoskopia do zaludka. Ka som mu neverila. Doporucil mi dat si "oblbovak",co som privitala sestricka mi ho pichla trosku sa zatocila hlava a uplne somnsa uvolnila pamatam si vsetko ale bolo to super na to uvolnenie. Samotne vysetrenie bolo bezbolestne vobec nebolo neprijemne. Bola som prikryta "plachtou",takze intimita zachovana. V pohode by som to absolvovala opat (keby nemusela byt ta priprava). Je to jedno z najpohodovejsich vysetreni ake som kedy absolvovala. Tak sa nestresuj. A drzim palce

sardinka335
26. apr 2016

@adell77 určite na tu kolonoskopiu chod! Prepáč nepochopím toto! Ked ti gynekolog pozeral medzi nohy a ,,riešil,, fufňu tak to si sa nehanbila? Mne medzi nohami sedel lekar a bola tam aj sestrička a muza som mala pri sebe ...no je tam toho, mne to bolo tak jedno v tej chvili a oni to vidia denne milion krát, je to ich práca. Ak ide o zdravie a zivot ako taky tak hanba musi ist bokom. Osobne som kolonoskopiu nepodstupila, podstupil ju manzel...24 hodin pred vyšetrením musel pit taky solny roztok aby sa uplne vyčistil, lahneš si na bok, nohy pokrčíš pod bradu ako vo fetálnej polohe a začne vyšetrenie. Je to neprijemne a moze to byt miestami aj bolestive ako sonda prechadza tými črevnými klučkami. MOj manzel mal syndrom draždiveho čreva. Moze to byt polyp. Určite by som sa nechala vyšetriť nakolko mat stolicu raz za 2-3 týzdne mi pride ako nonsens....kedze uvadzaš problémy s vyprazdnovaním (nie hnačky) mozno mas zužene črevo, mozno zrasty - nebola si operovana niekedy? cisarak? možno zapal v čreve, ochabbuty brušny lis - porodom....čize ,,moznosti,, je X a prave preto je to vyšetrenie velmi dolezite.

jajo1
26. apr 2016

kolonoskopiu neodkladaj, taktiež som z nej mala hrozný strach, ale krv v stolici bol neúprosný znak, že sa jej nevyhnem. Mala som z nej ale panický strach (tiež som brázdila internet kade-tade a čítala tie rôzne zážitky) a tak som sa rozhodla podstúpiť ju v celkovej anestéze. Keďže tunajší gastroenterológ nerobí kolonoskopiu v anestéze, riešila som to cez gastroentero-hepatologické centrum Thalion v Bratislave na Tomášikovej ulici - bolo to pred cca. 4 rokmi, vôbec si teraz neviem spomenúť, či a koľko som vôbec za vyšetrenie platila alebo či ho preplácala zdravotná poisťovňa. V Bratislave som si urobila konzultáciu, doma predoperačné vyšetrenia, v deň kolonoskopie bol som mnou manžel, zákrok v absolútnej pohode, cca 2 hod. som si poležla u nich po zákroku, poobede úplne fit. Niekto to možno nepochopí, prečo kolonoskopiu v anestéze, ale ja mám za sebou už zopár gastroenterologických vyšetrení, ktoré boli pre mňa doslova utrpením. Kolonoskopiu v celkovej anestéze hodnotím (pre mňa) ako veľmi dobré rozhodnutie.

adell77
autor
26. apr 2016

@sardinka335 nemala som nikdy žiadnu operáciu ja viem ze je to ich práca ale na toto som hrozne hanblivá ...

xevulax
26. apr 2016

@adell77 uplne ti postaci oblbovak. Nikto to na zadok pozerat ani nebude (maximalne pri zavadzani. Potom uz sleduju iba monitor. Skutocne sa nie je dovod hambit. Podla mna je to horsie u gynekologa s roztiahnutymi nohami.

mamica
26. apr 2016

baby co sa tyka doktorov tak by sme sa nemali hanbit a hlavne by sme ich nemali odkladat. Nikdy nevieme ci sa s banalneho problemu nemoze stat nejaky velky. Ja uz tiez uz na kolonoskopii bola a prezila som. Mala som sice zmiesane pocity ale to som mala aj prvykrat ked som na gyn isla. Tam ziadny doktor nebude nic riesit 🙂 on si len urobi svoju pracu a ende.

sonalove
26. apr 2016

Ahoj aj ja mam za sebou kolonoskopiu v januari-a presne ten isty zazitok ako tu pise xevalux-uplne bezbolestne vysetrenie. aj mne pichli oblbovak ako som si lahla na stol a necitila som vobec nic pocas vysetrenia, to trvalo max 10 minut, vonku ta musi cakat niekto, sama domov nechod, budes sa citit ako po par panakoch 😉. Po vysetreni ma odviezli domov, hned som zaspala na 4 hodiny. Najhorsie na celom je priprava vecer pred vysetrenim, kedy vypijess prehanadlo a 'par' x ides na wc aby dr. Rano vsetko dobre videl. Takze nemaj ziadny strach z vysetrenia! Nech ti to dobre dopadne.
A kedze som tyzden pred kolonoskopiou absolvovala aj gastroskopiu, viem to porovnat- pre mna bolo kolonoskopicke vysetrenie prijemnejsie ako 'hadica'.

adell77
autor
26. apr 2016

@sonalove a nemôžeš jesť den dva a len piť vodu alebo je to len ze večer si dáš preháňadlo

sonalove
26. apr 2016

@adell77 ja ked som sa osobne objednavala u mojho gastro dr.na konkretny datum-dal mi papier s pokynmi co jest/nejest pred vysetrenim. Bolo tam-opisujem z papiera:
4 dni pred vysetrenim: Nejest ziadne ovocie ani zeleninu a potraviny obsahujuce zrniecka!( celozrnne pecivo, musli, mak,sezam, KMIN, orechy, koreniny a pod.) Neobmedzujte vsak prijem stravy, denne vypit 2l tekutin.Kmin sa nachadza v bielom pecive!
1 den pred vysetrenim: do 12h MOZETE zjest v mensom mnozstve: biele maso-kura bez koze, grilovana ryba alebo file, biele pecivo, cestoviny,ryza,zemiakove pyre,syr, vajicka,tofu, ciry bujon, caj, instantna kava
NEJEDZTE: tmave maso,klobasy,kolace,zemiakove lupienky,hranolky,šalaty,ovocie,zelenina,celozrnne pecivo,tmavy chlieb,oriesky,strukoviny,jogurty.
Po 12hod mozete uz LEN pit číre tekutiny! ( číry bujón, nealkoholic.napoje, slabsiu instant.kavu alebo caj), nepite nic skalené, teda mlieko, džúsy, čiernu kávu.
O prehanadle ta informuje dr/v lekarni-podla toho ake ti dr.da. Pripadne ak chces-napisem ti do ip ako to bolo u mna. Ziaden strach! Vysetrenie po podani oblbovaku v injekcii naozaj vobec neboli.

adell77
autor
26. apr 2016

@sonalove dakujem veľmi pekne a ta injekcia je standard alebo niečo co sa plati

sonalove
26. apr 2016

Neviem ako je to u ostatnych dr. Od coho to zavisi (ci od poistovne, ...ine dovody) ale ja som za injekciu nic neplatila teda pred vysetrenim, lebo po vysetreni sa mi trochu motala hlava a to som urcite nic neplatila. Ked si budes dohadovat presny termin -spytaj sa dr. Ci sa za injekciu plati. Kazdy dr. To ma ine....za co sa plati a za co nie.

gucciok85
27. apr 2016

@adell77 ahoj . kolko vody denne vypijes? Kolko zeleniny?

adell77
autor
27. apr 2016

@gucciok85 ahoj tak 1.5-2l a myslím ze dosť zeleniny jedávam

kikina84
12. jan 2018

@sonalove môžem sa spýtať ten oblbovak to pichnu do žily? Alebo do svalu do zadku? Ďakujem

sonalove
12. jan 2018

@kikina84 ahoj do žily. neboj sa toho, zober si niekoho kto ťa po vyšetrení zavezie domov, šoférovať nebudeš vládať a fungovať tiež nie - teda záleží samozrejme od každého metabolizmu. ja mám 60kg, kamoška ma potom zaviezla domov, a zaspala som hneď- ani neviem kedy odišla. 4h som spala, ale po prebudení - všetko ok.

ingrid56
28. mar 2018

@sonalove zdravím, aké ste mala preháňadlo? Mňa zajtra čaká kolono a mám moviprep o 7 a o 11 , na zakrok mám prísť o 15:15.... mám strach , že tam nedojdem načas 😯

sonalove
29. mar 2018

@ingrid56 jaaa prepáčte, že až teraz, preháňadlo som mala myslím to isté, začne pôsobiť hodinu po vypití a pôsobí to cca hodinu. potom už nie.

kikina84
29. mar 2018

@ingrid56 aj ja som bola objednaná ale vzdala som to..nebála som sa samotného vyšetrenia ale toho že ja musím jesť každé tri 4 hodiny..a nezvládla by som to v rámci toho..naposledy som bola na jednom vyšetrení kde som nemohla 12 hodín pred tým jesť a odpadla som,bolo mi zle neskutočne 😥

ingrid56
29. mar 2018

@sonalove mám to za sebou 🙂 s rajským plynom to bolo supeeer 😉

kikina84
29. mar 2018

@ingrid56 a ako to prebiehalo?

ingrid56
30. mar 2018

@kikina84 dychala som si rajský plyn, nič som neucitíla a dr bol zrazu v tenkom čreve 🙂 ale vnímala som všetko čo mi vysvetloval 😉

zirafienka
20. mar 2019

Baby, moja znama ide na kolonoskopiu v piatok. To fakt nemôžme ísť domov autom. Hovorila, že inak sa domov nemá ako dostať.

ingrid56
21. mar 2019

@zirafienka
@zirafienka ona by nemala šoférovať 😉

zirafienka
21. mar 2019

@ingrid56 ďakujem krásne, budem ju informovať. Tiež som to počula od viacerých. A aj tu som čítala.

mamka8811
18. máj 2019

Ahojte v pondelok ma caka kolonoskopia mam pit moviprep zkorok mam o 8.30 prvu davku mam zacat pit o 16 ja stransne malo pijem tekutin a toto podla mna bude asi strasnejsie ako vysetrenie bojim sa ze to nedam mozem aj dlhsie pit to prehndlo ako ze zacnem skor aby som tolko tej tekutiny stihla vypit do rana

hopo1145
18. máj 2019

@mamka8811 ahojko spolubojovnicka.Aj mna caka v pondelok kolono ja mam daku cleansiu ci co to je.Predtym som mala x prep a na dalsi krat daku sol neviem aku.Neprecistilo ma ani po jednom normalne wste som mala pozostatky.Toto je nieco ine tak som zvedava ale ja uz zacnem na obedkolo 12.

zirafienka
18. máj 2019

@mamka8811 Bola na tomto zákroku moja známa, tak, ako som to písala vyššie. Keďže to čakalo aj môjho manžela, tak preto som sa o to troška viac zaujímala. Ja by som sa, čo sa týka pitia tých (ako by som to nazvala sáčkov-prípravkov) pridržiavala toho, ako ťa poučil lekár, pretože on ti to musel povedať, tak ako to povedal mojej známej a aj môjmu manželovi. Jednoducho, musíš na vyšetrenie prísť vyprázdnená. To ti tu nikto neporadí, jednoducho vypiť, aj keď nasilu, črevá musia byť prázdne.

mamka8811
19. máj 2019

@hopo1145 a o kolkej mas vysetrenie. Lekara soja ani nevidela a sestricka ma len objednala a dala letacik ohladom toho pripravku a povedala len ze nesiem den prwd vystrenim uz rano nic jest